متوسط مقالات عمومی

گزارش مساری از ارزیابی عملکرد فایل کوین در سه ماهه اول ۲۰۲۳

فایل کوین (Filecoin) یک پروتکل غیرمتمرکز است که شرایطی را فراهم می‌کند که شرکت‌ها و کاربران بتوانند فضای ذخیره‌سازی اضافه سیستم‌های خود را اجاره دهند. از طرف دیگران کاربران نیازمند به فضای ذخیره‌سازی هم می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. به عبارت دیگر فایل کوین یک سیستم پرداخت دیجیتال متن باز است که مهم‌ترین هدف آن ارائه فضای ذخیره‌سازی دیجیتال مشارکتی و بازیابی داده بر مبنای بلاکچین است. با توجه به اهمیت و کاربردهای این رمزارز، قصد داریم در این مطلب از میهن بلاکچین به گزارش مساری از ارزیابی عملکرد فایل کوین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ و رودمپ آن بپردازیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکات کلیدی مقاله:

🔑به دنبال افزایش ۷۵ درصدی معاملات فعال نسبت به سه ماهه گذشته، بازار ذخیره‌سازی فایل کوین در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳، همچنان به رشد خود ادامه داد.

🔑با وجود کاهش ۱۳ درصدی ظرفیت ذخیره‌سازی، میزان استفاده از ذخیره‌سازی نسبت به سه ماهه گذشته ۱۰۵٪ افزایش داشت.

🔑درآمد حاصل از کارمزدهای توکن FIL در سه ماهه اول رشد ۵ درصدی را تجربه کرد.

🔑 درآمد کارمزدهای توکن فایلکوین از نظر ارزش دلاری بیش از ۲۱ درصد افزایش داشت که ناشی از افزایش ۱۴ درصدی معاملات جدید ذخیره‌سازی بود.

🔑با راه‌اندازی ماشین مجازی فایل کوین (Filecoin Virtual Machine) قراردادهای هوشمند به سبک اتریوم فعال شدند و کاربردهای جدیدی مانند دیفای (DeFi)، ذخیره‌سازی دائمی و محاسبات غیرمتمرکز امکان‌پذیر شد.

مختصری درباره شبکه فایل کوین

ذخیره سازی غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین
منبع: Makeuseof.Com

یکی از مهم‌ترین عیوب ذخیره‌سازی متمرکز، دشواری تایید سیستماتیک یکپارچگی داده‌های ذخیره‌شده است. شبکه ذخیره‌سازی فایل کوین نسخه همتا به همتای سرویس ذخیره آسان آمازون (Amazon S3) است. این شبکه روی سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) ساخته شده که به عنوان لایه اشتراک‌گذاری و ذخیره‌سازی داده توزیع‌شده شبکه فایل کوین عمل می‌کند. شبکه فایل کوین دائما ذخیره‌سازی داده‌ها را اعتبارسنجی می‌کند. همچنین از معاملاتی استفاده می‌کند که به جای قیمت‌گذاری ثابت، ذخیره‌سازی را بر اساس پویایی عرضه و تقاضا قیمت‌گذاری می‌کنند.

ذخیره سازی داده در پروتکل فایل کوین
منبع: Messari.Io

تبادلات (Deal) فضای ذخیره‌سازی فایل کوین مانند یک توافقنامه سطح سرویس (SLA) است. بر اساس این توافق‌نامه‌ها، کاربران در ازای ذخیره داده برای مدت مشخص، مبلغی را به ارائه‌دهندگان سرویس فضای ذخیره‌سازی می‌پردازند. فایل کوین برای حفظ امنیت داده‌ها، از یک مدل انگیزشی ارز دیجیتال استفاده می‌کند که مرتبا ذخیره‌سازی را با اثبات‌های دانش صفر (Zero-Knowledge Proofs) اعتبارسنجی و تایید می‌کند. همچنین برای تشویق ارائه‌دهندگان سرویس‌های ذخیره‌سازی به مشارکت در معاملات، توکن بومی شبکه فایل کوین (FIL) را به آن‌ها پاداش می‌دهد. در صورتی که ارائه‌دهندگان سرویس‌ها نتوانند زمان آپتایم قابل اعتمادی را برای شبکه تامین کنند یا علیه شبکه فعالیت مخرب داشته باشند، تحت جریمه اسلشینگ (Slahing) قرار می‌گیرند. منظور از زمان آپتایم، مدت‌زمانی است که دسترسی به شبکه امکان‌پذیر است و منابع در حال فعالیت هستند.

کاربران فایل کوین بابت بازیابی و انتقال داده‌ها باید هزینه‌ای به ارائه‌دهندگان سرویس‌های بازیابی بپردازند. بر خلاف معاملات ذخیره‌سازی که شامل تراکنش‌های زنجیره‌ای می‌شوند، معاملات بازیابی برای تسویه پرداخت‌های خارج از زنجیره، از کانال‌های پرداخت استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل بازیابی سریع‌تر انجام می‌شود.

با راه‌اندازی ماشین مجازی فایل کوین در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱)، اجرای قراردادهای هوشمند به سبک اتریوم امکان‌پذیر شد. در نتیجه موارد استفاده جدیدی از فایل کوین مانند دیفای، ذخیره‌سازی دائمی و محاسبات غیرمتمرکز شکل گرفت.   

معیارهای شبکه فایل کوین
منبع: Messari.Io

آنالیز عملکرد شبکه فایل کوین

بلاکچین فایل کوین در هر دو طرف عرضه و تقاضا مورد استفاده قرار می‌گیرد. سمت تقاضا، کاربرانی هستند که به فضای ذخیره‌سازی نیاز دارند و طرف عرضه، ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی قرار دارند. هر دو طرف، منبعی برای تولید درآمد پروتکل محسوب می‌شوند.

درآمد

چارچوب درآمدی فایل کوین ساختاری شبیه به شبکه اتریوم دارد؛ زیرا سیستم گس (Gas) آن بر اساس استاندارد EIP-1559 عمل می‌کند. بر اساس این سیستم، کارمزدهای شبکه برای جبران منابع مصرفی سوزانده می‌شوند.

درآمد پروتکل

آنالیز مساری از درآمد پروتکل فایل کوین، موارد زیر را نشان می‌دهد:

 • کارمزد پایه (Base fees): هزینه مبتنی بر ازدحام شبکه که برای انجام اثبات ذخیره‌سازی ضروری است.
 • کارمزد بچینگ یا دسته‌بندی تراکنش‌ها (Batch fees): هزینه لازم برای دسته‌بندی گواه‌های ذخیره‌سازی.
 • کارمزد تخمین بیش‌از حد (Overestimation fees): هزینه لازم برای بهینه‌سازی گس مصرفی.
 • هزینه جریمه (Penalty fees): مبالغ جمع‌آوری‌شده برای جبران خسارت‌ عملکرد ناموفق ارائه‌دهندگان سرویس‌.
درامد پروتکل فایل کوین از ذخیره سازی داده
منبع: Messari.Io

درآمد حاصل از کارمزدهای توکن FIL در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ با ۵ درصد افزایش، به ۱.۳ میلیون واحد توکن رسید. این درآمد از نظر ارزش دلاری هم با رشد ۲۱ درصدی، به ۶.۹ میلیون دلار افزایش یافت. کارمزدهای پایه توکن FIL در این سه ماهه ۲۰ درصد افزایش داشت؛ اما کارمزدهای حاصل از جریمه ۱۷ درصد کاهش یافت. با این وجود، کارمزدهای جریمه همچنان نسبت به سه‌ماهه دوم و سوم سال ۲۰۲۲ تقریبا ۲ برابر بیشتر بود. این اتفاق احتمالا ناشی از تغییر قیمت FIL/USD و تحت تاثیرقرارگرفتن سودآوری ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی بود.

تنها بخشی از کارمزدهای توکن FIL که توسط پروتکل سوزانده نمی‌شود، کارمزد «انعام» ماینرهای بلاک است. هدف از اجرای این مکانیسم، افزایش سرعت تراکنش‌ها در سمت عرضه شبکه است. بنابراین کارمزد انعام ماینرها به عنوان درآمد طرف عرضه درنظر گرفته می‌شود.

درآمد بخش عرضه

درآمد طرف عرضه شبکه فایل کوین شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاداش‌های بلاک که توسط شبکه به ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی پرداخت می‌شود.
 • پرداخت‌های تبادلات ذخیره‌سازی که از طریق قراردادهای قانونی تثبیت می‌شوند.
 • کارمزد انعام که با هدف افزایش سرعت معاملات پرداخت می‌شود.

هزینه‌های حاصل از پاداش‌های بلاک، در سه ماهه اول ۲۰۲۳ بیش از ۹۹.۹ درصد درآمد طرف عرضه را تشکیل دادند؛ اما مبالغ حاصل از کارمزدهای انعام تنها بخش کوچکی از درآمد را به خود اختصاص داد. مکانیسم مینت توکن‌های جدید FIL مبتنی بر دو مدل زیر است:

 • مدل کاهش تصاعدی (۳۰ درصد از توکن‌ها): پاداش‌های بلاک در ابتدا برای تقویت مشارکت در بالاترین حد است؛ اما در طول زمان به طور تصاعدی کاهش پیدا می‌کند.
 • مدل پایه (۷۰ درصد از توکن‌ها): پاداش‌های بلاک متناسب با افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی تخصیص می‌یابند.

ترکیب این دو مدل، هم به حفظ مشارکت پس از توزیع پاداش بلاک در مراحل اولیه شبکه کمک می‌کند (مدل کاهش تصاعدی) و هم از طریق افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی باعث افزایش ارزش شبکه می‌شود.

درامد کاربران و سرویس‌های ذخیره‌سازی فایل کوین
منبع: Messari.Io

درآمد طرف عرضه پروتکل فایل کوین با ۵ درصد کاهش در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ به ۱۸.۹ میلیون واحد توکن رسید که به لحاظ ارزش دلاری معادل با کاهشی بیش از ۱۲ درصد بود. این کاهش درآمد در طرف عرضه، ناشی از کاهش کلی صدور پاداش‌های توکن FIL، به خاطر اجرای مدل کاهش تصاعدی و مینت پایه بود.

کاربرد

مقدار داده‌های ذخیره شده در معاملات فعال بین کاربران و ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی، نشان می‌دهد طرف تقاضای ذخیره‌سازی فایل کوین از هر دو گروه مشتریان وب ۲ و وب ۳ تشکیل می‌شود.

معاملات فایل کوین

معاملات فعال فایل کوین
منبع: Messari.Io

کارمزد نزدیک به صفر شبکه موجب می‌شود کاربران انگیزه بیشتری برای ذخیره‌سازی داده از طریق معاملات فایل کوین داشته باشند. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ به طور متوسط ۵۸۱ پبی‌بایت داده از طریق معاملات فعال در شبکه فایل کوین ذخیره شد که نسبت به سه ماهه سال گذشته ۷۵ درصد افزایش یافته است.

افزایش معاملات روزانه شبکه فایل کوین
منبع: Messari.Io

معاملات جدید روزانه فایل کوین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، به دنبال راه‌اندازی برنامه فایل کوین پلاس (Filecoin Plus) ۱۴ درصد رشد داشته‌ است. این برنامه برای تشویق ارائه‌دهندگان سرویس‌های ذخیره‌سازی به مشارکت در معاملات تایید‌شده، پاداش‌های بیشتری می‌دهد. این اقدام موجب شده است که معاملات ذخیره‌سازی جدید با استفاده از داده‌های واقعی انجام شوند و از استفاده نادرست از پاداش‌های شبکه جلوگیری شود. همچنین این پویایی، ارائه‌دهندگان سرویس‌های ذخیره‌سازی را به سمت کاهش هزینه‌های رقابتی سوق می‌دهد.

تفکیک قراردادهای ذخیره‌سازی فعال بر اساس کاربردهای صنعتی، نشان می‌دهد که فایل کوین در صنایع زیر بیشترین موارد استفاده را دارد:

 • علوم زیستی (۳۳ درصد)
 • نسل سوم وب و ارز دیجیتال (۲۹ درصد)
 • محیط زیست (۱۶ درصد)

مقایسه کاربرد و ظرفیت شبکه فایل کوین

کاربرد فایل کوین در صنایع
منبع: Messari.Io

شاخص متوسط ظرفیت ذخیره‌سازی (بایت خام) فایل کوین توانست در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ سقفی تاریخی را ثبت کند و در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ نیز این روند را حفظ کرد؛ اما بعد از آن در یک روند نزولی قرارگرفت و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد کاهش یافت.  

بازیابی شبکه فایل کوین

از آنجایی که اکثر ابزارهای ذخیره‌سازی ارائه‌دهندگان، بازیابی داده‌ها را برای کل شبکه سیستم فایل بین سیاره‌ای در دسترس قرار می‌دهند، درخواست‌های گیت‌وی IPFS فایل کوین می‌توانند به عنوان جایگزینی برای بازیابی فایل کوین عمل کنند.

درخواست بازیابی در IPFS فایل کوین
منبع: Messari.Io

اگرچه تعداد درخواست‌های بازیابی فایل کوین نسبت به سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲، کاهش ۷ درصدی را تجربه کرد، اما باز هم در مقایسه با سه ماهه سوم ۲۰۲۲ حدود ۲۷ درصد بیشتر بود. درخواست‌های بازیابی، معیار مناسبی برای برآورد میزان استفاده از IPFS برای بازیابی هستند. به دنبال افزایش بازارهای بازیابی، معیارهای جدیدی در مورد نوع بازیابی و ردیابی بهتر گیت‌وی IPFS ایجاد می‌شود.

کاربرد ماشین مجازی فایل کوین (FVM)

راه‌اندازی ماشین مجازی فایل کوین (FVM) در ۱۴ مارس ۲۰۲۳ (۲۳ اسفند ۱۴۰۱)، ایجاد قراردادهای هوشمند به سبک اتریوم را برای فایل کوین امکان‌پذیر کرد. تا تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۳ (۱۱ فروردین ۱۴۰۲)، بیش از ۴۴۰ قرارداد منحصر به فرد پیاده‌سازی و ۴۴,۰۰۰ تراکنش توسط آن‌ها انجام شده است. ماشین مجازی فایل کوین امکان پیاده‌سازی هر نوع برنامه غیرمتمرکز (DApp) از جمله دیفای، ذخیره‌سازی دائمی و برنامه‌های محاسباتی غیرمتمرکز را روی فایل کوین فراهم می‌کند.

از آنجایی که فایل کوین همچنان به جذب کاربران جدید و ایجاد مجموعه داده‌های ارزشمند ادامه می‌دهد، ممکن است به عنوان یک پروتکل پایه برای توسعه کاربردهای درآمدزای ماشین مجازی فایل کوین مورد استفاده قرار بگیرد. به علاوه به دلیل سازگاری FVM با اتریوم، برنامه‌های موجود مبتنی بر اتریوم را می‌توان بدون نیاز به تغییر کد، روی شبکه Filecoin اجرا کرد.

مروری بر اکوسیستم فایل کوین

اکوسیستم فایل کوین به طور فعال در حال اجرای گردهمایی و جذب توسعه‌دهندگان و سازندگان بوده است. همچنین به طور مستمر در رویدادهایی مانند هکاتون‌، برنامه‌های شتاب‌دهنده، منتورشیپ (مربی‌گری)، کمک‌های مالی و برنامه‌های حمایت از رشد شرکت داشته است. هدف از طراحی این گردهمایی‌ها، کمک به پروژه‌ها و تیم‌های نوپا و جذب بودجه و سرمایه مورد نیاز آن‌ها از پروتکل‌ لبز (Protocol labs) یا نهادهای وابسته بوده‌ است. قرار است از این اکوسیستم برای کاربردهای مختلفی از جمله زیرساخت‌های داده، پخش رسانه، متاورس و گیمینگ استفاده شود.

پروژه های روی شبکه فایل کوین
IPFS فایل کوین

در ماه مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱)، مجموعا ۴۸۴ پروژه معروف در شبکه فایل کوین، IPFS و اکوسیستم شبکه پروتکل لبز  در حال توسعه بودند که البته نسبت به پروژه‌های در حال توسعه ماه اکتبر ۲۰۲۲ (۶۳۲ پروژه) کاهش یافته‌اند.

درحالی که اکوسیستم فایل کوین متعهد به جمع‌آوری ۱۷ میلیون دلار کمک مالی در سال ۲۰۲۲ شد، این برنامه‌ها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ روی چند محصول اصلی با محوریت افزایش پذیرش FVM متمرکز شدند. به همین دلیل تعداد برنامه‌های واجد شرایط کاهش یافتند. به طور مثال در اکتبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱)، ۲۵۸ پروژه‌ در مراحل اولیه قرارداشتند؛ اما این تعداد تا مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) به ۶۲ پروژه کاهش یافت. همزمان، تعداد پروژه‌هایی که از دل برنامه‌های شتاب‌دهنده بیرون آمده بودند، از ۱۹۴ پروژه در دسامبر ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۱) به ۲۱۱ پروژه در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱)‌ افزایش یافتند. برنامه‌های کمک مالی، بخش جدایی‌ناپذیر مسیر رشد یک اکوسیستم هستند.

🔍 اکثر برنامه‌ها و پروتکل‌های مبتنی بر فایل کوین، سرویس‌های داده را ارائه می‌دهند که عبارتند از:

 • Ocean Protocol: ارائه ابزارهایی برای توسعه‌دهندگان و پلتفرمی برای مارکت‌پلیس‌های داده.
 • Lighthouse: سرویس ذخیره‌سازی دائمی داده با مدل قیمت‌گذاری پرداخت یک‌باره.
 • Slate: موتور جستجو برای مدیریت و ‌اشتراک‌گذاری داده‌های شخصی.
 • Berty: برنامه پیام رسان ایمن و شبکه‌ اجتماعی.
 • Dether: انتقال بین سیستم پولی سنتی و سیستم پولی مبتنی بر بلاکچین و دارای سیستم تراکنش‌های مالی متنوع.

🔍 پروتکل‌های مبتنی بر رسانه و سرگرمی فایل کوین عبارتند از:

 • MoNA: یک گالری هنری سه‌ بعدی در متاورس.
 • NFTwitch: پلتفرم مینت توکن‌های بی‌همتا (NFT) برای محتوای سرویس پخش زنده توییچ (Twitch).
 • Huddle01: ویدئو کنفرانس غیرمتمرکز.
 • Curio: یک مارکت‌پلیس NFT برای برندهای سرگرمی که از مالکیت معنوی کسب درآمد دارند.
 • OPGames: پلتفرمی برای مینت NFT از بازی‌ها.

🔍 قرار است از زیرساخت فایل کوین برای تامین نیاز داده‌های بسیار خاص استفاده شود. این موارد عبارتند از:

 • Koios: یک پلتفرم دائو (DAO) بدون کد داده.
 • ZKsig NFTs: کنترل دسترسی به مارکت‌پلیس.
 • DataMarket: خرید داده و عملیات بررسی پرداخت.

راه‌اندازی ماشین مجازی FileCoin، احتمالا رشد قابل‌توجه این اکوسیستم را به‌دنبال خواهد داشت؛ چراکه توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های خود را روی شبکه بسازند و از خارج از شبکه با فایل کوین یکپارچه شوند.

تحلیل معیارهای کیفی و محصولات شبکه فایل کوین

تا اینجا موارد مهمی را در مورد فایل کوین بررسی کردیم. بهتر است حالا نگاهی به محصولات این شبکه داشته باشیم تا بهتر بتوانیم عملکرد آن را بررسی کنیم.

ماشین مجازی فایل کوین (FVM)

FVM به صورت تدریجی راه‌اندازی شد و همزمان با پیاده‌سازی زمان اجرای ماشین مجازی اتریوم (EVM) روی مین‌نت فایل کوین و از طریق ارتقا شبکه V18 Hygge تکمیل شد. به لطف ماشین مجازی فایل کوین، توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی از قراردادهای هوشمند سالیدیتی (Solidity) استفاده کنند. همچنین یکپارچه‌سازی سیستم فایل کوین اکتور (Filecoin Actor) که مبتنی بر وب اسمبلی است، به همراه FVM موجب سازگاری با نسل سوم وب می‌شود و تعامل با سایر برنامه‌ها و شبکه‌های بلاکچین را امکان‌پذیر می‌کند.

ماشین مجازی فایل کوین علاوه بر سازگاری با اتریوم، از توکن FIL برای کارمزدهای گس و اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. همچنین این ماشین مجازی با پشتیبانی از پروپزال‌های بهبود فایل کوین (FIPs)، ویژگی‌ها و بهینه‌سازی‌های جدیدی را برای پلتفرم به ارمغان می‌آورد.

انتشار نسخه‌های مکمل

دو نسخه Venus v1.10 و  Lotus V1.20 نسخه‌های مکملی هستند که مشکلات عملکرد گزارش‌شده توسط کاربران از زمان ارتقا شبکه V18 را کاهش می‌دهد.

اتفاقات مهم شبکه Filecoin

در این بخش هم به چند رویداد مهم شبکه Filecoin‌ می‌پردازیم.

رویداد راه‌اندازی ماشین مجازی فایل کوین

راه‌اندازی FVM در ۱۴ ماه مارس (۲۳ اسفند ۱۴۰۱) انجام شد و بسیاری از برنامه‌های بزرگ فایل کوین مانند اهداف بلندمدت، موارد استفاده و ارتقا قابلیت‌های وب ۳ را عملی کرد.

تست و آدیت FVM

بنیاد فایل کوین برای تست و آدیت FVM، زمان اجرای EVM ماشین مجازی فایل کوین و بررسی سایر فاکتورها، از اجرای یک برنامه باگ بانتی به نام FVM Bulletproofing Initiative خبر داد. ارزش استخر جوایز برابر با ۱۰۰,۰۰۰ دلار است و جوایز در قالب توکن‌های FIL به افراد برنده داده می‌شود. هدف از اجرای این برنامه، استفاده از دانش افرادی است که در حوزه‌های وب اسمبلی (WASM)، راست (Rust)، ماشین مجازی اتریوم و امنیت وب ۳ تخصص دارند.

رویداد هکاتون FVM Space Warp

فایل کوین میزبان یک رویداد هکاتون مجازی به نام FVM Space Warp Hackathon بود و ارزش مجموع جوایز این رویداد را ۱۲۵,۰۰۰ دلار اعلام کرد. جلسات مجازی توسط Lighthouse.Storage ،Fission و Zondax برگزار شد. همچنین فایل کوین جلسات طوفان فکری و جلساتی را برای درک بهتر از روش برنامه‌نویسی با FVM برگزار کرد. داوران، سخنرانان و مربیان، افراد برگزیده‌ای از شرکت‌های Secured Finance ،Zondax و Multicoin بودند.

رویداد FILVC

در رویداد FILVC، تقریبا ۲۵ استارت‌آپ وب ۳ گرد‌ هم جمع شدند تا با طرح ایده‌های خود برای ۸۰۰ سرمایه‌گذار مطرح، نظر آن‌ها را جلب کنند. استارت‌آپ‌های منتخب روی فریمورک‌های توسعه، راه‌حل‌های هویت، صدور مجوز دارایی، پلتفرم‌ها و کانال‌های ارتباط داده، محاسبات غیرمتمرکز و رمزنگاری End-to-End متمرکز می‌شوند.

مشارکت‌های Starling Lab

استارلینگ لب (Starling Lab) از مشارکت خود با مجله رولینگ استون (Rolling Stone) خبر داد تا به این وسیله جنایات جنگی ادعایی را از طریق عکاسی خبری مستند کند. این عکس‌ها در فضای ذخیره‌‌سازی فایل کوین ذخیره‌می‌شوند. به این ترتیب با ایجاد قابلیتی برای اعتبارسنجی تصاویر به صورت رمزنگاری در زیرساخت وب ۳، یک نقطه عطف تاریخی شکل می‌گیرد.

کاربردهای IPFS در فضا

شرکت هوافضای لاکهید مارتین (Lockheed Martin) و پروتکل سیستم فایل میان‌سیاره‌ای در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، استدلال کردند که چطور IPFS موجب تسهیل بازیابی داده در فضا می‌شود. اگرچه این دو شرکت در ژانویه ۲۰۲۲ همکاری خود را اعلام کردند، اما خبر استقرار IPFS در فضاپیمای LM 400 Technology Demonstrator لاکهید مارتین در ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) به طور رسمی منتشر شد.  

نقشه راه شبکه فایل کوین

طبق نقشه راه فایل کوین قرار است در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ و در چندین مرحله، بهبود شبکه انجام شود که به شرح زیر است:

 • FIP-۰۰۵۲: افزایش حداکثر زمان کامیتمنت (سپرده‌گذاری) هر بخش به ۳.۵ سال.
 • FIP-۰۰۵۷: به‌روز‌رسانی جدول هزینه‌های گس و محدودیت‌های (لیمیت) سیستم برای FEVM.
 • FIP-۰۰۶۰: تنظیم بازه تبادلات بازار به ۳۰ روز.
 • FIP-۰۰۶۱: اصلاح WindowPoST Grindability.
 • FIP-۰۰۶۲: پیاده‌سازی روش اصلاح حالت (Fallback Method) برای کانال‌های پرداخت و چند امضایی.

برنامه‌های بلندمدت فایل کوین شامل ایجاد قابلیت‌های لایه ۲، اجماع سلسله مراتبی و Sealing-as-a-Service می‌شود. فایل کوین قصد دارد به واسطه  FVM، مشارکت‌های خود را تقویت کند و از این طریق به رشد محصول در جامعه زیرساخت داده سرعت بیشتری ببخشد.

سخن پایانی

با افزایش ۷۵ درصدی معاملات ذخیره‌سازی فعال فایل کوین نسبت به سه‌ماهه قبل، استفاده از فضای ذخیره‌سازی شبکه نیز رشد سریعی را در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ تجربه کرد. درحالی که ظرفیت ذخیره‌سازی نسبت به سه‌ماهه قبل ۱۳ درصد کاهش یافت، استفاده از ذخیره‌سازی رشد ۱۰۵ درصدی را تجربه کرد. همزمان، به دنبال افزایش ۱۴ درصدی معاملات ذخیره‌سازی جدید، درآمد حاصل از کارمزد توکن FIL به میزان ۵ درصد افزایش یافت. با وجود اینکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز هنوز در ابتدای راه است، پذیرش موفقیت‌آمیز ماشین مجازی فایل کوین (FVM) به نسل بعدی برنامه‌ها کمک می‌کند تا فراتر از فضای ذخیره‌سازی حرکت کنند. اقداماتی که برای ذخیره‌سازی دائمی (مانند Arweave)، تحویل وام‌های وثیقه‌دار به ارائه‌دهندگان سرویس‌های ذخیره‌سازی و محاسبات غیرمتمرکز صورت گرفته است، همگی نشانه حرکت به سمت ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است. نظر شما در مورد شبکه ارزیابی عملکرد فایل کوین چیست؟ آیا فایل کوین می‌تواند پرچمدار ذخیره‌سازی غیرمتمرکز باقی‌ بماند؟  

منبع
messari.io

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا