آمار و ارقامی جالب در رابطه با صرافی های غیر متمرکز (DEXs)

در این مقاله با هم نگاهی می‌اندازیم به اطلاعات صرافی های غیر متمرکز (DEX) اتریوم. اگر به عرصه کریپتو علاقه دارید، پس احتمالا با صرافی های غیر متمرکز و پروتکل ها آشنا هستید. در ادامه، نحوه عملکرد اکوسیستم DEX اتریوم را مرور می‌کنیم.

در حالی که حجم معاملات ماهانه CEX ها (صرافی های متمرکز) تریلیون ها دلار است، DEX ها هم چنان با نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند. برای مثال در ۷ روز گذشته، حجم معاملات DEX ها ۱۰۸ میلیون دلار بود، در حالی که حجم معاملات ۲۴ ساعته CEX ها بیش از ۸۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

 

واژه شناسی

  • پروتکل DEX: پروتکلی که از چندین توکن با دفتر سفارشات پشتیبانی می‌کند. برای مثال پروتکل 0x
  • صرافی DEX: صرافی غیر متمرکز مستقل
  • سرویس تبادل توکن: تبادل توکن بدون دفتر سفارش یا با کمک فقط یک جفت معاملاتی.

 

خلاصه ای از این مقاله

  • صرافی IDEX در خصوص حجم معاملات DEX ها پیشتاز است.
  • پروتکل تبادل توکن دارای عملکرد بهتری شده است
  • پروتکل های DEX از لحاظ پذیرش با دشواری هایی مواجه اند

Trade

توزیع معاملات در بین صرافی های اتریوم

هنگامی که صحبت از تعداد معاملات می‌شود، صرافی IDEX در بین صرافی های مختلف کاملا پیشتاز است. صرافی IDEX یک صرافی نیمه غیر متمرکز است به طوری که دفتر سفارشات و هماهنگی سفارش خارج از زنجیره و انجام معاملات داخل زنجیره دارد. اما هنگامی که صحبت از مقدار عددی معاملات می‌شود، عملکرد بازار داد و ستدی (که eth2dai است) بهتر از IDEX می‌باشد. همانطور که از اسم آن مشخص است، Eth2Dai فقط تبادل اتریوم به DAI و برعکس را امکان پذیر می‌سازد. این موضوع نشان می‌دهد که بسیاری از معامله کنندگان اتر خود را با استیبل کوین دای و برعکس معامله می‌کنند.

trade in last 30 days

توزیع معاملات در بین پروتکل های اتریوم

در این خصوص نیز IDEX پیشتاز است اما پروتکل های تبادل توکن نظیر Uniswap، Bancor و کایبر نیز با استقبال خوبی همراه شده اند. هرچند اکثر این سرویس ها DEX نمی‌باشند زیرا میزبان دفتر سفارشات نیستند. به طور کل، پروتکل های DEX (نظیر پروتکل 0x) هم چنان از لحاظ پذیرش با دشواری هایی مواجه اند.

monthly trade count by protocols

matching market

از لحاظ مقدار دلار معامله شده، مشخصا جفت معاملاتی اتر به دای و برعکس با حجم معاملاتی ۷۶ میلیون دلار در رتبه نخست قرار دارد. نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که از بین ۴ مورد برتر، ۳ سرویس تبادل توکن (Eth2Dai ، Uniswap ، Kyber) وجود دارد و IDEX تنها صرافی غیر متمرکز واقعی است. 0x با حجم معاملاتی ۲۷ میلیون دلاری در رتبه پنجم قرار دارد.

 

سهم بازار

صرافی IDEX بیش از نیمی از سهم بازار را در اختیار دارد. سرویس های مختلف تبادل توکن نیز دارای ۳۳ درصد سهم بازار می‌باشند. دو نسخه مختلف پروتکل 0x نیز تقریبا ۷.۶ درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده اند. این آمار نشان می‌دهد که تقاضای خوبی برای سرویس های تبادل توکن وجود دارد زیرا ایمن تر، ارزانتر و مطمئن تر از سرویس های تبادل توکن متمرکز نظیر شیپ شیفت و چنجلی می‌باشند.

IDEX

توکن های برتر معامله شده در صرافی های غیر متمرکز (به جز ETH/WETH)

ETH.WETH

بیشترین ارز مبادله شده اتر و مشتقات آن ETH و WETH می‌باشد. بیشترین تراکنش را تبادل توکن با سایر توکن ها به خود اختصاص داده است.

به غیر از ETH و WETH، استیبل کوین دای برترین کوین در صرافی های غیر متمرکز است. نکته جالب دیگر این است که حدود ۱۵ درصد تمام معاملات در صرافی های غیر متمرکز شامل توکن هایی است که در صرافی های CEX لیست نشده اند و فقط در DEX ها وجود دارند. برای مثال توکن EMPR فقط در ۳ صرافی لیست شده است که دو مورد از این صرافی ها، غیر متمرکز می‌باشند.

نکته: حجم معاملات دای بیانگر این موضوع نیست که دای برای انجام معاملات استفاده می‌شود. این اطلاعات شامل Eth2Dai نیز می‌باشد.

tokens traded on DEXs

نتیجه گیری

اطلاعات فوق نشان می‌دهد که حتی پس از گذشت ۲ سال و سرمایه گذاری های میلیون دلاری، پروتکل های صرافی غیر متمرکز هم چنان برای پیشی گرفتن از CEX ها در حال تلاش می‌باشند و عملکرد، نقدینگی و خدمات مشابهی ارائه می‌دهند. در این خصوص می‌توان گفت که پیشرفت هایی حاصل شده است. پروتکل های تبادل توکن عملکرد بهتری دارند و پذیرش آنها در حال افزایش است.

اگر تاکنون از Uniswap یا کایبر استفاده کرده باشید، مشخصا تفاوت ها را متوجه خواهید شد که منجر به تجربه کاربری بهتر و راندمان بیشتر سرویس های تبادل توکن غیر متمرکز می‌شود. اما این مورد در خصوص DEX ها صادق نیست. ما به منظور افزایش بازده بازار و هدر ندادن پول هنگفت بر روی گس(gas)، باید صرافی ها را غیر متمرکز کنیم. ویژگی های اتریوم ۲.۰ در صدد کمک به پروتکل های DEX از لحاظ هزینه و خروجی تراکنش ها می‌باشد.

صرافی IDEX به دلیل مدل نیمه غیر متمرکز خود مشخصا برنده این میدان است. مدل IDEX  به این صورت است که باید توکن ها را به قرارداد هوشمند IDEX واریز کنید، اما تمام اقدامات دیگر بر روی سرورها و دیتابیس های متمرکز IDEX انجام می‌شود.

پروژه های پروتکل غیر متمرکز نظیر 0x و لوپرینگ به شدت در حال کار می‌باشند. اخیرا لوپرینگ پتنت چندین راهکار برای مشکلات اصلی را ثبت کرده و zkSnarks را برای افزایش خروجی تراکنش معرفی کرده است. تیم 0x نیز در حال آزمایش Starks برای حل مشکل نقدینگی است. به نظر ما با گذشت زمان، این پروژه ها مشکلات موجود را حل خواهند کرد و به مسیر خود برای رساندن عملکرد و بازده DEX ها به CEX ها ادامه خواهند داد.

 


54321
امتیاز 4 از 2 رای

منبع medium
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر