متوسط صرافی متمرکز

آموزش خرید ارزهای دیجیتال لایه دوم در ایران

خیلی از کاربران تازه‌وارد ارز دیجیتال وقتی می‌خواهند برای اولین بار رمزارز بخرند، با مشکل مواجه می‌شوند. مشکل بزرگ آنها این است که نمی‌دانند از کجا باید خرید کنند و سردرگم می‌شوند. صرافی‌های مختلفی در ایران وجود دارند که از طریق آنها می‌توانید به صورت ریالی اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید. اما مسئله فقط این نیست؛ باید حساب کارمزدها را هم بکنید. در غیر این صورت خواهید دید که برای یک نقل و انتقال با مبلغ پایین، مجبورید هزینه زیادی بپردازید. استفاده از راهکارهای لایه دو روشی است که برای کاهش این کارمزدها پیشنهاد می‌شود. در این مقاله از میهن بلاکچین قصد داریم نگاهی کلی به خرید ارزهای دیجیتال در ایران به ویژه رمزارزهای لایه دوم داشته باشیم. امیدواریم آنچه در این مطلب می‌خوانید، کمکتان کند که ارزهای دیجیتال خود را به آسانی بخرید و بفروشید.

در ایران از کجا ارز دیجیتال بخریم؟

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

گام اول در خرید ارز دیجیتال در ایران، انتخاب یکی از صرافی‌های فعال است. وقتی این کار را انجام دادید، لازم است که در صرافی ثبت‌نام کنید و پس از بارگذاری مدارک احراز هویت خود، کار را آغاز کنید. البته برخی از افراد هم به صورت مستقیم اقدام به خرید تتر یا سایر ارزهای دیجیتال می‌کنند. به این صورت که کاربر اول، مبلغ ریالی مورد نظرش را مستقیما به حساب کاربر دوم واریز می‌کند و کاربر اول پس از دریافت مبلغ، رمزارز را به کیف پول ارز دیجیتال کاربر دوم منتقل می‌کند. حالا سوال اینجاست که آیا واقعا جرات این را دارید که به کسی که نمی‌شناسیدش اعتماد کنید؟ 

تعداد صرافی‌های ایرانی روز‌به‌روز افزایش پیدا می‌کند و انتخاب از میان آنها دشوار است. در صفحه مقایسه قیمت فروش و خرید ارز دیجیتال در صرافی‌ها، می‌توانید فهرستی از این اکسچنج‌ها را ببینید و قیمتشان را بررسی کنید. هر کدام از این صرافی‌ها کارمزدهای متفاوتی دارند و باز هم این خود شما هستید که باید تصمیم‌ بگیرید با کدامشان کار کنید.

یکی از صرافی‌هایی که امکان خرید آسان ارزهای دیجیتال را فراهم کرده، بیت پین است. این صرافی به تازگی چندین رمزارز را به خرید آسان اضافه کرده که در میان آنها رمزارزهای لایه دوم هم به چشم می‌خورد. ‌Bitpin در اسفند ۱۴۰۱، یک کمپین لیستینگ با جایزه ایردراپ ۱۰ اتریوم برگزار کرده و با انجام چند کار شما هم می‌توانید در این کمپین شرکت کنید. اگر تا ۲۶ اسفند معامله‌ای بالای ۲۰ میلیون در بخش خرید آسان یا معاملاتی بالای ۲۵ میلیون تومان در بخش پلتفرم بازار انجام بدهید، می‌توانید بخت خود را به عنوان یکی از برندگان احتمالی ایردراپ ۳ اتریومی بیت پین بیازمایید. همچنین اگر تا ۲۶ اسفند اتریوم یا تتر را روی شبکه آربیتروم برداشت کنید، می‌توانید در ایردراپ یک اتریومی این کمپین شرکت کنید.

خرید آسان ارزهای دیجیتال با تومان

در این بخش قصد داریم خرید و فروش ۵ رمزارز را بررسی کنیم که ۴ مورد از آنها جزو رمزارزهای لایه دو هستند؛ یعنی ارزهایی که هدفشان افزایش مقیاس‌پذیری است و کارمزدهای کمی دارند. در خرید و فروش ارزهای دیجیتال، کارمزدها نقش پررنگی دارند و کاربران باید پیش از نقل و انتقال خود، این مبالغ را هم در محاسبات خودشان لحاظ کنند.

خرید ارز دیجیتال FET در ایران

اولین ارز دیجیتالی که قرار است خرید آن را بررسی کنیم، فچ است که با نماد FET‌ می‌توانید آن را در صرافی‌های مختلف جستجو و معامله کنید. بازار ارزهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ داغ شده است؛ به شکلی که برخی از رمزارزهای این حوزه رشدهای فراوانی تجربه کردند. فچ هم یکی از همین رمزارزهاست که با ترکیب یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، در این چند وقت مورد توجه قرار گرفته است.

اگر می‌خواهید ارز پروژه Fetch را خریداری کنید، باید به سراغ صرافی‌هایی بروید که این ارز را لیست کرده‌اند. صرافی Bitpin به تازگی امکان خرید آسان FET را با تومان فراهم کرده است.

خرید آسان فچ
منبع: bitpin.ir

به این ترتیب می‌توانید مستقیما خریدتان را با پرداخت ریال، از این صرافی انجام بدهید. همچنین اگر از تاریخ سوم تا ۲۶ اسفند از یکی از دوستانتان برای ثبت‌نام در این صرافی دعوت کنید، می‌توانید یکی از برندگان کمپین بیت پین باشید؛ به این ترتیب علاوه بر اینکه بخشی از کارمزد معاملات دوستتان به شما تعلق می‌گیرد، ۱ واحد رمزارز FET هم هدیه می‌گیرید.

خرید ارز دیجیتال Optimism در ایران

بدون شک یکی از محبوب‌ترین رمزارزهای لایه ۲، آپتیمیزم است که کاربران زیادی به خود جذب کرده است. Optimism با نماد OP در صرافی‌ها لیست شده است. هم‌اکنون بسیاری از استیبل‌کوین‌ها مثل تتر، USDC ،BUSD و دای در کنار رمزارزهای دیگر مانند چین لینک، آوه و سینتتیکس روی شبکه آپتیمیزم قرار دارند. همچنین سرویس‌های دیفای مثل کرو فایننس، یونی سواپ و سوشی سواپ، در شبکه Optimism در دسترس هستند که این مسئله اهمیت و مقبولیت این شبکه را نشان می‌دهد.

رمزارز OP را علاوه بر خرید آسان، از بخش پلتفرم خرید و فروش بیت پین هم می‌توانید خریداری کنید.

خرید ارز OP در ایران
منبع: bitpin.ir

اگر هم قصد فروش این رمزارز را دارید، از طریق سربرگ فروش در همین بخش می‌توانید درخواستتان را ثبت و مبلغ فروش را در حساب خود دریافت کنید. شبکه آپتیمیزم در کنار چند شبکه دیگر از جمله Xem و مون بیم به تازگی به جمع شبکه‌های تحت پشتیبانی در صرافی بیت پین اضافه شده است.

خرید ارز دیجیتال LRC در ایران

لوپرینگ هم یکی دیگر راهکارهای لایه دوم اتریوم است که از رولاپ‌های دانش صفر (ZK Rollup) استفاده می‌کند. Loopring محاسبات سنگین را به صورت برون‌زنجیره‌ای انجام می‌دهد ولی تایید آن به صورت آنچین اتفاق می‌افتد. استفاده از اثبات دانش صفر (Zero Knowledge Proof) در این پروتکل، باعث می‌شود تایید اطلاعات بدون افشا صورت بگیرد. رولاپ‌ها هم با جمع‌آوری چندین تراکنش‌ها به صورت دسته‌ای، به افزایش سرعت و کاهش کارمزد کمک می‌کنند.

در صرافی بیت پین از طریق خرید آسان، می‌توانید اقدام به خرید ارز LRC کنید. همچنین در بخش پلتفرم بازار می‌توانید با کاربران دیگر معامله کنید و خرید این ارز را با قیمتی متفاوت نسبت به خرید آسان، انجام بدهید.

خرید رمزارز لوپرینگ از صرافی
منبع: bitpin.ir

خرید ارز دیجیتال GMX در ایران

یکی دیگر از ارزهای لایه دو، GMX است که اگر با پلتفرم آن کار کنید، متوجه می‌شوید که کارمزد بسیار پایینی دارد. این پلتفرم غیرمتمرکز یکی از گزینه‌های محبوب کاربران برای انجام معاملات دائمی است. مزیت این پلتفرم این است که می‌توانید همان معاملات اهرمی را که روی پلتفرم‌های متمرکز انجام می‌دهید، روی GMX هم به صورت غیرمتمرکز انجام بدهید.

توکن این پلتفرم را می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی سواپ و سوشی سواپ خریداری کنید. در میان گزینه‌های داخلی می‌توانید هم از قسمت خرید آسان و هم از بخش پلتفرم خرید و فروش بیت پین، سفارش خرید GMX را ثبت کنید.

خرید جی ام ایکس با تومان
منبع: bitpin.ir

خرید ارز دیجیتال KNC در ایران

آخرین رمزارزی که قرار است در این مطلب به آن بپردازیم، ارز دیجیتال شبکه کایبر با نماد KNC است. شبکه کایبر یک هاب نقدینگی و معاملات چندارزی کریپتوست که نقدینگی را از منابع مختلف تجمیع می‌کند. تمام این کارها بدون دخالت واسطه‌ها و بدون وجود هرگونه محدودیتی انجام می‌شوند. این رمزارز روی شبکه‌های بایننس اسمارت چین، پالیگان، آپتیمیزم و آربیتروم در دسترس است.

اکنون می‌توانید خرید آسان ارز دیجیتال KNC را در صرافی بیت پین تجربه کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن، سفارش خود را تکمیل کنید.

خرید KNC در ایران
منبع: bitpin.ir

فروش این رمزارز نیز از همین بخش قابل انجام است که پس از ثبت سفارش فروش، معادل مبلغ ریالی را در حساب خود دریافت خواهید کرد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ
  • ارزهای دیجیتال لایه دوم را در ایران از کجا بخریم؟
    صرافی‌های مختلفی در ایران فعالیت می‌کنند که از میان آنها برخی مانند بیت پین، امکان خرید رمزارزهای لایه دو را نیز فراهم کرده‌اند.
  • آیا رمزارزهای لایه دو را می‌توان با تومان خرید؟
    بله. تمام صرافی‌های داخلی که این ارزها را لیست کرده‌اند، پرداخت ریالی دارند.

جمع‌بندی

در این مطلب توضیحاتی در مورد خرید ارزهای دیجیتال لایه دوم در ایران ارائه کردیم. صرافی‌های متعددی در ایران اکنون مشغول به کار هستند که تنها چند موردشان ارزهای لایه دو را ارائه می‌کنند. یکی از این صرافی‌ها بیت پین است که از تاریخ ۳ تا ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ کمپینی راه انداخته که جوایز ارزشمندی هم برای آن در نظر گرفته است. با تکمیل احراز هویت در بیت پین، خرید بالای ۲۰ میلیون تومان از قسمت خرید آسان، انجام معاملات بالای ۲۵ میلیون در بخش پلتفرم بازار و همچنین برداشت روی شبکه آربیتروم، می‌توانید نام خود را به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی برندگان ایردراپ ۱۰ اتریومی بیت پین ثبت کنید. 

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا