متوسط کیف پول

بهترین کیف پول اتریوم کدام است؟ با ایمن‌ترین کیف پول‌های اتریوم آشنا شوید!

اتریوم در حال حاضر از لحاظ ارزش بازار بعد از بیت کوین در جایگاه دوم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران به سمت اتریوم هجوم آورده‌اند. اما پیش از خرید اتریوم، باید Wallet اتریوم خود را بسازید. در میان طیف گسترده‌ای از والت‌ها، بهترین کیف پول اتریوم کدام است؟ 

باور اشتباهی که برخی از تازه‌واردان به بازار ارزهای دیجیتال دارند این است که تصور می‌کنند زمانی که اتریوم را خریداری می‌کنند، آن را در کیف پول خود نگهداری می‌کنند. در حالی که در کیف پول هیچ رمز ارزی نگهداری نمی‌شود. بلکه کلید خصوصی و آدرس اتریوم در آن ذخیره می‌شود. در زمان انتخاب کیف پول اتریوم موارد زیر پارامترهایی هستند که همه کیف پول‌های ایمن ارز دیجیتال باید داشته باشند:

  •  کلیدهای خصوصی: کیف پول اتریوم باید به شیوه‌ای باشد که کنترل کلیدهای خصوصی را در اختیار کاربر قرار دهد.
  •  راحتی استفاده: کیف پول اتریوم باید دارای UI ظریف و متوازن باشد تا سبب راحتی استفاده شود. رابط کاربری ساده، یکی از مزیت‌هایی است که احتمال خطا را در زمان انجام تراکنش، کاهش می‌دهد.
  •  تیم توسعه: باید تیم توسعه فعالی داشته باشد.
  • پشتیبانی و امنیت: باید ویژگی‌های پشتیبانی و بازیابی را داشته باشد.
  •  سازگاری: کیف پول اتریوم باید با سیستم عامل‌های مختلف سازگار باشد.

اگر یک کیف پول اتریوم یکی از این موارد بالا را نداشته باشد، کوین‌های افراد در معرض خطر قرار می‌گیرند و ممکن است دردسر بزرگی را برای کاربران ایجاد کند.

این مقاله در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹ بروزرسانی شده است

بهترین کیف پول اتریوم

بهترین کیف پول اتریوم

وقتی که به دنبال بهترین کیف پول اتریوم می‌گردید، مطمئن شوید که تعداد بیشتری از پارامترهایی که در بالا اشاره شد را داشته باشد و بعد کوین‌های خود را به آن منتقل کنید. یکی دیگر از انتخاب‌ها، نگهداری اتریوم در یک صرافی متمرکز ایرانی یا خارجی است. در این مقاله سعی خواهیم کرد مزایا و معایب نگهداری اتریوم در این صرافی‌ها را نیز ارائه دهیم. پیش از معرفی بهترین والت اتریوم، کمی در مورد پارامترهای بالا توضیح خواهیم داد.

کنترل کلید خصوصی

کلید خصوصی اتریوم، مهمترین رکن در زمان نگهداری آن است. کلید خصوصی یک کیف پول در اختیار هرکس باشد، او صاحب رمز ارز ETH خواهد بود. پس مهم است که کنترل آن به دست چه کسی است؟ از این نظر، کیف پول‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: کیف پولی که کنترل کلید خصوصی را به کاربر سپرده و هیچ کنترلی بر آن ندارد؛ در مقابل کیف پول‌هایی هستند که علاوه بر کاربر، خود نیز به کلید خصوصی کاربران خود دسترسی دارند. در صرافی‌های متمرکز ایرانی و خارجی، کلید خصوصی در اختیار صرافی است. در این مورد، احتمال به خطر افتادن دارایی افراد افزایش می‌یابد. زیرا از نظر شبکه اتریوم، صاحب اتر، صرافی خواهد بود نه کاربر. در مقابل، کیف پول‌هایی هستند که در زمان ایجاد کیف پول، هیچ دسترسی به کلید خصوصی نداشته و کنترل آن تماما در دست کاربر خواهد بود. در چنین حالتی اگر کاربر کلید خصوصی را گم کند، به هیچ طریقی نمی‌توان به دارایی دسترسی داشت و سرمایه کاربر از بین خواهد رفت.

در نتیجه اگر نمی‌توانید کلید خصوصی خود را در جای امن نگهداری کنید، استفاده از این کیف پول‌ها برای شما خطرناک است. پس بهترین کیف پول اتریوم کدام است؟ پاسخ این سوال، بستگی به خود شما دارد. اگر در زندگی خود، آدم حواس پرتی هستید و عموما چیزهای خود را گم می‌کنید، شاید استفاده از صرافی برای شما انتخاب بهتری باشد.

رابط کاربری کیف پول

رابط کاربری یک کیف پول نیز پارامتر مهمی است. شبکه اتریوم یک شبکه بلاکچین است. تراکنش‌ها در این شبکه غیرقابل بازگشت است. برای مثال، تراکنش در بانک قابل بازگشت است؛ اگر در سیستم بانکی در انتقال پول اشتباهی صورت بگیرد، بانک قادر به بازگرداندن تراکنش اشتباه خواهد بود. زیرا این سیستم مالی، یک سیستم متمرکز است. اما شبکه اتریوم، یک سیستم غیرمتمرکز است. اگر به اشتباه رمز ارز ETH خود را به شخص دیگری ارسال کنید، این تراکنش قابل بازگشت نخواهد بود. لذا محیط یک کیف پول، باید محیطی ساده، راحت و به دور از پیچیدگی باشد. در این صورت احتمال خطا کاهش خواهد یافت.

کیف پول اتریوم مناسب تریدرها

اگر در بازار ارزهای دیجیتال ترید می‌کنید و به طور مداوم اقدام به خرید اتریوم و فروش آن می‌کنید، کیف پول‌های اتریوم برای شما مناسب نخواهد بود؛ زیرا در هر خرید و فروش، باید کارمزد شبکه اتریوم را پرداخت کنید که درصد قابل توجهی خواهد بود. لذا استفاده از صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال ایرانی و خارجی برای شما مناسبتر خواهد بود. در مورد صرافی‌های داخلی، باید به دنبال صرافی‌هایی باشید که بازار معاملاتی ارائه می‌دهند. اما اگر به فعالیت در صرافی‌های خارجی فکر می‌کنید، این نکته را مدنظر قرار دهید که تقریبا تمام صرافی‌های مطرح جهان، فعالیت ایرانی‌ها را ممنوع کرده‌اند و نمی‌توانید در آنها احراز هویت کنید. اما برخی از صرافی‌های از جمله، صرافی بزرگ بایننس، احراز هویت اجباری نبوده و می‌توان در آنها بدون احراز هویت فعالیت کرد. البته اگر اکانت شما احراز هویت نشده باشد، روزانه بیش از ۲ بیت کوین نمی‌توانید از آن خارج کنید. اما در زمینه ترید، محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. اما فعالیت در این صرافی‌ها بایستی با استفاده از نرم‌افزارهای تغییر آی پی انجام شود. با توجه به سیاست‌های اخیر بایننس، بهتر است از آی پی ثابت استفاده کنید و استفاده از VPN های رایگان، دارایی شما را به خطر می‌اندازد. البته اگر فرد مورد اعتمادی در خارج کشور دارید، می‌توانید از او بخواهید که حساب کاربری شما را در این صرافی‌ها، وریفای کند. اما همچنان باید از آی پی ثابت استفاده کنید.


مفاهیم ارزهای دیجیتال؛ موضوع: معرفی سرویس‌های بایننس + ویدیو (قسمت اول)


فعالیت در صرافی‌های غیرمتمرکز هرچند نیازی به احراز هویت ندارد، اما تراکنش در آنها، مستلزم پرداخت کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم است که با کیف پول‌ها تفاوتی ندارند و برای تریدرها مناسب نخواهند بود.

کیف پول‌های سخت‌افزاری اتریوم

استفاده از کیف پول سخت‌افزاری امنیت بالاتری نسبت به کیف پول‌های نرم‌افزاری دارد. زیرا برای انجام تراکنش، حتما باید کیف پول را به لپ تاپ یا گوشی خود متصل کنید که این کار امنیت بالاتری را تامین می‌کند. از طرفی این کیف پول‌ها دستگاه‌های فیزیکی هستند که باید آنها را خریداری کرد و برای استفاده از آنها باید آن را خریداری کرد. لذا این Wallet ها برای افرادی که مبلغ قابل توجهی را در بازار ارزهای دیجیتال دارند، مناسب خواهد بود. بهترین کیف پول‌های سخت افزاری اتریوم را در ادامه مشاهده می‌کنید.

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano

کیف پول لجر اتریوم

کیف پول Ledger دو مدل کیف پول سخت افزاری را عرضه کرده است: لجر نانو اس و لجر نانو ایکس. لجر یکی از بهترین کیف پول‌های اتریوم است که علاوه بر اتر از توکن‌های ERC20 نیز پشتیبانی می‌کند. در این والت علاوه بر اتریوم، سایر ارزهای دیجیتال مشهور حضور دارند. این Wallet یک دستگاه سخت افزاری و مشابه فلش USB است که به لپ تاپ، کامپیوتر و تلفن همراه شما متصل می‌شود. قیمت والت Ledger Nano S برابر ۵۹ یورو و قیمت والت Ledger Nano X برابر ۱۱۹ یورو است. هر دوی این کیف پول‌ها عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهند. هر وقت که بخواهید اتر را خرج کنید،  Ledger آن را با استفاده از کلید خصوصی ذخیره شده بر روی کیف پول، امضا می‌کند. شما می‌توانید در این کیف پول اتریوم و اتریوم کلاسیک را ذخیره کنید.


آموزش کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس – مدیریت دارایی ها با نرم افزار لجر لایو +ویدئو


کیف پول سخت افزاری  Trezor

 Trezor اولین کیف پول سخت افزاری است که برای بیت کوین عرضه شد. اما در حال حاضر Trezor می‌تواند به عنوان کیف پول اتریوم نیز با استفاده از سطح کاربری شبکه‌ای MyEtherWallet مورد استفاده قرار گیرد. این کیف پول، اتر را به صورت آفلاین بر روی یک تراشه الکترونیک ایمن ذخیره می‌کند که تنها زمانی که با رمز عبور خود وارد می‌شوید، فعال می‌شود. این کیف پول نیز دو مدل دارد: والت Trezor One که قیمت آن ۵۸ یورو بوده و Trezor Model T که قیمت آن ۱۸۹ یورو است.


کیف پول های ترزور (Trezor) و لجر (Ledger Nano S)؛ کدام را انتخاب کنیم؟


کیف پول سخت افزاری KeepKey

کیف پول KeepKey یک کیف پول سخت افزاری موجود برای اتریوم است که اتریوم های شما را در یک محیط آفلاین ایمن نگه می‌دارد و همان ویژگی‌های Ledger Nano S و Trezor را ارائه می‌دهد. این کیف پول اتریوم ، از این دو رقیب خود صفحه بزرگ‌تری دارد و کمی سنگین است. البته بدنه پلاستیکی KeepKey آن را در برابر اتفاقاتی مانند افتادن و غیره آسیب پذیر می‌کند. اگر سطح کاربری این کیف پول را دوست داشته باشید، KeepKey می‌تواند کیف پول مناسبی باشد. قیمت آن ۷۹ دلار است. البته شرکت سازنده این محصول، یک محافظ از جنس استیل نیز برای ایمنی بیشتر این کیف پول اتریومی ارائه می‌دهد که قیمت آن ۱۴.۷۶ دلار است.

بهترین والت های نرم افزاری اتریوم

اگر قصد استفاده از والت‌های نرم افزاری اتریوم را دارید، انتخاب‌های گوناگونی در پیش روی شما خواهد بود. این کیف پول‌ها نرم افزاری بوده و باید آن را دانلود کرده و روی لپ تاپ یا کامپیوتر و تلفن همراه خود نصب کنید. در ادامه بهترین کیف پول های نرم افزاری اتریوم را معرفی خواهیم کرد.

کیف پول Atomic

استیکینگ Staking در کیف پول اتمیک

کیف پول Atomic ، یکی از والت های شناخته شده در زمینه نگهداری ارزهای دیجیتال است. این کیف پول، کلید خصوصی اتریوم و عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای دارایی دیجیتال را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این کیف پول هیچ کنترلی بر دارایی افراد نداشته و مسئولیت نگهداری کلید خصوصی و عبارت بازیابی تماما به عهده کاربر خواهد بود. در این کیف پول، علاوه بر نگهداری اتریوم، می‌توان از طریق Swap آن را به سایر ارزهای دیجیتال تبدیل کرد. همچنین امکان استیکینگ ارزهای دیجیتال در این کیف پول فراهم آمده است. 

کیف پول اتریوم اتمیک، بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و یک سطح کاربری برای همه توکن‌های ERC20 فراهم می‌کند. اساسا فرد می‌تواند یک آدرس تماس وارد کند و کوین سفارشی خود را در این کیف پول اتریوم داشته باشد. این کیف پول، کلیدهای خصوصی فرد را بر روی ابزار رمزنگاری می‌کند و به فرد دسترسی و کنترل کامل بر مبالغ و موجودی را می‌دهد. این کیف پول اتریوم برای سیستم عامل‌های ویندوز، مک، اوبونتو، دبیان، فدورا موجود است و از سال ۲۰۲۰، نسخه موبایل را هم برای اندروید و هم برای IOS ارائه داده است.

کیف پول اتریوم اکسدوس (Exodus)

کیف پول اکسدوس نیز یک کیف پول چند ارزی است که امکان نگهداری اتریوم و بسیاری از ارزهای دیجیتال در آن فراهم است. والت اکسدوس رابط کاربری بسیار جذابی دارد. البته اکسدوس تنها بر روی سیستم عامل های دسکتاپ خدمات ارائه نمی‌دهد؛ بلکه برای اندروید و IOS نیز این کیف پول اتریوم موجود است. به محض این که این کیف پول اتریوم را باز کنید، با یک نمودار، کل سبد سهام شما را نشان می‌دهد. اگزودوس از چندین ارز دیجیتال از جمله اتریوم پشتیبانی می‌کند و اولین کیف پول دسکتاپی است که ShapeShift بر روی آن ساخته شده تا کاربران به مبادله ارز های دیجیتال بپردازند.

با این وجود، برای استفاده از اگسدوس، باید همیشه به اینترنت متصل باشید اما جای نگرانی نیست. زیرا کلیدهای خصوصی شما در اختیار خودتان است؛ ویژگی‌هایی مانند بازیابی ایمیل با یک کلیک و عبارات بازیابی پشتیبان برای احیای این کیف پول اتریوم ، امنیت وجوه شما را تضمین می‌کنند. این کیف پول همچنین کلید خصوصی تمام ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.


آموزش کسب درآمد با استیکینگ در کیف پول Exodus!


Exodus در حال حاضر بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند. این کیف پول علاوه بر  ShapeShift  با صرافی‌های زیادی همکاری می‌کند، که این یعنی دارایی‌های قابل معاوضه بیشتری ارائه می‌شود. تامین نقدینگی از جانب همکاران مختلف، مبادله را در Exodus سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر کرده است. حریم خصوصی خیلی برای اگزودوس مهم است و آنها هیچ گونه داده شخصی مشتری و حتی آدرس ایمیل را نیز ذخیره نمی‌کنند. کاربران Exodus همچنین می‌توانند به ارسال و دریافت وجوه از قراردادهای هوشمند بپردازند.

کیف پول موبایلی جکس Jaxx

نحوه کار با کیف پول جکس

کیف پول  Jaxx یک کیف پول اتریوم با قابلیت پشتیبانی چندین دارایی است که توسط شرکت Decentral که واقع در کاناداست، ساخته شده است. جکس چندین ارز دیجیتال از جمله اتریوم را پشتیبانی می‌کند و طراحی ظریفی با ویژگی‌های امنیتی قوی دارد. در این کیف پول، کلیدهای خصوصی هرگز ابزار را ترک نمی‌کنند و ویژگی‌هایی مانند عبارات بازیابی، فرد را قادر می‌کند که وجوه خود را هر وقت که لازم باشد، بازیابی کند. این کیف پول توسعه دهندگان فوق‌العاده‌ای دارد که دائما به نوآوری و نگهداری این محصول می‌پردازند. کیف پول Jaxx برای اندروید، iOS ،Mac OS، ویندوز و لینوکس موجود است. آنها در آینده قرار است که یک کیف پول سخت افزاری را نیز راه اندازی کنند.

کیف پول تراست والت

تراست والت نیز یکی دیگر از کیف پول های مطرح در حوزه ارزهای دیجیتال است. امکان نگهداری اتریوم و بسیاری از ارزهای دیجیتال در این کیف پول فراهم است. این والت تنها بر روی تلفن همراه ارائه شده است. صرافی بزرگ بایننس پشت این والت قرار دارد و از این رو اعتبار آن را افزایش داده است. این کیف پول با ارائه عبارت بازیابی ۱۲ کلمه، کنترل دارایی دیجیتال را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. رابط کاربری جذاب و پشتیبانی از شبکه بلاکچین بایننس، امکانات زیادی همچون DEX و Swap ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار داده است. 

کیف پول مناسب برای فعالان حوزه دیفای

اگر علاقه مند به فعالیت در حوزه دیفای و سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های موجود در این حوزه هستید باید از کیف پول‌های آنلاین استفاده کنید. این کیف پول‌ها ابزار مناسبی برای فعالیت در پروتکل‌های دیفای است.

کیف پول دسکتاپ متامسک MetaMask

کیف پول متامسک

کیف پول MetaMask یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های اتریوم است. این کیف پول اتریوم مانند یک مرورگر برای دسترسی به شبکه اتریوم است. متامسک نه تنها کاربر را قادر به ذخیره و ارسال اتریوم می‌کند، بلکه به او اجازه دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم را نیز می‌دهد. این کیف پول دارای یک طراحی بصری زیبایی است که کاربر می‌تواند سریعا از شبکه آزمایشی به شبکه اصلی اتریوم تغییر وضعیت دهد.

در این کیف پول، کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده‌اند و بر روی دستگاه فرد ذخیره شده‌اند که کاربر می‌تواند در هر زمانی آنها را بیرون آورد. همچنین می‌توان آدرس اتریوم را به این کیف پول وارد کرد و از آن در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم استفاده کرد.

کیف پول‌های آنلاین اتریوم

اگر به استفاده از کیف پول آنلاین علاقه دارید، والتMyEtherWallet  یکی از بهترین کیف پول‌های اتریوم است. این کیف پول برای اتریوم و توکن‌های شبکه اتریوم ایجاد شده است. کلید خصوصی افراد به صورت عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه بوده که اختیار آن کاملا به دست کاربر خواهد بود.  این کیف پول متن باز یا Open Source است و سرور شخص ثالث ندارد. در این کیف پول اتریوم ، شما می‌توانید به نوشتن و دسترسی به قراردادهای هوشمند بپردازید.

قابلیت مبادله بیت کوین به اتریوم و برعکس در این کیف پول تعبیه شده است. فرد می‌تواند Ledger Nano و یا Trezor خود را نیز متصل کند تا به وجوه خود در محیط مرورگر MyEther دسترسی داشته باشد. همچنین کاربر می‌تواند با وارد کردن عبارت بازیابی MyEtherWallet در کیف پول متامسک، بدون انجام تراکنش، دارایی خود را به متامسک انتقال دهد.

مقایسه میان کیف پول‌های معرفی شده

در این قسمت به صورت کلی تمام کیف پول‌های اتریوم که در این مقاله آنها را معرفی کرده‌ایم را مقایسه خواهیم کرد.

کیف پول نوع دسکتاپ اندروید IOS آنلاین
لجر نانو سخت افزاری دارد دارد دارد ندارد
ترزور سخت افزاری دارد دارد دارد ندارد
کیپ کی سخت افزاری ندارد ندارد ندارد دارد
اتمیک نرم افزاری دارد دارد دارد ندارد
تراست والت نرم افزاری ندارد دارد دارد ندارد
جکس نرم افزاری دارد دارد دارد دارد
متا مسک آنلاین ندارد ندارد ندارد دارد
مای اتر والت آنلاین ندارد دارد دارد دارد

پرسش و پاسخ

  • آیا نگهداری اتریوم در صرافی ایرانی امنیت دارد؟

به طور کلی نگهداری اتریوم و هر ارز دیجیتال دیگر در صرافی‌ها (چه ایرانی و چه خارجی) به این معنی است که کنترل دارایی دیجیتال خود را به صرافی سپرده‌اید. 

  • بهترین کیف پول اتریوم کدام است؟

کیف پول‌هایی که در این مقاله معرفی شده، جزو بهترین والت های اتریوم هستند. انتخاب از میان این کیف پول‌ها بستگی به خود شما دارد.

  • آیا می‌توانم آدرس اتریوم خود را به دیگران بدهم؟

بله. شما برای دریافت اتریوم باید آدرس اتریوم خود را به فرستنده بدهید. آدرس اتریوم همانند شماره حساب شما در یک بانک است. همانطور که شما شماره حساب خود را به در اختیار دیگران قرار می‌دهید، آدرس اتریوم خود را نیز می‌توانید در اختیار دیگران قرار دهید. این کار امنیت اتریوم شما را تهدید نخواهد کرد.

  • عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای چیست؟

عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه، کلید خصوصی، Seed همه این‌ها یک مفهوم دارد. آنها را در اختیار کسی قرار ندهید. هر کس این عبارت بازیابی را در اختیار داشته باشد، صاحب اتریوم به شمار رفته و می‌تواند آن را از کیف پول شما خارج کند. 

  • آیا می‌توانم از عبارت کلید خصوصی اتریوم خود عکس بگیرم؟

این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. بهترین روش برای نگهداری کلید خصوصی، یادداشت کردن آن بر روی کاغذ است. توصیه می‌شود که کلید خصوصی خود را بر روی گوشی، لپ تاپ و یا به صورت آنلاین نگهداری نکنید.

سخن پایانی

اتریوم به عنوان دومین رمز ارز بازار ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار است که با توجه به تیم توسعه قوی یکی از آینده‌دارهای بازار ارزهای رمزنگاری شده است. این مقاله را به معرفی بهترین کیف پول اتریوم اختصاص دادیم. از میان والت های آنلاین، سخت افزاری و نرم افزاری مشهورترین Wallet های اتریوم را معرفی کردیم. در زمان انتخاب بهترین کیف پول‌های اتریوم باید به موارد زیادی توجه شود که امنیت و نحوه نگهداری کلید خصوصی ETH یکی از مهمترین پارامترها به شمار می‌آید. 

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

13 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا