پیشرفته مقالات عمومی

تجزیه و تحلیل بلاکچین چیست و چه ابزارهایی برای این کار وجود دارد؟

در طول هر ساعت‌، دقیقه و ثانیه‌ تراکنش‌های متعددی در حال به انجام رسیدن بر روی بستر هر یک از بلاک چین‌ها هستند و اطلاعات مربوط به این تراکنش‌ها نیز به صورت عمومی و تغییر‌ناپذیری در پایگاه داده‌های بلاکچین‌ها ذخیره‌سازی می‌شود. ممکن است به هر دلیلی از جمله پیگرد‌های قانونی و امنیتی‌، لزوم بررسی عملکرد یک پروژه و غیره بخواهیم داده‌های مربوط به این تراکنش‌ها را بررسی کرده و به تجزیه و تحلیل بلاک چین مورد نظر و داده‌های آن بپردازیم‌، اما آیا می‌توان هویت اشخاصی که تراکنش مورد نظر را به انجام رسانده‌اند نیز شناسایی کرد‌؟ در این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید تا این تضاد میان حریم خصوصی و حفظ امنیت را مورد بررسی قرار دهیم.

تجزیه و تحلیل بلاک چین و اقدامات ضد پول‌شویی

مفهوم تجزیه و تحلیل بلاک چین چیست
منبع: Certik

تجزیه و تحلیل تراکنش‌های درون بلاکچین برای کسب‌وکار‌ها و موسسه‌های مالی که قصد دارند از تراکنش‌های خود در برابر فعالیت‌های غیرقانونی حفاظت کنند‌، خطر جرایم مالی را به حداقل برسانند و از مقررات تبعیت کنند‌، از اهمیت بالایی برخوردار است. تجزیه و تحلیل تراکنش‌های بلاک چین دیدگاه‌های متعددی در مورد مقررات مالی‌، از جمله مبارزه با پول‌شویی (AML‌) را به ما ارائه کرده و به ایمن‌تر شدن و پایبند ماندن تراکنش‌ها به قوانین کمک می‌کنند.

به صورت کلی‌، آنالیز بلاک چین به فرایند بررسی‌، فهرست‌نویسی و تفسیر داده‌هایی گفته می‌شود که بلاکچین‌ها به منظور ارائه اطلاعات مشهود و عملی تولید می‌کنند.

یک بلاک چین عمومی‌ مثل بیت کوین و اتریوم‌، در واقع یک پایگاه داده متشکل از حساب‌های کاربری و موجودی مربوط به هر یک از آنهاست. تولید هر بلاک جدید در این زنجیره موجب به روزرسانی حالت یا وضعیت پیشین پایگاه داده می‌شود. با توجه به این‌که بلاک چین اتریوم در حال حاضر با سرعت بیش از ۱۰۰ گیگابایت در سال به روند رشد خود ادامه می‌دهد‌، شاهد افزوده و ذخیره شدن حجم عظیمی از اطلاعات به سوابق دائمی این زنجیره هستیم. به یاد داشته باشید که تمامی این داده‌ها در فرمت تکست یا متن هستند و حجم ۱۰۰ گیگابایت متن تفاوت زیادی با ۱۰۰ گیگابایت عکس و ویدئو دارد.

این اطلاعات به صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد، اما به اصطلاح در حالت خام و پردازش نشده ارائه می‌شود. ابزاری همانند مرورگر‌های بلاکچینی به منظور سازمان‌دهی این داده‌ها اعمال بنیادینی را به انجام می‌رسانند.

داده یکی از بلاک‌های اتریوم در اتراسکن
منبع: Certik

ارتفاع بلاک‌، سختی کلی شبکه‌، توابع هش‌، هش‌های والد‌، ریشه‌های حالت‌، نانس‌ها و غیره همگی از جمله اطلاعات و داده‌هایی هستند که بلاکچین تولید کرده و در اختیار ما قرار می‌دهد؛ بنابراین‌، تشخیص اطلاعات مفید و نامطلوب برای افرادی که در مورد تجزیه و تحلیل بلاک چین هیچ اطلاعاتی ندارند، کار دشواری خواهد بود.

دنیای مقررات مالی رمزارز

بازار‌های مالی که محل فعالیت علاقه‌مندان به کریپتو هستند، به صورت مداوم و به دلیل مشکلات حاصل از مقررات جغرافیایی‌، نرخ ارز‌، اقدامات فردی و بسیاری از عوامل دیگر مربوط به محل فعالیتشان در حال تغییر کردن هستند. تعداد روزافزون ارز‌های دیجیتال یکی از جدید‌ترین و تاثیر‌گذارترین بخش‌های اقتصاد‌های جهانی را شکل می‌دهد.

با افزایش هرچه بیشتر حجم معاملات رمزارز‌ها‌، اعمال و پیاده‌سازی مقررات مالی سختگیرانه‌تر و پیچیده‌تری نیز مورد نیاز خواهد بود. از همین رو‌، شکاف میان رمزارز‌ها و پول فیات کمتر شده و به احتمال زیاد‌، قوانین مالی فعلی موجب از بین رفتن ارز‌های فیات خواهند شد.

در زمان نگارش این مقاله حدود ۱۵۰ ارز فیات و بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF‌) به رسمیت شناخته شده است. هنوز مقررات اعمال شده در حوزه کریپتو به میزان قوانین حاکم بر ارز فیات توسعه پیدا نکرده است. این امکان وجود دارد که در بستر برخی از حوزه‌های قضایی شاهد بروز سهل‌انگاری‌های متعددی در زمینه اجرای قوانین مربوط به رمزارز‌ها باشیم. با این حال‌، افزایش روزافزون تعداد کاربران این حیطه به معنای مشارکت بیشتر از سوی سازمان‌های مالی و دولتی خواهد بود.

هنگامی که بحث مقررات مالی حوزه رمزارز به میان می‌آید‌، شاهد پیاده‌سازی قوانین متفاوتی در مکان‌های مختلف جهان در این عرصه هستیم. در انگلیس‌، تراکنش‌های مربوط به ارز‌های دیجیتال به صورتی قانون‌گذاری شده‌اند تا با مقررات مربوط به مبارزه با پول‌شویی تطابق کامل داشته باشند. این در واقع یک اقدام بسیار مهم برای موسسه‌ها و کسب‌وکار‌های مالی محسوب می‌شود.

با این حال‌، ارز دیجیتال در انگلیس به هیچ عنوان در قالب یک ارز قانونی دیده نمی‌شود. در این کشور بیت کوین تحت عنوان یک «ارز خارجی‌» تعریف شده است و بنابر همین امر نیز ترید کردن در عرصه شاه رمزارز‌ها و سایر ارز‌های دیجیتال‌، غیرقانونی محسوب نمی‌شود.

علی‌رغم تلاش بی‌وقفه دولت‌ها و ارگان‌های صنعتی به منظور ایجاد مقررات برای بازار‌های رمزارز و اعمال این قانون‌، هنوز هم شاهد فعالیت برخی از بازار‌های دارایی کریپتویی هستیم که تحت پوشش قانونی قرار ندارند.

به عنوان مثال‌، دلیل قانون‌گذاری کسب و کار‌های مبتنی بر دارایی رمزارز به دلیل مبارزه با پول‌شویی است تا از رسیدن منابع مالی به گروه‌های تروریستی جلوگیری شود. مسئولیت رسیدگی به این قوانین به عهده سازمان رفتار مالی است.

در نقطه مقابل‌، آمریکا با توجه به مقامات دولتی متفاوتی که بر روی ارتباطات مختلفی با این صنعت کار می‌کنند‌، قوانین مربوط به این حیطه نیز متفاوت هستند. به عنوان مثال‌، FinCEN ارز‌های دیجیتال را به عنوان ارز قانونی دسته‌بندی نمی‌کند‌، در حالی که نگاه IRS به رمزارز‌ها به دید یک دارایی بوده و به همین منظور هم دستور تخصیص مالیات برای آنها صادر کرده است.

با توجه به وضعیت متفاوت و متنوع مقررات و حجم بازار‌های رمزارز جهانی به یک رویکرد تکنولوژی محور نیاز داریم که به تریدر‌ها‌، کسب و کار‌ها و موسسه‌های مالی اجازه می‌دهد تا در کنار حفظ ایمنی و عملکرد مطابق با قانون، سرمایه خود را نیز در این بازار‌های رو به رشد افزایش دهند. این درست همان نقطه‌ای است که تجزیه و تحلیل بلاک چین وارد عرصه می‌شود.

تجزیه و تحلیل بلاک چین چیست؟

تجزیه و تحلیل بلاک چین
منبع: Medium

تجزیه و تحلیل بلاک چین به فرایند آنالیز کردن‌، شناسایی و خوشه‌بندی یا همان دسته‌بندی داده‌های درون بلاکچین گفته می‌شود که در واقع یک دفترکل توزیع شده عمومی است. آنالیز بلاک چین‌، داده‌ها را به صورت مدل‌گذاری شده و به صورت بصری یا مشهود به ما ارائه می‌کند تا اطلاعات کلیدی در مورد کاربران و تراکنش‌های آنها را به دست بیاوریم.

نمایش گراف یک بلاک بیت کوین
منبع: Cambridge-Intelligence

تمامی این اقدامات به منظور جلوگیری از انجام معاملات غیرقانونی مانند پول‌شویی و کلاهبرداری انجام می‌شود. تجزیه و تحلیل بلاک چین توسط شرکت‌های خصوصی به انجام می‌رسد و این کمپانی‌ها داده‌های بلاکچینی را که به صورت کامل عمومی هستند، موشکافانه بررسی می‌کنند. با این حال‌، تراکنش‌های مربوط به دارایی‌های کریپتویی به صورت ذاتی به شکل ناشناس به انجام می‌رسند‌، بنابراین شرکت‌های آنالیز بلاکچین در راستای ارائه داده‌های مورد نیاز به منظور تطبیق تراکنش مورد نظر با یک شخص یا کمپانی فعالیت می‌کنند. این امر به ایمن‌تر شدن بازار‌ها و تراکنش‌های رمزارز برای همه افراد دنیا کمک می‌کند.

چه کار‌هایی با استفاده از تجزیه و تحلیل بلاک چین می‌توانیم انجام دهیم؟

ابزار آنالیز بلاکچین تورنادو کش
منبع: Medium

پیش از این‌که وارد مبحث شیوه اجرای فرایند تجزیه و تحلیل بلاک چین شویم‌، بیایید کمی در مورد دلیل انجام این کار صحبت کنیم.

یکی از اصلی‌تری اهداف مورد نظر برای آنالیز بلاکچین‌، ردیابی جریان منابع مالی بین آدرس‌های گوناگون است. شاید این کار به منظور دنبال کردن روند حاصل از یک بهره‌برداری مالی‌ یا برای ایجاد یک زنجیره تراکنش که دو یا چند کیف پول را به یکدیگر متصل می‌کنند، صورت بگیرد. نهاد‌های اعمال‌کننده قانون‌، مانند تیم بین‌المللی مجری قوانین رمزارز (NCET‌)‌، در طول روند عملیات ضد پول‌شویی و امنیت سایبری از تجزیه و تحلیل بلاک چین بهره زیادی می‌برند. با وجود این‌که هیچ‌گونه مقرراتی در مورد قابل قبول بودن داده‌های بلاکچینی در پرونده‌های قضایی و در سطح فدرال وجود ندارد‌، برخی از ایالت‌ها مانند آریزونا قوانینی مبنی بر تایید اعتبار قانونی سوابق ثبت شده بلاک چین را وضع کرده‌اند. تغییرناپذیر بودن بلاک چین موجب می‌شود تا این تکنولوژی به بستر مناسبی برای ایجاد حقوق تاریخی (یا حقوق وابسته به سندیت سوابق‌) و زنجیره‌های قوی همبستگی تبدیل شود.

ابزار حفظ حریم خصوصی از قبیل تورنادو کش (Tornado Cash‌) تنها با هدف شکستن این زنجیره‌های تراکنش قابل ردیابی ارائه شده‌اند. این امر موجب تبدیل شدن آن به ابزاری قدرتمند برای همه افراد شده که بتوانند تا حدی کنترل خود بر روی حریم خصوصی مالی آنلاین خود را بازپس‌گیری کنند. البته لازم به ذکر است که این مزیت تنها به کاربران روزانه این عرصه محدود نشده و مزایایی را برای مجرمان سایبری نیز به همراه داشته است.

اما تجزیه و تحلیل بلاک چین تنها به فضای دولتی و اعمال قانون و مجرمانی که در تلاش برای فرار از این مقررات هستند، محدود نمی‌گردد‌؛ بلکه می‌توان از این داده‌ها در راستای ارائه تحلیلی صحیح در مورد سلامت و کارایی کلی تمامی پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین استفاده کرد. گزارشات اقدامات و گردش‌های مالی حوزه کریپتو همانند امور مالی و تجارت سنتی و به صورت فصلی منتشر نمی‌شوند (به احتمال زیاد نیازی هم به انجام این کار نیست و نخواهد بود‌)، بلکه در زمان واقعی و در طول هر لحظه ثبت و منتشر می‌شوند.

ابزاری از جمله Skynet می‌توانند با استفاده از این داده‌های بی‌درنگ‌، دیدگاه‌های امنیت محور قابل اجرا را ارائه کنند. آنالیز کردن معیار‌هایی از قبیل تعداد تراکنش‌هایی که با یک پروتکل در تعامل هستند‌، تعداد کاربران مجزا و تعداد رویداد‌هایی که توسط یک پروتکل منتشر می‌شوند، اطلاعات زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهد و در بلندمدت نشان‌دهنده عملکرد آن پلتفرم خواهد بود. هر یک از تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران می‌توانند به آسانی از این ابزار‌ها استفاده کنند تا عملکرد پلتفرم‌ها و پروژه‌های مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهند.

کاربران حوزه دیفای نیز می‌توانند از پلتفرم‌های گوناگون و متعددی که کیف پول این افراد یا هر فرد دیگری را مورد بررسی و نظارت قرار می‌دهند، استفاده کنند و پس از پردازش هر تراکنش‌، یک اعلان صوتی به آنها بدهد. این امر به تمامی افراد فعال در این حوزه اجازه می‌دهد تا با دریافت نوتیفیکیشن‌ها یا اعلان‌های در لحظه‌، همه فعالیت‌های در حال انجام بر روی آدرس‌های مورد نظر و مهم خود را تحت نظر داشته باشند. از تایید نهایی یک تراکنش کم‌اهمیت که ساعت‌ها قبل بر روی شبکه منتشر شده است گرفته‌، تا اولین تلاش یک هکر برای به دست گرفتن کنترل و تخلیه منابع مالی موجود در کیف پولتان به شما گزارش می‌شود.

آنالیز بلاکچین یکی از زمینه‌های غنی بوده و به صورت مداوم در حال گسترش است. حالا که تا حدی به سوال تجزیه و تحلیل بلاک چین چیست پاسخ داده‌ایم‌، بیایید نگاهی به ابزاری داشته باشیم که در مسیر تحقیقاتتان به شما کمک می‌کنند.

کمپانی Chainalysis چیست‌؟

ابزار Chainalysis
منبع: Cryptotimes

چینالیسیس (Chainalysis) یکی از باسابقه‌ترین کمپانی‌های فعال در عرصه تجزیه و تحلیل بلاک چین محسوب می‌شود. این شرکت که در سال ۲۰۱۴ بنیان‌گذاری شده است‌، تا به امروز به میزان ۴۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. جالب است بدانید که این کمپانی به مجموعه‌ای از ارگان‌های دولتی‌، تحت عنوان مشتریان خود خدمات‌رسانی می‌کند. لیست این ارگان‌های دولتی عبارت است از: IRS‌، FBI‌، DEA و غیره. این کمپانی سابقه همکاری با صرافی‌های ارز دیجیتال از قبیل بایننس (Binance‌) را نیز در کارنامه خود دارد.

صرافی Bitstamp که در سال ۲۰۱۵ هک شد نیز از خدمات Chainalysis استفاده می‌کرد. این کمپانی از بیش از ۸۷ رمزارز برتر و پیشگام پشتیبانی می‌کند. تا به امروز بیش از ۳۵۰ کمپانی در ۴۵ کشور مختلف از خدمات این شرکت بهره می‌برند. پس بیایید چگونگی تجزیه و تحلیل بلاک چین و عملکرد آن در دنیای واقعی را از دیدگاه Chainalysis بررسی کنیم.

محصولات چنالیسیس

از جمله محبوب‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین محصولات Chainalysis به خدمات احراز مبدا تراکنش (KYT‌) می‌توان اشاره کرد که تحت عنوان Chainalysis KYT نیز شناخته می‌شود. اقدامات کلاهبرداری در دنیای رمزارز‌ها همواره از الگوی خاصی پیروی می‌کنند. از جمله این اقدامات به فعالیت‌هایی در بستر دارک نت‌، تراکنش‌های نامتعارف و غیره می‌توان اشاره کرد. Chainalysis تمامی فعالیت‌هایی را که مستعد تحمیل ریسک هستند،‌ شناسایی می‌کند؛ اما ردیابی صرف و شناسایی محتمل‌ترین اقدامات کلاهبرداری به هیچ عنوان کافی نیست. دلیل این‌که Chainalysis گام خود را از این فراتر گذاشته و خدمات بیشتری را ارائه می‌کند نیز همین موضوع است.

 این کمپانی با ارسال اعلان‌های صوتی‌، مشتریان خود را از احتمال قرار‌گیری در معرض خطر آگاه می‌کند. این پیام‌ها در آن واحد و بدون درنگ ارسال می‌شوند و مطابق با قوانین ضد پول‌شویی اکثر کمپانی‌ها هستند. ارسال این‌گونه پیام‌های صوتی توسط کمپانی‌های آنالیز بلاکچین مزایای زیادی را به همراه دارد. با استفاده از چنین پیام‌هایی می‌توان در صورت نیاز‌، عملیات واریز یا انجام فرایند برداشت به مقصد آدرس‌های کلاهبرداری و جعلی را متوقف کرد. حتی می‌توان از این اعلان‌ها در راستای اجتناب از تهدید باج‌افزار‌ها استفاده کرد.

از جمله محصولات موفق دیگر Chainalysis می‌توان به Chainalysis Reactor اشاره کرد. این یک محصول نرم‌افزاری بوده و در راستای شناسایی صاحب رمزارز مورد نظر و آدرس صحیح او مورد استفاده قرار می‌گیرد. Chainalysis Reactor اطلاعات و داده‌های تطبیق داده شده و گردآوری شده از رسانه‌های اجتماعی را نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. علاوه بر این‌، محتوای بصری قابل درکی از روند گردش مالی را نیز به شما نشان می‌دهد. در صورت احتمال بروز کلاهبرداری نیز پرونده مورد نظر را به همراه یادداشت‌ها و نمودار‌های مربوط به آن پرونده به شما نشان می‌دهد.

یکی دیگر از خدماتی که Chainalysis به ما عرضه کرده است، تحت عنوان Kryptos شناخته می‌شود. این محصول یک پورتفولیو از تمامی نمایه‌ها یا همان پروفایل‌های مربوط به کسب و کار‌های مبتنی بر ارز دیجیتال را در اختیار ما قرار می‌دهد. بیش از ۱۸۰۰ نمونه از این پروفایل‌ها در Kryptos موجود هستند. اطلاعاتی که در این پروفایل‌ها وجود دارند عبارتند از جزئیات مربوط به سیاست‌های احراز هویت مشتری یا KYC آن کسب و کار‌، به روز‌ترین اخبار در مورد این کمپانی‌ها‌، موقعیت جغرافیایی آنها و غیره. جدا از این‌که این برنامه در قالب یک مخزن اطلاعات عمل می‌کند‌، شایان ذکر است که چنین محصولاتی به ارزیابی خدمات یک کسب و کار در مقایسه با استاندارد‌های صنعت مورد نظر نیز کمک می‌کنند.

کدام یک از ابزار آنالیز بلاک چین در اختیار عموم قرار دارد؟

اتراسکن (Etherscan‌) یکی از ابزاری است که به احتمال زیاد‌، بسیاری از کاربران دیفای با آن آشنایی دارند. بسیاری از پلتفرم‌های دیفای پس از به انجام رسیدن هر تراکنش‌، لینکی را به شما نشان می‌دهند که شما را به وب سایت مورد نظر هدایت می‌کند تا کاربران بتوانند وضعیت و مرحله تایید تراکنش خود را ببینند. اتراسکن یک ابزار عالی برای تایید تراکنش‌ها و به دست آوردن دیدگاه کلی در مورد محتویات کیف پول‌های خاص است. علاوه بر این‌، این واقعیت که این سایت بسیاری از کیف پول‌های شناخته شده (مثل Coinbase 1 Hot Wallet یا Uniswap V3 Router‌) را تحت پوشش بررسی خود قرار داده است‌، نظارت بر جریان مالی و مبدا مقصد انتقال پول شما بسیار آسان‌تر شده است.

اتراسکن در زمینه داده‌های خام از قبیل موجودی کیف پول‌ها و تاریخچه تراکنش‌ها‌، مشخصات آن کیف پول‌، محتوای آن و میزان وجوه آن عملکرد بی‌نظیری دارد. اما اگر به دنبال دیدگاه‌هایی در لایه دوم هستید‌، لازم است تا به سراغ ابزاری بروید که این داده خام را ادغام و آنالیز می‌کند.

اسکای‌تریس (Skytrace‌) یکی از ابزارهای تجزیه و تحلیل بلاک چین است که روند ردیابی جریان منابع مالی از یک کیف پول به کیف پول دیگر را آسان‌تر می‌کند. Skytrace تعاملات کیف پول مورد نظر با سایر آدرس‌ها را تصویر‌سازی کرده و تگ‌ها یا برچسب‌های مفیدی برای پروتکل‌های شناخته شده‌ای از قبیل یونی سواپ (Uniswap‌) و تورنادو کش دارد.

استفاده از اسکای تریس در به تصویر کشیدن جریان‌های مالی
منبع: Certik

به همین منظور از اسکای‌تریس استفاده شده است تا یکی از صد‌ها تراکنش ویتالیک بوترین‌، که در این مورد برای فروش ۶٫۷۵۷.۳۰۷ HEX و دریافت ۰.۴۸ ETH در یونی‌سواپ بوده است را تصویر‌سازی کنند.

یکی از محصولات کمپانی Certik تحت عنوان اسکای‌نت (Skynet‌) به منظور دست یافتن به یک امتیاز درخور و فراگیر در این عرصه که به نوعی منعکس‌کننده تاثیر‌گذاری مقیاس‌های امنیتی یک پروژه دیفای هستند، شش ویژگی بنیادین امنیتی را با هم تلفیق کرده است. این شش ویژگی بنیادین عبارتند از‌: احساسات اجتماعی‌، نظارت درون زنجیره‌ای‌، حاکمیت‌، عوامل پویایی بازار‌، تجزیه و تحلیل ایمنی و در پایان هم اوراکل امنیتی‌. به استثنای معیار احساسات اجتماعی‌، هر یک از ویژگی‌های بنیادین دیگر‌، مفهوم تجزیه و تحلیل بلاک چین را در خود جای داده است.

با تجزیه کردن این عوامل بنیادین می‌توانیم بستر مطالعاتی جزئی و گویایی از نحوه عملکرد فرایند آنالیز بلاک چین ارائه کنیم.

شیوه عملکرد آنالیز بلاکچین به چه صورت است؟

روند تجزیه و تحلیل بلاک چین با جمع‌آوری کردن حجم گسترده‌ای از داده‌های تولیدشده توسط بلاکچین و سپس دسته‌بندی کردن‌، مدل‌سازی و یا بررسی کردن آنها به منظور ایجاد دیدگاه‌های عملی صورت می‌گیرد. از یک تراکنش برای ایجاد لینک میان دو کیف پول و یا کیف پول مهمی که قبل و یا بعد از اعلامیه‌های بزرگ دست به اقدام می‌زنند گرفته‌، تا کاهش تدریجی تعداد کاربران فعال یک پروتکل دیفای خاص‌، همگی در دسته مجموعه دیدگاه‌های حاصل از این تجزیه و تحلیل هستند.

این در واقع پاسخ کوتاهی به سوال مطرح شده در سرتیتر این بخش بود. به منظور درک حقیقی شیوه عملکرد تجزیه و تحلیل بلاک چین‌، جزئیات بررسی درون زنجیره‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم. Skynet به منزله ابزار امنیتی شرکت Certik تلقی می‌شود و با استفاده از تجزیه و تحلیل درون زنجیره‌ای به دیدگاه‌های داده محور و سطح امنیتی عملی دست پیدا می‌کند.

نظارت درون زنجیره‌ای از تجزیه و تحلیل بلاک چین
منبع: Certik

بخش نظارت درون زنجیره‌ای در لیست رقابت امنیتی بین پروتکل‌های مختلف‌، نشان‌دهنده نمای کلی فعالیت یک پروژه است. در این بخش می‌توانید تعداد تراکنش‌هایی که در طول ۲۴ ساعت گذشته با پروتکل مورد نظر تعامل داشته‌اند‌، تعداد انتقالات توکن آن پروژه‌، تعداد کاربران فعال و قیمت آن توکن در کنار تمامی معیار‌هایی که در طول یک بازه زمانی دلخواه تنظیم شده‌اند را مشاهده کنید.

یکی دیگر از ویژگی‌های بنیادین Skynet‌، عامل حاکمیت نام دارد. حاکمیت غیرمتمرکز یکی از مهم‌ترین عواملی محسوب می‌شود که خصوصیت غیرمتمرکز بودن را برای عرصه دیفای به ارمغان می‌آورد. پروتکل‌های غیرمتمرکز دارای فروم‌های حاکمیتی هستند که کاربران می‌توانند طی یک فرایند باز و مشارکتی به پیشنهاد‌، بحث و رای‌دهی در مورد ایده‌های مختلف بپردازند. هر یک از پروتکل‌هایی که بدین صورت اداره می‌شوند در واقع یک DAO یا همان سازمان مستقل غیرمتمرکز هستند.

حاکمیت و فرایند‌های خودکار ابزار اسکای نت
منبع: Certik

امتیاز حاکمیت در واقع یک رتبه‌بندی کلی از میزان غیرمتمرکز‌سازی‌، لینک‌های ارتباطی با پلتفرم‌های کریپتویی اصلی و میزان سلامت سازمان مستقل غیرمتمرکز آنها است. بخش درون زنجیره‌ای امتیاز حاکمیت اسکای‌نت از معیارهای پیش رو تشکیل می‌شود.

بخش Privileged Transactions مجموعه‌ای از تعداد تراکنش‌های ممتازی که در طول ۷۲ ساعت گذشته به انجام رسیده‌اند را لیست می‌کند. یک تراکنش ممتاز تراکنشی است که روند آن به واسطه آدرسی آغاز می‌شود که از قدرت تغییر قرارداد‌های هوشمند آن پلتفرم را داشته باشد. یک پروتکل DeFi غیرمتمرکز حقیقی باید تنها زمانی به روزرسانی شده و تغییر پیدا کند که DAO آن پس از برگزاری رای‌گیری به اجماع بر سر انجام تغییرات تایید شده برسند. لیست Privileged Transactions اخیر تغییرات چندانی نداشته است اما در این بخش لیستی از تمامی تراکنش‌های ممتاز و نه تنها تراکنش‌های ۷۲ ساعت قبل ارائه شده است. این راهکار مناسبی برای بررسی بازه‌های زمانی‌، چگونگی‌، اشخاص دخیل و هدف از اصلاح قرارداد‌های هوشمند یک پلتفرم است.

بخش مربوط به Privileged Addresses نیز نشان‌دهنده مجموعه‌ای از تمامی آدرس‌هایی است که از امکان آغاز فرایند تراکنش‌های ممتاز (که پیش از این به آنها اشاره کردیم‌) برخوردار هستند. شما می‌توانید با کلیک بر روی آدرس یا مخاطب مورد نظر به بخش تشکیل لیست در یک مرورگر بلاک بروید (در این بخش‌، مرورگر بلاک BSCScan مورد بررسی قرار گرفته است زیرا پنکیک سواپ بر روی بایننس اسمارت چین اجرا می‌شود‌).

بخش Privileged Functions یا توابع ممتاز‌، توابع کدی که آدرس‌های ممتاز قادر به فراخوانی کردن آنها هستند را نشان می‌دهد. در این بخش توابع سوزاندن (Burn‌)‌، سازنده (Constructor‌) و مینت (Mint‌) یا تولید را مورد بررسی قرار می‌دهیم. تابع Burn توکن‌ها را به آدرسی ارسال می‌کند که امکان بازیابی از آن آدرس وجود نداشته باشد. تابع Constructor در هنگام آغاز فرایند ارتباط با یکی از مخاطبان فراخوانی می‌شود و متغیر‌های مخاطب مورد نظر را بر روی حالت صحیح تنظیم می‌کند. تابع Mint نیز اغلب به منظور توزیع پاداش‌های ماینینگ نقدینگی‌، توکن‌های جدیدی را تولید می‌کند.

معیار‌های امنیت و نوسان بازار
منبع: Certik

عملکرد صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX‌) به صورت کامل در بطن زنجیره صورت می‌گیرد و این امر بدین معناست که تمام داده‌های تولید شده توسط آنها همواره به صورت رایگان در دسترس خواهد بود. این خبر بسیار خوبی برای تمامی افرادی که به دنبال انجام تحقیقات بر روی محرک‌های بازار غیرمتمرکز هستند محسوب می‌شود.

اسکای‌نت چنین داده‌ای را تجزیه و تحلیل کرده و دیدگاه‌های عملی‌، یا بهتر است بگوییم اطلاعات اقدام‌پذیر خوبی را در اختیار ما قرار می‌دهد. تنها با یک بررسی کلی بر روی دیدگاه‌های ارائه شده می‌توانید عمیق‌ترین میزان نقدینگی‌، حجم به دست آمده به مرور زمان و بزرگ‌ترین هولدر‌های ارائه‌دهنده نقدینگی (LP‌) این توکن‌ها را مشاهده کنید. تمامی این داده‌ها به به ارائه نمای کلی دقیقی از سلامت پویایی بازار توکن مورد نظر کمک می‌کنند. به عنوان مثال‌، در صورتی که تب یا سربرگ Top Remove Liquidity را مشاهده کردید و متوجه شدید که تمامی هولدر‌های LP بزرگ به صورت ناگهانی در حال برداشت از پوزیشن‌های خودهستند‌، این احتمال وجود دارد که این اتفاق را به دید دلیلی برای انجام تحقیقات بیشتر در نظر بگیرید.

سه مرحله اساسی تجزیه و تحلیل بلاک چین چیست؟

پیش از صورت گرفتن هرگونه تجزیه و تحلیل معنادار‌، تحلیل‌گران نیاز دارند تا موجودیت‌ها و تراکنش‌های درون داده‌های آنها را درک کنند. این فرایند به صورت کلی طی سه مرحله به انجام می‌رسد.

اولین مرحله تحت عنوان دسته‌بندی آدرس شناخته می‌شود. این کار به منظور اتصال آدرس‌های بلاکچینی با هویت مستعار به موجودیت‌های درون دنیای واقعی انجام می‌شود. داده‌های خام بلاک چین با اطلاعاتی از سایر منابع از قبیل اطلاعات جزئی حاصل از وب یا حملات داست‌، و البته غنی و در میان آدرس‌های گروهی که با احتمال بالا به یکی از موجودیت‌های کنترل‌کننده آن آدرس مرتبط هستند‌، به صورت الگوریتمی خوشه‌بندی می‌شود.

در مرحله دوم‌، امتیاز‌دهی ریسک تراکنش به تعیین ارتباطات میان موجودیت‌ها تعلق می‌گیرد. در طول این روند با استفاده از فراگیری ماشین‌، هر یک از تراکنش‌های منحصر به فرد تعیین شده و امتیاز ریسک برای آنها مشخص می‌شود. این امتیاز بر اساس عواملی از قبیل مبدا‌، تاریخچه کیف پول و جریان پولی تخصیص داده می‌شود.

مرحله سوم تحت عنوان تحقیقات شناخته می‌شود. در طول این مرحله‌، تحلیل‌گران به منظور کندوکاو در داده‌های تازه غنی شده خود از ابزار شهودی و بصری پیچیده استفاده می‌کنند. این درست همان نقطه‌ای است که به تصویر کشیدن نمودار و تجسم یافتن آن نقش مهمی را ایفا می‌کند.

تجسم نمودار برای ابزار تجزیه و تحلیل بلاک چین مربوط به داده‌های بلاکچینی مورد نظر تا حد زیادی بزرگ‌، سریع‌، پیچیده و مملو از ارتباطات است. تحقیقات در مورد این امر نیازمند به تصویر کشیدن خاصی از نمودار و قابلیت تحلیل جدول زمانی قابل مشاهده است.

در این بخش می‌توانید چکیده‌ای از ۸ نمونه کوچک عملکرد مورد نیاز را مشاهده کنید.

۱. نمایش زمان و نمودار یکپارچه

کلید اصلی هر یک از فرایند‌های تحقیقاتی مربوط به داده‌های بلاکچینی‌، درک صحیح ماهیت و زمان رویدادی است که در این زمینه شکل گرفته است.

به عنوان یک نقطه آغاز‌، لازم است تا هم یک نمودار و هم نمایی از یک جدول زمانی ارائه دهید. در صورتی که این دو عامل به صورت یکپارچه در کنار یکدیگر قرار داشته باشند‌، بخش تحقیق‌کننده ماجرا قادر خواهد بود تا تمامی موجودیت‌های دخیل در هر کدام از تراکنش‌ها و ترتیب به انجام رسیدن آنها را مشاهده کند. دسته‌بندی و فیلتر کردن یک دیدگاه یا نما موجب به روزرسانی نمای دیگر می‌شود‌، بنابراین بخش محققان می‌توانند به صورت همزمان به بررسی و کاوش فعالیت‌ها در چندین بخش بپردازند.

۲. فیلتر‌گذاری منعطف

در طول یک روز عادی‌، بلاک چین بیت کوین قادر است تا بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ تراکنش را در حدود ۴۰۰۰ بلاک به انجام برساند. داده‌های موجود در بستر تجزیه و تحلیل بلاک چین خیلی زیاد بوده و با سرعت زیادی نیز در حال افزایش هستند. تکنیک‌های زیادی برای پایین آوردن مقیاس نمودار داده‌های بزرگ و رساندن آن به بخش مورد نیاز وجود دارد‌، اما کاربردی‌ترین این روش‌ها تحت عنوان فیلترگذاری شناخته می‌شود.

محققان باید بتوانند داده موجود را بر اساس خصوصیت دلخواه خود فیلتر کنند که چند نمونه از این خصوصیت‌ها عبارتند از: اندازه‌، شناسه کیف پول‌، امتیاز ریسک و زمان انجام تراکنش.

۳. طراحی شفاف و تعیین اندازه هوشمند برای نود‌ها

حتی مجموعه داده‌های بلاکچینی فیلتر شده نیز ممکن است بسیار حجیم باشد. طراحی‌های خودکار یکی دیگر از راه حل‌های قدرتمندی است که محققان می‌توانند با استفاده از آن به تفکیک و دسته‌بندی داده‌های بزرگ و پیچیده بلاک چین بپردازند.

برخی از موارد ضروری در طول انجام این کار عبارتند از: چیدمان قدرتمندی به منظور نمایش دادن کل شبکه‌، و البته یک نمای متوالی به منظور جداسازی رشته‌های طویل تراکنش‌ها.

طراحی مناسب برای جداسازی رشته تراکنش‌ها
منبع: Cambridge-Intelligence

در واقع می‌توان اینطور گفت که مراحل پیش روی ما شامل یک چیدمان متوالی برای جداسازی رشته‌های موجود در نمودار شبکه و بررسی آسان‌تر آنها‌ و یک طراحی متوالی خوب برای جداسازی رشته تراکنش‌ها و بررسی آسان‌تر آنهاست.

مرکزیت درجه و اندازیه‌گیری نود‌ها با تعداد لینک‌های آنها
منبع: Cambridge-Intelligence

در رابطه با اندازه نود نیز هر یک از معیار‌های تجزیه و تحلیل نمودار‌ها از قبیل مرکزیت درجه‌، یا خصوصیت‌های منحصر به فرد نود‌ها مانند موجودی کیف پول‌، مسیر شناسایی افرادی که مهم‌ترین نقش را در یک شبکه بلاک چین بازی می‌کنند به محققان نشان می‌دهند.

۴. تشکیل گروه آسان

تولید آدرس‌های جدید برای هر تراکنش و توزیع منابع مالی در میان کیف پول‌های متعدد از جمله بهترین عملکرد‌های حیطه ارز دیجیتال محسوب می‌شود. این اقدامات مهر تاییدی بر افزایش سطح امنیت و حفظ ناشناس بودن هویت افراد و کاهش میزان خطر سرقت وجوه محسوب می‌شود، اما مانعی بر سر راه محققان و بازرسان این حیطه نیز به حساب می‌آیند.

طبقه‌بندی آدرس‌ها در راستای مرتب کردن مجموعه داده‌ها بسیار مفید هستند، اما به هیچ عنوان به صورت صددرصدی دقیق نیستند. از همین رو‌، محققان نیاز دارند تا با پیشرفت روند تحقیقات‌، راهی برای ترکیب دستی آدرس‌های گوناگون بیابند و بدون درنگ به سراغ راهکار‌های تلفیق خودکار بروند.

تشکیل گروه به منظور بهبود تجربه کاربری
منبع: Cambridge-Intelligence

مجموعه نمودار‌های زمانی در راستای مشخص کردن رویداد‌هایی مانند برداشت‌ها یا انتقالات با حجم زیاد و حتی اطلاعات زمینه‌ای اضافه مثل قیمت بیت کوین برای نشان دادن روند صعودی و نزولی بازار به محققان و بازرسان کمک می‌کنند.

۵. کاوش کاربر محور

اگر قرار است تا بازرسان را در راس کار قرار دهیم‌، لازم است تا شیوه پیش‌برد مسائل را نیز پیش روی آنها قرار دهیم. یکی از رویکرد‌های رایج تحقیقاتی بدین صورت است که با یک نمونه کوچک از داده کارمان را آغاز می‌کنیم (حتی ممکن است این نمونه آغازین تا حد یک آدرس بلاک چین واحد کوچک باشد‌). سپس در ادامه روند کار به افزودن داده‌های بیشتر به منظور ساخت یک نما و دیدگاه بزرگ و جامع‌تر می‌پردازیم.

این رویکرد که تحت عنوان «یک قطعه زمین و گسترش آن‌» شناخته می‌شود به خصوصیت‌های تصویری خط زمانی‌، یک میزبان نموداری و البته طراحی‌های سازگار برای افزودن داده‌های جدید به شیوه مفید و به منظور به وقوع پیوستن این امر نیاز دارد.

۶. انیمیشن روان

انیمیشن یکی از بخش‌های مهم از مجموعه ابزار مورد استفاده در حوزه تجزیه و تحلیل بلاکچین است که به راحتی از قلم می‌افتد. با هر اقدامی در راستای طراحی‌، گسترش‌، فیلتر کردن یا بزرگ‌نمایی خط زمانی‌، خطر از دست رفتن رشته افکار و دلیل علاقه محققان به تحلیل داده‌های بلاکچینی در معرض خطر قرار می‌گیرد. انیمیشن روان موجب نگه داشتن این افراد در این مسیر و ادامه دادن به کارشان می‌شود.

۷. انتشار آسان دانش و اطلاعات

در صورتی که اطلاعات به اشتراک گذاشته نشوند هیچ ارزشی نخواهند داشت. فارغ از این‌که محقق مورد نظر ما یک مامور موظف به اعمال قانون است که معاملات درون دارک نت را مورد بازرسی قرار داده و یا یک VASP که بررسی‌های AML را به انجام می‌رساند‌، یا یک موسسه مالی که در حال ارائه گزارشی از فعالیت‌های مشکوک است‌، نهاد یا شخص محقق باید تا دست‌یافت‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.

قابلیت صدور نمودار‌ها‌، چه در قالب فایل‌های عکس یا گزارش‌های دلخواه و متنوع PDF‌، همگی در دسته بخش کلیدی جریان کاری محققان دسته‌بندی می‌شوند.

۸. رندر (ارائه) گرافیکی قدرتمند

به تصویر کشیدن داده‌های بزرگ‌، نیازمند قدرت رندر‌گیری و ارائه گرافیکی است. محققان تمایلی ندارند تا برای مدت طولانی به صفحه بارگذاری خیره شوند (یا شاهد ایجاد خرابی و اختلال در تصویر‌سازی خود باشند‌).

اگر قرار است تا ابزار تجزیه و تحلیل بلاک چین شما عملکرد موفقی داشته باشد‌، به یک رندر‌گیرنده با کارایی بالا مثل‌، WebGL نیاز دارید. نمونه‌های ساده‌تر این رندر‌گیرنده‌ها مثل SVG‌، با رشد داده‌ها دچار اختلال شده و از کار می‌افتند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • تجزیه و تحلیل بلاکچین چیست؟
    تجزیه و تحلیل بلاکچین فرآیندی است که در آن برای به دست آوردن اطلاعات کلیدی درباره کاربران و تراکنش‌های آن‌ها، داده‌های ثبت‌شده در بلاک‌ها آنالیز،‌ شناسایی و دسته‌بندی و نتیجه به صورت بصری ارائه می‌شود.
  • تجزیه و تحلیل بلاکچین با چه اهدافی انجام می‌شود؟
    آنالیز داده‌های ثبت‌شده در شبکه‌های بلاکچینی را می‌توان با اهداف مختلفی مثل مبازه با پولشویی و ردیابی تراکنش‌های خلاف مقررات یا بررسی سلامت و عملکرد پروژه‌ها انجام داد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مفهوم آنالیز و تجزیه و تحلیل بلاک چین و پایگاه داده‌های آن پرداختیم و ابزار مختلف مورد استفاده به منظور حفظ امنیت و بررسی‌های قانونی در حیطه این آنالیز را معرفی کردیم. تمامی داده‌های بلاکچین به صورت عمومی ذخیره و ثبت می‌شوند و تمامی اطلاعات تولید شده به صورت عملی و شفاف در اختیار ما قرار دارند‌ و با بررسی آنها می‌توانیم از عملکرد صحیح پروژه‌ها و بلاکچین‌های مختلف اطمینان حاصل کنیم. به نظر شما اگر به روند پیشرفت در دستاورد‌های زمینه آنالیز بلاکچین ادامه دهیم‌، حریم خصوصی از بین رفته و زیر پا گذاشته می‌شود؟ چه راهکاری برای حفظ همبستگی امنیت و حریم خصوصی در کنار تحلیل داده‌های بلاک چین پیشنهاد می‌کنید؟

منبع
certikcambridge-intelligencemediumcointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا