متوسط دیفای

روند صعودی تعداد قراردادهای هوشمند چه معنایی دارد؟ بررسی آمار فصل دوم ۲۰۲۳

علی‌رغم بازار خرسی (نزولی) حاکم بر سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳، تعداد قراردادهای هوشمند تاییدشده در بلاکچین‌های مختلف به‌طور قابل‌توجهی رشد کرده است. این رویداد می‌تواند نشان‌دهنده شدت گرفتن روند توسعه در عرصه بلاکچین و شاید نشانه‌ای از نزدیک شدن به بولران (روند صعودی بازار رمزارز) بعدی باشد. در این مقاله از میهن بلاکچین، آمار قراردادهای هوشمند در فصل دوم ۲۰۲۳ را برای شبکه‌های BNB Chain‌، اتریوم (Ethereum)، پالیگان (Polygon)، آوالانچ (Avalanche)، آربیتروم (Arbitrum) و آپتیمیزم (Optimism) بررسی می‌کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب:
👈 رشد چشمگیر تعداد قراردادهای هوشمند تاییدشده در فصل دوم ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که زیرساخت‌های بلاکچینی همچنان مورد استقبال و اعتماد هستند.
👈 بایننس‌، اتریوم‌، پالیگان و غیره همگی راهکار‌ها و سرویس‌های نوینی از قبیل OpBNB را برای افزایش مقیاس‌پذیری شبکه عرضه کرده‌اند.
👈 این رشد در عرصه وب ۳.۰ نیز دیده شد و ارائه بستر حاکمیت برای DAO در سرویس‌هایی از قبیل Arbitrum One از جمله اقدامات این حیطه بود.

بررسی رشد تعداد قراردادهای هوشمند تاییدشده در فصل دوم ۲۰۲۳

قراردادهای هوشمند در فصل دوم ۲۰۲۳
منبع: BNBChain.org

در ماه می ۲۰۲۳ (اردیبهشت – خرداد)، تعداد کل قراردادهای هوشمند تاییدشده در صنعت ارز دیجیتال به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که تقاضا برای راهکارهای بلاکچینی افزایش یافته است و می‌تواند عاملی برای راه‌اندازی پروژه‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) جدید باشد. در این قسمت، تغییرات آمار قراردادهای هوشمند در بلاکچین‌های بایننس چین، اتریوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم و آپتیمیزم را (از آوریل تا ژوئن ۲۰۲۳) باهم مقایسه می‌کنیم.

به‌طور کلی، بیشترین رشد تعداد قراردادهای هوشمند مربوط به BNB Chain است که نشان می‌دهد این شبکه جایگاه بزرگی در صنعت ارز دیجیتال دارد و توانسته است توجه توسعه‌دهندگان زیادی را به خود جلب کند. شبکه اتریوم نیز جایگاه خود را به‌عنوان یک بلاکچین برتر حفظ کرده است و درصد قراردادهای هوشمند آن رشدی پایدار را نشان می‌دهد. سایر بلاکچین‌های ذکرشده نیز رشد مشابهی را از نظر فعالیت و تعداد قراردادهای هوشمند تجربه کرده‌اند.

زنجیره هوشمند BNB

در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳، سهم BNB Chain از تعداد کل قراردادهای هوشمند تاییدشده ۳۸ درصد بود که در پایان سه‌ماهه دوم، این میزان به ۴۵ درصد رسید. این رشد، نشان‌دهنده سلطه یا دامیننس BNB Chain و استفاده زیاد توسعه‌دهندگان از زیرساخت‌های این شبکه است.

اتریوم (Ethereum)

سهم اتریوم از کل قرارداد‌های هوشمند در جایگاه دوم (پس از BNB Chain) قرار دارد. نرخ قراردادهای هوشمند اتریوم در این سه‌ماهه، از ۳۱ درصد (در ماه آوریل) به ۳۴ درصد (در ژوئن) رسیده است.

پالیگان (Polygon)

پالیگان ماه آوریل ۲۰۲۳ را با سهم بازار ۱۰.۸ درصدی آغاز کرد و در طول کل فصل، بین ۱۰ تا ۱۲ درصد متغیر بوده است. راهکارهای مقیاس‌پذیری و کارمزدهای بسیار پایین پالیگان، آن را به یک گزینه جذاب برای توسعه‌دهندگان تبدیل کرده است.

آوالانچ (Avalanche)

شبکه آوالانچ در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۳ از نظر تعداد قراردادهای هوشمند تاییدشده عملکرد پایداری داشته است. سهم آوالانچ از بازار قرارداد‌های هوشمند بین ۲.۲ تا ۲.۷ درصد متغیر بوده است. توان عملیاتی بالا و پایین بودن تاخیر تایید تراکنش (Latency) آوالانچ، عامل اصلی جذب توسعه‌دهندگان به این شبکه و افزایش فعالیت‌های مربوط به قراردادهای هوشمند در آن است.

آربیتروم (Arbitrum)

در فصل دوم ۲۰۲۳، شبکه آربیتروم از نظر تعداد قراردادهای هوشمند رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده است. سهم قراردادهای هوشمند این شبکه که در ماه آوریل تنها ۰.۹ درصد بود، در ماه ژوئن به ۴.۵ درصد رسید. این رشد چشمگیر نشان‌دهنده افزایش فعالیت توسعه‌دهندگان در شبکه آربیتروم بوده و آن را به یک بلاک چین محبوب تبدیل کرده است. سازگاری با اتریوم، مقیاس‌پذیری بالا و هزینه‌های پایین، از جمله ویژگی‌های آربیتروم هستند که به رشد فعالیت قراردادهای هوشمند آن کمک کرده‌اند.

آپتیمیزم (Optimism)

میزان قراردادهای هوشمند تاییدشده در شبکه آپتیمیزم با رشد نسبی از ۱.۲ درصد در ماه آوریل به ۱.۵ درصد در ماه ژوئن رسیده است. آپتیمیزم با تمرکز بر راهکارهای لایه دوم اتریوم و با ارائه تراکنش‌های سریع و کم‌هزینه، توجه مشارکت‌کنندگان و توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرده است.

به‌طور کلی، رشد فعالیت‌های مربوط به قراردادهای هوشمند تایید‌شده در بلاکچین‌های مختلف در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که اکوسیستم‌های ارز دیجیتال تمرکز خود را بر امنیت، قابل‌اعتماد بودن و بهبود مقیاس‌‌پذیری معطوف کرده‌اند.

شبکه‌های لایه دوم و راهکارهای جدید در حوزه وب ۳

راهکارهای لایه دوم وب ۳
منبع: investmentmonitor

در سال ۲۰۲۳ راهکار مقیاس‌پذیری لایه دوم زنجیره هوشمند BNB یعنی ZkBNB، مقبولیت گسترده‌ای در بین کاربران تجربه کرده است. جامعه کاربری BNB Chain با راه‌اندازی بلاک چین BNB Greenfield (یک بلاک چین غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده)، قدم بزرگی در راستای نوآوری برداشته‌اند. راهکار لایه دوم مبتنی بر آپتیمیزم به نام OpBNB نیز در زنجیره هوشمند BNB راه‌اندازی شد که شامل ۱۱ پروژه مختلف است. به جر BNB Chain شاهد موارد زیر هم در دیگر پروژه‌های لایه ۲ بودیم:

  • تست نت لینیا (Linea) در تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۲۳ (۸ فروردین) توسط کانسنسس راه‌اندازی شد. لینیا یک راهکار ZkEVM است که امنیت و کارایی روش‌های ZkProof را با ویژگی‌های ماشین مجازی اتریوم (EVM) ترکیب کرده است.
  • بنیاد آربیتروم اعلام کرد که حاکمیت دائو (DAO) را برای شبکه‌های Arbitrum Nova و Arbitrum One راه‌اندازی کرده است. برای تقویت زیرساخت‌های غیرمتمرکز جدید، یک توکن حاکمیتی به نام ARB معرفی شده است.
  • آمارهای شبکه پالیگان در فصل دوم ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که فعالیت در شبکه ZkEVM Mainnet Beta با نرخ ثابتی افزایش یافته است.

مفهوم رشد قراردادهای هوشمند در فصل دوم ۲۰۲۳ برای دنیای رمزارز‌ها

رشد مداوم قرادادهای هوشمند تاییدشده در فصل دوم ۲۰۲۳ نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری فناوری بلاک چین است. این آمار نشان می‌دهد که حتی در بازارهای نزولی، کاربران و توسعه‌دهندگان اعتماد خود به بلاک چین و برنامه غیرمتمرکز را از دست نداده‌اند.

رشد درصد قراردادهای هوشمند تاییدشده در بلاکچین‌هایی مثل آربیتروم و آپتیمیزم نشان‌دهنده این است که توسعه‌دهندگان به‌دلیل ویژگی‌هایی مثل مقیاس‌پذیری بالا، کارمزد کم و رابط کاربری بهبودیافته، این شبکه‌ها را بیشتر ترجیح می‌دهند.

راهکارهای جدید مثل OpBNB و ZkBNB به رفع مشکلات مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه‌های شبکه اتریوم کمک می‌کنند. رشد فعالیت این شبکه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از اعتماد کاربران باشد.

با توجه به داده‌های مربوط به سال ۲۰۲۳، انتظار می‌رود که رشد فعالیت راهکارهای لایه دوم همچنان ادامه‌دار باشد. با رشد تعداد قراردادهای هوشمند در بلاکچین‌های مختلف، احتمالا در آینده همکاری و تعامل‌پذیری بین بلاکچین‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
رشد درصد قراردادهای هوشمند در فصل دوم ۲۰۲۳ نشان‌دهنده چیست؟

این امر در شرایط نزولی بازار نشان‌دهنده اعتماد کاربران و توسعه‌دهندگان به زیرساخت مستحکم پروژه‌های بلاکچینی معتبر و مقیاس‌پذیر است.

آینده قراردادهای هوشمند به چه صورت خواهد بود؟

با توجه به داده‌های مربوط به سال ۲۰۲۳، انتظار می‌رود که رشد فعالیت راهکارهای لایه دوم همچنان ادامه‌دار باشد. این امر به تعامل‌پذیری و همکاری بیشتر در میان بلاکچین‌ها منجر می‌شود.

جمع‌بندی

رشد نرخ قراردادهای هوشمند تاییدشده در فصل دوم ۲۰۲۳ (علی‌رغم بازار نزولی در این برهه) نشان می‌دهد که تکنولوژی بلاکچین از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و علاقه کاربران به این فناوری همچنان رو به رشد است. با توجه به افزایش فعالیت‌های مربوط به قراردادهای هوشمند، می‌توان نتیجه گرفت که مولفه‌های امنیت، مقیاس‌پذیری و اعتماد کاربران در صنعت ارز دیجیتال اهمیت بیشتری یافته و در اولویت قرار گرفته‌اند. در این مطلب گزارشی از میزان تغییرات قراردادهای هوشمند در فصل دوم ۲۰۲۳ را بررسی کرده و به‌طور خلاصه به راهکارهای لایه دوم راه‌اندازی شده در سال میلادی جاری اشاره کردیم. لطفا شما نیز نظرات و پرسش‌های خود را درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
bnbchain

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا