اخبار اتریوماخبار بیت کوین

گزارش وال استریت ژورنال: ریسک‌های پنهان تایید ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم

تحلیلگران معتقدند صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در ابتدای سال ۲۰۲۴ تایید می‌شوند و همین خوش‌بینی روی رشد بازار کریپتو در هفته‌های گذشته موثر بوده است. با این حال، تحلیلگران وال استریت ژورنال (WSJ) در گزارش جدید خود به خطراتی اشاره کرده‌اند که تاکنون مشاهده نشده است، اما با تایید ETFهای اسپات چشم‌انداز بازار کریپتو را تغییر می‌دهند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین گیپ، وب سایت وال استریت ژورنال (WSJ) در گزارش جدید خود تایید قریب‌الوقوع ETFهای اسپات بیت کوین را بررسی کرده و با توجه به تاثیر مهم آن در بازارهای مالی، به جامعه کریپتو در مورد خطرات و چالش‌های بالقوه تایید این صندوق‌ها هشدار داده است. به عبارت دیگر WSJ جدا از خوش‌بینی‌ها پیرامون رشد اخیر بیت کوین، تلاش کرده است چشم‌انداز پیچیده‌ ETFها و پیامدهای گسترده آن‌ها را بررسی کند.

چالش‌های شبکه اتریوم پس از تایید ETFهای ETH

گزارش WSJ نشان می‌دهد ۱۳٪ رشد قیمت بیت کوین در ماه گذشته، احساسات مثبت معامله‌گران نسبت به تایید ETF اسپات آن را تقویت کرده است. با این حال، به نظر می‌رسد اکثر چالش‌های پیش رو در شبکه اتریوم نهفته است.

قیمت اتریوم در یک ماه گذشته ۸.۵٪ رشد کرده و همانند بیت کوین تصمیم‌گیری در مورد ETFهای اسپات آن به تعویق افتاده است. در نتیجه، پرونده شرکت‌های بزرگی مثل بلک راک (BlackRock) و این‌وسکو (Invesco) در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بسیاری از فعالان بازار کریپتو معتقدند هر اتفاقی برای ETFهای بیت کوین بیفتد، به ناچار برای اتریوم هم رخ خواهد داد.

در عین حال، صندوق تراست بیت کوین و اتریوم شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) نیز از شایعات مربوط به ETFها تاثیر گرفته و دیسکانت (Discount) آن‌ها به ترتیب به محدوده ۱۱٪ و ۱۴٪ رسیده است و ETFهای این دو دارایی سرنوشت موازی دارند.

با این حال چالش اساسی، ناشی از ماهیت متفاوت بیت کوین و اتریوم است. در حالی که فرآیند ماینینگ بیت کوین به ثبات مورد نیاز رسیده است، مکانیسم اثبات سهام (PoS) اتریوم در نهایت مدیران ETFها را به چالش خواهد کشید.

برخلاف ETFهای بیت کوین که به سادگی می‌توانند BTC را نگه دارند، ETFهای اتریوم باید تصمیمات پیچیده‌ای را در ارتباط با سود ناشی از اعتبارسنجی تراکنش‌های اتریوم اتخاذ کنند. به عبارت دیگر، استیکینگ اهمیت زیادی در شبکه اتریوم دارد و پیچیدگی این صندوق‌ها را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر، بازده استیکینگ اغلب به نرخ بهره فدرال رزرو تشبیه می‌شود که تصمیمات استراتژیک در مورد نحوه مدیریت پاداش‌ها را ضروری می‌کند. از آنجا که شبکه اتریوم کاربرانش را به استیک کردن تشویق می‌کند، ورود سرمایه‌های جدید بعد از تایید ETF اسپات اتریوم می‌تواند پاداش‌های استیکینگ را کاهش داده و بازیگران کوچک‌تر را حذف کند.

ریسک‌های رایج در بازار کریپتو

طبق گزارش اخیر WSJ، خطرات بالقوه بازار کریپتو فراتر از پویایی مالی است. با توجه به اینکه در این بازار قدرت افراد با توجه به به ذخایر آن‌ها مشخص می‌شود، شبکه اتریوم با خطر چند صرافی مواجه است که به دلیل سهم بیشتری از ذخایر اتر نفوذ بالایی دارند.

به علاوه، حتی اشتباهات غیرعمدی اعتبارسنج‌های بزرگ نیز می‌تواند عواقب قابل‌توجهی داشته باشد. در نتیجه، خطر کاهش ارزش ETFها می‌تواند بحران اعتماد و مداخلات قانونی را افزایش داده و بر پیچیدگی‌های سرمایه‌گذاری سازمانی بیفزاید.

به عنوان راه حلی برای این چالش‌ها، راهکارهایی مثل واگذاری اتریوم به پلتفرم‌ها از طریق قراردادهای هوشمند به نظر می‌رسند، اما چنین راه‌حل‌هایی خطر هک شدن و اختلاف زمان بازخرید را به دوش می‌کشند و چشم‌انداز ETF اسپات را پیچیده‌تر می‌کنند.

در نتیجه، به نظر می‌رسد هرچند سیستم‌های غیرمتمرکز برای به چالش کشیدن سیستم‌های متمرکز و سنتی طراحی شده بودند، دخالت و نفوذ بازیگران سازمانی می‌تواند عناصر متمرکزی را ایجاد کند که روی اصول رمزارزها تاثیر منفی می‌گذارد.

گزارش WSJ دقیقا زمانی منتشر شده است که بازار کریپتو بعد از یک رالی صعودی در هفته‌های گذشته با اصلاح قیمت مواجه شده است. در زمان نوشتن این مطلب، قیمت بیت کوین با وجود عبور از مرز ۴۴٬۰۰۰ دلار در هفته گذشته، به محدوده ۴۱٬۸۷۰ دلار بازگشته است. قیمت اتریوم نیز با ۰.۶٪ اصلاح در ۲۴ ساعت گذشته به ۲٬۲۲۸ دلار رسیده که نشان‌دهنده احساسات نزولی فعالان بازار کریپتو است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا