اخبار خارجی

تبعات فروپاشی ترا؛ پروتکل لیدو بیش از نیمی از ارزش کل قفل شده خود را از دست داد

سقوط پروژه ترا به فضای کلی بازار رمزارزها به خصوص بخش دیفای ضربه شدیدی وارد کرد. یکی از مهمترین قربانیان این رخداد پروتکل لیدو بود که تقریبا تمام ۹.۶۶ میلیارد دلار از ارزش کل قفل شده خود بر بلاکچین ترا را از دست داد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نفل از بی‌این‌کریپتو، پروتکل لیدو (Lido) در ماه آپریل (فروردین) از نظر ارزش کل قفل شده (TVL)، دومین اپلیکشن غیرمتمرکز در فضای دیفای بود. با این حال این پروتکل دیفای، از ۶ آپریل (۱۷ فروردین) تا ۲۲ می (ا خرداد) حدود ۵۷٪ از ارزش کل قفل شده خود را از دست داده است. ارزش کل قفل شده لیدو در ۶ آپریل حدود ۲۰.۴ میلیارد دلار بود. این رقم تا ۲۲ می به حدود ۸.۶ میلیارد دلار رسیده است. بنابر این این پروتکل طی ۴۶ روز، حدود ۱۱.۸ میلیارد دلار از ارزش کل قفل شده خود را از دست داده است.

ریزش شدید ارزش کل قفل شده در لیدو lido LDO
کاهش شدید ارزش کل قفل شده در لیدو؛ منبع: دیفای‌لاما

هدف لیدو به عنوان یک پروتکل استیکینگ، با فراهم کردن امکان سپرده‌گذاری اتریوم در بیکن چین برای افرادی که ۳۲ ETH (حداقل لازم برای تبدیل شدن به یکی از ولیدیتورهای اتریوم ۲) را در اختیار ندارند، توانست رشد چشمگیری کند. برخی از سرویس ها و اپلیکیشن‌هایی که با Lido در ارتباط هستند، عبارتند از استیک‌ایتر (StakeEther)، کرو (Curve)، میکردائو (MakerDao)، لجر (Ledger)، انکر (Anchor Protocol)، آن‌سن سوشی‌سواپ (SushiSwap Onsen) و وان‌اینچ (1inch).

علت افت شدید TVL پروتکل لیدو چه بود؟

سقوط TVL پروتکل لیدو در کنار سقوط کلی ارزش بازار و ارزش کل قفل شده در بلاکچین‌های مختلف یک متهم اصلی دارد.

ارزش کل قفل شده در اتریوم در ۶ آپریل (۱۷ فروردین) حدود ۱۰.۳۲ میلیارد دلار بود. کاهش علاقه سرمایه‌گذاران باعث ۱۷٪ کاهش این رقم شد و TVL اتریوم تا ۲۲ می (۱ خرداد) به حدود ۸.۴۷ میلیارد دلار رسید.

ارزش کل قفل شده در سولانا در زمان اوج Lido حدود ۴۱۷ میلیون دلار بود. این رقم تا ۲۲ می، ۶۹٪ کاهش یافته است و به حدود ۱۲۶ میلیون دلار رسیده است.

اما علت اصلی آسیب دیدن شدید پروتکل لیدو را باید در سقوط پروژه ترا جستجو کرد. پروتکل لیدو به عنوان یک پروتکل چندزنجیره‌ای روی بلاکچین‌های مختلف فعال بود و حدود ۹.۶۶ میلیارد دلار از TVL لیدو در ۶ آپریل، مربوط به ارزش کل قفل شده در لیدو روی بلاکچین ترا بود. در تاریخ ۲۲ می این TVL برابر با تنها ۱۴٬۸۷۰ دلار است. حدود ۹۹٪ کاهش طی تنها ۶ هفته.

نابودی کامل سرمایه قفل شده در لیدو روی بلاکچین ترا
نابودی کامل سرمایه قفل شده در لیدو روی بلاکچین ترا؛ منبع: دیفای‌لاما

پس از کاهش بیش از ۱۱ میلیارد دلاری سرمایه کل قفل شده در لیدو به لطف فروپاشی پروژه ترا، Lido جایگاه خود را در رده‌بندی پروتکل‌های دیفای به کرو (Curve) و میکردائو (MakerDAO) از دست داد. اما با وجود این افت شدید TVL، لیدو همچنان از همچنان دارای ارزش کل قفل شده بالاتری نسبت به آوه (Aave)، یونی‌سواپ (Uniswap)، کانوکس (Convex Finance)، کامپاند (Compound)، پنکیک‌سواپ (PancakeSwap)، جاست لند (JustLend) و اینستادپ (Instadapp) است.

رده بندی برترین اپ‌های دیفای از نظر TVL
رده بندی برترین اپ‌های دیفای از نظر TVL؛ منبع: دیفای‌لاما

این تحولات به قیمت توکن بومی پروتکل لیدو (LDO) هم فشار شدیدی وارد کرده است. در ۶ آوریل این رمزارز به قیمت ۴.۲۷ دلار معامله می‌شد اما قیمت آن تا ۱۲ می پس از سقوط ترا تا ۱.۲۳ دلار سقوط کرد.مطابق داده‌های میهن بلاکچین، در زمان نگارش خبر قیمت لحظه‌ای لیدو ۱.۳۳ دلار است. به این ترتیب قیمت LDO طی شش هفته گذشته حدود ۶۸٪ کاهش یافته است.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا