کریپتو کده

استراید چیست؟ معرفی پلتفرم Stride و توکن STRD

کسب سود از استیکینگ (Staking) و فعالیت‌های مربوط به دیفای (DeFi) جذاب است؛ اما عدم دسترسی به دارایی در طول مدت قفل شدن، مسئله‌ای آزاردهنده است. آیا نمی‌توان به‌گونه‌ای سود بیشتری از دیفای کسب کرد؟ استراید زون (Stride Zone) بستری برای لیکوئید استیکینگ (liquid staking) است که این امر را امکان‌پذیر می‌کند. کاربران استراید می‌توانند توکن‌های پشتیبانی‌شده را استیک کرده و در عین حال که پاداش استیکینگ را دریافت می‌کنند، با استفاده از نقدینگی دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده، مجددا در فضای دیفای هم سود به‌دست بیاورند. استراید از زنجیره‌‌های مختلف اکوسیستم کازموس (Cosmos) پشتیبانی می‌کند و یک توکن حاکمیتی به نام STRD دارد. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم استراید چیست، چطور کار می‌کند و توکن STRD چه کاربردهایی دارد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند
نکات کلیدی

🟣استراید یک پروتکل غیرمتمرکز و متن باز است که توسط سازمان مستقل غیرمتمرکز اداره می‌شود.
🟣استراید زون فرصت لیکوئید استیکینگ را برای زنجیره‌های مختلف کازموس فراهم می‌کند.
🟣کاربران Stride می‌توانند همزمان با استیک توکن در استخرهای لیکوئید استیکینگ و دریافت پاداش، از نقدینگی دارایی‌های خود در فضای دیفای استفاده کنند.
🟣استراید زون یک توکن حاکمیتی به نام STRD دارد که از آن برای توزیع قدرت حاکمیت و ترویج لیکوئید استیکینگ استفاده می‌شود.

پلتفرم Stride چیست؟

استراید زون چیست
منبع: Stride.Zone

قبل از اینکه به معرفی بلاکچین استراید (Stride) بپردازیم، بد نیست در مورد اکوسیستم کازموس توضیح مختصری بدهیم. کازموس یک شبکه غیرمتمرکز از بلاکچین‌های موازی مستقل است که می‌توانند با همدیگر تعامل داشته باشند. اغلب از عنوان «اینترنت بلاکچین» برای این شبکه استفاده می‌شود؛ زیرا با استفاده از فناوری ارتباط میان بلاکچینی (IBC) به‌ روشی غیرمتمرکز ارتباط بین بلاکچین‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. به بلاکچین‌های ساخته‌شده روی این شبکه زون (Zone) گفته می‌شود. هر زون‌ می‌تواند به‌طور مستقل تراکنش‌ها را تایید کند، توکن ایجاد کند و تغییرات حاکمیت را پیاده کند؛ اما در صورت لزوم زون‌ها می‌توانند یکدیگر را اعتبارسنجی و اطلاعات یکدیگر را ثبت کنند.

استراید هم یکی از زون‌های کازموس است که به هاب کازموس و سایر زون‌ها متصل است. این بلاکچین برای برقراری ارتباط، تراکنش و تعامل با زنجیره‌های کازموس از نسخه جدید پروتکل ارتباط میان بلاکچینی به نام “IBCv3” استفاده می‌کند. استراید اولین زون کازموس است که از دو ماژول اینترچین اکانت (Interchain Accounts) و اینترچین کوئری (Interchain Queries) استفاده می‌کند. اینترچین اکانت قابلیت ترکیب‌پذیری تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای را افزایش می‌دهد و اینترچین کوئری درخواست‌های بین‌زنجیره‌ای را بهینه می‌کند. این ماژول‌ها با استفاده از پروتکل IBC شرایطی را فراهم می‌کنند تا زنجیره‌ها بتوانند از اطلاعات یکدیگر استفاده کنند. 

استراید چطور کار می‌کند؟

سرویس لیکوئید استیکینگ استراید زون
منبع: Medium.Com

حالا برویم سراغ مکانیزم استراید که به سه بخش تقسیم می‌شود: استیک، مینت (Mint) و کسب درآمد.

 • در گام اول کاربر می‌تواند دارایی‌های متعلق به زنجیره‌های کازموس را بدون محدودیت حداقلی، در استخرهای لیکوئید استیکینگ استراید سپرده‌گذاری کند.
 • در مرحله بعدی کاربر در ازای دارایی‌های سپرده‌گذاری شده، stToknها را که نوعی استیبل‌ کوین با پشتوانه دارایی‌های وثیقه‌شده هستند، دریافت می‌کند. این توکن‌ها (در بازار دیفای) قابل‌معامله هستند و هر زمان که کاربر تمایل داشته باشد، استراید آن‌ها را بازخرید می‌کند و توکن‌های اصلی را بازمی‌گرداند.
 • در گام آخر هم استراید فرصتی را فراهم می‌کند تا کاربر بتواند علاوه بر دریافت پاداش استیکینگ به نقدینگی دارایی‌های استیک‌شده دسترسی داشته باشد. در حقیقت کاربر می‌تواند از stTokenها در بخش‌های متفاوت دیفای مانند قرض‌دهی و تامین نقدینگی (LP) استفاده کند و مجددا سود به‌دست بیاورد. به‌طور مثال کاربر در ازای لیکوئید استیکینگ ارز دیجیتال ATOM، توکن stATOM را دریافت می‌کند. کاربر علاوه بر دریافت ٪۱۸.۰۵ درصد سود سالانه (APY) لیکوئید استیکینگ توکن اتم، می‌تواند مجددا از stATOMها در فضای دیفای سود به‌دست بیاورد. به این نکته توجه داشته باشید که درصد سود توکن‌های مختلف، متفاوت است

در حال حاضر استراید از توکن‌های زیر پشتیبانی می‌کند؛ البته قرار است در آینده از همه توکن‌های سازگار با نسخه سوم پروتکل ارتباط بین بلاکچینی به عنوان LST پشتیبانی کند.

Liquid Staking استراید زون
منبع: Stride.Zone

همان‌طور که مشاهده می‌کنید کاربران در ازای استیک این توکن‌ها stToken دریافت می‌کنند و می‌توانند از آن‌ها در بخش‌های مختلف دیفای مانند قرض‌دهی و تامین نقدینگی ‌استفاده است. سپرده‌گذاری در استراید مراحل سختی ندارد؛ فقط کافی است در وبسایت رسمی استراید، روی گزینه Stake Now کلیک کنید تا به صفحه وب نرم‌افزار هدایت شوید. همچنین می‌توانید با کلیک روی این لینک مستقیما وارد نرم‌افزار استراید شوید و پس از پیمودن چند گام مختصر همچون اتصال کیف پول، انتخاب ولت، تعیین توکن و مقدار سپرده‌گذاری، در نهایت فرآیند استیکینگ را تایید کنید.

توکن STRD چیست؟

توکن استراید (STRD)
منبع: Stride.Zone

توکن استراید با نماد STRD، توکن حاکمیتی بومی استراید زون است. مطابق توکنومیکس منتشرشده در سایت استراید، حداکثر عرضه ارز دیجیتال STRD برابر با ۱۰۰ میلیون واحد است. استراید برخلاف بسیاری از پروژه‌ها دوره طولانی مدتی را برای انتشار توکن در نظر نگرفته و تصمیم بر این بوده است که ۱۸ ماه بعد از راه‌اندازی ٪۵۰ و تا ۳۶‌ ماه بعد ٪۹۵ از توکن‌ها را منتشر کند.

دارندگان توکن STRD در تصمیم‌گیری‌های مهم مانند توزیع توکن‌های استیک‌شده میان ولیدیتورها، انتخاب ولیدیتورهای جدید و سایر برنامه‌های ارتقا و بهبود پروتکل دارای حق رای هستند. همچنین از توکن STRD برای تامین امنیت استراید هم استفاده می‌شود. توزیع سریع و کارآمد قدرت حاکمیت در میان کامیونیتی‌هایی که از خدمات استراید استفاده می‌کنند، تسهیل مشارکت‌های اجتماعی برای ترویج لیکوئید استیکینگ و ایجاد ارزش برای STتوکن‌ها مهم‌ترین اهداف این توکن هستند. نحوه توزیع توکن‌های استراید بر حسب درصدی از عرضه کل انجام شده که به شرح زیر است: 

 • ایردراپ: ٪۶.۳ 
 • پاداش استیکینگ: ٪۵.۲ 
 • مشوق‌های کامیونیتی: ٪۳۱ 
 • رشد کامیونیتی: ٪۳.۶ 
 • بودجه تامین امنیت اولیه: ٪۲.۲
 • ذخایر استراتژیک: ٪۱۰.۹۱ 
 • مشارکت‌کنندگان اصلی: ٪۲۴.۲
 • شرکا: ٪۱۶.۷ 
توکنومیکس ارز دیجیتال STRD
منبع: .Cosmobook.io

به گزارش میهن بلاکچین‌ در زمان نگارش این مقاله (۲۲ آبان ۱۴۰۲‌) استراید با مارکت کپ ۱۲۶,۶۳۹,۶۷۲ میلیون دلار در رتبه ۲۵۷ بازار قرار دارد. حجم معاملات ۲۴ ساعته آن نیز به میزان ۱۶۵,۱۲۵ دلار است. عرضه در گردش استراید هم برابر با ۸۸,۰۵۶,۷۵۴ واحد است. در حال حاضر قیمت STRD در محدوده ۱.۴۴ دلار قرار دارد. بیشترین قیمت این توکن در تاریخ ۵ دی‌ماه ۱۴۰۱ و در محدوده ۵۰ دلار و کمترین قیمت آن در تاریخ ۱۴ دی ۱۴۰۱ و با قیمت ۰.۱۸ دلار بوده است.

ارز دیجیتال STRD را از کدام صرافی‌ها بخریم و در کدام کیف پول‌ها نگه‌داری کنیم؟

برای خرید ارز دیجیتال STRD می‌توانید از طریق صرافی‌های متمرکز مانند کوینکس (CoinEX) و اوسموسیس اقدام کنید. همچنین توکن استراید در صرافی‌های غیرمتمرکز اوزموسیس، هلیکس (Helix) و کوجیرا فین (Kujira Fin) نیز در دسترس کاربران قرار دارد.

کیف پول‌های متعددی قابلیت پشتیبانی از توکن STRD را دارند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet)، کوین ۹۸ (Coin98)، کریپتو دات کام ولت (Crypto.com Wallet)، گواردا ولت (Guarda Wallet)، کپلر (Kepler)، مث والت (Math Wallet) و تراست والت اشاره کنیم. 

جذب سرمایه و مشارکت ‌های استراید

طبق داده‌های سایت کرانچ‌بیس (Crunchbase)، استراید لبز (Stride Labs) توانسته با برگزاری یک راند جذب سرمایه در مرحله کشت ایده (Seed Funding)، ۶.۷ میلیون دلار به‌دست بیاورد. این دوره در تاریخ ۲۳ ژوئن ۲۰۲۲ (۲ تیر ۱۴۰۱) و با مشارکت ۱۲ سرمایه‌گذار ازجمله اِوراستیک (Everstake)، وان‌کانفرمیشن (1confirmation) و کازموستیشن (Cosmostation) برگزار شده است.

مشارکت‌های Stride Zone

استراید در وب‌سایت رسمی خود به مشارکت با ۱۲ شرکت از جمله ازموسیس (Osmosis)، آستروپورت (Astroport)، شید (Shade) و لوانا (Levana) اشاره کرده است. این مشارکت‌ها عمدتا در راستای تسهیل فعالیت‌های کرپیتویی در فضای دیفای شکل گرفته‌اند. سایر این شرکا به شرح زیر هستند:

بنیانگذاران استراید

منبع: Twitter

استراید لبز (Stride Labs) ارائه دهنده سرویس لیکوئید استیکینگ چند‌زنجیره‌ای است. این شرکت در سال ۲۰۲۲ توسط رایلی ادموندز (Riley Edmunds)، آیدان سلزمن (Aidan Salzmann) و ویشال طلاسانی (Vishal Talasani) تاسیس شد. دفتر مرکزی استراید لبز در نیویورک مستقر است. در ادامه نگاهی به سابقه و کارنامه این افراد می‌اندازیم: 

 • رایلی ادموندز دانش‌آموخته علوم کامپیوتر از دانشگاه کالیفرنیا است. او مدیر پروژه تحقیقاتی یادگیری ماشین در دانشگاه برکلی، هم‌بنیانگذار موسسه مشاوره یادگیری ماشین Alinea و پژوهشگر کمی در موسسه مدیریت دارایی Bridgewater Associates بوده است.
 • آیدان سلزمن سوابقی همچون محقق و توسعه‌دهنده واقعیت مجازی در دانشگاه برکلی، مهندس یادگیری ماشین در موسسه Veo Technologies و فعالیت در شرکت Humu را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.
 • ویشال طلاسانی در حوزه‌های ریاضیات، آمار و اقتصاد تحصیل کرده است. او یکی از بنیانگذاران شرکت Brightforge و مهندس فناوری در شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری Dark Forest Technologies بوده است.

نقشه راه استراید

نقشه راه استراید زون
منبع: Stride.Zone

پروتکل استراید در سال ۲۰۲۲ به‌عنوان ارائه‌دهنده سرویس لیکوئید استیکینگ برای زنجیره‌های کازموس راه‌اندازی شد. تجربه کاربری بصری و ساده این پروتکل، پیچیدگی پل‌زدن (Bridging) توکن‌ها را از بین می‌برد. در زمان راه‌اندازی پروتکل، کاربران فقط می‌توانستند توکن ATOM را در استخر لیکوئید استیکینگ سپرده‌گذاری کنند، اما از آن زمان چندین بلاکچین دیگر به استخرهای لیکوئید استیک استراید اضافه شده است. استراید قصد دارد stTokenها را با برنامه‌های پیشرفته دیفای در زنجیره کازموس ادغام کند. در رود مپ استراید به برنامه‌های زیر برای سال ۲۰۲۳ اشاره شده است؛ البته هیچ زمان مشخصی برای اکثر این برنامه‌ها قید نشده و استراید اعلام کرده است که هیچ تضمینی برای تکمیل آن‌ها وجود ندارد.

۱. برگزاری باگ‌ بانتی: در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ یک برنامه باگ بانتی با اختصاص ۵۰۰ هزار توکن STRD برگزار شد.

۲. آدیت استراید: شبکه استراید تا ژانویه ۲۰۲۳ (دی‌ماه ۱۴۰۱) سه بار توسط موسسه‌های حسابرسی مانند Informal System، OAK Security و Certik آدیت شده است. به منظور حفظ امنیت شبکه این روند در آینده هم ادامه پیدا می‌کند.

۳. پیاده‌سازی ICS V1 – Security Interchain: با اتصال پروتکل استاندارد میان‌زنجیره‌ای (ICS) به استراید، این شبکه امنیت خود را از کازموس می‌گیرد.

۴. استفاده از مدل محدودکننده نرخ پروتکل ارتباط میان بلاکچینی: مبنای این مدل محدود کردن توکن‌هایی است که روزانه از شبکه خارج می‌شوند و قصد دارد از این طریق آسیب‌های احتمالی را در صورت هک شبکه کاهش دهد.

۵. حاکمیت لیکوئید (Liquid Governance): هدف از این طرح حفظ قدرت حاکمیت کاربر در شبکه‌های بومی است؛ زیرا در حال حاضر با سپرده‌گذاری توکن در استخر لیکوئید استیکینگ، قدرت رای از صاحب توکن به ولیدیتور منتقل می‌شود.

۶. بهبود تجربه کاربری: افزودن ماژول Liquid Staking، بهبود رابط پلتفرم و کاهش فرآیند لیکوئید استیکینگ به یک مرحله Interchain Autopilot بخشی از برنامه‌های مورد نظر برای بهبود تجربه کاربری هستند.

۷. استفاده از بازارهای نقدینگی قفل‌شده (Bonded Liquidity Markets): هدف از این طرح ایجاد فرصتی برای خروج سریع دارایی از حالت استیک (Unbonding) است. به‌طور مثال اگر یک کاربر بخواهد ۱۰۰ واحد توکن را استیک کند و کاربر دیگری بخواهد همان مقدار توکن را از حالت استیک خارج کند، این دو نفر می‌توانند به نوعی با یکدیگر مبادله انجام دهند.

۸. امکان سپرده‌گذاری نزد ولیدیتورهای مشخص: ممکن است برخی از هولدرهای بزرگ بخواهند دارایی‌های خود را نزد زیرمجموعه‌های مشخصی از ولیدیتورها (Bare-metal ،Globally Distributed و غیره) استیک کنند. بنابراین می‌توانند یک LST جداگانه و مربوط به همان مجموعه ولیدیتور (مانند BaremetalstATOM) را مینت کنند.

۹. استفاده از stTokenها در شبکه اتریوم، پولکادات و نیر: با استفاده از Axelar و Composable Finance کاربران می‌توانند از LST‌ها به عنوان یک توکن ERC20 در اتریوم و همچنین پولکادات (Polkadot) و نیر (NEAR) استفاده کنند.

۱۰. استفاده از مشتقات استیکینگ در سایر اکوسیستم‌ها: از طریق سرویس تبادل پیام عمومی (GMP) کاربران می‌توانند از توکن‌های زنجیره‌های غیر اثبات سهام کازموس به‌منظور انجام لیکوئید استیکینگ، استفاده کنند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

استراید چیست؟

بلاکچین استراید یکی از زون‌های اکوسیستم کازموس است که امکان لیکوئید استیکینگ را برای زنجیره‌های مختلف کازموس فراهم می‌کند.

توکن استراید چیست؟

استراید زون یک توکن حاکمیتی بومی به نام STRD دارد که به دارندگان قدرت حاکمیت می‌بخشد و از آن برای ترویج لیکوئید استیکینگ استفاده می‌شود.

لیکوئید استیکینگ استراید از چه توکن‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

در‌حال‌حاضر علاوه بر ارز دیجیتال ATOM توکن‌های ۱۱ زنجیره دیگر شامل اوسموسیس، جونو، استارگیز، اوموس، ترا ۲، اینجکتیو، یومی، کام‌دکس، آی‌بی‌سی اکس، و ساملیر را می‌توان از طریق استراید لیکوئید استیک کرد.

سخن پایانی

استیکینگ یک روش کسب درآمد غیرفعال در فضای کریپتو است؛ اما مشکل اینجاست که دارایی‌های سپرده‌شده برای مدت زمان مشخصی قفل می‌شوند و کاربر به‌خاطر عدم دسترسی به نقدینگی، از سایر فرصت‌های کسب سود در فضای دیفای باز می‌ماند. استراید زون (Stride Zone) با ارائه سرویس لیکوئید استیکینگ این مشکل را برای زنجیره‌های کازموس حل می‌کند. در‌حال‌حاضر استراید فقط از ۱۲ توکن زنجیره‌های مختلف کازموس پشتیبانی می‌کند؛ اما قرار است در آینده همه توکن‌های سازگار با نسخه سوم پروتکل ارتباط بین بلاکچینی را اضافه کند. به‌نظر می‌رسد پروتکل‌های لیکوئید استیکینگ به‌خاطر مزایایی که نسبت به پروتکل‌های استیکینگ دارند، بیشتر مورد استقبال کاربران قرار بگیرند. آیا با این نظر موافقید؟ نظر شما در مورد سرویس لیکوئید استیکینگ استراید زون چیست؟

 

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا