کریپتو کده

پلتفرم چیلیز چیست؟ آشنایی با پلتفرم طرفداری Chiliz و رمزارز CHZ

بلاکچین چیلیز با رمزارز CHZ چند سالی می‌شود که دل طرفداران فوتبال را ربوده است. توسعه‌دهندگان این شبکه حواسشان به طرفداران فوتبال بود و به فکر ایجاد پلتفرمی در حوزه سرگرمی-ورزشی افتادند. چیلیز پلتفرمی به نام سوسیوس (Socios) روی بلاکچین خود ساخته است که طرفداران فوتبال در آن با هم تعامل می‌کنند. این بستر از توکن چیلیز به عنوان رمزارز بومی این شبکه استفاده می‌کند. چندین تیم مطرح فوتبال مثل یوونتوس، رم، بارسلونا، میلان و شرکت‌های ورزشی و ورزشکاران با این شبکه همکاری می‌کنند. چیلیز به دنبال همکاری با بزرگترین برندهای ورزشی، تعداد زیادی از کاربران جدید را به دنیای رمزارزها علاقه‌مند کرده است. اگر برایتان جالب است که بدانید پلتفرم چیلیز چیست و دامنه فعالیتش تا کجا کشیده می‌شود و چه خدماتی به کاربران خود ارائه می‌کند، می‌توانید این مقاله میهن بلاکچین را بخوانید. شاید جرقه‌ای در ذهنتان ایجاد شود که شما را مجاب کند از یک طرفدار منفعل، به یک تصمیم‌گیرنده فعال در تیم موردعلاقه‌تان تبدیل شوید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مقاله در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

پلتفرم چیلیز چیست؟

پلتفرم چیلیز
منبع: bitcoinist.com

سال ۲۰۱۸ بود که ایده ساخت چیلیز در ذهن توسعه‌دهندگانش جرقه زد و آنها را به این فکر انداخت که پیوندی میان طرفداران فوتبال و بلاکچین برقرار کنند. این‌طور طرفداران تیم‌های ورزشی می‌توانستند به شکلی جدید با هم تعامل کنند و ارتباط بگیرند. 

پلتفرم Chiliz یک بستر پرداخت رمزارزی است که برای خدمات و محصولات بلاکچینی استفاده می‌شود. چیلیز به کاربران فعال پلتفرم اجازه می‌دهد با مشارکت خود، درآمد کسب کنند. این پلتفرم با ترکیبی از بلاکچین، توکن‌ هواداری (Fan Token)  و یک صرافی اختصاصی، انقلابی در دنیای ورزش به وجود آورده است. چیلیز پلتفرمی است که می‌توان از طریق آن پاداش کسب کرد. این شبکه همچنین مجهز به نخستین صرافی مبتنی بر ورزش است که طرفداران از طریق آن می‌توانند توکن‌های طرفداری را معامله کنند و حق رای به دست بیاورند. 

تیم این پروژه از طریق یک دوره سرمایه گذاری خصوصی، تیم توانست ۶۶ میلیون دلار سرمایه جمع کند که به توسعه Socios کمک شایانی کرد. در اکتبر سال ۲۰۱۸ (مهر و آبان ۱۳۹۷) تعداد ۸.۸ میلیارد توکن چیلیز ایجاد و میان دست‌اندارکاران پروژه توزیع و سپس در صرافی‌های بزرگی مثل بایننس لیست شد. 

هدف Chiliz چیست؟

به عنوان هواداران تیم‌های مختلف، شما تنها می‌توانید بازی‌ها را از روی سکوهای ورزشگاه‌ها یا از طریق تلویزیون‌های خود ببینید و نمی‌توانید روی تیمی که دوستش دارید، اثر بگذارید. چیلیز این فرصت را برای تعامل شما با تیم مورد علاقه‌تان فراهم می‌کند. با این حساب باید بگوییم Chiliz قصد دارد تماشاگران را از ورزشگاه بیرون بکشد و پایشان را به میدان بلاکچین باز کند.

هدف چیلیز توکنیزه کردن عرصه ورزش است و برای تعامل با تیم‌های مشهور و تیم‌های ورزشی جدید در ورزش‌های مختلف ایجاد شده است؛ به طوری که تماشاگران و طرفداران هم بتوانند نقشی در آینده این تیم‌ها داشته باشند. 

چیلیز به ورزشکاران و تیم‌های ورزشی این امکان را می‌دهد تا با مخاطبان اختصاصی خود به روشی که قبلا هرگز ممکن نبوده ارتباط بگیرند. علاوه بر این، پلتفرم چیلیز با معرفی دنیای کریپتو و بلاکچین به باشگاه‌ها امکان می‌دهد با استفاده از جریان‌های درآمد جدید به سود برسند و با این کار بعد جدیدی به تجربه طرفداران اضافه می‌کند. این اتفاق می تواند یک کاتالیزور اصلی برای مقبولیت گسترده این پلتفرم در دنیای رمزارزها باشد.

شبکه چیلیز چطور کار می‌کند؟

آشنایی با بلاکچین Chiliz
منبع: u.today

بلاکچین پلتفرم چیلیز بر اساس سیستم رای‌دهی کار می‌کند. طرفداران تیم‌ها می‌توانند از طریق پلتفرم Socios.com و به کمک توکن بومی چیلیز، اقدام به خرید توکن‌های طرفداری کنند. دارندگان این توکن‌ها می‌توانند در برخی تصمیمات تیم مانند طراحی جدید لباس‌، آهنگ‌‌هایی که در مراسم‌های تیم خوانده می‌شود، نام ورزشگاه و اموری از این دست نظر بدهند. 

توکن‌هایی که در سوسیوس خرید و فروش می‌شوند، فقط جنبه کلیکسیونی ندارند. NFTهایی که با پشتوانه تیم‌های مطرح ورزشی ایجاد می‌شوند، به طرفداران امکان ارتباط با تیم‌ها و تاثیرگذاری در تصمیمات را می‌دهند. توکن‌های بی‌همتا در جریان عرضه توکن‌های طرفداری (Fan Token Offerings یا به اختصار FTO) صادر می‌شوند. این توکن‌ها روی زنجیره جانبی Socios نگهداری می‌شوند که با مکانیزم اجماع اثبات اعتبار (Proof of Authority) کار می‌کند. این الگوریتم اجماع کارکردی متفاوت با گواه اثبات سهام یا گواه اثبات کار دارد و بر نودهایی تکیه می‌کند که از قبل مشخص شده‌اند تا تراکنش‌ها را تایید کنند.

این مسئله از اهمیت بالای نودها در بلاکچین چیلیز خبر می‌دهد. افراد و نهادهایی که با این بلاکچین کار می‌کنند، برای جذب اعتماد کاربران به صورت عمومی معرفی می‌شوند. مدیریت بیشتر نودهای این شبکه در اختیار تیم چیلیز است اما سایر شرکا نیز در این عمل سهیم هستند. قیمت این توکن‌ها با توجه به محبوبیت تیم‌ها بالا و پایین می‌رود که همان قانون عرضه و تقاضا را بیان می‌کند.

مسئله مهم دیگری که در بررسی ساختار این شبکه باید به آن توجه کنیم، زنجیره جانبی چیلیز است. وجود این زنجیره موهبتی است که باعث می‌شود تراکنش‌ها و داده‌ها به جای آنکه روی بلاکچین اتریوم ذخیره شوند، روی این زنجیره جانبی نگهداری شوند. این کار منجر به تعدیل گس فی و تراکنش‌هایی با سرعت بالا و هزینه پایین می‌شود. سایدچین قراردادهای هوشمند را برای پیاده‌سازی تصمیماتی که از طریق نظرسنجی‌ها و رای‌گیری‌های سوسیوس به دست آمده، اجرا می‌کند. پس برنامه Socios یک اوراکل است که کارش برقراری ارتباط میان زنجیره جانبی چیلیز و بلاکچین اتریوم است. 

سرویس‌های پلتفرم Chiliz

Chiliz چندین سرویس دارد که باعث می‌شود این پلتفرم فراتر از یک بستر تعاملی باشد. این سرویس‌ها به شرح زیر هستند:

 • Socios: این پلتفرم بر بستر بلاکچین چیلیز راه‌اندازی شده است و از طریق آن می‌توان اقدام به رای‌دهی و خرید فن توکن‌ها کرد. در بخش‌های بعدی، کمی بیشتر به این پلتفرم می‌پردازیم.
 • صرافی Chiliz: صرافی چیلیز بستری برای خرید و فروش و مبادله توکن‌های هواداری است.
 • نسخه دوم زنجیره چیلیز (CC2): این شبکه یک بلاکچین نیمه غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر است که استارتاپ‌های ورزشی و رسانه‌ای می‌توانند از آن برای ایجاد اکوسیستم وب ۳ خود استفاده کنند. شبکه تستی Scoville روی این زنجیره هم‌اکنون راه‌اندازی شده است. همچنین شبکه اسپایسی (Spicy Testnet) نیز شبکه تستی دیگری است که در پی بهبود عملکرد و امنیت بلاکچین است و به دنبال آن یک هاردفورک در شبکه ایجاد خواهد شد.
 • پل چیلیز (Chiliz Bridge): این پل برای جابجایی دارایی میان بلاکچین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طریق این لینک می‌توانید به بریج چیلیز دسترسی پیدا کنید.
 • GameUsed:‌ این تکنولوژی با ترکیب NFC و بلاکچین، تیم‌های ورزشی را قادر می‌سازد که اقلام مورد استفاده در بازی‌ها را در دفتر کل عمومی ایمن، منحصربه‌فرد و محافظت‌شده‌ای احراز هویت کنند؛ اقلامی مانند لباس بازیکنان و توپ بازی. در حقیقت صاحبان کلکسیون‌ها برای دستیابی به اقلام دلخواه خود به چنین فناوری‌ای نیاز دارند.
 • لانچ پد FTO: بستری است که امکان عرضه و توزیع توکن‌های طرفداری را فراهم می‌کند. 

بررسی توکن چیلیز (CHZ)

توکن CHZ
منبع: binance.com

رمزارز چیلیز (CHZ) توکنی است که با هر دو استاندارد ERC-20 و BEP-2 سازگاری دارد. از این توکن هم در برنامه Socios.com و هم در صرافی چیلیز برای انجام عملیات استفاده می‌شود. علاوه بر این، توکن CHZ دارایی پایه در کل بلاکچین چیلیز است. یعنی کاربران برای انجام تمام معاملات و همچنین رای‌دهی به مقداری CHZ نیاز دارند. تامین سرمایه اولیه این توکن بدون عرضه عمومی بوده و کلیه وجوه جمع آوری شده برای پروژه چلیز از طریق سرمایه گذاری خصوصی انجام شد.

توزیع توکن چیلیز به صورت زیر است:

 • عرضه کل چیلیز: ۸،۸۸۸،۸۸۸،۸۸۸
 • عرضه خصوصی: ۳،۰۶۶،۶۶۶،۶۶۶
 • سرمایه‌گذاران اولیه و تیم پروژه: ۱،۱۱۱،۱۱۱،۱۱۰
 • هیئت مشاور: ۲۶۶،۶۶۶،۶۶۶
 • ذخیره پایگاه کاربران: ۱،۷۷۷،۷۷۷،۷۸۰
 • عملیات بازاریابی: ۱،۳۳۳،۳۳۳،۳۳۳
 • راهبرد تملک: ۱،۳۳۳،۳۳۳،۳۳۳
توزیع توکن CHZ
منبع: chiliz.com

به گزارش میهن بلاکچین در زمان به‌روزرسانی این مقاله در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۱، عرضه در گردش چیلیز ۵,۳۴۴,۰۶۴,۵۸۰ توکن است. ارزش بازار این رمزارز نیز ۷۴۳,۶۳۵,۴۸۸ دلار است. CHZ در حال حاضر، در رتبه ۶۳ بازار قرار دارد. قیمت CHZ هم‌اکنون در محدوده ۰.۱۴ دلار در نوسان است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، ۹۰,۱۰۰,۳۰۲ دلار بوده است. بیشترین قیمتی که چیلیز در تاریخ خود دیده است ۰.۸۸ دلار بوده که در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ به ثبت رسیده است. چیلیز همچنین در تاریخ ۶ مهر ۱۳۹۸ کمترین قیمت خود را در مبلغ ۰.۰۰۴۱ دلار تجربه کرده است.

چیلیز به جز توکن اصلی شبکه، توکن‌های دیگری هم دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • توکن‌های طرفداری (Fan Tokens): کاربران از Fan Tokenهای چیلیز برای رای‌دهی و ارائه پیشنهادات استفاده می‌کنند. این توکن‌ها از طریق فرایند سوزاندن توکن باعث بالا رفتن ارزش می‌شوند. عرضه توکن طرفداری (FTO) راهی عادلانه برای راه‌اندازی توکن‌های طرفداری در بستر Socios.com است. قیمت ثابتی برای پیش‌فروش هر توکن طرفداری مشخص می‌شود و سپس بخشی از کل آنها قبل از ورود به بازار آزاد در دسترس کاربران پلتفرم سوسیوس قرار می‌گیرد. هر عرضه توکن طرفداری (FTO) شامل اطلاعات مهمی مانند تاریخ شروع و پایان FTO، قیمت افتتاحیه و ارزش کل بازار توکن مربوطه است. این ویژگی به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که در فرصتی مناسب قبل از سرمایه‌گذاری پول خود، آگاهانه تصمیم بگیرند.
 • توکن‌های لاکر (Locker Token): زمانی که تیم‌ها قصد پیوستن به چیلیز را داشته باشند، باید ابتدا یک درخواست ارسال کنند. وقتی این درخواست توسط شبکه تایید شد، تیم اقدام به ایجاد Locker می‌کند. لاکر جایی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های چیلیز خود را به مدت چهار ماه در آنجا نگهداری کنند و آنها را با توکن‌های لاکر مبادله کنند. پس از آنکه تیم توانست توکن‌ هواداری خود را با موفقیت راه‌اندازی کند، چیلیز، توکن‌های لاکر را با Fan Tokenها معاوضه می‌کند و ۱۰درصد مبلغ را هم در قالب توکن CHZ به کاربر برمی‌گرداند. اگر تیم نتواند توکن طرفداری خود را لانچ کند، پلتفرم توکن‌های چیلیز را به صاحبانش برمی‌گرداند.
 •  NFT‌های ERC-1155 چیلیز: شبکه Chiliz در سال ۲۰۲۰ اقدام به مینت کردن توکن‌های غیرمثلی مبتنی بر اتریوم کرد. ERC-1155 یک استاندارد چندتوکنی است که از آن برای ایجاد توکن‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض استفاده می‌شود. هدف از این کار ساخت توکنی بود که مانند ERC-20 و ERC-721 کار می‌کند و عملکرد این دو استاندارد را بهبود می‌بخشد. 

نقشه راه چیلیز

متاسفانه چیلیز در وب‌سایت رسمی خود نقشه راهی منتشر نکرده و تنها از هدف کلی خود در خصوص همکاری‌های بین‌المللی صحبت کرده است. این شبکه قصد دارد در آینده شرکای بیشتری از سراسر جهان جذب کند و به دنبال آن است که کاربرد توکن CHZ را افزایش دهد.

 با این همه چیلیز برای نسخه دوم زنجیره خود نقشه راهی طراحی کرده که اکنون در فاز پنجم تستی است و پس از اتمام فاز ششم، از Testnet‌ به Mainnet تغییر می‌کند. فازهای این زنجیره از این قرار است:

 • فاز اول (Anaheim): که در ۳۱ مارس ۲۰۲۲ (۱۱ فروردین ۱۴۰۱) اجرایی شد. در این فاز شاهد فاست (Faucet) توکن چیلیز، مرورگر بلاک، قرارداد هوشمند NFT، قرارداد هوشمند توکن‌های طرفداری و فاست Fan Tokenها بودیم.
 • فاز دوم (Jalapeno): در ۱۷ می ۲۰۲۲ (۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱) اجرا شد و طی آن یک صرافی غیرمتمرکز و قرارداد هوشمند برای نظرسنجی ارائه شد.
 • فاز سوم (Serrano): منجر به ایجاد پل بین‌زنجیره‌ای چیلیز شد که راه‌اندازی آن در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲ (۷ مهر ۱۴۰۱) اتفاق افتاد.
 • فاز چهارم (Cayenne): مستندسازی برای ایجاد نود‌های محلی و انتشار ریپازیتوری گیت‌هاب دو دستاورد این فاز بود که در ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲ (۲ آبان ۱۴۰۱) انجام شد.
 • فاز پنجم (Pequin): استیکینگ چیلیز، امکان دلیگیت کردن و بهبود رابط کاربری برای رای‌دهی و حاکمیت جامعه در این فاز انجام شد.
 • فاز ششم (Malagueta): مطابق اطلاعیه تیم چیلیز در ۲۵ ژانویه  ۲۰۲۳ (۵ بهمن ۱۴۰۱)، قرار است به زودی این فاز انجام شود که شامل کمپین‌های NFT و بازبینی‌های نهایی است.
 • فاز هفتم (Habanero): این یکی از دو فاز شبکه اصلی است که قرار بود در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ اتفاق بیفتد. هنوز تاریخ جدیدی برای اجرایی شدن این فاز اعلام نشده است.
 • فاز هشتم‌ (TBA):‌ پس از اجرایی شدن فاز قبلی، ویژگی‌های این فاز نیز مشخص می‌شود. 

همکاری‌های پلتفرم چیلیز

چیلیز برای مینت NFTها در زمان واقعی (Real Time) با چین لینک همکاری می‌کند. این کار باعث می‌شود شبکه بتواند به اتفاقات ورزشی واکنش‌های در لحظه بدهد. مثلا وقتی که تیم در لیگ قهرمانان گل می‌زند، NFTهایی با نسخه محدود برای تقدیر از آن گل ایجاد می‌شوند. چیلیز همچنین برای توسعه زنجیره چیلیز ۲ با انکر (Ankr) همکاری می‌کند.

نگاهی به سرمایه‌گذاری‌های پروژه چییلیز، نشان از همکاری این شبکه با بایننس دارد که در اواخر سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد. در واقع بایننس نقش مهمی در تبلیغ و توزیع عرضه توکن طرفداری داشته است. تا اواسط ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۴۰۰)، کاربران لانچ‌پول بایننس می‌توانستند BNB، استیبل کوین BUSD یا توکن چیلیز خود را برای به دست آوردن پاداش‌های توکن طرفداری، استیک کنند. توکن‌های طرفداری پاری سن ژرمن (توکن PSG) و قهرمان ایتالیا یعنی یوونتوس (توکن JUV)، از طریق لانچ‌پول بایننس به مدت ۳۰ روز برای فارمینگ در دسترس بودند.

تیم پروژه Chiliz

تیم پروژه چیلیز
منبع: chiliz.com

چیلیز توسط الکساندر دریفوس (Alexandre Dreyfus) راه‌اندازی شد. او به مدت ۲۲ سال در فضای تکنولوژی و دیجیتال تجربه دارد. شخص مهم دیگر تیم این پلتفرم، تیباوت پلتیر (Thibaut Pelletier) است که در مقام مدیر ارشد تکنولوژی چیلیز فعالیت می‌کند. او نیز ۱۳ سال تجربه در توسعه پلتفرم‌ها، برنامه‌ها، بازی‌ها و رسانه‌های دیجیتال دارد. مکس رابینویچ (Max Rabinovitch) هم نفر سوم تیم مدیریتی Chiliz‌ است که به عنوان مدیر ارشد استراتژی مشغول به فعالیت است. او تجربه‌ای ۹ساله در مدیریت خلاق و مشاوره استراتژیک در فضای دیجیتال دارد. همچنین تیمی متشکل از افراد خبره در عرصه گرافیک، بازی‌سازی، دارایی‌های دیجیتال، تولید محتوا و مشاوره با چیلیز همکاری دارند که این شبکه را در رسیدن به اهداف خود یاری می‌کنند.

صرافی‌ها و کیف پول‌‌های چیلیز

توکن چیلیز را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، کوین بیس، کراکن، بیت فینکس، هیوبی، OKEx و غیره خریداری کنید. همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، بالانسر و صرافی غیرمتمرکز بایننس نیز از جمله بازارهایی هستند که امکان خرید CHZ در آنها وجود دارد. 

توکن چیلیز را می‌توانید در کیف پول‌های معتبری مثل تراست ولت، متامسک، بایننس چین ولت، اتمیک ولت و کیف پول سخت‌افزاری لجر نگهداری کنید. 

آخرین اخبار چیلیز ۹ بهمن ۱۴۰۱

در روز ۲۵ ژانویه ۲۰۲۲ (۵ بهمن ۱۴۰۱) شبکه تستی اسپایسی راه‌اندازی شد. این شبکه در نهایت جایگزین شبکه تستی قبلی یعنی Scoville خواهد شد. برای دسترسی به این شبکه کافی است اطلاعات زیر را از قسمت Add Network Manually‌ در کیف پول متامسک خود وارد کنید:

اضافه کردن تست نت اسپایسی
منبع: docs.chiliz.com

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
 • چیلیز چیست؟
  اولین بستری است که به کمک فناوری بلاکچین، امکان مبادله توکن‌های طرفداری و تعامل هواداران تیم‌های ورزشی را فراهم می‌کند.
 • رمزارز CHZ چیست؟
  توکن شبکه چیلیز است که هم با استاندارد ERC-20 مطابقت دارد و هم با BEP2.
 • پلتفرم Socios چیست و چه کاربردی دارد؟
  برنامه‌ای برای پرداخت پاداش است که بر بستر بلاکچین چیلیز ساخته شده و از طریق آن می‌توان خرید و فروش توکن‌های هواداری را انجام داد.

جمع‌بندی

جای خالی ورزش در بلاکچین حس می‌شد تا اینکه پلتفرم Chiliz به طرفداران و هواداران تیم‌های ورزشی معرفی شد. این پلتفرم بستری برای تعامل هواداران ورزشی است که به آنها اجازه می‌دهد از حالت منفعل خارج شوند و در برخی از تصمیمات تیم‌های خود اثرگذار باشند. همین توضیح به سادگی نشان می‌دهد که پلتفرم چیلیز چیست و چه کاربردی دارد. امکان خرید توکن‌های طرفداری و دریافت حق رای و همچنین کسب درآمد از طریق فعالیت در پلتفرم Socios کاربردهایی هستند که چیلیز را جذاب می‌کنند. توکن CHZ رمزارز این شبکه است که برای انجام امور مختلف به آن نیاز خواهید داشت. اگر شما خودتان طرفدار تیمی باشید، آیا اقدام به خرید توکن‌های طرفداری آن می‌کنید؟ اگر تجربه‌ای از کار با پلتفرم چیلیز دارید برای ما بنویسید.

منبع
Chiliz

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا