پیشرفته کریپتو پدیا

مهم ترین نکات رودمپ BNB Chain در سال ۲۰۲۳

بایننس در اواخر سال ۱۴۰۰ (اوایل سال ۲۰۲۲) دو شبکه بایننس چین (Binance Chain) و بایننس اسمارت چین (BSC) را به زنجیره بی‌ان‌بی (BNB Chain) تغییر نام داد. این تغییر فراتر از یک تغییر نام ساده بود. اهداف مختلفی از قبیل ایجاد یک زنجیره حاکمیتی با کاربرد استیکینگ (Staking) و رای‌دهی، سازگاری موازی با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، پیاده‌سازی لایه‌ها اجماع، استفاده از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری، بهبود تجربه کاربری و امنیت، افزایش تمرکززدایی و پذیرش انبوه زیرساخت، در دستور کار این شبکه قرار گرفت. با میهن بلاکچین همراه باشید تا مهم‌ترین موارد رودمپ BNB Chain در سال ۲۰۲۳ را بررسی کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکات کلیدی مقاله:
• بایننس به‌دنبال آن است که در سال ۲۰۲۳ میزان پذیرش بلاکچینش را که در سال ۲۰۲۲ فعال‌ترین بلاکچین لایه ۱ (L1 Blockchain) با حدود یک میلیون کاربر فعال روزانه بود، افزایش دهد.
• این اکوسیستم قصد دارد با همکاری جامعه اتریوم و استفاده از فناوری‌هایی مانند اثبات دانش صفر (ZKP)، رول‌آپ‌های آپتیمیستیک (Optimistic Rollups) و بلاکچین‌های ماژولار (Modular Blockchains) برای افزایش مقیاس‌پذیری در بلندمدت استفاده کند.
• بایننس می‌‌خواهد در زمینه بهره‌برداری از داده پا به میدان بگذارد و با ارائه پلتفرم ذخیره‌سازی BNB Greenfield به توانمندسازی اقتصاد داده کمک کند.
• از دیگر برنامه‌های بایننس می‌توان به بهبود تجربه کاربری از طریق راه‌حل‌های میان‌زنجیره‌ای کارآمدتر، تقویت امنیت توسط AvengerDAO 2.0 و ادامه تمرکززدایی و افزایش تدریجی ولیدیتورها از ۴۰ به ۱۰۰ ولیدیتور اشاره کرد.

بایننس به دنبال رسیدن به چه اهدافی در سال ۲۰۲۳ است؟

مهم ترین اقدامات رود مپ BNB Chain
منبع: Bnbchain.Org

اکوسیستم بایننس در سال ۲۰۲۲ برنامه‌های مختلفی برای پیش‌برد اهدافش داشت. اولین اقدام آن در این سال تغییر نام دو زنجیره بایننس چین و بایننس اسمارت چین به BNB Chain بود. در ادامه درباره سرفصل‌ها و برنامه‌هایی را که بایننس قصد پیاده‌سازی دارد، بیان می‌کنیم.

راه‌حل‌های بهبود عملکرد BNB Chain در رودمپ ۲۰۲۳

عملکرد یا توانایی ضعیف بلاکچین‌ها در پردازش سریع و ایمن تراکنش‌ها، یکی از محدودیت‌های تکنولوژی بلاکچین به شمار می‌رود. زنجیره BNB قصد دارد تا از طریق راه‌حل‌های زیر، عملکرد خودش را بهبود دهد:

۱. افزایش اندازه بلاک

اندازه بلاک یا Block Gas Limit در بلاکچین‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم، یکی از دلایل محدودیت عملکرد آن‌ها است. هرچه اندازه یک بلاک بزرگ‌تر باشد، می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را در خودش جای دهد. اقدامات زنجیره BNB در این رابطه عبارت است از:

 • افزایش گس لیمیت از ۸۰ میلیون در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۰) به ۱۴۰ میلیون. این یعنی انجام بیش از ۲ هزار تراکنش در هر ثانیه (TPS)
 • پیاده‌سازی ماشین مجازی اتریوم موازی (Parallel EVM) با هدف اجرای همزمان تراکنش‌ها
 • تلاش برای پیاده‌سازی Fast Node به منظور تفکیک مراحل پردازش و تایید وضعیت
 • پیش‌بینی افزایش گس لیمیت به ۳۰۰ میلیون در سال ۲۰۲۳ (اجرای ۵ هزار تراکنش در هر ثانیه)

۲. اجرای ماشین مجازی موازی (Parallel EVM)

طراحی ماشین مجازی اتریوم (EVM) به صورت تک‌رشته‌ای است و می‌تواند در هر لحظه فقط یک دستور را اجرا کند. Parallel EVM افزونه‌ای است که با امکان‌پذیرکردن اجرای چندین دستورالعمل، باعث بهبود عملکرد شبکه می‌شود. اگرچه پیاده‌سازی اجرای موازی در ماشین مجازی اتریوم سخت است، اما BNB Chain اقداماتی را در این راستا انجام داده است:

 • طراحی و پیاده‌سازی چندین نمونه در مین نت BSC توسط تیم‌های NodeReal و BNB Chain از ماه آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱)
 • انجام پیگیری‌های بیشتر برای پیشبرد موتور پارالل در سال ۲۰۲۳
 • تمرکز بر ساختار و معماری نسخه‌های اول و دوم Parallel EVM
 • اجرای موازی نسخه سوم Parallel EVM در وضعیت اعتبارسنجی

۳. کلاینت زنجیره هوشمند بایننس (BSC Client)

کلاینت BSC برای نگهداری یک نود زنجیره‌ای و مشارکت در امنیت شبکه، به ویژه در بخش ذخیره‌سازی، به کانفیگ سخت‌افزاری خاصی نیاز دارد. این شرایط منجر به سنگین‌شدن منابع سخت‌افزاری کلاینت BSC می‌شود. به همین دلیل زنجیره بی ان بی برای کاهش ملزومات سخت‌افزاری نود BSC، با استفاده از یک پروتکل کارآمدتر، مرحله پردازش و تایید وضعیت را از یکدیگر تفکیک می‌کند. این راهکار BNB Chain برای بهود عملکرد و افزایش مقیاس‌پذیری به دو نوع نود زیر نیاز دارد:

 • Fast Node: بلاک را با استفاده از پایگاه داده مسطح پردازش می‌کند و تمام تایید‌های بلاک به جز ریشه وضعیت را انجام می‌دهد.
 • Verify Node: این نود، هش (diffhash) را از فست نود می‌گیرد و سپس با پاسخ به تابع هش ریشه مرکل پاتریشا تری (Merkle Patricia Trie) به تایید ریشه وضعیت کمک کند.

۴. اریگون کلاینت (Erigon Client)  

اریگون کلاینت زنجیره BNB چیست

کلاینت اریگون (Erigon Client) باعث بهبود عملکرد و همگام‌سازی سرعت نودهای کامل (Full Nodes) می‌شود. این کلاینت مبتنی بر کلاینت Geth اتریوم است و با استفاده از آن می‌توان نود آرشیو BSC را بسیار سریع‌تر و با اشغال فضای کمتر همگام‌سازی کرد. کلاینت Geth حین همگام‌سازی یک نود کامل، داده بلاک را دانلود می‌کند. سپس در حین انجام سایر عملیات‌ها، تراکنش‌ها را دوباره پخش می‌کند. از آنجایی که بسیاری از مراحل به طور همزمان اتفاق می‌‎افتند، این فرایند کارایی اندکی دارد. در مقابل، کلاینت اریگون فرایند را ابتدا به مراحل مختلف تقسیم و سپس به ترتیب تکمیل می‌کند؛ در نتیجه روند کلی سریع‌تر انجام می‌شود. سایر اقدامات پیش‌بینی‌شده زنجیره BNB در این رابطه عبارتند از؛

 • بهبود عملکرد در فضای CPU ،RAM و دیسک
 • ارائه پروفایل‌های قابل تنظیم با امکان انتخاب حالت‌های مختلف

۵. سرویس Fast Finality برای نهایی شدن سریع تراکنش‌ها

در حال حاضر تمام نودها و ولیدیتورهای زنجیره هوشمند بی‌ان‌بی برای اطمینان از نهایی‌شدن تراکنش، باید منتظر بمانند تا بلاک‌های کافی تولید شود. طبق وایت‌پیپر شبکه این زمان معادل تولید ۱۱ بلاک (۳۳ ثانیه) طول می‌کشد. راهکار BNB Chain برای حل چالش زمان نهایی‌شدن تراکنش‌ها، ارائه ویژگی Fast Finality است. به لطف این ویژگی کاربران مطمئن هستند که اطلاعات دقیقی را از آخرین بلوک نهایی‌شده دریافت می‌کنند و می‌توانند فورا تصمیم بگیرند. به این ترتیب زمان انتظار بریج‌ها (پل‌ها) برای تایید بسته‌های میان‌زنجیره‌ای کاهش می‌یابد.

راه‌حل‌های افزایش مقیاس‌پذیری BNB Chain در رود مپ ۲۰۲۳

این شبکه برای افزایش مقیاس‌پذیری خود راه‌حل‌هایی را در نقشه راه خود طراحی کرده است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

۱. زنجیره جانبی BNB (BNB Sidechain)

ساید چینBNB در سال ۲۰۲۲ با همکاری Ankr و NodeReal، یک فریمورک ماژولار را برای زنجیره جانبی الگوریتم اثبات اعتبار سهام (PoSA) ارائه داد تا شرکت‌های بزرگ بتوانند اکوسیستم‌های خودشان را بسازند.

مزایای سایدچین BNB

 • سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و قابل اجرا در اجماع ترکیبی PoSA
 • مناسب برای بلاکچین‌های مجاز و کنسرسیومی
 • اجرای آزمایشی با MetaApes پروتکل انکر و FNCY Chain

معایب راه‌حل App Sidechain

 • عدم پذیرش گسترده توسط کامیونیتی
 • فقط مناسب برای نام‌ها و برندهای بزرگ

۲. راه‌حل مقیاس‌پذیری zkBNB

بی ان بی زی کی رول‌آپ (BNB ZkRollup) بر اساس معماری رول‌آپ دانش صفر (ZK Rollup) ساخته شده است.

 • عملکرد zkBNB: با بسته‌بندی (رول‌آپ) صدها تراکنش خارج از زنجیره، یک اثبات رمزنگاری تولید می‌کند. اثبات‌ها به شکل SNARK هستند و می‌توانند اعتبار هر تراکنش جداگانه را در بلاک رول‌آپ تایید کنند.
 • نحوه شکل‌گیری zkBNB: توسعه بر اساس نسخه اولیه Zecrey و با همکاری تیم‌های Zecrey ،Noderea و BNB Chain Core
 • موقعیتzkBNB: فعلا در فاز تست‌نت قرار دارد اما قرار است تا سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ وارد فاز مین‌نت شود.
 • هدف کوتاه مدت zkBNB: تمرکز روی ساخت توابع اختصاصی برای تراکنش توکن و NFTها به طوری که برای بازی‌های مبتنی بر پروتکل ایمیوتبل ایکس (ImmutableX) یا بازارهای مشتقه‌ای مانند DyDx و LoopRing مناسب باشند.

۳. راه‌حل مقیاس‌پذیری OpBNB

 در سال ۲۰۲۲ از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری آپتیمیزم و آربیتروم (Arbitrum) در اکوسیستم اتریوم استقبال گسترده‌ای شد. به همین دلیل زنجیره BNB تا پیش از آماده‌شدن برای اجرای zkEVM، از راه‌حل مقیاس‌پذیری opBNB که مبتنی بر رول‌آپ آپتیمیستیک است، استفاده می‌کند.

همچنین اتریوم در سال ۲۰۲۲ با معرفی پروپزال EIP-4844 معروف به پروتو دنک شاردینگ (Proto-danksharding)، نوع جدیدی از تراکنش را به نام تراکنش حامل بلاب (Blob-Carrying Transaction) معرفی کرد. بلاب قطعه بزرگی از داده است که انتشار و ذخیره آنچین آن نسبت به فراخوان داده (Calldata) ارزان‌تر است. بنابراین بعد از اجرای پروپزال EIP-4844 شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۰۰ برابری کارمزد تراکنش‌ها در آپتیمیستک و رول آپ‌های دانش صفر خواهیم بود. راه حل مقیاس پذیری opBNB برای استودیوها و موتورهای بازی مناسب است، زیرا علاوه بر تشکیل اکوسیستمی از توسعه‌دهندگان، قراردادهای هوشمند و پروژه‌ها در زنجیره خود، می‌توانند از سطح امنیتی BNBChain هم برخوردار شوند. شبکه BSC علاوه بر پشتیبانی از پروپزال EIP-4844، شبکه بی ان بی گرین فیلد (BNB Greenfield) را به عنوان راه‌حلی برای دردسترس بودن داده ارائه می‌دهد.

معیارBSCZKBNBرول آپ آپتیمیستیکساید چین BNB
مین نتآمادهنیمه اول سال ۲۰۲۳نیمه اول سال ۲۰۲۳آماده
توکن مورد استفاده برای گسBNBBNBBNBتوکن ویژه برنامه
ماشین مجازیماشین مجازی اتریوممنطق ویژه برنامهماشین مجازی اتریومماشین مجازی اتریوم
تعداد تراکنش در ثانیه۲.۲هزار (با هدف افزایش به ۵ هزار در سال ۲۰۲۳)۵ هزار در سال ۲۰۲۲۵ – ۱۰ هزاربیش از ۵ هزار
کارمزد گسگران (تقریبا ۰.۳ دلار)  مقرون به صرفهمقرون به صرفهبر اساس تصمیم برنامه بسیار مقرون به صرفه‌تر می‌شود.
زمان برداشت یا نهایی شدن تراکنش۳۳ ثانیه (بعد از اجرای Fast Finality به ۶ ثانیه کاهش پیدا می‌کند)۲ تا ۳ دقیقهبیش از ۷ روز۳ ثانیه
امنیتایمنایمن/ Elegant Exitایمن/ Elegant Exitبر عهده اجرا‌کننده‌های نود
ولیدیتورها۵۰ (۲۱ نود کابینه، ۸ نود داوطلب، ۲۱ نود غیرفعال)۱شرکت TBDمعمولا توسط بلاکچین‌های دارای مجوز کانسرسیومی اجرا می‌شود
پیشنهاداتهاب پروژه‌های دیفای و Lego
برنامه‌های غیرمتمرکز با بیش از ۱ میلیون کاربر فعال روزانه
مناسب برای تراکنش توکن و NFTها، مناسب برای برنامه‌های عملکردی پرکاربَر، زنجیره مناسب برای توسعه‌دهندگان وب ۲مناسب برای برنامه‌هایی با پلتفرم  و اکوسیستم منبع باز، مناسب برای صنعت گیمینگفقط برای راه‌حل‌های هیبریدی

شبکه غیرمتمرکز ذخیره‌سازی داده بی‌ان‌بی گرین فیلد (BNB Greenfield)

صنعت کریپتو به بخش‌های مختلفی مانند توکن‌ها، استیبل کوین‌ها، NFTها، دیفای و سناریوهای اقتصادی پرداخته است. در این میان «داده» یکی از مغفول‌ترین موارد است. ارزش داده تا زمانی که صرفا در دست یک نفر باشد، مشخص نیست. اما بعد از اشتراک‌گذاری یا هنگام استفاده ارزش بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل BNB Chain قصد دارد تا با ایجاد یک بلاکچین جانبی و زیرساخت‌های مربوطه، اشتراک‌‌گذاری و کسب درآمد از داده‌های دارای مجوز را فراهم کند. در شبکه غیرمتمرکز ذخیره‌سازی داده BNB Greenfield کاربران می‌توانند دارایی‌های داده خود را لاگین، ایجاد و معامله کنند. این زیرساخت علاوه بر آزادی، سطح جدیدی از شفافیت را برای مالکیت و استفاده از دارایی‌های داده افراد فراهم می‌کند.

مزیت‌های BNB Storage:

 • اکوسیستمی پایدار
 • مبتنی بر خدمات
 •  پلتفرمی برای ذخیره داده
 • حمایت از ایجاد ارزش بر اساس دارایی داده و اقتصاد مرتبط با آن

راهکارهای BNB Chain برای تامین امنیت شبکه

کاهش ریسک کاربران، پروژه‌های مربوطه و به طور کلی اکوسیستم، اولین اولویت زنجیره BNB است. به همین منظور برای تامین امنیت شبکه، اقدامات و برنامه‌های مختلفی را برنامه‌ریزی کرده است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. سازمان مستقل غیرمتمرکز AvengerDAO

دائوی AvengerDAO متشکل از موسسه‌های امنیتی مبتنی بر وب ۳ و اولین پذیرندگان تکنولوژی بلاکچین است. برخی از اعضای موسس این دائو در جدول زیر آمده‌اند:

Zokyo  SlowMist  Go Plus  Certik  
PessimisticVerichainsHashdit  BlockSec  
BSCtrace(NodeReal)PancakeSwapTrustWalletCoinMarketCap
OperaCoin98MathWalletBSCscan

سرویس‌های طراحی شده برای تامین امنیت زنجیره BNB

 • Meter: با وجود سرویس Meter اپلیکیشن‌ها می‌توانند رتبه امنیتی قراردادهای هوشمند، دامنه‌ها و آدرس‌ها را درخواست کنند. در صورتی که کاربر با موجودیت‌های مخرب تعامل داشته باشد، هشدار ارسال می‌شود.
 • Watch: این سرویس یک جریان API فعال است که در زمان وقوع و شناسایی سوءاستفاده‌های امنیتی به کاربران هشدار می‌دهد.
 • Vault: سرویس Vault با قفل‌کردن وجوه طبق قوانین داخلی، به تسویه ایمن وجوه بین طرفین کمک می‌کند.

تا الان فقط سرویس Meter در مین‌نت زنجیره BNB پیاده‌سازی شده است و قرار است دو سرویس دیگر در سال ۲۰۲۳ اجرا شوند. علاوه بر این سه سرویس امنیتی، یک فریمورک امنیتی و مدیریت ریسک جامع نیز در سال ۲۰۲۳ ارائه می‌شود. به وسیله این فریمورک فرایند چرخه عمر توسعه نرم افزار (SDLC) در همه پروژه‌های بلاکچین به طور استاندارد اجرا می‌شوند. موضوعات فریمورک شامل موارد زیر است:

 • بهترین رویکردهای مربوط به توسعه قراردادهای هوشمند و زیرساخت‌ها
 • رویه‌های استقرار
 • مدیریت کلید خصوصی
 • مدیریت ریسک مالی
 • فرایند واکنش به حوادث
 • بهبود امنیت میان زنجیره

تامین امنیت ارتباطات میان بلاکچینی

ایمن بودن ارتباطات میان بلاکچینی (Cross-Blockchain Communication) اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورت عدم تامین امنیت بین بلاکچین‌های یک اکوسیستم احتمال وقوع دستکاری، تقلب و سایر نقایص امنیتی وجود دارد. در نهایت یکپارچگی و اعتماد به اکوسیستم بلاکچین نیز به خطر می‌افتد.

در سال ۲۰۲۲ ارتباط میان‌زنجیره‌ای BNB Beacon Chain و BSC به خاطر آسیب‌پذیری کیت توسعه نرم‌افزار کازموس (Cosmos SDK) مورد حمله روز صفر (Zero Day) قرار گرفت. البته این نقص تقریبا بدون تاثیر مستقیم روی کاربران و برنامه‌های غیرمتمرکز، رفع شد.

راهکارهای BNB Chain برای ایجاد امنیت ارتباطات میان بلاکچینی

 • بهبود امنیت میان مولفه‌ای زنجیره BNB از طریق مهاجرت به مشخصات عمومی اثبات مرکل (ICS23)
 • اضافه‌کردن مراحل توالی تایید
 • بهبود مدیریت ولیدیتورهای کاندید رله‌

بهبود تمرکز زدایی در رودمپ BNB Chain

در زنجیره هوشمند بی ان بی ۲۱ ولیدیتور فعال و چندین ولیدیتور غیرفعال وجود داشت. از آنجایی که به ولیدیتورهای غیرفعال پاداشی تعلق نمی‌گرفت، از طرفی اجراکننده‌ها نود انگیزه‌ای برای حفظ کیفیت نودها نداشتند. از طرف دیگر هولدرهای توکن BNB تمایلی به واگذاری و استیک توکن‌های خود نشان نمی‌دادند. با این وجود حضور ولیدیتورهای غیرفعال برای جایگزینی ولیدیتورهایی که به زندان (Jail) می‌روند، ضروری بود. برای حل این چالش راهکارهای زیر در نقشه راه زنجیره BNB معرفی شد:

 • راهکار: معرفی ولیدیتورهای کاندید (Candidate Validators)
 • مزایا: افزایش تمرکززدایی و قابلیت اطمینان و دسترسی به شبکه، افزایش مقاومت در برابر سانسور و بیشتر شدن انعطاف‌پذیری شبکه در برابر قطع ارتباط یا حملات، ادامه فعالیت شبکه حتی اگر بیش از ۵۰٪ ولیدیتورها مسدود یا آفلاین باشند.
 • تعداد ولیدیتورها در پایان سال ۲۰۲۲: مجموعا ۲۹ ولیدیتور فعال، شامل ۲۱ ولیدیتور کابینه و ۸ ولیدیتور کاندید. از جمله این ولیدیتورها می‌توان به ارائه‌دهندگان برتر زیرساخت مانند؛ Coinbase Cloud ،Figment ،InfStones Ankr ،HashKey و NodeReal اشاره کرد.

استراتژی‌های کامیونیتی BNB Chain برای افزایش تمرکززدایی

 • افزایش تعداد اپراتورهای اعتبارسنجی از ۲۹ به ۱۰۰ ولیدیتور تا پایان سال ۲۰۲۳
 • معرفی مکانیزم‌های اجماع بیشتر با پیشگامی بیکن چین (Beacon Chain). بیکن چین یک زنجیره زیربنایی است که همه رای‌گیری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها (Staking) در آن انجام می‌شود، بنابراین تمرکززدایی از بیکن چین شروع می‌شود.
 • افزایش حاکمیت آنچین از طریق قدرت بخشیدن به ولیدیتورها و شرکت‌ آن‌ها در رای‌گیری‌ و تصمیمات درون‌زنجیره‌ای
بیکن چین زنجیره BNB
منبع: Bnbchain.Org

امنیت بیکن چین BNB توسط گروهی از ولیدیتورهای مورد اعتماد و تایید‌شده، تضمین می‌شود. این گروه نحوه ورود و خروج یک اعتبار سنج را کنترل می‌کنند. اگرچه این سیستم ظرفیت‌های زیادی دارد، اما به خاطر اینکه به راحتی در لیست سیاه قرار می‌گیرد و سانسور می‎‌شود، تغییرناپذیری آن زیر سوال رفته است. برای حل این چالش راهکار زیر ارائه شد:

 • راهکار: BNB Chain برای این چالش پروپزال BEP-159 را ارائه داده است. به لطف این پروپزال در سال ۲۰۲۳ هر کسی می‌تواند داوطلب اعتبارسنجی شود و برای انتخاب شدن شانس برابر داشته باشد. بعد از ۲۴ ساعت نودهایی که بیشترین سپرده‌ها را دارند، به عنوان مجموعه جدید ولیدیتورها انتخاب می‌شوند. اعضای کامیونیتی در مورد تعداد کل این مجموعه تصمیم می‌گیرند. این پروسه به نوبه خود منجر به تمرکززدایی و مشارکت بیشتر جامعه می‌شود.

اقدامات BNB Chain برای پذیرش گسترده زیرساخت

زنجیره BNB توانست در سال ۲۰۲۲ جایگاه نخست خود را به عنوان یک بلاکچین فعال حفظ کند. دلایل اصلی این اتفاق را می‌توان ارائه ابزارهای مناسب به توسعه‌دهندگان دانست. از این رو بخش‌های مهمی مانند اوارکل‌ها، ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، سرویس‌های دسترسی بلاکچین و نمایه‌سازی داده و توکن‌های Soul Bound، شاهد پیشرفت‌های چشمگیری بودند. کامیونیتی BNB Chain متعهد شده است برای پذیرش گسترده زیرساخت اقداماتی را انجام دهد که عبارتند از:

۱. ارائه ابزارهای مناسب به توسعه‌دهندگان وب ۲

 • Account Abstraction and Wallet: این سرویس بدون نیاز به اتصال مستقیم کیف پول، قابلیت‌هایی از قبیل انجام تراکنش با امنیت و حریم خصوصی بیشتر، بازیابی اجتماعی کیف پول کاربر، تراکنش‌های خرد، کاهش قابل توجه کارمزد گس و دسته‌بندی تراکنش‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.
 • Web3 Identity: این سرویس به واسطه خدمات احراز هویت از تجربه کاربر بومی وب ۲ در برنامه‌های غیرمتمرکز وب ۳ پشتیبانی می‌کند. به عبارت دیگر کاربرانی که از وب ۲ به وب ۳ منتقل شده‌اند، می‌توانند به همان شیوه قبلی از طریق تنظیمات سفارشی، کارهایی مانند بازیابی اجتماعی و پشتیبانی از تعاملات اجتماعی را انجام دهند. یکی دیگر از کاربردهای Web3 Identity در رابطه با انواع گواهی‌های فیزیکی و دیجیتالی مانند؛ اسناد تایید‌شده، احراز هویت مشتری (KYC) و اثبات شخصیت است.
 • فعال کردن لایه پیام‌رسانی و ارتباط: کاربران می‌توانند با کلیک روی سرویس پیام‌رسانی، پشتیبانی فنی درون‌زنجیره‌ای را درخواست کنند. در این صورت اعتماد و اطمینان کاربران نهایی برای استفاده از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز و انجام تراکنش‌ها افزایش پیدا می‌کند.

۲. فهرست‌سازی و استعلام داده‌های بلاکچین

 • زیرساخت بازی‌ها: بهبود کلی توسعه صنعت بازی مستلزم همکاری موتورها و استودیوهای بازی با تیم BNB Chain Core و تلاش برای ساخت کیت‌های توسعه نرم‌افزار (SDK) آسان‌تر است.
 • اپلیکیشن‌های هیبریدی: برنامه‌های هیبریدی، اپلیکیشن‌هایی هستند که به طور کامل روی زنجیره قرار ندارند، اما از مزایای بلاکچین و سایر سیستم‌ها بهره می‌برند. پروژه‌های زنجیره تامین، رای‌گیری حاکمیتی، آدیت (Audit) و حسابرسی، ارسال فاکتور، برنامه‌های وفاداری، اسناد پزشکی و سوابق تحصیلی نمونه‌هایی هستند که می‌توانند از اپلیکیشن‌های هیبریدی استفاده کنند. به دلیل گستردگی و اهمیت این نوع برنامه‌ها، جامعه زنجیره BNB قصد دارد زیرساخت‌های مورد نیاز را برای برنامه‌های هیبریدی فراهم کند. لازمه فعال‌کردن این نوع برنامه‌ها در یک شبکه عمومی، مدیریت دسترسی و داده است.

مقایسه برنامه‌های انجام شده در سال ۲۰۲۲ و برنامه‌های ۲۰۲۳

برای اینکه بتوانیم راحت‌تر متوجه شویم که بایننس، این غول دنیای ارزهای دیجیتال چه کارهایی در سال ۲۰۲۲ انجام داد و چه برنامه‌هایی برای سال ۲۰۲۳ در سر دارد، در قالب جدول زیر این موارد را پوشش می‌دهیم.

موضوعکارهای انجام شده از سال ۲۰۲۲ تا حال حاضرهدف‌های مورد نظر برای سال ۲۰۲۳
پذیرش گسترده زیرساخت BNBسرویس‌های کیف پول ذخیره‌سازی غیرمتمرکز
اوراکل
ارائه ابزار به دائوها
فهرست‌سازی داده
سرویس‌های RPC
سرویس Account Abstraction (برای لاگین اجتماعی و بدون گس)
راه‌حل‌های احراز هویت
اپلیکیشن‌های هیبریدی
لایه ارتباطات
زیرساخت بازی
مقیاس‌پذیریحداکثر مقدار گس در یک بلوک زنجیره هوشمند بایننس = ۱۴۰ میلیون (۲.۲ هزار تراکنش در ثانیه)
اجرای نسخه دوم ماشین مجازی موازی
استفاده از Fast Node و افزایش تقریبا ۳۰ درصدی همگام سازی
استفاده از اریگون کلاینت (Erigon Client)
افزایش حداکثر مقدار گس در یک بلوک زنجیره هوشمند بایننس به ۳۰۰ میلیون (۵ هزار تراکنش در ثانیه)
اجرای کلاینت نود BSC مبتنی بر Rust
اجرای نسخه سوم Parallel EVM
برون‌سپاری کار محاسبات نودها برای کاهش ردپای داده  
غیرمتمرکز کردن اقتصاد داده– ارائه شبکه غیرمتمرکز ذخیره‌سازی داده BNB Greenfield
راه‌حل‌های چند زنجیره‌ایساید چین BNB
اجرای راه‌حل ZkBNB در تست‌نت
استفاده از رول‌آپ چندگانه اثبات دانش صفر مبتنی بر لایه ۲ برای اپلیکیشن‌های پرکاربر و منطق‌های از پیش‌تعیین شده
استفاده از رول آپ آپتیمیستیک مبتنی بر لایه ۲ برای اپلیکیشن‌هایی که می‌خواهند اقتصاد توکن خودشان را بسازند و همچنین برای پلتفرم‌های منبع باز
پشتیبانی از پروپزال EIP48
امنیتAvengerDAO 1.0  AvengerDAO 2.0  
ادامه تمرکززداییارائه زنجیره بیکن BNB با منبع باز
بهینه‌سازی منطق ماین بلاک
ارائه پروپزال BEP131 برای معرفی ولیدیتورهای کاندید به زنجیره هوشمند BNB و افزایش ولیدیتورهای این زنجیره از ۲۱ به ۲۶ ولیدیتور
ارائه پروپزال BEP127 برای بهبود ثبات شبکه
ارائه پروپزال BEP153 برای استیک بومی در شبکه
ارائه مدل جدیدی از پاداش به ولیدتورها
سیستم اعتباری ولیدیتورها
ارائه مدلی برای انگیزه دادن به ولیدیتورهای بیکن چین
افزایش مجموع ولیدیتورهای دو زنجیره BSC/BC به ۱۵۰ ولیدیتور

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
 • بایننس چه برنامه‌هایی برای سال ۲۰۲۳ دارد؟
  ظاهرا قرار است این شبکه از طریق افزایش گس لیمیت، Parallel EVM و سرویس Fast Finality در بحث تراکن‌ها عملکرد خود را بهبود دهد. همچنین از طریق ساید چین BNB، راه‌حل‌های zkBNB و OpBNB شبکه خود را مقیاس‌پذیرتر کند.
 • عملکرد بایننس در سال ۲۰۲۲ چگونه بود؟
  بایننس اقدامات زیادی در سال ۲۰۲۲ انجام داد و توانست با ثبت یک میلیون کاربر فعال روزانه به یکی از پراستفاده‌ترین شبکه‌های بلاکچینی تبدیل شود.

  سخن پایانی

از آنجایی که بسیاری از فعالان و سرمایه‌گذاران بازار کریپتو و بسیاری از شرکت‌ها طرفدار زنجیره BNB هستند، در این مطلب سعی شد به مهم‌ترین نکات رودمپ BNB Chain در سال ۲۰۲۳ بپردازیم. ظاهرا قرار است این شبکه از طریق افزایش گس لیمیت، Parallel EVM، سرویس Fast Finality، کلاینت‌های BSC و اریگون عملکرد خود را بهبود دهد. همچنین افزایش مقیاس‌پذیری از طریق ساید چین BNB، راه‌حل‌های zkBNB ،OpBNB انجام می‌شود. بی ان بی گرین فیلد نیز یک شبکه غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده است که امکان اشتراک‌گذاری و کسب درآمد از داده را برای کاربران فراهم می‌کند. دائوی AvengerDAO نیز سرویس‌هایی را برای تامین امنیت زنجیره BNB ارائه می‌دهد. نظر شما در مورد نقشه راه زنجیره BNB برای سال پیش‌رو چیست؟ اگر توکن BNB را در سبد کریپتویی خود دارید چه آینده‌ای را برای آن متصور هستید؟

منبع
bnbchain.org

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا