اخبار خارجی

گزارش عملکرد شبکه اتریوم در سال ۲۰۲۲؛ رشد چشمگیر راهکارهای لایه ۲

گزارش جامع بنکلس (Bankless) از وضعیت شبکه اتریوم در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲، نشان می‌دهد که علی‌رغم افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به سایر بلاک‌چین‌های رقیب اتریوم، بعضی برنامه‌ها و سرویس‌های ایجاد شده بر بستر شبکه اتریوم در سه ماهه اول سال جاری میلادی در مقایسه با همین مدت در سال گذشته بیش از دو برابر رشد کرده‌اند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، تحلیلگران بنکلس (Bankless) در گزارش «وضعیت اتریوم، فصل اول سال ۲۰۲۲» به بررسی جنبه‌های مختلف شبکه اتریوم پرداخته‌اند. بنابر این گزارش، هش‌ریت شبکه اتریوم نسبت به سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ حدود ۱۱۱٪ رشد کرده است. کارمزد تراکنش‌ پرداخت‌شده توسط کاربران شبکه اتریوم نیز از ۱.۷ میلیارد دلار به ۲.۴۸ میلیارد دلار رسیده است.

آمار‌ پارامترهای اساسی شبکه اتریوم
آمار‌ پارامترهای اساسی شبکه اتریوم – مقایسه سه ماهه اول ۲۰۲۱ با سه ماهه اول ۲۰۲۲

ارزش کل قفل‌شده (TVL) در سرویس‌های مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم ۹۶۴٪ رشد داشته است و از ۶۸۶.۹ میلیون دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۷.۳ میلیارد دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ رسیده است. همچنین فعالیت در دو شبکه لایه دوم محبوب آربیتروم (Arbitrum) و آپتیمیزم (Optimism) بیش از ۱۵ میلیون دلار کارمزد ایجاد کرده است.

سرویس‌های معروف بر بستر اتریوم
رده‌بندی شبکه‌های لایه ۲ اتریوم بر حسب ارزش کل قفل شده (TVL)

عرضه در گردش استیبل‌کوین‌ها هم با ۱۸۸٪ رشد به ۱۲۲ میلیارد دلار رسیده است. بخش عمده‌ای از رشد استیبل کوین‌ها مربوط به تتر (USDT) است که عرضه در گردش آن از ۵۰ میلیارد به ۸۳ میلیارد دلار رسیده است.

حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز که برای پردازش معاملات کاربران، به جای اشخاص ثالث به قراردادهای هوشمند متکی هستند، ۶۶۷٪ رشد داشته است. حجم معاملات اسپات در صرافی‌های غیرمتمرکز در سال گذشته به بیش از ۳.۹ تریلیون دلار رسیده است. در حالی که حجم معاملات آتی با ۲۷۰۴٪ رشد از ۷.۴ میلیارد به ۲۰۹.۱ میلیارد دلار رسیده است. بخشی از این معاملات مربوط به صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر راهکارهای لایه دوم نظیر dydx و لوپرینگ (Loopring) بوده است.

آمار مربوط به اکوسیستم دیفای در شبکه اتریوم
آمار مربوط به اکوسیستم دیفای در شبکه اتریوم

یکی دیگر از پارامتر‌های شبکه اتریوم که رشد چشمگیری داشته است مربوط به توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) است. حجم معاملات توکن‌های NFT از ۰.۶ میلیارد به ۱۱۶ میلیارد دلار افزایش یافته که ۱۹۲۰۰٪ رشد را نشان می‌دهد. در این مدت کف قیمت NFTهای کریپتوپانک بیش از ۶ برابر شده است.

آمار مربوط به توکن‌های بیهمتا در شبکه اتریوم
آمار مربوط به توکن‌های بی‌همتا در شبکه اتریوم

با وجود تمام این آمارهای مثبت، شبکه اتریوم در یکی از پارامترهای مهم رشد چندانی نکرده است. تعداد آدرس‌های فعال روزانه در شبکه اتریوم تنها ۴٪ رشد داشته است. این موضوع می‌تواند بیانگر آن باشد که بخش عمده فعالیت در شبکه اتریوم توسط کاربران قدیمی انجام شده است، نه تازه‌واردان به بازار.

ایگور ولوتکویچ (Egor Volotkovich) رییس بخش راهکارهای بین زنجیره‌ای EVODeFi گفته است:

اگرچه شاهد رشد چشمگیر در اکثر بخش‌های مهم اتریوم بوده‌ایم، اما رشد از نظر تعداد کاربران فعال روزانه بسیار محدود و تنها ۴٪ بوده است. این موضوع به این علت نیست که کاربران بخاطر قیمت بالا امکان ورود به اکوسیستم را نداشته‌اند، زیرا هیچ‌گونه افزایش قیمت چشمگیری را در سه ماهه اول شاهد نبودیم.

ولوتکویچ اظهار داشت که کاهش فعالیت در اتریوم ممکن است به دلیل رشد شبکه‌های رقیب نظیر ترا، بی‌ان‌بی‌چین و آوالانچ باشد. او گفت:

تعداد رقبا به طور قابل توجهی در حال افزایش است و سرمایه‌گذاران به جای اینکه فقط به اتریوم پای‌بند باشند، تنوع سبد را انتخاب می‌کنند تا از تمام فرصت‌ها در دنیای رو به رشد دیفای، NFT و وب ۳ بهره‌مند شوند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا