متوسط مقالات عمومی

کاربران برای استیکینگ در اتریوم ۲ با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟!

اکنون که سرانجام اتریوم ۲.۰ قرار است به‌طور مستقیم آغاز به ‌کار کند، مردم با یک تصمیم مهم روبه‌رو می‌شوند: این که به استیکینگ در اتریوم ۲ بپردازند یا خیر. این قضیه بر می‌گردد به نوع محاسبه نسبت ریسک به ریواردی که از قدیم وجود داشته است. اتریوم ۲ وعده سودهای استیکینگ نجومی را نمی‌دهد؛ بلکه سودهای ثابت ارائه می‌دهد – اما ارتقاء شبکه، همچنین از طریق قفل کردن و ریسک‌های واقعی در اجرای زیرساخت، عدم نقدینگی ایجاد می‌کند.

استیکینگ در اتریوم ۲

استیکینگ در اتریوم ۲ - استیک اتریوم ۲

برای شبکه‌ای با حجم معاملات ۴۰ میلیارد دلار، اکنون خطرات زیادی در استیکینگ وجود دارد. مسلما ما اکنون فقط در مرحله ناخوشایند فاز ۰ یا Beacon Chain هستیم؛ اما بعد از تاخیرهای بسیار، سرانجام زمان آن فرا رسیده که سرمایه‌گذاران کریپتو در مورد استیکینگ تصمیم بگیرند و اگر قصد دارید به فاز ۰ اتریوم ۲ (Beacon Chain) ملحق شوید، آیا نودهای خود را راه اندازی می‌کنید و این کار پیچیده و طاقت فرسای فارمینگ را به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته انجام می‌دهید؟

تیم اوگیلوی (Tim Ogilvie) مدیر عامل شرکت استیکد (Staked) است، که برای سرمایه گذاران، صرافی‌ها، واسطه‌ها و کیف پول‌ها، زیرساخت استیکینگ اجرا می‌کند. او می‌گوید:

گذار اتریوم به گواه اثبات سهام (POS) برای جامعه کریپتو یک مساله وجودی به نظر می‌رسد. در حال حاضر بزرگ‌ترین شبکه‌ای که می‌توان به عنوان گواه اثبات سهام به جای گواه اثبات کار (POW) انتخاب کرد، اتریوم است. پس از گذشت یک سال از بازبینی‌ها و تست نت‌ها (Testnet)، شبکه به نظر قدرتمند می‌آید و بازبینی‌های پایانی انجام شده است. این ماه (نوامبر ۲۰۲۰) یک قرارداد واریز باز شده است؛ در چند هفته آینده و از اول دسامبر، اتریوم ۲.۰ شروع به کار می‌کند.

در میان این همه هیجان، به سادگی می‌توان فراموش کرد که مشارکت کنندگان با تصمیمات سخت و انشعابات زیاد روبرو هستند.

پس از استیکینگ در اتریوم ۲ راه بازگشتی وجود ندارد

استیکینگ در اتریوم ۲ - استیک اتریوم ۲

اول از همه، شبکه باید امن باشد تا اتریوم به جلو حرکت کند. همه ۳۲ اتر را استیک می‌کنند تا یک نود راه اندازی کنند. این نود نقش آنها را در افزایش امنیت بلاک چین بازی می‌کند.

این معتقدان واقعی، که از زمان راه‌اندازی عرضه اولیه کوین (ICO) اتریوم در میدان بودند، سرانجام فرصتی برای کمک به ارتقاء شبکه به سطح امنیتی بعدی دارند. هودلرهای بلندمدت اتر، بدون شک معتقدند که یک شبکه امن، می‌تواند از سلامت بلاک چین و قیمت دارایی‌های با ارزش آنها حمایت کند. در تمام این مدت، آنها می‌توانند از این راه سود کسب کنند.

آنچه که باید در هنگام استیکینگ در اتریوم ۲ در نظر بگیرید

استیک کردن ارز دیجیتال یا استیک نکردن آن؟

با اولویت‌ترین انتخاب پیش رو، این است که آیا در اتریوم ۲.۰ استیک کنیم یا خیر؟

استیکینگ پاداش‌هایی تا سقف ۲۰ درصد سود ارائه می‌دهد. اما استیک‌کنندگان باید این درصد سود را با این ریسک بسنجند، که اتر استیک شده قفل می‌شود و برای مدت نامعلومی قابلیت نقد شدن ندارد. به علاوه، استیکرها باید آمادگی این را داشته باشند که اگر وظایف خود را به درستی انجام ندهند، به کلی از سیستم جدا می‌شوند.

آیا باید از ارائه‌دهنده استیکینگ واسطه استفاده کنیم؟

استیکینگ و راه اندازی یک نود نیازمند تخصص و زیرساخت است؛ به‌ همین دلیل، استیکرها باید تصمیم بگیرند که آیا خودشان این کار را انجام دهند یا کار را به ارائه‌دهندگان استیکینگ واگذار کنند.

کسانی که این گزینه را انتخاب می‌کنند، بسته به نوع ارائه‌دهنده، کار استیکینگ را با یا بدون تسلیم دارایی‌های خود به اشخاص ثالث واگذار می‌کنند. این سرویس‌های زیرساختی استیکینگ، طراحی شده‌اند تا عملکرد استیکینگ را به بهینه‌ترین شکل انجام دهند تا به کاهش ریسک کمک کنند.

اتریوم کم دارید؟ می‌توانید دارایی‌های خود را در استخر واریز کنید

۳۲ اتر مورد نیاز برای استیکینگ و راه اندازی نود بر روی شبکه، ممکن است برای خیلی‌ها گران باشد. با این حال، آنها گزینه پیوستن به استخرهای استیکینگ را دارند که مقادیر کمتری از اتر را جمع آوری می‌کنند.

راه اندازی نودها با مضاربی از ۳۲ اتر و اجرای بی وقفه آن بدون توقف، در حالی که دارایی‌ها ممکن است برای سال‌ها قفل شوند، برای همه مناسب نخواهد بود و نباید هم باشد. چه به تنهایی و چه از طریق استخر باشد، زمانی که یک دارایی روی زنجیره بیکن قرار گرفت، دیگر هیچ بازگشتی به اصل آن نخواهد بود؛ استیکرها، اترهایی را که تا فاز بعدی قفل می‌کنند، باید مایل باشند در یک تعهد طولانی مدت بمانند.

در دنیای امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi)، با سرعت سرسام آور تغییر و نوآوری و بازدهی غالبا چشمگیر، دلالان ممکن است احساس کنند که دارایی‌های آنها در جای دیگری می‌تواند به بهترین شکل استفاده شود. با این حال، سود تخمینی استیکینگ اتریوم ۲، بسته به تعداد استیکرهایی که به شبکه می‌پیوندند، بین ۸ تا ۱۵ درصد است؛ این با برخی از پروژه‌های جذاب و ریسکی‌تر دیفای مطابقت ندارد. اما بازده خالصی است و به مراتب بیشتر از نرخ‌های امور مالی متمرکز یا سنتی است.

همچنین این احتمال نیز وجود دارد که اتریوم استیک شده موجود در Beacon Chain توکنیزه شود. به عبارت دیگر، حتی اگر اتر برای ارائه امنیت شبکه قفل شده باشد، مشتقاتی از این دارایی شکل می‌گیرد و با توجه به خلاقیتی که سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان سیستم دیفای از خود نشان داده‌اند، هم استفاده خواهد شد و هم مبادله.

ایمان غیرقابل‌اعتماد

استیکینگ در اتریوم ۲ - استیک اتریوم ۲

استیکرها باید پیچیدگی نودها روی یک زنجیره اصلی را بسنجند و این ریسک را بپذیرند که به ‌خاطر سرویس‌دهی ضعیف یا سایر موارد مانند دو بار امضا شدن، از زنجیره اخراج شوند. استیکینگ اتریوم ۲.۰ به تعهد و به پذیرش دردسر حفظ نود برای چند سال نیاز دارد. افرادی که تمایل به حمایت از امنیت شبکه دارند و سود ثابت دریافت کنند، ممکن است از رسیدگی منظم به سرورهای خود، خودداری کنند.

اینجاست که ارائه‌دهندگان سرویس‌های استیک کردن ارز دیجیتال وارد می‌شوند – و دوباره مردم باید تصمیم گیری کنند. مانند بسیاری از حوزه‌های ارز دیجیتال، تصمیم اصلی این است که آیا دارایی خود را به یک ارائه‌دهنده تسلیم کنید یا یک سرویس غیرتسلیمی را انتخاب کنید.

در شرکت من، استیکد (Staked)، ما معتقدیم که سرمایه‌گذارن باید بدون نیاز به تسلیم دارایی‌های خود به یک شخص ثالث، سود به‌دست بیاورند. ما معمولا از موسسات پشتیبانی می‌کنیم؛ اما می‌دانیم که همه توانایی پرداخت ۳۲ اتر (حدود ۱۳۰۰۰ دلار) مورد نیاز برای اجرای هر نود را ندارند. گزینه‌‌های استخرسازی مانند راکت پول (Rocketpool)، که به کاربران امکان می‌دهد از ۰.۰۱ اتر استیک کنند، باید برای رفع این نیاز در دسترس باشند.

شرکت‌کنندگان در این مرحله هر تصمیمی بگیرند، به طور کلی یک لحظه اساسی برای اتریوم و جامعه بلاک چین است. در حالی که اتریوم ۲.۰ فازهای خود را طی می‌کند، شبکه باید بتواند به یک مقیاس پذیری‌ واقعی دست یابد.

یک بلاک چین با سرعت کُند فعلی تایید ۱۴ تراکنش در ثانیه، دارای محدودیت‌های آشکاری است؛ اما اتریوم ۲  با داشتن پتانسیل دستیابی به ۱۰۰.۰۰۰ تراکنش در ثانیه، می‌تواند به شبکه کمک کند تا آرزوی خود را برای تبدیل شدن به «کامپیوتر جهانی» تحقق بخشد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا