۵ اشتباه در مورد گذاشتن حد ضرر (Stop Loss) که باید از آنها اجتناب کرد !!

حد ضرر (Stop Loss) دستوری برای بستن یک پوزیشن در یک قیمت و یا درصد خاص است تا بدین وسیله ضرر را محدود و کنترل کرد؛ همچنان که از نام آن بر می‌آید، حد ضرر برای محدود کردن و کنترل ضرر در مواردی است که یک ایده ترید موفق از آب در نمی‌آید.

استفاده از حد ضرر یکی از پایه‌های مهم مدیریت ریسک است؛ به همین دلیل است که هر کتاب، وبینار و مربی، بر اهمیت استفاده از آن در ترید تاکید می کند. اما استفاده و مدیریت ضعیف حد ضرر ، می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

بسیار اتفاق افتاده که حد توقف را در سایه‌های کندل استیک قرار داده‌ایم و با رسیدن به آن، از معامله خارج شدیم و بعدا قیمت دوباره برگشته و مسیری که ما درست پیش بینی کرده‌ایم را طی کرده، در صورتی ما از معامله بیرون بوده‌ایم.

در این مقاله به ۵ اشتباه رایج در مورد گذاشتن و مدیریت حد ضرر پرداخته می‌شود که با استفاده از آنها می‌توانید حد ضرر را به درستی قرار دهید و معاملات موفق‌تری داشته باشید.

۱- تعیین نکردن پیشاپیش حدد ضرر

حد ضرر تحلیل تکنیکال ترید معامله ضرر سود قیمت قله کف بریک اوت

قبل از باز کردن یک ترید باید بدانید که حد ضرر شما کجا خواهد بود. همین قضیه در مورد نقطه ورود و حد سودهای (Take Profit) شما نیز صادق است.

تا زمانی که ترید فعال است و قیمت نوسان دارد، هر دلیلی برای باقی ماندن در بازار پیدا خواهید کرد؛ فایده تعیین حد ضرر قبل از شروع معامله این است که هر گونه احساساتی از تصمیم گیری برداشته می‌شود. زیرا شما هنوز سرمایه خود را به خطر نیانداخته‌اید و شما در واقع با نگاه به نمودار این حد را تعیین کرده اید.

اما اگر از قبل حد ضرر را تعیین نکرده باشید و بازار با تمام نیروی خود شروع به حرکت در خلاف روند پیش بینی شده توسط شما بکند، به احتمال زیاد توسط بازار متضرر می‌شوید و به این نکته توجه نمی‌کنید که ترید شما در واقع بی‌اعتبار شده است. پس قبل از باز کردن یک پوزیشن، برای مدیریت ریسک و سرمایه، حتما حد ضرر خود را قرار دهید.

۲- گذاشتن حد ضرر بر اساس عدد دلخواه

بازار کاری به مقدار ریسک شما ندارد؛ برای بازار مهم نیست که یک عدد جادویی ۲ درصد دور از نقطه ورود و یا هر رقم دیگری باشد.

یکی از خطرناک‌ترین اشتباهاتی که ممکن است مرتکب شوید، این است که سعی کنید بازار را با چارچوب خود متناسب کنید. برعکس، شما باید چارچوب کاری خود را با بازار متناسب کنید. اگر یک عدد طلایی یا معادله‌ای برای گذاشتن یک حد ضرر مناسب وجود داشت، کار راحت می‌شد اما چنین چیزی وجود ندارد.

بنابراین وقتی تصمیم می‌گیرید که حد ضرر خود را کجا قرار دهید، این تصمیم باید بر اساس تحلیل تکنیکال انجام شود. حد ضرر را نباید بر اساس یک سطح جادویی قیمت که در درصد خاصی و بر اساس میل شماست، پیش بینی کنید. بازار به این چیزها اهمیتی نمی‌دهد.

۳- حد ضرر خود را برای سر به سر شدن و یا سود حاشیه‌ای، در بهترین زمان ممکن حرکت دهید

حد ضرر تحلیل تکنیکال ترید معامله ضرر سود قیمت قله کف بریک اوت

هدف از حد ضرر ، محافظت از شما در صورتی است که ترید شما درست از آب درنیاید و هدف این نیست که معاملات شما خالی از ریسک شود.

منطق حکم می‌کند که حد ضرر بر اساس تحلیل تکنیکال تنظیم شود. بسیاری از افراد با این مطلب موافقند که حد ضرر باید بر اساس تحلیل تکنیکال باشد؛ اما با این وجود، حد ضرر را برای سر به سر شدن (Break Even) یا سود حاشیه‌ای به حرکت در می‌آورند که در اینجا یک تناقض روی می‌دهد.

حرکت حد ضرر در این حالت، مشابه این است که جایگاه آن را بر اساس اعداد اختیاری تعیین کنید. برای بازار مهم نیست که شما در کجا وارد شده‌اید و در کجا سر به سر می‌شوید. زمانی که شما به دلخواه خود حد توقف را حرکت می‌دهید، رویکرد تکنیکال محور را رها کرده‌اید (مگر این که سر به سر شدن شما مطابق با یک سطح برجسته تکنیکال باشد).

نباید حد ضرر را برای سر به سر شدن و یا سودی جزئی رها کرد و یا تغییر داد. سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که اگر من پوزیشن باز نداشتم و قیمت به سمت سر به سر و یا سود حاشیه‌ای حرکت می‌کرد، آیا من آن را به عنوان یک ناحیه مهم یا سطح بی‌اعتبارسازی تلقی می‌کردم؟ اگر جواب این سوال خیر باشد، شما نشان داده‌اید که خارج شدن از ترید در آن نقطه تنها یک تصمیم شانسی و اختیاری بوده است.

برای حرکت دادن حد ضرر ، می‌توانید دستی این کار را بکنید و یا از سیستم Trailing Stop Loss استفاده کنید. در این روش، شما باید مقدار پیپ جابجایی مورد نظر خود را تعیین کنید. این باعث می‌شود که پس از حرکت قیمت به اندازه تعریف کرده شما، حد ضرر نیز شروع به حرکت کند. اما این در صورتی است که شما بازاری که در آن ترید می‌کنید را کاملا بشناسید. اگر آن را نمی‌شناسید، بهتر است که خودتان به صورت دستی حد ضرر را جابجا کنید.

در عوض، حد ضرر باید تا جایی برود که مسلم شود که شما در ترید خود اشتباه کرده‌اید. اگر شما در نقطه خاصی وارد معامله شوید، باید قادر به تعیین این باشید که در فلان نقطه، ترید من توسط بازار باطل می‌شود و باید از معامله خارج شوم. اگر نتوانید چنین کاری را انجام دهید، نباید اصلا وارد معامله شوید.

به طرح ترید خود باور داشته باشید و اجازه دهید که بازار به شما ثابت کند که در معامله اشتباه کرده‌اید که این با برخورد قیمت به حد ضرر انجام می‌شود. حرکت همیشگی و بدون فکر به سمت سر به سر شدن، نوعی ترید تنبلانه است که شما را از استراتژی خودتان دور می‌کند.

۴- تنظیم حد ضرر در جیب‌های نقدینگی

حد ضرر تحلیل تکنیکال ترید معامله ضرر سود قیمت قله کف بریک اوت

ساختارهای قیمتی معینی وجود دارند که معمولا قبل از این که بازار برعکس شود، مورد هجوم قرار می‌گیرند. از گذاشتن حد ضرر دقیقا در بالا و پایین قله‌ها و کف‌های کلیدی خودداری کنید زیرا احتمال دارد که بازار قبل از برگشتن، از این نواحی عبور کند.

شما می‌توانید خودتان این تمرین را انجام دهید؛ یک نمودار قیمت از بازاری که در آن ترید می‌کنید را باز کنید و نقاط نوسان کلیدی و قله‌ها و کف‌ها را مشخص کنید. خواهید دید که در اکثر موارد قیمت قبل از بازگشت، از این سطوح می‌گذرد. تریدرهایی که حد ضرر را در بالا و پایین این نقاط تعیین می‌کنند، قبل از برگشت بازار از معامله خارج می‌شوند.

چگونه از خودتان در برابر شکار شدن محافظت کنید؟ روش آسانی برای انجام آن وجود ندارد و دلیل اهمیت موضوع نیز همین است. اگر شما به قیمت توجه نکنید و زمانی که قیمت به این نواحی کلیدی نزدیک می‌شود آن را تحت نظر نگیرید، احتمالا گرفتار این اشتباه خواهید شد.

این توصیه را می‌توان به این صورت خلاصه کرد که نباید حد ضرر را در نقاط خیلی واضح قرار داد. در راستای همین موضوع، شما می‌توانید مقاله احساسات مشتریان را مطالعه کنید.

نقاط نوسانی عمیق و واضح، مرزهای محدوده‌ای و نقاطی که برای همه قابل تشخیص هستند، همیشه در تلاش برای نقدینگی مورد هدف قرار می‌گیرند؛ زیرا از آنها به عنوان نقاط مرجعی برای ترک کردن سفارش‌ها استفاده می‌شود.

پس کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که فضایی را مابین این سطوح و حد ضرر خود قرار دهید تا به قیمت اجازه دهید که بدون خارج کردن شما از معامله از این سطوح گذر کند؛ مخصوصا اگر بازاری که شما در آن کار می‌کنید، نوسانات زیادی را تجربه می‌کند. در این نوع بازارها باید فضای کافی برای تنفس بدهید و از قرار دادن حد ضرر دقیقا در این نقاط اجتناب کنید.

۵- هرگز حد ضرر خود را حرکت ندهید

حد ضرر تحلیل تکنیکال ترید معامله ضرر سود قیمت قله کف بریک اوت

همچنان که قبلا گفته شد، هدف از قرار دادن حد ضرر ، محافظت از شما در زمانی است که ترید شما صحیح از آب در نمی‌آید. اما زمانی که بازار به شما ثابت کرد که ترید شما ممکن است صحیح باشد، این حد ضرر را برای محافظت از سود کسب شده، باید حرکت داد.

در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا این تناقض نیست؟ چون قبلا گفته شد که حد ضرر را نباید حرکت داد.

باید گفت که در این قضیه تناقضی نیست. این حرکت کورکورانه و بدون توجه به تحلیل تکنیکال است که نباید انجام شود؛ اما این قضیه که وقتی که بازار خودش را ثابت می‌کند، باید حد ضرر را حرکت دهید، در واقع همان حرکت در جهت مورد انتظار است. این یک تصمیم بر اساس تحلیل تکنیکال و روشی برای حفظ سود شما در حالی است که قیمت به سمت هدف می‌رود.

تفاوت این دو باید واضح باشد. اولی یک تصمیم احساسی است اما دومی تصمیم بر اساس تحلیل تکنیکال برای حفظ سود شماست. به عنوان مثال، حرکت دادن حد ضرر بعد از یک بریک اوت (Breakout) در جهت مورد انتظار، که ثابت می‌کند که خریداران یا فروشندگان زیادی وارد آن ناحیه شده‌اند، امری رایج است. چنین قیمتی دلیلی واقعی برای برگشت به بالا یا زیر آن سطح ندارد. این بسیار متفاوت از حرکت احساسی قبلی است.

منظور از حرکت دادن حد ضرر، بالا بردن آن در زمان خرید و پایین آوردن آن در زمان فروش است و این زمانی روی می‌دهد که قیمت به سمت هدف شما حرکت می‌کند. دلیل این امر نسبتا آسان است؛ بازار الزامی برای برخورد دقیق به هدف شما را ندارد و شما با حرکت دادن حد ضرر ، مانع از این می‌شوید که یک معامله سودآور سر به سر شود و یا وارد ضرر شود.

وقتی وارد معامله‌ای می‌شوید که نسبت ریسک به ریوارد شما ۱ به ۲ است، فرض کنید همچنان که قیمت افت می‌کند، شما نیز شروع به حرکت دادن حد ضرر برای سر به سر شدن یا سود حاشیه‌ای می‌کنید. قیمت به هدف شما نزدیک می‌شود، اما دقیقا به آن نمی‌رسد و بر می‌گردد. در آن نقطه شما باید دوباره نسبت ریسک به ریوارد خود را مقایسه کنید و ببینید که آیا این نسبت منطقی است یا خیر.

اگر حد ضرر را حرکت ندهید، ریسک پس دادن سود به بازار زیاد خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر اصلا حد ضرر خود را حرکت ندهید، نسبت ریسک به ریوارد شما در صورتی که قیمت به هدف برخورد نکند و برگردد بسیار نامناسب می‌شود.

چیزی به نام ترید رایگان وجود ندارد و این در واقع پولی است که شما به بازار پس می‌دهید. همان‌طور که گفته شد، بازار الزامی برای برخورد به هدف شما ندارد؛ اگر انتخاب هدف شما عیب و نقص داشته باشد (که اغلب هم همین طور است)، حرکت دادن حد ضرر برای شما سودآور خواهد بود.

متکبر نباشید! از دست دادن یک ترید خوب تنها به این دلیل که شما می‌خواهید دقیقا به هدف برسد، احمقانه است. بازار چیزی به شما بدهکار نیست و اهمیتی نمی‌دهد که هدف دقیق شما چقدر است؛ زمانی که ترید پیشرفت می‌کند، پویایی و حرکت حد ضرر نیز باید وجود داشته باشد. در سراسر ترید، باید نسبت ریسک به ریوارد مناسب را حفظ کنید. در این حالت، می‌توانید در بازار بدون سازمان دادن نقاط دقیق هدف سود کنید.

نتیجه گیری

امیدواریم که در این مقاله چیزهای جدیدی را یاد بگیرید و در استفاده از حد ضرر اعتماد به نفس کافی را پیدا کنید. اگر در همه نقاط زمینه بازگشت قیمت وجود دارد، به این دلیل است که بازار چیزی به شما بدهکار نیست.

باید در مدیریت ریسک محتاط بود و در استفاده از حد ضرر نیز عاقلانه عمل کرد. در این صورت شما می‌توانید به ترید سودآور برسید و لازم نیست که تریدهای شما بسیار دقیق باشند. موفق باشید!


54321
امتیاز 5 از 4 رای

منبع medium wikipedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
مرتضی

با سلام . در سایت لوکال بیت کوینز وقتی خرید انجام میدیم اول وارد کیف پول خود سایت میشه و بعدا باید انتقالش بدیم به کیف پول اصلی ؟ یا امکان انتقال مستقیم وجود داره ؟

ادمین سایت

با سلام
بله دقیقا همینطوره، باید از کیف پول لوکال بیت کوینز انتقال بدید.

سام

عکس هاش کو پس؟