چگونه یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) بسازیم؟

در این مطلب، بررسی دقیقی از نحوه ی ساخت یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال و لازمه های آن خواهیم داشت. پیش تر در مورد توسعه ی صرافی های ارز دیجیتال متمرکز صحبت کرده بودیم که تمام اجزای اصلی مانند موتور معاملاتی، کیف پول ها، UI wrapper و سیستم مدیریتی را شامل می شد.

همه ی ما تا به حال داستان تکامل بلاک چین را شنیده ایم، و اینکه نسل قبلی آن با انتشار بیت کوین در سال ۲۰۰۸ ارتباط داشته است، که البته دروغی بیش نیست. به هر صورت، این موضوع مرتبط به مقاله ای دیگر است که احتمالا در مورد آن نیز صحبت خواهیم کرد. بیایید با موضوع اصلی شروع کنیم؛ چگونه یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال بسازیم و بدین منظور به چه چیزهایی نیاز داریم؟

چرا عدم تمرکز؟

در جامعه ی ارزهای دیجیتال، با زندگی و پیدا کردن و ایجاد دوستی ها، افراد معمولا در موفقیت و شکست با یکدیگر شریک اند. وقتی یک نفر در یک صرافی پول را از دست می دهد، یا متوجه می شود یک ICO کلاهبرداری است، سریعا این اخبار را به گوش دیگران می رساند. بدین شکل است که روابط شکل گرفته و در آنها اعتماد ایجاد می شود.

رشد ناگهانی صرافی های ارز دیجیتال در سال گذشته رخ داد. به خصوص زمانی که بازیگران بزرگی مانند Coinrail کره ای، به محبوبیت و شهرت جهانی رسیدند. هر چه معاملات روزانه بیشتر باشد، بیشتر رشد می کنید و بیشتر نیز هدف هکرها و متجاوزان مهندسی اجتماعی قرار می گیرید. بر خلاف نادانی یا غفلت آنها، افرادی با اهداف نادرست می توانند دسترسی داشته باشند و این بر امور مالی شما تاثیرگذار خواهد بود. بدتر از آن این است که دچار وضعیتی بسیار متفاوت شوید، اینکه صرافی که در آن معامله انجام می دهید، هک شده و کوین های آن به سرقت بروند.

طی این چنین داستان هایی از آسیب پذیری ها، روشن می شود که آیا رخنه ای در نرم افزار وجود دارد یا خیر، هکرها در بخش سرورها در بخش های درونی سخت افزار و حتی در سطح پردازشگر به دنبال این رخنه ها هستند. پس باید چه کرد و آیا راه حلی وجود دارد؟

امنیت

صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال مشکل اصلی، یعنی امنیت را حل می کنند. کار اصلی این است که وجوه کاربران بر روی حساب های صرافی ذخیره نشود و از طرف مسئولان صرافی، دسترسی به آنها ممکن نباشد. بدین شکل اگر تنها کاربران بتوانند به وجوه دسترسی داشته باشند، هک کردن سیستم حرکتی منطقی نخواهد بود. به هر حال تنها به عنوان پلی بین دو کاربر (خریداران و فروشندگانی که در صنعت صرافی ها به عنوان دریافت کننده و سازنده شناخته شده اند)، چه چیزی قرار است نهایتا تغییر کند؟

احراز هویت

توسعه صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال به معنی این است که سیستم، با تکنولوژی بلاک چین کار می کند. حال می خواهد اتریوم، Bitshares، پروتکل 0X یا غیره باشد. در حال حاضر، لیست چهارچوب های بلاک چینی که از صرافی های غیرمتمرکز پشتیبانی کنند محدود است.

صرافی های غیرمتمرکز می توانند کاملا غیرمتمرکز بوده و یا نیمه غیرمتمرکز باشند. طبق تعریف، اطلاعات ضبط شده بر روی بلاک چین پس از ضبط دیگر قابلیت تغییر ندارند. این بدان معناست که تکنولوژی بلاک چین، احتملات ساده و کاربرگرایانه ای را ایجاد می کند، یعنی ضبط کردن و خواندن. تغییر یا حذف، غیرممکن است؛ به همین دلیل است که سیستم، شفاف بوده و نیاز به اعتماد ندارد.

اجزاء

همانطور که می دانید، هر صرافی از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • رابط کاربری گرافیکی
  • موتور تطابقی و معاملاتی، هسته مرکزی هر سیستم
  • کیف پول های ارز دیجیتال
  • نقدینگی
  • سیستم مدیریت

از لحاظ فنی، هر کدام از این اجزا را می توان به صورت غیرمتمرکز پیاده سازی کرد، ولی در عمل این کار همیشه منطقی نیست. طبق تجربه ی ما در توسعه صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال، به این موضوع باور داریم که در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

رابط کاربری گرافیکی: از دید معماری، این لایه پوسته ای است که کل سیستم را می پوشاند. این لایه می تواند یک کلاینت وب، کلاینت موبایل، اپلیکیشن دسکتاپ و حتی تلویزیون های هوشمند و اَپ های مخصوص گجت ها باشد.

موتور معاملاتی: نیمی از این موتور، دفتر سفارشات بوده و نصف دیگر موتور بات معاملاتی می باشد. از لحاظ فنی، تمام ویژگی های تکنولوژی بلاک چین را می توان اینجا پیاده کرد. ولی در عمل این کار ضرورتی ندارد و دلیل آن این است: همه ما می دانیم که در صرافی های همتا به همتا (P2P)، درقیمت بازار مشخص شده حداقل دو نوع سفارش وجود دارد. ضبط آنها در بلاک چین ممکن است ولی گزینه ای برای تغییر آن وجود ندارد.

حال صرافی را تصور کنید که نمی توانید در آن سفارش قبلی خود را حذف کرده و لغو کنید، در حالی که می بینید نرخ این صرافی در حال تغییر است ولی شما نمی توانید کاری بکنید. آیا داشتن چنین ویژگی، مفید است؟ پاسخ روشن و قطعی برای آن وجود ندارد. بعضی صرافی ها این ویژگی را دارند و بعضی ها ندارند. از لحاظ تجربه کاربری، به کار بردن این عملکرد حرکتی غیرمنطقی خواهد بود. ظاهرا یکی از دلایل اصلی شکست خوردن صرافی های غیرمتمرکز در برابر رقبای متمرکز خود، همین موضوع است.

کیف پول های ارز دیجیتال: اگر کیف پول ها متمرکز باشند، در معرض خطر هکرها هستند. این امر ارزش غیرمتمرکز کردن به منظور محافظت از محیط را دارد.

نقدینگی: به دلیل خصوصیات کیف پول های صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال نمی توان از یک سرویس شخص ثالث یا مخزن نقدینگی استفاده کرد. راهکارهایی مانند سازندگان بازار یا به اشتراک گذاری نقدینگی با دیگران نیز اینجا به کار نمی آید. هیچ وجهی نیست که بتوان آن را انتقال داد، چرا که تنها کاربران توانایی کنترل آنها را دارند. آیا راه حلی برای نقدینگی وجود دارد یا با مشکلی حل نشدنی مواجه هستیم؟

متاسفانه در مفهوم سیستم صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، نقدینگی بزرگترین نقطه ضعف بوده و به راحتی نمی توان آن را حل کرد. با این حال، با برداشتن یک قدم به عقب و تفکر دوباره در مورد معماری سیستم می توانیم این مشکل را با ایجاد یک صرافی ارز دیجیتال ترکیبی حل کنیم. بدین شکل جزئی جدا مسئولیت نقدینگی را به عهده خواهد داشت.

سیستم مدیریت: از دید کلی، این ویژگی نیازی ضروری بوده و ترجیح این است که وجود داشته باشد. لیست کاربران ثبت شده، تاریخچه معاملات و تراکنش ها و سیستم مالی با در نظر گرفتن چرخش مالی توکن برای صاحبانی که انتظار بازگشت سرمایه ای قابل قبول را دارند، ضروری است.

ناشناس بودن

سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، سالهای بسیار تاثیرگذاری بر بازار ارزهای دیجیتال بودند. بسیاری دولت ها هم به ارزهای دیجیتال چراغ سبز نشان دادند و هم برای آن مالیات وضع کردند (استرالیا و آمریکا)، و یا کاملا آنها را ممنوع کردند (چین). صنعت ارز دیجیتال و بیت کوین، به عنوان جایگزینی برای دنیای بروکراتیک شده امروزی که تمام قدرت در دست بانکداران می باشد راه اندازی شد.

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، قابلیت ناشناس بودن را ارائه می دهند. هیچ نیازی به معرفی یا راندن کاربران با استفاده از شناخت مشتری (KYC) نبوده و صاحبان می توانند AML و هرگونه گزارش دهی را فراموش کنند. این امر یعنی، ناشناسی مطلق از طرف کاربران و حتی صاحبان. شما نیازی به افشای هویت خود نخواهید داشت. اعتماد نیز در سایه ی شفافیت سیستم قرار خواهد داشت. اگر دولت های کشورهای دیگر، تصمیم به قدم برداشتن در راههای افراطی دیگر بگیرند، به احتمال زیاد صرافی های غیرمتمرکز تنها راه معامله و مبادله خواهند بود.

مقیاس پذیری

یکی از ویژگی های نه چندان آشکار سیستم های غیرمتمرکز، سهولت در مقیاس پذیری آنهاست. پهنای باند بستگی به قیمت تعیین شده برای GAS (در اتریوم) دارد، به این شکل ماینرها می توانند درخواست های شما را سریعتر انجام دهند. نهایتا، اگر سیستم با مشکل مواجه شود، بدین معنی نخواهد بود که پول ها از دست رفته و همه چیز متوقف شده است. بلکه دقیقا بر خلاف این امر است.

کوین و توکن ها

اضافه کردن توکن های جدید به ساده ترین شکل ممکن خواهد بود. اگر قصد داشته باشید صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال بر روی اتریوم راه اندازی کنید، بدین معنی خواهد بود که تمام توکن های ERC موجود و حتی توکن های جدید، بصورت خودکار بر روی صرافی شما در دسترس قرار خواهند گرفت. این موضوع در مورد بلاک چین های دیگر نیز صادق است. تمام کوین ها و توکن های ساخته شده با استفاده از بلاک چین، تقریبا به صورت آنی بر روی سیستم شما در دسترس قرار خواهند گرفت.

دسترسی به کوین ها

چندین گزینه مختلف در دسترسی به کوین ها پیش روی شما قرار دارد: وارد کردن یا ایجاد عبارات سید یا کلیدهای خصوصی، ادغام متامسک (Metamask) با استفاده از web3.js، فایل صفر و یکی وارد شده و یا دسترسی به دفترکل مورد علاقه شما.

چهارچوب ها

امروزه، محبوبترین چهارچوب ها، اتریوم و استفاده از پروتکل 0x در اتریوم و Bitshares، که با استفاده از چهارچوب Graphene ساخته شده است، می باشند.

چه نکته ی قابل توجهی در مورد هر کدام از این گزینه ها وجود دارد؟ با Bitshares شروع می کنیم. یکی از سیستم های کمتر شناخته شده و چندکاره می باشد که بر اساس ۱ یا حتی ۱۰ توکن داخلی کار نمی کند. بلکه از تمام توکن های تنظیم شده نسبت به دلار، یوآن، بیت کوین و غیره پشتیبانی می کند. هر کدام از نودهای آن در ایجاد یک اکوسیستم متصل به هم شرکت می کنند. این سیستم نه تنها از توکن های بومی، بلکه از توکن های خارجی تنظیم شده نیز پشتیبانی می کند.

از طرف دیگر، تمام ویژگی های منحصر به فرد اتریوم، دومین ارز از لحاظ ارزش بازار، نه در یک کوین بلکه در قراردادهای هوشمند که اجازه ی حذف واسطه گران و خودکارسازی فرآیندها را می دهد، بروز پیدا می کند. در این سیستم اکوسیستمی بزرگ از صرافی های غیرمتمرکز وجود دارد.

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال

نتیجه گیری

در وضعیت فعلی بازار ارزهای دیجیتال که تحت نظارت قانونگذاران می باشد، صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال می توانند تغییردهنده ی این موضوع باشند. ساخت و راه اندازی یک صرافی غیرمتمرکز از صفر، ممکن است مانند عذابی ابدی به نظر بیاید، به خصوص اگر تجربه ای در اپلیکیشن های غیرمتمرکز نداشته باشید.


54321
امتیاز 4.6 از 5 رای

منبع merehead
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر