متوسط سیستم‌های کسب درآمد

چگونه بلاک چین مناسب برای پروژه NFT خود انتخاب کنیم؟

حتما همه شما هنگام خرید از سوپرمارکت دچار تردید در انتخاب شکلات مورد علاقه خود شده‌اید. هنگام انتخاب بلاک چین مناسب پروژه NFT خود نیز همین منوال را تجربه می‌کنید. جای نگرانی نیست زیرا در این مقاله قصد داریم تا معیارهای مورد نظر برای انتخاب را پوشش دهیم. در ادامه در مورد ویژگی‌های هر یک از ۱۰ بلاک چین مناسب برای میزبانی از این دست پروژه‌های نیز صحبت می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

بسترهای معاملاتی مناسب برای پروژه‌های NFT

پروژه NFT

توکن بی‌همتا (NFT) بحث داغ بسیاری از مجالس امروزی است و به نظر می‌رسد که همه افراد، دانش حداقلی درباره این ترند روز بازار کسب کرده‌اند. در طول سال ۲۰۲۱‌، بستر مزایده آثار هنری NFT ایجاد شد. در این مدت شاهد فروش توکن‌های بی‌همتا با قیمت‌های گزاف بودیم؛ برای مثال اثر «۵۰۰۰ روز اول» (First 5000 Days) از هنرمندی به‌نام Beeple از جمله سردم‌داران این آثار بود. بدون شک در مورد توکن‌های بی‌همتا‌ی دیگری مانند CryptoKitties‌ ،CryptoPunks‌، اولین توییت جک دورسی (Jack Dorsey‌)‌، توکن بی‌همتا Doge و غیره نیز شنیده‌اید.

لازم به ذکر است که چندین مورد از بازار‌های NFT مانند OpenSea‌ ،NBA Top Shot و Decentraland هم‌اکنون در حال فعالیت کردن هستند. این بازار‌ها به معامله‌گر‌ها و هنرمندان این امکان را می‌دهند تا به آسانی معامله کرده و سود خود را از معاملات دو سر برد کسب کنند. با توجه به چیزی که تا به امروز از این روند دیدیم، می‌توان گفت که بازار توکن‌های بی‌همتا جایگاه خود را به صورتی پایه‌ریزی کرده است تا به صورت مداوم روند شکوفایی را طی کرده و ما را به واسطه هر پروژه NFT حتی بیشتر از امروز شگفت‌زده کند.

اگر به توکن‌های بی‌همتا علاقه‌مند شده‌اید و قصد دارید تا کمپین خود را آغاز کنید، لازم است تا انتخاب بلاک چین مورد نظر برای راه‌اندازی پروژه NFT خود را در اولویت قرار دهید؛ بنابراین، قصد داریم تا برخی از محبوب‌ترین بلاک چین‌های مورد استفاده برای توکن NFT و بازار توسعه آنها مثل اتریوم‌، فلو (Flow‌)‌، بایننس اسمارت چین‌، کاردانو‌، سولانا‌، ایاس (EOS‌)‌، وکس (WAX‌)‌، الگوراند (Algorand‌)‌، تزوس (Tezos‌) و ترون را مورد بررسی قرار دهیم.

خصوصیات بلاک چین مناسب برای پروژه NFT

بلاک چین مناسب پروژه NFT

با توجه به تعدد بلاک چین‌ها‌، انتخاب بهترین بستر برای میزبانی از کمپین NFT خود به کار دشواری مبدل شده است. با این حال، معیار‌های معینی وجود دارند که توصیه می‌کنیم تا پیش از اینکه در روند توسعه پروژه NFT یا پلتفرم توکن بی‌همتا سرمایه‌گذاری کنید، آنها را در نظر بگیرید. از جمله این عوامل می‌توان به هزینه تراکنش، کارایی قرارداد هوشمند‌، مکانیسم اجماع و سرعت تراکنش اشاره کرد.

سرعت تراکنش

سرعت تراکنش در بلاک چین نقش بزرگی در موفقیت کلی کمپین NFT شما دارد. برخی از بلاک چین‌ها سرعت تراکنش بالاتری دارند و این بدان معناست که قادر به انجام تعداد بیشتری از تراکنش‌ها در هر ثانیه هستند. این در حالیست که برخی بلاک چین‌ها سرعت را فدای دستیابی به اهداف دیگر می‌کنند.

لازم به ذکر است که سرعت تراکنش تاثیر مستقیم روی هزینه تراکنش دارد. اگر یک بلاک چین توان عملیاتی پایینی داشته باشد، کاربران باید فی بالاتری را به ماینر‌ها پرداخت کنند تا تراکنش‌شان در اولویت قرار بگیرد.

هزینه تراکنش

تمامی آثار هنری NFT با قیمت‌های گزاف به فروش نمی‌رسند. بلکه درست برعکس، اکثر توکن‌های بی‌همتا‌ی موجود (آیتم‌ها و اقلام درون بازی و دارایی‌های قابل ذخیره دیجیتال) به نسبت مقرون‌به‌صرفه بوده و قابل خرید توسط کاربران عادی هستند.

اگر آثار هنری هزینه زیادی نداشته باشند چه دلیلی برای پرداخت فی بالا وجود دارد؟ پایین بودن نسبی هزینه تراکنش نقش گسترده‌ای در پذیرش عمومی توکن‌های بی‌همتا دارد. بلاک چین منتخب نیز باید ترجیحا از ساختار بدون فی برای جذب مخاطب بیشتر به پلتفرم NFT برخوردار باشد.

کارآمد بودن قرارداد هوشمند

تمامی پلتفرم‌های مبتنی‌بر NFT به قرارداد‌های هوشمند‌ی متکی هستند که مسئول تعیین شرایط معامله بین خریدار و فروشنده هستند. به صورت کلی‌، قراردادهای هوشمند پیچیده‌ای که به خوبی ساخته شده‌اند، امنیت کل پلتفرم را تضمین می‌کنند. این امر دلیل اصلی اهمیت اطمینان از برخورداری بلاک چین منتخب از کارایی بالا و قابل اتکا است.

علاوه بر این، اطلاعاتی در مورد زبان برنامه‌ نویسی قرارداد هوشمند به دست بیاورید. به طور مثال، اگر از اتریوم که از زبان برنامه نویسی سالیدیتی بهره می‌برد استفاده می‌کنید، ممکن است لازم باشد تا زمان زیادی را صرف پیدا کردن توسعه‌دهندگان حرفه‌ای سالیدیتی کنید؛ زیرا این زبان برنامه‌نویسی از متخصصان کمیابی برخوردار است. این در حالی است که در رابطه با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی رایج مثل ++C، پیدا کردن متخصصان با تجربه کار چندان دشواری نیست.

مکانیسم اجماع

گاهی اوقات ممکن است بلاک چین مورد نظر شما مستعد قرار گرفتن در معرض حملات باشد. پلتفرم‌هایی که عملکرد مبتنی‌بر مکانیسم اجماع گواه اثبات کار (PoW‌) دارند، معمولا مجبور به رویارویی با مشکلات بیشتری نسبت به آن دسته از بلاک چین‌هایی هستند که عملکرد مبتنی‌بر اجماع گواه اثبات سهام (PoS‌) دارند. با توجه به این موضوع‌، ممکن است در اولیت قرار دادن PoS یا انواع مرتبط با آن مثل DPoS و LPoS در کنار سایر گزینه‌های موجود مثل گواه اثبات تاریخچه (PoH‌) و گواه اثبات اعتبار سهام (PoSA‌) کار صحیح‌تری باشد. جای تعجب نیست که اتریوم توجه زیادی را به مدل PoW فعلی خود معطوف داشته و اکنون در حال آماده‌سازی ارتقاء به Ethereum 2.0 است که در نهایت به انتقال این بلاک چین از PoW به مدل اجماع PoS منجر می‌شود.

بلاک چین منتخب و مدل اجماع آن می‌تواند تاثیر مسقیم روی محیط داشته باشد؛ بنابراین به عنوان مثال، بلاک چین‌هایی که از PoW استفاده می‌کنند موجب انتشار مقادیر زیادی از گاز‌های گلخانه‌ای می‌شوند. در نقطه مقابل، بلاک چین‌هایی که از PoS استفاده می‌کنند از نظر مصرف انرژی کارآمد‌تر هستند؛ زیرا ماینر‌ها مجبور به حل پازل‌ها و معما‌های پیچیده برای اثبات کار خود در بستر PoS نیستند و در نتیجه این امر، قدرت پردازش مورد نیاز به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. برای اطلاع بیشتر می‌توان به تغییر تصمیم ایلان ماسک برای عدم پذیرش بیت کوین برای پرداخت‌های تسلا اشاره کرد؛ زیرا بلاک چین بیت کوین مبتنی‌بر PoW بوده و بیش از اندازه به واحد‌های استخراج انرژی فشرده وابسته است و استفاده از سوخت‌های فسیلی را افزایش می‌دهد.

هم‌اکنون که از معیار‌های انتخاب بلاک چین مناسب برای پروژه NFT آگاه هستید، می‌توانیم به بررسی مجبوب‌ترین بلاک چین‌ها بپردازیم و در مودر قابلیت‌های آنها بیشتر بحث کنیم.

مزایای اتریوم برای پروژه NFT

مزایای اتریوم در پروژه NFT

بلاک چین اتریوم (Ethereum) که در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin‌) راه‌اندازی شد، در راس میزبانی از هر پروژه NFT قرار دارد و در حال حاضر پرکاربردترین شبکه برای انجام این کار است. این پلتفرم از جامعه بزرگی از توسعه‌دهندگان برخوردار است و این مزیتی قابل توجه به حساب می‌آید. دلیل این امر، رفع باگ‌ها یا مشکلات موجود و پیاده‌سازی خصوصیت‌های پیشرفته به صورت کارآمد و منظم است. علاوه بر این، اتریوم اسناد فنی زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهد که این امر به نوبه خود کمک زیادی را به توسعه‌دهندگان در مسیر ساخت برنامه غیرمتمرکز (DApps‌) یا قرارداد‌های هوشمند ارائه می‌کند.

در حقیقت اتریوم به عنوان نیروی محرک استاندار‌های توکن محبوبی مثل ERC-721 (مورد استفاده در ساخت توکن‌های بی‌همتا‌) و ERC-1155 (مورد استفاده در ساخت توکن‌های نیمه همتا‌) به حساب می‌آید. تا به امروز، این دو استاندار بنیان و اساس اکثر توکن‌های بی‌همتا را تشکیل داده‌اند و این احتمال وجود دارد که این روند ادامه پیدا کند. لازم به ذکر است که اتریوم اخیرا استاندارد دیگری تحت عنوان EIP-2309 را نیز ارائه کرده است. این استاندارد به شما اجازه می‌دهد تا به صورت کارآمد‌تری توکن‌های بی‌همتا را مینت یا تولید کنید و موجب تقویت کاربران در راستای تولید تعداد دلخواه NFT در یک تراکنش واحد می‌شود.

اتریوم برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند از سالیدیتی بهره می‌گیرد که یک زبان برنامه نویسی شی‌گرا و ساخته شده توسط تیم فعال در بستر اتریوم بوده و توسط ماشین مجازی اتریوم (EVM‌) کامپایل شده است. این بلاک چین رمزارز بومی خود تحت عنوان اتر (ETH‌) را نیز دارد. علاوه بر این، اتریوم میزبان بیش از ۴۶۰٫۰۰۰ قرارداد توکن مبتنی‌بر استاندارد توکن ERC-20 خود است. برخی از پروژه‌های رمزارز پیش گام از این دست عبارتند از: تتر (USDT‌)‌، Basic Attention Token (BAT)‌ ،USD Coin (USDC)‌، چین لینک (LINK‌) و دای (DAI‌).

فی تراکنش Ethereum بسته به ازدحام شبکه متغیر است و معمولا تقریبا ۲۰ الی ۷۰ دلار به ازای هر تراکنش را شامل می‌شود که در قیاس با سایر بلاک چین‌ها مقدار زیادی به شمار می‌رود. علاوه‌بر این، اتریوم توان عملیاتی پایینی دارد و تنها ۱۳ الی ۱۵ تراکنش در ثانیه را انجام می‌دهد. با این حال، وعده داده شده است که تمامی این مشکلات به واسطه ارتقاء به اتریوم ۲.۰ که با هدف افزایش میزان ظرفیت برای تراکنش‌ها و گس فی پایین در مسیر عرضه است، رفع می‌شوند. برای تحقق این وعده لازم است تا اتریوم از مکانیسم اجماع PoW به PoS منتقل شود که انتظار می‌رود تاثیر مثبتی بر روی شبکه اتریوم و محیط زیست داشته باشد.

اگر در مورد CryptoKitties و یا CryptoPunks شنیده باشید، احتمالا می‌دانید که هر دوی آنها بر روی بلاک چین اتریوم توسعه یافته‌اند. آثار پروژه NFT کریپتوپانک که شامل کلکسیون ۱۰٬۰۰۰ اثر است اخیرا به قیمت ۱۵۰٬۰۰۰ دلار توسط ویزا خریداری شده است.

اکثر بازار‌های NFT که بیشترین حجم معامله را دارند بر روی اتریوم ساخته شده‌اند و برجسته‌ترین آنها OpenSea‌، Rarible‌، Nifty Gateway‌، KnownOrigin‌، SuperRare و Decentraland نام دارند.

اگر به اطلاعاتی در مورد API اتریوم نیاز دارید، می‌توانید به وب‌سایت رسمی Ethereum مراجعه کنید.

فلو (Flow) و نود‌های مفیدی برای مینت NFT

بلاک چین فلو (Flow) که فعالیت خود را در اوایل سال ۲۰۲۰ آغاز کرد، توجه بسیاری از علاقه‌مندان رمزارز را به خود جلب کرد و اخیرا لقب جایگزین مناسبی برای اتریوم را به خود اختصاص داده است. توسعه‌دهندگان فلو قصد دارند تا این پلتفرم را به بهترین بستر برای برنامه‌های مصرفی با قابلیت مقیاس‌پذیری افزوده، ترکیب‌پذیری و مهمتر از همه، تجربه کاربری برتر تبدیل کنند. بر اساس اعلام جامعه فعال فلو، «فلو در مسیر ارتقاء تکنولوژی بلاک چین برای دست یافتن به میلیاردها کاربر قرار دارد و کیف پول بلاک چین را در جیب همگان قرار می‌دهد». می‌توان به راحتی گفت که بلاک چین فلو به تکامل خود ادامه می‌دهد و این احتمال وجود دارد که فرصت‌های بیشتری را برای علاقه‌مندان به پروژه NFT به ارمغان بیاورد.

Flow محصول فکری Dapper Labs شرکتی مستقر در کانادا است که CryptoKitties را به جهان معرفی کرد. این بلاک چین مبتنی‌بر گواه اثبات سهام قادر است تا تمامی اکوسیستم‌های مرتبط با برنامه‌ها به ویژه آن دست از جوامعی که به بازی و دارایی‌های قابل ذخیره دیجیتال مرتبط هستند را تقویت کند.

با توجه به قرار داشتن قرارداد‌های هوشمند تقویت شده توسط Cadence (زبان برنامه‌نویسی توسعه‌یافته توسط توسعه‌دهندگان فلو) در مرکز عملیاتی این پلتفرم، Flow قصد دارد تا از اجرای قابلیت مقیاس‌پذیری در ابعاد بزرگ اطمینان حاصل کند. این بلاک چین از معماری نود چندگانه و نقش چندگانه برخوردار است که بخشی اساسی از فرایند‌های کلیدی تراکنش‌ها مثل اجماع‌، اجرا‌، جمع‌آوری و تایید به حساب می‌آیند.

لازم به ذکر است که یکی از بزرگ‌ترین خصوصیت‌های بلاک چین فلو عملکرد بالای آن است: این پلتفرم قادر است تا بیش از ۱۰٬۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه به انجام برساند. فلو بر اساس ساختار فی خود، دو فی تراکنش دریافت می‌کند: یکی از این هزینه‌ها صرف ساخت یک حساب کاربری می‌شود که از میزان فی ۰.۰۰۱ FLOW (توکن بومی این پلتفرم) آغاز می‌شود و فی دوم در قبال تراکنش دریافت شده و از مبلغ ۰.۰۰۰۰۰۱ FLOW آغاز می‌شود.

هنگامی که بحث از بازارهای بنیان‌گذاری شده در بستر فلو به میان می‌آید، می‌توان گفت که NBA Top Shot یکی از موفق‌ترین نمونه‌ها تا به امروز بوده است. در زمان نگارش این مقاله، حجم معاملات روزانه این بازار به میزان ۱.۱ میلیون دلار بوده و تعداد تراکنش‌های آن نیز بیشتر از ۱۰۶ هزار معامله در روز است. به صورت کلی، این بازار توانسته است تا بیش از ۳ میلیون تراکنش را از زمان انتشار عمومی نسخه بتا در فاز آزمایشی خود در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ (اواخر مهر و اوایل آبان ماه سال ۱۳۹۹) تسهیل کند.

Flow نیز دارای مجموعه‌ای از API‌های مختص خود بوده و دستورالعمل‌های جامعی در مورد شیوه استفاده از آنها را ارائه کرده است.

بایننس اسمارت چین و عملکرد آن در قبال هر پروژه NFT

BSC و آثار توکن بی‌همتا

بایننس اسمارت چین (BSC‌) بلاک چینی است که به صورت هماهنگ با بایننس چین یا زنجیره Binance فعالیت می‌کند. با این حال، در مقایسه با زنجیره بایننس‌، BSC از عملکرد متفاوتی به صورت مبتنی بر قرارداد هوشمند پیشرفته (که توسط سالیدیتی و وایپر پشتیبانی می‌شود) برخوردار است که به لطف سازگاری آن با ماشین مجازی اتریوم مهیا شده است. این منطق با هدف عدم اعمال توان عملیاتی بالا در زنجیره بایننس و بدون ایجاد تغییر و معرفی عملکرد قرارداد هوشمند به این اکوسیستم پیاده‌سازی شده است. به صورت اساسی، BSC یک راه حل مقیاس پذیری لایه دوم خارج از زنجیره نیست و یک بلاک چین کاملا مستقل است که قادر است تا در صورت از کار افتادن بایننس چین نیز به فعالیت خود ادامه دهد.

BNB توکن کاربردی و بومی کل اکوسیستم Binance است. این توکن برای هر دو بستر BSC و بایننس چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن BNB برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند در BSC و پرداخت فی تراکنش‌ها در بایننس چین و صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX‌) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بایننس اسمارت چین به سیستمی متشکل از ۲۱ اعتبارسنج متکی است. این بلاک چین از مکانیزم اجماع گواه اثبات اعتبار سهام (PoSA‌) بهره می‌برد که از زمان بلاک کوتاه پشتیبانی کرده و فی پایین را به ارمغان می‌آورد. با توجه به سازگاری BSC با EVM‌، توسعه‌دهندگان قادرند تا پروژه‌های خود از جمله پروژه NFT را به آسانی از بلاک چین اتریوم به این بستر منتقل کنند. در نتیجه این امر از ابزارها و برنامه‌های غیرمتمرکز BSC نیز پشتیبانی می‌شود. از نقطه نظر کاربران نیز، این بدین معناست که برنامه‌هایی مثل متامسک (MetaMask‌) را می‌توان بدون هیچ زحمتی برای کار کردن با BSC تغییر داد.

برخلاف فراگیر بودن و محبوبیت اتریوم در فضای توکن بی‌همتا‌، هزاران کاربر و پروژه NFT هم‌اکنون و به دلیل کارایی خوب و فی پایین در حال پیاده‌سازی در بستر بایننس اسمارت چین هستند. گفته می‌شود که BSC قادر به انجام ۵۵ الی ۶۰ تراکنش در ثانیه بوده و به میزان ۰.۰۰۵ BNB معادل با ۳ دلار فی برای تولید هر اثر NFT دریافت می‌کند که مبلغی ارزان‌تر در مقایسه با اتریوم است.

لازم به ذکر است که BSC استاندارد توکن خود تحت عنوان BEP-721 را دارد که امکان ساخت توکن‌های بی‌همتا را برای ما فراهم می‌کند. تا به امروز، بسیاری از پروژه‌ها به کاربران این اجازه را داده‌اند تا توکن‌های بی‌همتا را در بستر بایننس اسمارت چین مینت و معامله کنند و از جمله این پروژه‌ها به BakerySwap (توکن‌های بی‌همتا‌ی قابل ذخیره)، Battle Pets (توکن‌های بی‌همتا‌ی گیمینگ‌) و پنکیک سواپ (توکن‌های بی‌همتا‌ی امور مالی‌) می‌توان اشاره کرد.

BakerySwap به عنوان محبوب‌ترین پروژه NFT در حال اجرا بر روی یک پلتفرم دیفای (DeFi‌) چندکاره و اولین بازار ساز خودکار (AMM‌) و صرافی NFT به شمار می‌رود. در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ (اواخر خرداد و اوایل تیر ماه ۱۴۰۰)، این پروژه توانست به نقطه عطف ۵۰۰٫۰۰۰ تراکنش توکن بی‌همتا به همراه ترکیبات غذایی دست پیدا کند که برترین تراکنش‌های ماه را شامل می‌شد و حتی از برخی از معروف‌ترین کریپتوپانک‌ها نیز سبقت گرفت. BakerySwap قابلیت ساخت ترکیبات توکن بی‌همتا‌ی Bakery که NFT‌های مبتنی بر میان وعده به عنوان ابزاری برای فارمینگ BAKE (توکن بومی این پلتفرم) بودند را نیز فراهم می‌کرد.

اگر نیاز دارید تا در مورد API‌های BSC اطلاعات کسب کنید می‌توانید به وب‌سایت رسمی آنها مراجعه کنید.

کاردانو بستری مناسب برای توکن‌های بی‌همتا و دیفای

کاردانو (Cardano) که توسط هم‌بنیان‌گذار اتریوم یعنی چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) راه‌اندازی شده است، یک بلاک چین پیچیده تقویت شده به واسطه گواه اثبات سهام توزیع شده به شمار می‌رود. اهداف کلیدی این بلاک چین شامل فراهم کردن امکان انجام معاملات به واسطه رمزارز بومی خود (تحت عنوان ADA‌) و ساخت محیطی راحت و مناسب برای توسعه‌دهندگان در راستای طراحی مقیاس‌پذیری بالا و برنامه‌های قدرتمند کاردانو است.

بلاک چین Cardano از دو لایه تشکیل می‌شود که نام آنها لایه استقرار کاردانو (CSL‌) برای استفاده در انتقال ADA بین حساب‌های کاربری و ثبت تراکنش‌ها، و لایه محاسبه کاردانو (CCL‌) همراه با منطق قرارداد هوشمند بهره‌گیرنده از توسعه‌دهندگان برای انتقال منابع مالی است. کاردانو بر روی بستر Haskell بنا شده است که پایه و اساس Plutus یعنی زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند کاردانو به شمار می‌رود. علاوه بر این، Haskell مسئول تقویت Marlowe یعنی زبان برنامه نویسی مختص دامنه که در ساخت قراردادهای هوشمند امور مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز حساب می‌شود.

Cardano از عملکرد بالایی برخوردار است.در حال حاضر این بستر قادر است تا بیش از ۲۵۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. نکته حائز اهمیت این است که انتظار می‌رود تا پروتکل لایه ۲ مقیاس پذیری آن تحت عنوان هایدرا (Hydra‌) بتواند عملکرد کاردانو را تقویت کرده و تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه را به ۲ میلیون افزایش داده و ۲۰۰۰ استخر استیکینگ (Staking) را در اختیار کاربران قرار دهد. در رابطه با هزینه تراکنش کاردانو نیز، ۰.۱۶ الی ۰.۱۷ ADA دریافت می‌شود که چیزی معادل با یک یا دو پنی است.

در رابطه با هر پروژه NFT در حال اجرا در بستر بلاک چین کاردانو نیز، موفق‌ترین پروژه‌ها، Spacebudz (که گفته می‌شود اولین فروش چند میلیون دلاری NFT در کاردانو بوده است)، CardanoKidz (مجموعه‌ای از کارت‌های قابل ذخیره)، Professor Cardano (CNFT‌هایی که در ماه دسامبر ۲۰۲۱ منتشر می‌شوند)، CryptoMayor (یک بازی قابل جمع‌آوری)، Crypto Knitties (مجموعه‌ای از ۱۰٫۰۰۰ کاراکتر بافتنی – با CryptoKitties اشتباه گرفته نشود) و Somint (یک بازار آثار هنری) را شامل می‌شود.

علاوه بر این در پایان اکتبر ۲۰۲۱ (اوایل آبان ماه ۱۴۰۰)، Cadalabs توکن‌های بی‌همتا‌ی Cadalabs و بازار دارایی‌های قابل ذخیره رمزارز که اولین پلتفرم دیفای مبتنی بر NFT و دارایی‌های قابل ذخیره دیجیتال بود را راه‌اندازی کرد. Cadalabs به دنبال فراهم کردن فرصتی برای کاربران خود است تا به صورت انحصاری محتوا و خدمات دیجیتال خود را مینت و برندسازی کند.

علاوه بر این، کاردانو پیشگام در طرح توکن‌های بی‌همتا‌ی قدردانی (NFTAs) به حساب می‌آید که مطابق با استاندارد فراداده CIP-721 کاردانو مینت می‌شوند.

اگر قصد دارید تا با کاردانو کار کنید، می‌توانید API‌های مربوط به آن را در بخش خدمات رایگان جامعه در این لینک مشاهده کنید.

سولانا و تاثیر سرعت بالای در مینت آثار پروژه NFT

تاثیر سرعت سولانا در پروژه NFT

سولانا (Solana) به عنوان حاصل فکر آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) تحت عنوان یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌های قابل برنامه‌ریزی در فضای کریپتو شناخته می‌شود و در رقابت شدید با اتریوم و کاردانو است. در حال حاضر Solana میزبان بیش از ۴۰۰ پروژه در زمینه‌های دیفای‌، توکن‌های بی‌همتا و نسل سوم وب است و در زمان نگارش این مقاله ارزش بازار آن به ۶۵٬۱۵۵٬۵۸۷٬۴۳۲ دلار رسیده است.

بلاک چین سولانا از ترکیب منحصر به فرد مکانیسم اجماع گواه اثبات تاریخچه (PoH) و گواه اثبات سهام (PoS) بهره می‌برد. منطق پشت PoH به اعتبارسنج‌ها این امکان را می‌دهد تا کنترل کلاک (زمان) خود را کنترل کرده و فرایند تایید تراکنش‌ها را کاهش دهد. دلیل این امر این است که لازم نیست تا نود‌ها فرایند قدرت پردازش را پیش از اینکه مراحل مختلف را تایید کنند مورد استفاده قرار بگیرند.

با توجه کردن به نکات فنی‌، باید گفت که قراردادهای هوشمند سولانا (که تحت عنوان برنامه شناخته می‌شوند) توسط زبان‌های برنامه نویسی Rust‌، C و ++C پایه‌ریزی می‌شوند. کارمزد تراکنش آن نیز به نسبت پایین بوده و میزان تقریبی ۰.۰۰۰۲۵ را شامل می‌شود.

به وضوح، برجسته‌ترین ویژگی Solana که مسیر را برای پذیرش گسترده‌تر آن هموار می‌کند، سرعت غیرقابل تصور تراکنش آن است. در حال حاضر، سولانا قادر است تا ۶۵٬۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کرده و توسعه‌دهندگان اظهار می‌کنند که تعداد تراکنش در هر ثانیه سولانا می‌تواند با رشد شبکه به ۷۰۰٬۰۰۰ تراکنش برسد. علاوه بر این، پروتکل ترکیبی این بلاک چین این امکان را فراهم می‌کند تا به صورت قابل توجهی زمان اعتبارسنجی برای اجرای تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند کاهش پیدا کنند.

درست شبیه به سایر بلاک چین‌ها‌، سولانا نیز دارای کوین بومی خود تحت عنوان SOL است. در اکتبر سال ۲۰۲۱ (اواخر مهر تا اوایل آبان ۱۴۰۰)، قیمت SOL رکورد تاریخی خود را در اوایل ساعت معاملاتی آمریکا و ارزش کل قفل شده (TVL) سولانا ثبت کرد و به بالاترین میزان تقریبی خود معادل با ۱۳.۹۱ میلیارد دلار رسید. از سوی دیگر، در زمان نگارش این مقاله، SOL در دسته توکن‌هایی قرار دارد که بیشترین میزان معامله در صرافی‌های متمرکز به خود اختصاص داده است.

با وجود اینکه این بلاک چین به نسبت جدیدا راه‌اندازی شده است، سولانا میزبان چندین پروژه NFT بزرگ است و قابل توجه‌ترین پروژه‌ها Degenerate Ape Academy (یک مجموعه توکن بی‌همتا‌ی متشکل از ۱۰٬۰۰۰ میمون)، Solana Monkey Business (مجموعه NFT معتبر متشکل از ۵۰۰۰ اثر توکن بی‌همتا منحصر به فرد)‌، SolPunks (نسخه سولانا از کریپتوپانک)، Frakt (یک مجموعه توکن بی‌همتا متشکل از الگو‌های طراحی شده تصادفی یا رندوم)‌، Bold Badgers (مجموعه ۱۰٫۰۰۰ عددی NFT) و Sollamas (مجموعه‌ای از ۸٬۸۸۸ لاما تولید شده به صورت منحصر به فرد با حدود ۱۶۵ خصوصیت کمیاب) را شامل می‌شود.

سولانا همچنین امکان بنیان‌گذاری بازار‌های پیشرفته را نیز فراهم می‌کند. تا به امروز، می‌توانید توکن‌های بی‌همتا را در پلتفرم‌های مبتنی بر سولانا مثل Solanart.io (که هم‌اکنون نسخه بتا آن در حال استفاده کردن است)، DigitalEyes.market (اولین بازار آزاد سولانا برای NFT‌ها)، Solsea (یک بازار توکن بی‌همتا که به سازندگان این امکان را می‌دهد تا مجوز‌ها را در هنگام مینت کردن NFT تایید و انتخاب کنند) و Metaplex (که به هنرمندان و سازندگان این قدرت را می‌دهد تانمای فروشگاه خود را برای آثار توکن بی‌همتا راه‌اندازی کرده و مزایده‌های آنلاین را اجرا کنند) خرید و فروش کنید.

علاوه بر این، سولانا با برنامه توکن SPL همراه است که استاندارد توکن مورد استفاده در بلاک چین Solana است. درست شبیه به توکن‌های ERC-20 مبتنی بر اتریوم‌، توکن‌های SPL نیز به صورت ویژه برای برنامه‌های دیفای طراحی شده‌اند. این بلاک چین به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن‌های ERC-20 را در یک قرارداد هوشمند اتریوم قفل کرده و سپس توکن‌های SPL مربوطه در بلاک چین سولانا را مینت کنند.

وب‌سایت اسناد سولانا را برای دست یافتن به API‌های موجود بررسی کنید.

ایاس و زبان‌های برنامه نویسی قراردادهای هوشمند آن

ایاس (EOS) بلاک چینی است که فرایند ساده توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. توکن‌های بومی EOS در اصل توکن‌های ERC-20 بودند و این بدان معناست که به صورت مبتنی بر بللاک چین Ethereum ساخته شده‌اند. این بلاک چین به عنوان برگزارکننده بزرگ‌ترین عرضه اولیه کوین (ICO‌) شناخته می‌شود و توانسته است تا به میزان ۴ میلیارد دلار به واسطه فروش یک میلیارد توکن ایاس در طول یک سال را جذب کند.

ایاس از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام موکل (DPoS‌) بهره می‌برد. زبان برنامه‌نویسی ++C به این بلاک چین این امکان را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند با عملکرد بالا را راه‌اندازی کند. با این حال، لازم به ذکر است که EOS قادر است تا هر زبانی را که WebAssembly کامپایل می‌شود را پشتیبانی کند.

هنگامی که بحث از معیارهای عملکرد به میان می‌آید، ایاس می‌تواند حدود ۴۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه با مدت زمان تایید میانگین ۰.۵ ثانیه پردازش کند. در رابطه با ساختار فی‌، از نظر فنی ایاس هیچ میزان فی و یا گس را دریافت نمی‌کند. با این وجود، لازم است تا کاربران مقداری کوین EOS را برای ثبت نام کردن در کیف پول خود بلاک چین خود هولد کرده و آنها را استیک کنند. علاوه بر این، لازم به ذکر است که در سال ۲۰۲۰ ایاس استاندارد پروژه NFT جدیدی تحت عنوان AtomicAssets را معرفی کرد. هدف از این کار حل کردن مشکلات کاربردی مداومی است که برخی از استاندارد‌های موجود با آنها مواجه بوده و به تامین رم از جانب کاربران نیاز ندارند.

از میان برجسته‌ترین آثار پروژه NFT موجود در بلاک چین ایاس به AtomicMarket (یک بازار توکن بی‌همتا نقدینگی مشترک قرارداد هوشمند)، Upland (متاورس نقشه‌برداری شده از دنیای واقعی که توسط وب، iOS و اندروید قابل دسترسی است)، Crypto Dynasty (یک بازی برنامه غیرمتمرکز RPG&PvP) و Blockchain Cuties (یک یازی رمزارز قابل ذخیره به همراه ماجراجویی‌ها) می‌توان اشاره کرد.

وکس و دوستی با محیط زیست

انتخاب بلاک چین وکس برای پروژه NFT

وکس (WAX) که مخفف عبارت صرافی دارایی جهانی (Worldwide Asset Exchange‌) بوده و در سال ۲۰۱۷ ساخته شده است، یک بلاک چین کرب خنثی مبتنی بر مکانیزم اجماع اثبات سهام موکل (DPoS‌) است که حدود ۸۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش می‌کند.

توسعه‌دهندگان WAX را به عنوان یک ماشین تولید NFT سبز می‌شناسند؛ زیرا به میزان ۱۲۵٫٬۰۰۰ برابر انرژی کمتری را به ازای هر تراکنش در مقایسه با اتریوم مصرف می‌کند. بر اساس گزارش DappRadar‌، تا اول نوامبر (۱۰ آیان ۱۴۰۰)، تعداد کاربران WAX به میزان ۵۰۸.۹۴ هزار و تعداد تراکنش‌های کلی آن به ۱۴.۶ میلیون بود.

پلتفرم وکس هیچ زبان برنامه نویسی واحدی ندارد. قراردادهای هوشمند این بلاک چین به زبان ++C نوشته شده‌اند. پیشنهاد می‌شود پیش از شروع ثبت قراردادهای هوشمند از کتابخانه ‌‌API‌های وکس در زبان C و ++C استفاده کنید. توکن کاربردی وکس تحت عنوان WAXP شناخته می‌شود. این توکن برای پرداخت فی تراکنش‌ها، حاکمیت و استیکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ماه ژانویه ۲۰۲۱ (اواخر دی و اوایل اسفند ماه ۱۴۰۰)، اعلام شد که وکس قصد دارد تا فی شبکه ۲ درصدی برای تمامی تراکنش‌های بازارهای ثانویه NFT در بستر بلاک چین WAX در نظر بگیرد. قرار است تا این فی جمع‌آوری شده، ادغام شده و سپس بین مشارکت کنندگان مدل دیفای وکس توزیع شود. این بدان معناست که هر وقت یک توکن بی‌همتا در بازار مبتنی بر WAX خریداری و یا فروخته می‌شود، ۲ درصد از هزینه تراکنش به عنوان فی شبکه جمع‌آوری شده و بین کاربران اکوسیستم وکس از طریق سیستم دیفای این بلاک چین در اتریوم توزیع می‌شود. جدا از این موضوع، تولید توکن بی‌همتا در پروژه NFT مبتنی بر وکس تنها به میزان چند سنت هزینه دارد.

WAX از نظر حقوقی به عنوان سازگارترین بلاک چین با محیط زیست به حساب می‌آید: در ماه آگوست سال ۲۰۲۱ (اواخر مرداد و اوایل شهریور ۱۴۰۰)، وکس توکن‌های بی‌همتای Carbon Offset vIRL خود را که قابل خریداری کردن مستقیم از وکس هستند را راه‌اندازی کرد. قیمت توکن‌های بی‌همتای این پروژه NFT از ۱ تا ۱۰۰ دلار متغیر هستند. منطق پشت این طرح در این حقیقت نهفته است که یک هولدر توکن بی‌همتا می‌تواند یک NFT را هنگامی که می‌خواهد اثر کربن خود را تلفیق کند. با انجام این کار، یک نهال درخت به ازای هر یک دلار که خرج می‌شود توسط بنیاد ملی جنگل کاشته می‌شود. به نظر جالب می‌رسد نه؟

وکس به عنوان یک بنیاد برای چندین توکن بی‌همتا به حساب می‌آید و این امر Alien Worlds (یک پروژه NFT متاورس که در آن می‌توانید اقلام دیجیتال منحصر به فرد را در بازی استفاده کنید)، R-Planet (یک سیستم بازی و بازی انقلابی استیکینگ NFT که به کاربران اجازه می‌دهد تا از توکن‌های بی‌همتای استفاده نشده خود سود ببرند) و Farmers World (اولین بازی فارمینگ و کشت در یک پلتفرم NFT) را شامل می‌شود.

WAX ثابت کرده است که یک راه حل بلاک چین ماندگار برای ایجاد بازار‌های NFT است. تا به امروز، می‌توانید توکن‌های بی‌همتا را در پلتفرم‌های مبتنی بر وکس پیش رو خرید و فروش کنید: NeftyBlocks (یک بازار سازگار با کاربر که به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون زحمت کلکسیون‌های پروژه NFT را خریداری، توزیع و مدیریت کنند) و AtomicHub (راه حل تک فازی برای ساخت و معامله توکن‌های بی‌همتا).

لازم به ذکر است بلاک چین وکس با دستورالعمل‌ها و API‌هایی همراه است که به توسعه‌دهندگان در راستای ساخت راه حل‌های کاملا پیشرفته و پیچیده قدرتمند وکس کمک می‌کنند.

الگوراند و همکاری‌های بین زنجیره‌ای

الگوراند (Algorand) یک بلاک چین لایه اول بسیار ایمن و مقیاس پذیر است که مناسب برای راه‌اندازی و مدیریت آثار و پروژه NFT است. تیم Algorand واقعا بر این باور است که بازار NFT بااهمیت است و این دلیل اصلی عملکرد توکن بی‌همتا و از بین بردن نیاز هر پروژه NFT برای طراحی خصوصیت‌های برنامه‌های پیچیده افزوده است.

بلاک چین Algorand از اجماع اثبات سهام خالص (PPoS‌) که به صورت تصادفی و محرمانه اعتبارسنج‌های بلاک را از هولدرهای توکن خود انتخاب می‌کند بهره می‌برد. این مکانیسم اجماع سطح بالایی از غیرمتمرکزسازی را تضمین می‌کند که از ایجاد فورک‌های بلاک چین جلوگیری می‌کند. دارایی‌های NFT مبتنی بر الگوراند از این طریق از سطح بالایی از حفاظت برخوردار می‌شوند.

اکوسیستم الگوراند بر این باور است که NFT‌ها به صورت بلند مدت به موفقیت دست پیدا می‌کنند. این تکنولوژی برای توکن‌های بی‌همتا و نیازمندی‌های معاملاتی آنها بهینه شده است، بنابراین موجب کارآمد‌تر شدن روند توسعه ساخت NFT می‌شود. لازم به ذکر است که الگوراند در تلاش برای سازگارتر شدن با محیط زیست و تبدیل شدن به یک بلاک چین ضد کربن است. این بلاک چین به تازگی با ClimateTrade همکاری کرده است که یکی از شرکت‌های پیشگام در زمینه تقابل با شفافیت انتشار کربن دی اکسید (CO2) و قابلیت ردیابی به کمک راه حل‌های مبتنی بر بلاک چین است. الگوراند و ClimateTrade در حال برنامه‌ریزی برای دست یافتن به اهداف پایداری خود با جبران انتشار CO2 و تبدیل زمین به مکانی بهتر هستند.

توکن بومی الگوراند (تحت عنوان ALGO‌) این امکان را برای هولدر‌ها ایجاد می‌کند تا در فرایند‌های تصمیم‌گیری مشارکت داشته باشند. یکی دیگر از خصوصیت‌های لازم به ذکر این بستر رایگان بودن فرایند مینت است که از از حمله ۵۱ درصدی در شبکه جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، Algorand دارای ظرفیت اجرای بیش از ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه بوده و انتظار می‌رود تا به زودی تا ۴۶٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه دست پیدا کند. در رابطه با فی تراکنش نیز، به نسبت پایین بوده و به میزان ۰.۰۰۱ ALGO است. قراردادهای هوشمند این بستر به زبان برنامه نویسی تایید اجرای تراکنش (TEAL) نوشته می‌شوند که یک زبان شبیه به اسمبلی است و توسط ماشین مجازی الگوراند (AVM) تفسیر می‌شوند و به صورت دستی و یا با کمک پایتون (Python) با استفاده از کامپایلر PyTEAL ساخته می‌شوند.

با وجود راه‌اندازی این بلاک چین در سال ۲۰۱۹، الگوراند روند توسعه چندین پروژه NFT را تسهیل کرده است و این ANote Music (یک بازار توکن بی‌همتا که موزیک‌دانان را به مخاطبان خود متصل می‌کند)، ALGOeggs (یک پروژه NFT تلفیقی شامل آثار هنری دو بعدی و سه بعدی)، Dahai (یک بازار هنری و صرافی غیرمتمرکز) و Opulous (یک پلتفرم برای راه‌اندازی حقوق توکن‌های بی‌همتا‌ی موسیقی) را شامل می‌شود.

اگر به API‌های الگوراند نیاز داشتید، به پرتال توسعه‌دهنده اسناد آن مراجعه کنید.

تزوس و دستاورهای آن برای پروژه NFT

انتخاب بلاک چین تزوس برای پروژه NFT

Tezos بلاک چین غیرمتمرکز‌ و متن باز است که امکان اجرای ساده تراکنش‌های همتا به همتا را فراهم ساخته و به عنوان یک پلتفرم پیچیده برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند عمل می‌کند.

یکی از خصوصیت‌های حیرت‌انگیز تزوس‌، عملکرد خود اصلاح‌شونده‌ای است که به آن اجازه می‌دهد تا مکانیزم زنجیره آزاد را برای از بین بردن هاد فورک در زمان درخواست‌، انتخاب‌، آزمایش و فعال‌سازی آپگرید و یا ارتقا پروتکل را فراهم می‌کند.

در حال حاضر، بلاک چین تزوس از یک مکانیزم اجماع منحصر به فرد گواه اثبات سهام نقدینگی (LPoS‌) که در آن اعتبارسنج تحت عنوان «نانوا» و یا «تایید‌کننده» شناخته می‌شود بهره می‌برد. برخلاف DPoS‌، در LPoS هر یک از کاربران این قابلیت را دارند تا در صورت داشتن تعداد کوین کافی به یک اعتبارسنج تبدیل شوند. اگر از این نیازمندی برخوردار نباشند، می‌توانند حق واگذاری را انتخاب کنند. ایده پشت این طرح خارق‌العاده افزایش مشمولیت و تمرکز بر روی حاکمیت نقدینگی به جای مقیاس‌پذیری شبکه است.

بلاک چین Tezos به میزان ۴۰ تراکنش در ثانیه را اجرا می‌کند و فی تراکنش آن نیز به میزان تقریبی ۱۰ سنت است. با این حال، در سال ۲۰۲۰ تزوس از ارتقا «دلفی» پرده‌برداری کرد که برای کاهش فی تراکنش تا ۷۵ درصد منتشر شد.

تزوس دارای زبان قرارداد هوشمند مختص دامنه تحت عنوان Michelson است و از جمله زبان‌های برنامه نویسی تحت پشتیبانی قراردادهای هوشمند تزوس به SmartPy و LIGO می‌توان اشاره کرد.

جدا از این موضوع، تزوس توکن کاربردی و رمزارز XTZ را دارد. این توکن به عنوان واسطه‌ای برای صرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به کاربران اجازه می‌دهد تا در عوامل حاکمیتی درون زنجیره‌ای این پلتفرم مشارکت کنند.

از همه مهم‌تر اینکه، هنگامی که Tezos از سه استاندارد توکن بهره می‌برد، تنها یکی از آنها تحت عنوان FA2 برای توکن‌های بی‌همتا طراحی شده است. این استاندارد یک مشخصه توکن منحصر به فرد را برای هر توکن تعریف کرده و آن را به آدرس هولدر توکن وابسته می‌سازد.

بلاک چین تزوس به عنوان یکی از پایه‌های مستحکم چندین بازار NFT مانند Kalamint (یک بازار عمومی توکن بی‌همتا تحت مالکیت اکوسیستم)، Hic et Nunc (مورد استفاده برای مینت کردن و معامله NFT‌ها)، Bazaar Market (یک بازار پروژه NFT مقابله کننده با کربن)، OneOf (یک پلتفرم موسیقی مبتنی بر توکن بی‌همتا) و Objkt (بزرگ‌ترین بازار FA2 موجود در بستر تزوس) را میزبانی می‌کند.

علاوه بر این، Tezos توجه تعداد زیادی از مشاهیر و برند‌های مشهور را که از این بلاک چین برای مینت کردن آثار پروژه NFT منتخب خود استفاده کرده‌اند را نیز جلب کرده است. لیست نام از افراد عبارت است از Doja Cat‌، Redbull و Grammy Awards‌.

تمامی API‌های تزوس به صورت عمومی قابل دسترسی هستند.

ترون و سازگاری آن با اتریوم

پیش از اینکه ترون (Tron) در سال ۲۰۱۸ به شبکه اصلی خود مهاجرت کند، به صورت مبتنی بر توکن ERC-20 اتریوم بود. این روز‌ها، ترون به عنوان یک بلاک چین غیرمتمرکز متن باز بسیار پیشرفته شناخته می‌شود که فرایند توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و توکن‌ها را تسهیل می‌کند.

Tron استاندارد‌های توکن بومی خود را دارد. در سال ۲۰۲۰، این پلتفرم یک استاندارد NFT جدید تحت عنوان TRC-721 (که کاملا با ERC-721 سازگار است) را در کنار TRC-20 معرفی کرد و چشم‌انداز‌های نوینی را برای این بلاک چین به ارمغان آورد.

بلاک چین ترون از اجماع گواه اثبات سهام موکل (DPoS‌) با ۲۷ فرانماینده در گردش بهره می‌برد. قراردادهای هوشمند این پلتفرم به زبان برنامه نویسی سالیدیتی نوشته شده‌اند که در ثبت و پایه‌ریزی قراردادها در بلاک چین‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماشین مجازی ترون (TVM‌) کاملا سازگار با محیط EVM بوده و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند را در محیطی تلفیقی با سالیدیتی ساخته، باگ‌گیری و پیاده‌سازی کنند.

ترون نیز دارای توکن بومی خود تحت عنوان Tronix و یا TRX به صورت مخفف است. این توکن برای پرداخت مستقیم به تولید‌کنندگان محتوا برای دسترسی به برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در رابطه با کارایی تراکنش‌ها نیز، بلاک چین ترون ادعا می‌کند که قادر است تا حدود ۲۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کرده و بخشی از یک پنی به عنوان فی به هر تراکنش تعلق می‌گیرد.

با توجه به اطمینان از اهمیت توکن‌های بی‌همتا و هر پروژه NFT‌، بنیاد ترون اخیرا منبع مالی ۳۰۰ میلیون دلاری را تحت عنوان Tron Arcade که در پروژه‌های Play to Earn در طول سه سال سرمایه‌گذاری خواهد شد را در نظر گرفته است. لازم به ذکر است که ترون روند نوینی را برای توسعه محیط توکن‌های بی‌همتا‌ي خود ایجاد کرده و برای چندین پروژه NFT مورد انتخاب قرار گرفته است. تا به امروز، قادر هستید تا در کمپین‌های توکن بی‌همتا مبتنی بر Tron بسیاری مشارکت کنید و این امر TPunks (شبیه به کریپتوپانکی که در ترون توسعه یافته است)‌، TronMeebits (مجموعه‌ای از ۲۰٬۰۰۰ آواتار سه بعدی متمایز)، Kraftly (یک بازار NFT برای خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال اختصاصی) و NFTOne (اولین بازار توکن بی‌همتا مبتنی بر ترون) را شامل می‌شود.

علاوه بر این، شبکه ترون طیف گسترده‌ای از API‌ها را پیشنهاد می‌کند که کاربران را قادر می‌سازد تا به صورت موثری با بلاک چین در تعامل باشند.

سخن پایانی

بدون شک، توکن‌های بی‌همتا به پر رونق‌ترین روند تبدیل شده‌اند و به هر دو زمینه مشاغل کوچک و کلان که مشتاق برای شروع کمپین پروژه NFT و کسب درآمد از آن هستند رخنه کرده‌اند. با این حال، برای اطمینان حاصل کردن از کسب موفقیت پروژه خود، پیشنهاد می‌کنیم که صبر کنید و بلاک چین مورد نظر برای راه‌اندازی پروژه خود را با دقت انتخاب کنید. در این مقاله درباره خصوصیات یک بلاک چین مناسب برای پروژه NFT صحبت کردیم. باید در مورد آن‌ها بیاندیشید و گزینه‌ای که بهترین ارزش را برای شما به ارمغان می‌آورد، انتخاب کنید.

منبع
pixelplex

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا