کریپتو کده

پروتکل SingularityDAO چیست؟ بررسی سینگولاریتی دائو و توکن SDAO

باز هم پای هوش مصنوعی وسط است،‌ این بار کاربران مدیریت دارایی خود را به AI می‌سپارند. در روزهایی به سر می‌بریم که هوش مصنوعی ترند است و عامه کاربران هم با ظهور محصولاتی مثل ChatGpt از آن آگاه هستند. سینگولاریتی دائو نیز یکی از محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی است که به صورت خودمختار و غیرمتمرکز عمل می‌کند. این پروتکل سبدهای مخصوصی دارد که کاربران به آن دارایی واریز می‌کنند. سپس برای کسب سود و بر اساس شرایط و استراتژی‌های مختلف، ترید و Rebalance بین دارایی‌ها انجام می‌شود. اگر نسبت به این پروژه علاقه‌مند شده‌اید،‌ با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم پروتکل SingularityDAO چیست، چطور کار می‌کند و چه محصولاتی دارد. همچنین تیم، شرکا، سرمایه‌گذاران این پروتکل و توکن SDAO نیز بررسی می‌شوند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

پروتکل SingularityDAO چیست؟

پروتکل singularity dao چیست
منبع: singularitydao.ai

سینگولاریتی دائو به زبان ساده پروژه‌ای است که ترکیب دیفای و هوش مصنوعی را به کاربران ارائه می‌کند. این پروژه یک پروتکل غیرمتمرکز مدیریت پورتفولیو است که با هدف ممکن ساختن مدیریت ایمن و آسان دارایی‌های رمزنگاری‌شده، برای هر کسی با هر سطح دانشی طراحی شده است. این پروتکل با ابزارهای تحلیل و مدیریت ریسک پیشرفته، پشتیبانی می‌شود.

پروتکل SingularityDAO اکوسیستم جدیدی از مدیران دارایی‌های دیجیتال را شکل می‌دهد که می‌توانند از امکانات این پروژه، برای ارائه خدمات مدیریت دارایی به صورت اتوماتیک استفاده کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند خدماتشان را به طیف گسترده‌تری از مخاطبان ارائه کنند. رویکرد باز این پروژه، همکاری و نوآوری در فضای مدیریت دارایی‌های رمزنگاری‌شده را تقویت می‌کند.

سینگولاریتی دائو یک پروژه جامعه‌محور است و از بازخورد و پیشنهادات کاربران استقبال می‌کند. بهتر است این طور بگوییم که این پروژه روی حمایت و گسترش حامیان و کاربران حساب باز کرده است و در این صورت است که می‌تواند به مسیر پیشرفت ادامه دهد. همانطور که اسم پروژه نشان می‌دهد، با یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار یا DAO طرف هستیم که با تهیه توکن حاکمیتی پروتکل، می‌توان در فرایند حاکمیت و تصمیم‌گیری‌های آن مشارکت کرد.

سرویس‌های سینگولاریتی دائو

سرویس های سینگولاریتی دائو
منبع: singularitydao.ai

وقتی وارد پلتفرم سینگولاریتی دائو شوید، صفحه فوق را مشاهده می‌کنید. سرویس‌های اصلی این پلتفرم در این تصویر به چشم می‌خورد که در ادامه در مورد هر کدام توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

DynaSets

می‌توان گفت محصول اصلی پروتکل همین دیناست‌ها هستند. هر دیناست مجموعه‌ای از دارایی‌ها را به صورت پویا مدیریت می‌کند و به نوعی می‌توان آن را سبدی از چند توکن در نظر گرفت. مثلا یک دیناست متشکل از بیت کوین و USDC‌ را در نظر بگیرید. اگر اندیکاتورهایی که تیم ترید و هوش مصنوعی تنظیم کرده‌اند، نشانه‌هایی از روند صعودی برای BTC را نشان دهد، USDC‌ها به BTC تبدیل خواهند شد. سپس با رشد قیمت بیت کوین،‌ از فروش آن‌‌ها سود کسب می‌شود.

در مثالی که ذکر کردیم، از استراتژی خرید (Long) برای کسب سود استفاده شد. دیناست‌های سینگولاریتی دائو می‌توانند از استراتژی‌های مختلفی بهره می‌برند و به دنبال کسب حداکثر سود هستند. استراتژی اصلی ورژن ابتدایی، متعادل‌سازی (Rebalancing) دارایی‌های پورتفولیو است. در ماه‌های بعد شاهد ظهور استراتژی‌های بهینه‌سازی سود، تعامل با پروتکل‌های ثالث و غیره هم خواهیم بود. در حال حاضر DynaSet در سینگولاریتی دائو شامل دو زیر مجموعه است:

 • Dynamic: در دیناست‌های این بخش به کمک سیگنال‌ها و الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، مجموعه‌ای از دارایی‌ها به صورت پویا و خودکار متعادل‌سازی می‌شوند.
 • DynaLab: این قسمت را می‌توان خانه ویژگی‌های جدید پروتکل نامید،‌ جایی که کاربران می‌توانند در تست Beta آخرین محصولات مشارکت کنند. قطعا این محصولات را نباید به عنوان محصول نهایی در نظر گرفت و کاربران قبل از مشارکت، باید از قوانین و شرایط اطلاعات کافی کسب کنند.

در زمان نگارش مقاله در قسمت Dynamic دو دیناست DynBTC و DynETH وجود دارند که هر دو فقط از استراتژی‌های خرید (Long-Only) استفاده می‌کنند. در بخش DynaLab نیز دیناست DynDYDX در مرحله بتا وجود دارد که در آن سیستم مدیریت دارایی پویا (Dynamic Asset Manager) می‌تواند از DYDX برای هج کردن (پوشش ریسک)، معاملات Short و استفاده از اهرم بهره ببرد.

Vaults

دومین سرویس سینگولاریتی دائو، صندوق‌ها یا Vaults هستند. افراد می‌توانند توکن‌هایشان را در استخر این صندوق‌ها قفل کرده و پاداش کسب کنند. پاداش‌ها برای هر استخر ثابت هستند؛ بنابراین هر چقدر توکن بیشتری در آن‌ها قفل شود، سهم پاداش به ازای هر توکن کاهش پیدا می‌کند. صندوق‌ها در این پلتفرم دارای سه مدل متفاوت هستند:

 • صندوق‌‌های Epoch: در این صندو‌ق‌ها دارایی برای یک دوره زمانی مشخص یا Epoch استیک می‌شوند. حداقل بازه زمانی صندوق‌های این دسته ۶۰ روز است و ممکن است صندوق‌هایی با دوره‌های طولانی‌تر هم وجود داشته باشند. ۵ روز اول هر Epoch به عنوان پنجره واریز یا برداشت شناخته می‌شود و پس از عبور از این بازه، دیگر امکان واریز یا برداشت از صندوق وجود ندارد. نکته آخر اینکه برای هر آدرس و هر صندوق، محدودیت حداکثر توکن وجود دارد.
 • صندوق‌های Unbonded: در این صندوق محدودیت‌های مورد قبلی وجود ندارد و در هر زمان می‌توان نسبت به واریز توکن به صندوق یا برداشت آن اقدام کرد.
 • صندوق‌های Yield: این صندوق‌‌ها در اصل امکان ییلد فارمینگ و کسب سود از تامین نقدینگی را برای کاربران فراهم می‌کنند.

DEX

سینگولاریتی دائو برای تکمیل سرویس‌هایش یک بخش صرافی غیرمتمرکز یا DEX هم ایجاد کرده است. از این قسمت کاربران می‌توانند برای سواپ توکن‌‌های اکوسیستم SingularityDAO و همچنین تامین نقدینگی برای این توکن‌ها استفاده کنند. یک قسمت Bridge هم وجود دارد که با کلیک روی آن کاربر به برنامه مولتی چین هدایت می‌شود.

Launchpad

در این قسمت سینگولاریتی دائو به عنوان لانچ پد محصولات اکوسیستم پروژه SingularityNET عمل می‌کند. این محصولات همگی در حوزه هوش مصنوعی هستند.

DAO

این قسمت مربوط به حاکمیت پروتکل است. تمام پیشنهاد و بحث‌های مرتبط با آن‌ها در زیرمجموعه‌های این قسمت انجام می‌شود و در نهایت کسانی که توکن SDAO داشته باشند، حق رای و تصمیم‌گیری برای پیشنهادها را دارند.

دیناست‌های سینگولاریتی دائو چطور کار می‌‌کنند؟

در این بخش برای درک بهتر نحوه کار SingularityDAO،‌ قصد داریم تا چرخه یک Dynaset را بررسی کنیم. این چرخه‌ای است که قراردادهای هوشمند در ورژن اولیه طی می‌کنند و ممکن است در ورژن‌های بعدی تغییراتی در آن ایجاد شود.

مرحله اول فاز مشارکت یا Contribution است. کاربران یک بازه زمانی خاص فرصت دارند تا در یک دیناست مشارکت کنند. در این بازه کاربران می‌توانند نسبت به واریز توکن‌های موجود در لیست دیناست‌ها به قرارداد هوشمندی به نام Forge اقدام کنند. این کار از طریق برنامه سینگولاریتی دائو انجام می‌شود. سپس سهم کاربران در دیناست وزن‌دهی شده و مطابق آن توکن نقدینگی (DynaSet LP) مینت می‌شود. ارزش دارایی هر کاربر دقیقا در زمان Forging محاسبه می‌شود و SingularityDAO مسئولیتی در قبال نوسان ارزش توکن‌ها در طول دوره مشارکت ندارد.

ارزش توکن‌های نقدینگی وابسته به عملکرد دیناست است. هر چقدر عملکرد دیناست بهتر باشد،‌ ارزش کل قفل شده یا TVL آن بیشتر می‌شود. با توجه به این که توکن‌های نقدینگی مینت شده‌اند و تعدادشان ثابت است،‌ با افزایش TVL ارزش توکن‌های LP بیشتر می‌شود.

توکن‌های نقدینگی را پس از اتمام مرحله مشارکت،‌ می‌توان از قرارداد هوشمند Forge به کیف پول شخصی انتقال داد. از آن جایی که این یک تراکنش آنچین است، کارمزد شبکه باید توسط کاربر پرداخت شود. البته امکان Withdraw توکن‌های LP برای دیناست‌های Beta فراهم نیست.

پس از اتمام مرحله مشارکت و رخ دادن Forging، مرحله ترید آغاز می‌شود. از این جا به بعد DAM یا سیستم مدیریت دارایی پویا، دارایی‌های موجود در دیناست را بر اساس سیگنال‌هایی که دریافت می‌کند، متعادل‌سازی یا Rebalance می‌کند. برای این کار و سواپ کردن نیز از تجمیع‌کننده صرافی‌های غیرمتمرکز انتخاب‌شده که فعلا 1inch است،‌ استفاده می‌شود.

وضعیت بازار و شبکه‌های اجتماعی توسط DAM رصد می‌شود و اگر معیارهای مشخص‌شده رخ بدهد یا سیگنال‌های AI برسند،‌ به صورت پویا از استراتژی‌های مختلف و موقعیت‌های مناسب استفاده می‌شود. یک لایه پیچیده از قراردادهای هوشمند شرایط صرافی‌های غیرمتمرکز مختلف،‌ استخرهای نقدینگی،‌ عواملی مثل هزینه Gas،‌ اسلیپیج و عمق بازار را بررسی می‌کنند و اگر همه شرایط مهیا باشد، یک ترید یا مجموعه‌ای از تریدهای کوچک انجام می‌شود.

فقط یک مرحله دیگر باقی‌مانده است که آن هم Redeem یا بازخرید است. در این مرحله توکن نقدینگی سوزانده شده و دارایی معادل آن در دیناست به کاربر پرداخت می‌‌شود. در هر دیناست یک بازه زمانی به بازخرید اختصاص داده می‌شود. اگر کاربری بخواهد خارج از این بازه اقدام به بازخرید کند، مبلغی از سرمایه او کسر می‌شود. 

معرفی تیم SingularityDAO

تیم توسعه دهنده پروتکل SingularityNET
منبع: singularitynet

اعضای کلیدی همان تیمی که در سال ۲۰۱۷ پروژه SingularityNET را تاسیس کردند، در آگوست ۲۰۲۰ طرح سینگولاریتی دائو را پایه‌ریزی کردند تا به نوعی اولین پروژه AI-DeFi شکل گرفته باشد. سه بنیان‌گذار اصلی سینگولاریتی نت عبارتند از دکتر بن گورتزل (Dr. Ben Goertzel)، دکتر دیوید هانسن (Dr. David Hanson) و سیمونه جاکوملی (Simone Giacomelli). البته آخرین نفر که یک کارآفرین و سرمایه‌گذار است، سال ۲۰۱۹ این پروژه را ترک کرده است.

دکتر بن گورتزل یک چهره‌ شناخته‌شده در حوزه هوش مصنوعی و رباتیک است و سابقه طولانی همکاری با شرکت‌های فناوری پیشرفته مثل Hanson Robotics و بنیاد OpenCog را دارد. دیوید هانسن هم سابقه طولانی در صنعت رباتیک دارد و علاوه بر تاسیس چندین استارتاپ، بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ با دیزنی کار کرده است.

سرمایه‌گذاران و مشارکت‌های پروتکل SingularityDAO

شرکت‌های بزرگی برای خرید توکن‌ SDAO در مرحله SEED و به نوعی سرمایه‌گذاری روی سینگولاریتی دائو اقدام کرده‌اند. طبق اطلاعات کرانچ‌بیس تعداد این شرکت‌‌ها ۱۷ مورد است و نام‌های زیر برخی از آن‌ها هستند:

 • AlphaBit
 • Genesis Block Ventures
 • SMO Capital
 • QCP Capital
 • AU21
 • Jun Capital
 • Magnus Capital
 • Moonwhale Ventures
 • Phoenix VC

سینگولاریتی دائو چندین مشارکت هم داشته است. یکی از این موارد، همکاری با شرکت SoftServe است که سابقه همکاری با گوگل، آمازون، مایکروسافت،‌ اپل، IBM و Nvidia را هم داشته است. هوش مصنوعی با داشتن دیتای مناسب است که می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد و SoftServe یک شرکت پیشرو در زمینه جریان داده کارآمد است.

همکاری با AUTOFARM دیگر مشارکت سینگولاریتی دائو است و به کاربران اجازه می‌دهد تا از قابلیت استیک مجدد اتوماتیک پاداش‌ها و کسب سود مرکب بهره ببرند. همچنین SingularityDAO مشارکت‌های دیگری با اوشن پروتکل، InsurAce و NuNet هم داشته است.

بررسی ارز دیجیتال SDAO

توکنومیکس SDAO
منبع: morioh.com

ارز دیجیتال SDAO توکن حاکمیتی سینگولاریتی دائو است. عرضه کل این توکن ۱۰۰ میلیون واحد در نظر گرفته شده است. نحوه توزیع این توکن مشابه عکس فوق و به شرح زیر است:

 • ۱۵.۰۵ درصد برای اعضای تیم و مشاوران
 • ۳۵ درصد برای فارمینگ
 • ۲۵ درصد فروش در مراحل مختلف
 • ۵ درصد برای بنیاد SingularityNET
 • ۵ درصد ایردراپ به هولدرهای توکن AGI
 • ۱۴.۹۵ درصد برای جامعه و اکوسیستم

توکن‌های SDAO دارای دوره وستینگ هستند و سه سال بعد از لانچ پروژه،‌ همه توکن‌ها وارد چرخه خواهند شد.

قیمت توکن SDAO در زمان نگارش مقاله ۰.۶۱ دلار و تعداد توکن‌های در گردش تقریبا ۷۴٬۴۶۹٬۲۰۲ واحد است. بیشترین قیمت این رمزارز ۶.۶۲ دلار در ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ ثبت شده و کمترین قیمت آن ۰.۱۵ دلار مربوط به ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ است. 

توکن SDAO را از کجا بخریم و کیف پول مناسب آن چیست؟

رمزارز SDAO در چندین صرافی‌ متمرکز و غیرمتمرکز لیست شده است. در میان صرافی‌های متمرکز می‌توان به کوکوین، گیت، هیوبی، پولونیکس، کوینکس، MEXC و BingX اشاره کرد. همچنین خرید و فروش ارز دیجیتال SingularityDAO در دکس‌های یونی سواپ و پنکیک سواپ نیز امکان‌پذیر است.

همانطور که گفتیم SDAO با استانداردهای ERC20‌ و BEP20 ایجاد شده است. بنابراین برای نگهداری آن می‌توان سراغ بهترین کیف پول های اتریوم و BNB Chain رفت. کیف پول‌هایی مثل متامسک و تراست والت و همچنین کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر گزینه‌های مناسبی هستند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پروتکل SingularityDAO چیست؟
  سینگولاریتی دائو یک پروتکل غیرمتمرکز مدیریت پرتفولیو است که به کمک قراردهای هوشمند پیچیده و سیگنال‌های هوش مصنوعی،‌ نسبت به ترید کردن و متعادل‌سازی دارایی‌های سبد اقدام می‌کند.
 • ارز دیجیتال SDAO چیست؟
  رمزارز SDAO توکن حاکمیتی پروتکل سینگولاریتی دائو است. افرادی که این توکن‌ را داشته باشند، می‌توانند در فرایندهای حاکمیتی و تصمیم‌گیری‌های این پروتکل مشارکت کنند.

جمع‌بندی

قرار گرفتن هوش مصنوعی در کنار دیفای به عنوان یکی از کاربردهای اصلی بلاکچین و کریپتو، سینگولاریتی دائو را به پروژه‌ جذابی تبدیل کرده است. دیناست‌ها محصول اصلی این پروتکل هستند که توکن‌‌های واریز شده کاربران را بر اساس شرایط مختلف و سیگنال‌های هوش مصنوعی، ترید کرده و سبد دارایی را Rebalance می‌کنند. برای قضاوت در مورد این پروتکل بهتر است منتظر بمانیم و عملکرد دیناست‌ها در شرایط مختلف بازار را بسنجیم. در این مقاله در مورد این که پروتکل SingularityDAO چیست، محصولات و نحوه عملکرد آن توضیحاتی ارائه کردیم. همچنین توکن SDAO، تیم،‌ شرکا و سرمایه‌گذاران پروتکل نیز بررسی شد. نظر شما در مورد این پروژه چیست؟ آیا آینده ترید و مدیریت سرمایه را متحول می‌کند؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا