اخبار بلاکچین

نکات مهمی که قبل و بعد از هاوینگ بعدی بیت کوین باید بدانید

هاوینگ بیت کوین فرآیند مهمی است که هر ۲۱۰٬۰۰۰ بلاک یا تقریبا هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد و طی آن پاداش استخراج به نصف کاهش می‌یابد. این فرآیند دو هدف مهم را دنبال می‌کند: کنترل عرضه بیت کوین‌های جدید و مدیریت تورم این ارز دیجیتال.

هاوینگ قبلی بیت کوین در ماه می سال ۲۰۲۰ انجام شد و طی آن پاداش هر بلاک از ۱۲.۵، به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت. هاوینگ چهارم که ۳ روز دیگر انجام می‌شود، باز هم پاداش را نصف می‌کند و آن را به ۳.۱۲۵ بیت کوین می‌رساند.

در طول سال‌های اخیر، هاوینگ پیامدهای قابل توجهی برای اکوسیستم بیت کوین به همراه داشته و علاوه بر کاهش سرعت تولید کوین‌های جدید در شبکه، بر قیمت تاثیر بسیار مثبتی گذاشته است. انتظار می‌رود قیمت بیت کوین پس از هاوینگ چهارم، با فرض ثابت ماندن تقاضا دوباره افزایش یابد و رکوردشکنی کند.

در این مطلب که از گزارش اخیر صرافی بای‌بیت گرفته شده است، نکات مهمی که قبل و بعد از هاوینگ چهارم بیت کوین باید بدانید را بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین کمیاب‌تر از طلا خواهد شد

همانطور که بالاتر گفتیم، طی فرآیند هاوینگ، میزان بیت کوین تولیدی در شبکه کاهش می‌یابد و این ارز دیجیتال کمیاب‌تر می‌شود. بیت کوین را از این لحاظ می‌توان با طلا مقایسه کرد.

نمودار نسبت انباشت به جریان بیت کوین - منبع: Bitbo
نمودار نسبت انباشت به جریان بیت کوین – منبع: Bitbo

در حال حاضر، با توجه به مدل انباشت به جریان (S2F) که عرضه در گردش یک کالا را بر تولید سالانه آن تقسیم می‌کند، طلا با S2Fای برابر ۶۰ کمیاب‌تر است بیت کوین با نسبت S2F برابر ۵۶ است. با این حال، پس از هاوینگ بعدی بیت کوین که سه روز دیگر رخ می‌دهد، نسبت انباشت به جریان بیت کوین دو برابر شده و به ۱۱۲ می‌رسد. این یعنی بیت کوین کمیاب‌تر از طلا خواهد شد که نقطه عطف مهمی به شمار می‌رود.

مقایسه نرخ تورم بیت کوین و طلا - منبع: Sina_21st/X
مقایسه نرخ تورم بیت کوین و طلا – منبع: Sina_21st/X

با توجه به نمودار بالا پس از هاوینگ چهارم، نرخ تورم بیت کوین نصف می‌شود و به ۰.۸٪ می‌رسد که پایین‌تر از تورم ۱.۴٪ طلاست.

نکاتی که پیش از هاوینگ باید به آنها توجه کنیم

بیت کوین در چرخه‌های هاوینگی خود نوسان می‌کند. در مطالب قبلی میهن بلاکچین، به طور کامل این چرخه‌ها را توضیح داده‌ایم، به همین خاطر، در این مطلب به فازهای مختلف این چرخه‌ها نمی‌پردازیم و صرفا تاثیری که هاوینگ، در روزهای قبل و بعد از این فرآیند می‌تواند بر بیت کوین بگذارد را بررسی می‌کنیم.

تاثیر هاوینگ‌های بیت کوین بر قیمت در طول زمان - منبع: Bitbo
تاثیر هاوینگ‌های بیت کوین بر قیمت در طول زمان – منبع: Bitbo

عرضه و تقاضا

قبل از اینکه هاوینگ رخ دهد، عرضه بیت کوین هیچ تغییری نخواهد کرد. با این حال، در سمت تقاضا، سرمایه‌گذاران معمولا تمایل دارند از هیجانات مربوط به اخبار هاوینگ استفاده کنند و به اصطلاح با شایعه بخرند و با خبر واقعی (رخ دادن هاوینگ چهارم) بفروشند و سود کسب کنند.

بیت کوین پیش از این هیچوقت قبل از هاوینگ رکورد تاریخی خود را نشکسته بود، با این حال، در این چرخه سقف ۶۹٬۰۰۰ دلاری هفته‌ها قبل از هاوینگ چهارم شکسته شد و بیت کوین به رکورد ۷۳٬۷۷۷ دلاری رسید. برخی از تحلیلگران معتقدند افزایش قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ ممکن است بر رالی این ارز دیجیتال پس از این رویداد تاثیر بگذارد و آن رشد قیمتی که انتظار داریم را مشاهده نکنیم.

البته تایید ETFهای اسپات بیت کوین در آمریکا، تمام معادلات را برهم زده و باعث شده تا یکی از پیچیده‌ترین چرخه‌ها در تاریخ بیت کوین را تجربه کنیم.

داده‌های تاریخی نشان می‌دهد بهترین زمان برای خرید بیت کوین، ۶ ماه قبل از هاوینگ و بهترین زمان برای فروش آن، حداقل ۱۲ ماه پس از این اتفاق است.

اگر نگاهی به تغییرات قیمت بیت کوین در یک سال گذشته بیندازیم،‌ می‌بینیم قیمت این ارز دیجیتال در اوایل اکتبر سال گذشته، یعنی تقریبا ۶ ماه قبل از هاوینگ چهارم شروع به افزایش یافتن کرده است. این نشان می‌دهد رفتار چرخه‌ای بیت کوین همچنان برقرار است. البته باید توجه داشت که در همان ماه اکتبر، شرکت‌های بزرگ از جمله بلک راک، فیدلیتی، گری اسکیل و … درخواست خود برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین را به کمیسیون بورس ارسال کردند و ممکن است همین جرقه افزایش دوباره قیمت بیت کوین را زده باشد. در مجموع، با توجه به صحبت‌های بسیاری از تحلیلگران، با پیچیده‌ترین چرخه هاوینگی بیت کوین روبه‌رو هستیم.

رفتار سرمایه‌گذاران

بررسی پورتفوی سرمایه‌گذاران خرد و سازمانی - منبع: Bybit
بررسی پورتفوی سرمایه‌گذاران خرد و سازمانی – منبع: Bybit

بر اساس گزارشات و داده‌های مختلف، سرمایه‌گذاران از سپتامبر سال گذشته، به خرید و انباشت بیت کوین بیشتری روی آورده‌اند و تا ۳۱ ژانویه سال جاری، سهم این ارز دیجیتال در پورتفوی سرمایه‌گذاران سازمانی و خرد به ترتیب به ۴۰٪ و ۲۴٪ رسیده است.

بیت کوین نخستین ارز دیجیتال بازار است و اولین ارز دیجیتالی است که ETFهای اسپات آن توسط کمیسیون بورس آمریکا تایید شده است، به همین خاطر، یکی از امن‌ترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاران کریپتو محسوب می‌شود. علاوه بر این، در حال حاضر همبستگی زیادی بین قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بازار وجود دارد و پادشاه رمزارزها، کمترین بتا (نوسانات در مقایسه با آلت کوین‌ها) را در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال دارد.

نمودار ذخایر بیت کوین در صرافی‌های متمرکز - منبع: CryptoQuant
نمودار ذخایر بیت کوین در صرافی‌های متمرکز – منبع: CryptoQuant

یکی از روندهای مهمی که در حال حاضر پیش از هاوینگ چهارم بیت کوین شاهد آن هستیم، کاهش سریع ذخایر بیت کوین در همه صرافی‌های متمرکز است.

در حال حاضر، تنها ۲ میلیون بیت کوین دیگر در صرافی‌ها باقی مانده که اگر ورودی سرمایه روزانه ۵۰۰ میلیون دلاری به ETFهای بیت کوین که تقریبا برابر با ۷۱۴۲ واحد از این ارز دیجیتال است را در نظر بگیریم، ۹ ماه دیگر، موجودی بیت کوین صرافی‌ها به صفر می‌رسد!

بنابراین، با توجه به کاهش چشمگیر عرضه در دسترس بیت کوین، همچنان می‌توان به افزایش بیشتر قیمت قبل و بعد از هاوینگ امیدوار بود.

سرمایه‌گذاران سازمانی

همانطور که بالاتر گفتیم، شرکت‌های مختلف در ۶ ماه گذشته، پول بیشتری را به بیت کوین اختصاص داده‌اند و از طریق ETFهای اسپات یا سهام شرکت‌های مرتبط با BTC از جمله مایکرواستراتژی، در این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. تحلیلگران بای‌بیت معتقدند سرمایه‌گذاران سازمانی در حال حاضر استراتژی معروف خریدن در زمان شایعه و فروش در زمان خبر اصلی را اتخاذ کرده‌اند و به دنبال کسب حداکثر سود ممکن از هیجانات هاوینگ چهارم بیت کوین هستند.

علیرغم افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بیت کوین از زمان تایید ETFهای اسپات در ماه ژانویه، هنوز شرکت‌های بزرگ زیادی در این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. یکی از دلایل عدم استقبال شرکت‌های بزرگ از ETFهای اسپات بیت کوین، عمر نسبتا کم این صندوق‌ها در بازار است. با این حال، بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند در ماه‌های آتی موج جدیدی از سرمایه‌گذاران سازمانی در ETFهای اسپات بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

نکاتی که بعد از هاوینگ باید به آنها توجه کنیم

تا اینجا تغییراتی که در هفته‌های منتهی به هاوینگ مشاهده کردیم را زیر ذره‌بین بردیم. اما اصل ماجرای هاوینگ، پس از این رویداد شروع می‌شود و معمولا چندین ماه بعد از آن شاهد رشد چشمگیر قیمت بیت کوین هستیم.

تشدید فشار عرضه

در حال حاضر با توجه به کاهش قریب‌الوقوع عرضه پس از هاوینگ، نشانه‌هایی از وقوع یک شورت اسکوییز احتمالی در بازار بیت کوین وجود دارد که می‌تواند بر قیمت تاثیر زیادی بگذارد.

پس از هاوینگ معمولا سرمایه‌گذاران تمایل دارند تا زمان آغاز روند صعودی کوین‌های خود را هولد کنند و از فروش امتناع می‌ورزند. علاوه بر این، ETFهای اسپات روزانه بخش زیادی از بیت کوین‌هایی که توسط ماینرها و سرمایه‌گذاران به فروش می‌رسد را خریداری و فشار فروش را خنثی می‌کنند.

نکته مهم‌تر اینجاست که پس از هاوینگ، پاداش استخراج نصف می‌شود، بنابراین عرضه سمت فروش که به صرافی‌های متمرکز منتقل می‌شود کاهش می‌یابد.

وضعیت ماینرهای بیت کوین

انتظار می‌رود پس از هاوینگ، با توجه به سخت‌تر شدن استخراج بیت کوین، ماینرها، دستگاه‌های خود را ارتقا دهند، اتفاقی که به رشد هش ریت بیت کوین و رکوردشکنی این پارامتر منجر می‌شود.

پیش‌بینی تغییرات هش ریت پس از هاوینگ چهارم بیت کوین - منبع: CoinShares
پیش‌بینی تغییرات هش ریت پس از هاوینگ چهارم بیت کوین – منبع: CoinShares

بر اساس تخمین وب‌سایت کوین شرز (CoinShares)، هزینه مستقیم تولید بیت کوین پس از هاوینگ بین ۲۸٬۰۰۰ تا ۳۸٬۰۰۰ دلار افزایش می‌یابد. این در حالی است که بانک جی‌پی مورگان اخیرا پیش‌بینی کرده پس از هاوینگ، هزینه تولید یک بیت کوین به ۴۲٬۰۰۰ دلار برسد. این یعنی پس از هاوینگ، فقط آن دسته از ماینرهایی که ریگ‌های استخراج پیشرفته دارند و هزینه تولید بیت کوین آنها زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار است می‌توانند دوام بیاورند.

انتظار می‌رود پس از هاوینگ، ماینرهای ضعیف‌تر برای جبران هزینه‌های عملیاتی خود شروع به فروش ذخایر بیت کوین خود کنند. با این حال، زمانی که ذخایر آنها تمام شود، عرضه کلی سمت فروش آنها در صرافی‌های متمرکز دوباره کاهش می‌یابد.

عرضه در اختیار ماینرها در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۰ - منبع: CryptoQuant
عرضه در اختیار ماینرها در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۰ – منبع: CryptoQuant

نمودار سمت چپ عرضه در اختیار ماینرها تا هاوینگ سال ۲۰۲۴ و نمودار سمت راست، عرضه ماینرها در طول هاوینگ سال ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است، ماینرها با پیش‌بینی تضعیف روند صعودی بیت کوین قبل از هاوینگ سال ۲۰۲۴ در اوایل چرخه فعلی شروع به فروش کوین‌های خود کرده‌اند.

رفتار سرمایه‌گذاران

در صورتی که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ دوباره سقف خود را بشکند، احتمالا شاهد افزایش فروش و سیو سود سرمایه‌گذاران خواهیم بود. همانطور که بالاتر گفتیم، بر اساس داده‌های تاریخی، معمولا بیت کوین ۱۲ ماه بعد از هاوینگ به اوج جدیدی می‌رسد. این واقعیت در کنار هیجانات هاوینگ و فوموی ایجاد شده می‌تواند سرمایه‌گذاران زیادی را دوباره به بازار کریپتو جذب کند.

پس از هاوینگ، اصلاح قیمت بیت کوین بسیار محتمل است. تحلیلگران می‌گویند اصلاح قیمت در طول روند صعودی، نشانه سالم بودن بازار است و قدرت رالی پیش رو را تقویت می‌کند.

همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، هاوینگ بیت کوین کش در تاریخ ۴ آپریل رخ داد و پس از آن قیمت این ارز دیجیتال حدود ۱۰٪ افزایش یافت. با این حال، این رشد قیمت چندان پایدار نبود و بلافاصله قیمت به سطوح پیش از هاوینگ اصلاح شد. بنابراین پس از هاوینگ ممکن است شاهد رشد جزیی قیمت بیت کوین و اصلاح آن باشیم.

منبع
bybit

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا