متوسط مقالات عمومی

توکن‌های BRC-20 بیت کوین چه خطراتی دارند؟

در سال‌های اخیر، بازار ارزهای دیجیتال با معرفی توکن‌ها و پروژه‌های جدید به شدت گسترش یافت. حیات تمام این‌ پروژه‌ها، وابسته به جذب نقدینگی و تقاضایی است که در صورت نبود آن‌ها، همگی به سمت بیت‌کوین هدایت می‌شد. حدود ۱۰ سال است که شاهد آمدن و رفتن توکن‌هایی هستیم که نوید می‌دهند بیت کوین بعدی هستند؛ اما همه آن‌ها شکست می‌خورند و فقط در طول ظهور تا ناپدید‌شدن خود، اقلیت اندکی را ثروتمند می‌کنند. آیا این ادعا برای جدید‌ترین ترند بازار یعنی استاندارد BRC-20 بیت کوین نیز صادق است؟ آیا توکن‌هایی مانند Ordi ،PEPE و MEME که مبتنی بر BRC-20 هستند، بعد از مدتی ناپدید می‌شوند؟ برای آگاهی از پاسخ این سوالات و آشنایی با خطرات توکن‌های BRC-20 با میهن بلاکچین همراه باشید. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ظهور زنجیره‌ها و توکن‌های جدید در بازار کریپتو

خطرات و دلایل اسکم بودن BRC 20 بیت کوین
منبع: Thebitcoinmanual.Com

در سال‌های اخیر در بازار ارزهای دیجیتال، زنجیره‌ها و توکن‌های جدید فراوان و ارزانی ظهور کردند. هزاران توکن وجود دارد که شعار همه آن‌ها بر پایه تعصب ناآگاهانه کاربرانی است که احساس می‌کنند قیمت یک بیت کوین بسیار گران است. سازندگان این توکن‌ها چشم به تازه‌‌واردان دنیای بیت کوین دوخته‌اند تا با انتخاب یک سبد پرتفولیوی متنوع و توزیع سرمایه خود، آن‌ها را به اهداف شومشان برسانند.

در میان این هیاهو و رشد انفجاری توکن‌های جدید، بیت کوین همچنان به کار خودش ادامه‌ می‌دهد؛ اما بازار آلتکوین‌ها (Altcoin) به خاطر پامپ و دامپ (Pump and Dumps) قیمت‌ها به شدت بدنام شد. به هر حال کلاهبرداران آلتکوین‌ها بازهم آرام نمی‌نشینند؛ در بحبوحه از بین‌ رفتن حباب توکن‌های اسکم و نزدیک‌شدن قیمت به صفر، تنها گزینه آن‌ها تغییر نام هوشمندانه همان پروژه اسکم قبلی است.  

ترفند کلاهبرداران؛ نوآوری برای کوین‌های قدیمی

آیا تا همین چند سال پیش روایت بازار کریپتو این‌طور نبود که بیت کوین یک فناوری قدیمی است و عرضه اولیه‌ها (ICO)، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) آینده بازار را در دست خواهند گرفت؟ اما امروز همه آن ایده‌های ناکام، به نوعی به بیت کوین روی‌ آورده‌اند.

اوردینالز‌ها (Ordinal) و اینسکریپشن (Inscription) برای اولین بار ایجاد توکن‌های بی‌همتا (NFT) را در شبکه بیت کوین امکان‌پذیر کردند. اکنون توکن‌های BRC0-20 ادعا می‌کنند که یک راه‌حل مبتنی بر بیت کوین برای ایجاد و معامله دارایی‌های دیجیتال هستند. به هر حال، به دلایل متعدد ممکن است این توکن‌ها برخلاف تصور اکثر افراد، آینده خوبی نداشته باشند.

کلاهبرداری BRC 20
منبع: Google.Com

با یک جستجوی ساده در یوتیوب برای عبارت “BRC-20” تصاویر زیادی را می‌بینید که از پیش‌بینی رشد ۱۰۰ برابری این توکن‌ها دهانشان‌ بازمانده و در حیرت هستند؛ در حقیقت این‌ها افرادی هستند که یا پروژه کلاهبرداری خود را تبلیغ می‌کنند یا برای تبلیغ یک پروژه پول گرفته‌اند. در توییتر هم ارتشی از مخالفان بیت کوین با تصاویر پروفایل NFT وجود دارد که دائما در مورد این‌ صحبت می‌کنند که چطور استانداردهای BRC-20 و BRC-721 جذابیت و سرگرمی را به فضای بیت کوین برمی‌گردانند.

چرا توکن‌های BRC-20 گزینه ایده‌آلی برای سرمایه‌گذاری نیستند؟

آیا توکن های BRC 20 بیت کوین اسکم هستند
منبع: BSC News.Com

اگر همراهی این کلاهبرداران با توکن‌های BRC-20، هنوز شما را در مورد آینده مبهم این توکن‌ها متقاعد نکرده است؛ دلایل دیگری هم برای دوری از ترند کریپتویی BRC-20 وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. توکن‌های BRC-20 یک کلاهبرداری وابسته به بیت کوین

اول از همه باید به این نکته اشاره کنیم که توکن‌های BRC-20 هیچ ارتباطی با ارز دیجیتال بیت کوین ندارند؛ این توکن‌ها صرفا یک فایل اسکریپت جیسون (JSON) هستند که از طریق پروتکل اردینالز به بلاکچین بیت کوین اضافه می‌شوند. به این ترتیب، کاربران می‌توانند متادیتاهایی را به شبکه اضافه‌ کنند که قابلیت بازخوانی و انتقال به سایر زنجیره‌ها را دارند. اگرچه توکن‌های BRC-20 از نظر فنی در بلاکچین بیت کوین وجود دارند؛ اما یک بازار ثانویه هستند که برای منبع، طبقه‌بندی و نمایش در بلاکچین به مجموعه نرم‌افزارهای متفاوتی نیاز دارند.

توکن‌های BRC-20 به‌ واسطه مرتبط‌‌کردن خود با برترین ارز دیجیتال بازار کریپتو، از محبوبیت و اعتبار آن بهره‌ می‌برند. به عبارت دیگر این پروژه سعی می‌کند تا سرمایه‌گذاران مرددی را که تصور می‌کنند، توکن‌های BRC-20 به اندازه خود بیت کوین ایمن و قابل اعتماد هستند را جذب کند.

به هر حال ارتباط بین بیت کوین و توکن‌های مبتنی بر استاندارد BRC-20، یک ارتباط فریبنده و گمراه‌کننده است؛ زیرا این ترند جدید از سطح امنیت، تمرکززدایی یا پذیرش گسترده بیت‌کوین بی‌بهره است.

۲. مدیریت پیچیده و دشوار توکن‌های BRC-20

یکی از نقاط قوت بیت کوین در جذب افراد و پذیرش آن، سادگی و سهولت استفاده است. در مقابل توکن‌های BRC-20 دارای یک سری پیچیدگی‌های غیرضروری در فرایند مدیریت دارایی‌های دیجیتال هستند. درحقیقت ذخیره و تراکنش این توکن‌ها مستلزم استفاده از پروتکل و کیف پول جداگانه و انجام مراحل اضافه است.   

این پیچیدگی باعث سردرگمی کاربران می‌شود و خطر خطای انسانی را افزایش می‌دهد. در نتیجه احتمال از دست رفتن فایل قوت بیشتری می‌گیرد. این توکن‌ها برای افرادی مناسب هستند که از روش‌های حضانتی مدیریت دارایی استفاده می‌کنند، نه افرادی که خودشان مراحل مدیریت را انجام می‌دهند.

۳. توکن‌های BRC-20 ترویج‌دهنده معاملات متمرکز

همانطور که گفته‌شد مدیریت توکن‌های BRC-20 برای کاربران معمولی متامسک یا سایر صرافی‌ها، پیچیده و دشوار است. مطمئنا این افراد علاقه‌ای به یادگیری مدیریت توکن‌ها ندارند و از طرف دیگر نمی‌خواهند هزینه‌ای بابت تراکنش‌های همتا به همتا (P2P) بپردازند.

به‌علاوه بیت کوین دارای بازار سازهای خودکار نیست تا بتوان مانند زنجیره‌های دارای قراردادهای هوشمند (Smart Contract) این توکن‌ها را معامله کرد. بنابراین سوال این است که کاربران از چه طریقی می‌توانند به توکن‌های BRC-20 دسترسی داشته باشند؟ بله، صرافی‌های متمرکز (CEX).

از آنجایی که پیچیدگی مدیریت صحیح توکن‌های BRC-20 منجر به استفاده از روش‌های مدیریت حضانتی می‌شود، این فرایند به نفع صرافی‌ها تمام می‌شود؛ زیرا کاربران ترجیح می‌دهند، خروجی خرج‌نشده (UTXO) مرتبط به یک توکن BRC-20 را در صرافی باقی بگذارند. به این ترتیب دارایی‌های تحت مدیریت صرافی‌ها افزایش پیدا می‌کند و برای صرافی بهتر این است که از تراکنش فایل‌های جیسون حک‌ شده در بلاکچین بیت کوین، کارمزد دریافت کند.

صرافی‌های متمرکز با مشکلاتی مانند آسیب‌پذیری در برابر هک‌ها، کلاهبرداری و مشکلات امنیتی مواجه هستند. بنابراین توکن‌های BRC-20 با ترویج معاملات در پلتفرم‌های متمرکز، کاربران و سرمایه‌های آن‌ها را در معرض خطرات ذاتی مرتبط با CEXها قرار می‌دهند. از طرف دیگر توکن‌های BRC-20 در این چرخه معیوب با ترویج استفاده از صرافی‌های متمرکز، اصل تمرکززدایی و امنیت را نیز زیرسوال را می‌برند. این دو ویژگی، مهم‌ترین دلایل جذابیت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین هستند.

صرافی ارز دیجیتال هیوبی (Houbi) با وجود این‌که از پروتکل‌های لایتنینگ (Lightning) و لیکویید (Liquid) پشتیبانی نمی‌کند در توییتی از لیست‌کردن توکن‌های BRC-20 خبر داد.

صرافی Huobi:

یک خبر خوب! هیوبی از  brc-20 پشتیبانی می‌کند. اولین صرافی که بر اساس رای شما از یک توکن brc-20، پشتیبانی می‌کند. از بین سه توکن ORDI ، PEPE و MEME به توکن مورد علاقه خود رای دهید. تا دو روز دیگر، توکن برنده اعلام خواهد شد.   

لیست شدن توکن BRC 20 در صرافی Huobi

منبع: Thebitcoinmanual.Com

۴. تولید آسان توکن‌های BRC 20

علی‌رغم این‌که توکن‌های BRC-20 روی شبکه بیت‌کوین ساخته‌شده‌اند؛ بلاکچین بیت کوین نمی‌تواند هیچ‌ قانونی را روی یک توکن مبتنی بر BRC-20 اعمال کند. این توکن‌ها صرفا یک فایل هستند که قابلیت قرار گرفتن و خوانده‌ شدن روی بلاکچین بیت کوین را دارند. تولید این بلاک‌ها هیچ ارتباطی با قوانین اجماع ندارد و اصلا از طریق استخراج تولید نمی‌شوند.

تنها هزینه تولید توکن‌های BRC-20، هنگام اضافه‌کردن فایل از طریق یک تراکنش و تراکنش‌هایی است که از طریق آن‌ها UTXO مربوط به توکن‌ها را منتقل می‌کند.

ممکن است سهولت ایجاد توکن‌های BRC-20 در نگاه اول یک مزیت به نظر برسد؛ چراکه سرعت توسعه پروژه‌ها و برنامه‌های جدید را بالا می‌برد. اما این سهولت می‌تواند بازار را به سرعت مملو از توکن‌هایی با کیفیت پایین کند که هیچ هدف یا ارزش واقعی ندارند. در نتیجه ممکن است سرمایه‌گذاران و کاربران در تمایز پروژه‌های قانونی و پروژه‌هایی که صرفا با هدف سودجویی از هیاهوی این استاندارد شکل‌گرفته‌اند، دچار سردرگمی شوند.

۵. توکن‌های BRC-20 گمراه‌کننده افراد مبتدی

برای افرادی که تازه وارد دنیای بیت کوین می‌شوند، تعداد زیاد توکن‌ها و پروژه‌ها گیج‌کننده است. توکن‌های BRC-20 نیز با ارتباط گمراه‌کننده‌ای که با بیت کوین دارند، فقط باعث سردرگمی بیشتر این افراد می‌شوند.

در صورتی که تفاوت‌های بیت کوین و توکن‌های BRC-20 شفاف نباشد، ممکن است سرمایه‌گذاران جدید به اشتباه تصور کنند در شبکه امن و تثبیت‌شده‌ای مانند بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند. بنابراین با یک تصور غلط سرمایه خود را صرف یک توکن پرریسک و اثبات‌نشده می‌کنند.

۶. توکن‌های BRC-20 و ایجاد بازار اوراق بهادار ثبت‌نشده در بیت کوین

تا الان برای ایجاد اوراق بهادار در اکوسیستم بیت کوین، تلاش‌هایی صورت‌ گرفته است که چندان مورد استقبال نبوده‌اند. تصور کنید می‌خواهید از طریق ارائه اوراق بهادار به بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید. در این صورت می‌توانید توکن اوراق بهادار خود را روی زنجیره جانبی (Sidechain) لیکویید مینت و معامله کنید. از آنجایی که انجام این فرایند مستلزم رعایت قوانین نظارتی است، خوشایند سازندگان پروژه‌های کلاهبرداری راگ‌پول (Rug Pull) نیست. مهم‌ترین تفاوت بیت کوین و توکن‌های اوراق بهادری که در راه‌حل‌های لایه ۲ معامله می‌شوند، همین است.

یکی از مهم‌ترین خطرات توکن‌های BRC-20، پتانسیل آن‌ها برای تسهیل بازار اوراق بهادار ثبت‌ نشده است. از آنجایی که توکن‌های مبتنی بر BRC-20 می‌توانند نشان‌دهنده سهام یک پروژه، شرکت یا سایر سرمایه‌گذاری‌ها باشند، می‌توانند عملا قوانین نظارتی را دور بزنند و فروش و معامله اوراق بهادار ثبت‌نشده را امکان‌پذیر کنند. فقدان مقررات و قوانین نظارتی، منجر به افزایش خطر تقلب و دستکاری بازار می‌شود و سرمایه‌گذاران را در معرض ریسک‌های قابل‌توجهی قرار‌می‌دهد. در نهایت ممکن است این پروسه منجر به تشدید نظارت‌ها بر بیت کوین شود.  ‌  

همچنین در صورت ایجاد اوراق بهادار ثبت‌نشده روی بیت کوین، ممکن است این طور استدلال شود که اگر بیت کوین یک کالا است و توکن‌هایی روی بلاکچین بیت کوین معامله می‌شوند، پس سایر زنجیره‌های لایه ۱ نیز کالا هستند.

آیا توکن‌های BRC 20 اسکم هستند؟

توکن های استاندارد BRC-20 بیت کوین
منبع: Coolwallet.Io

اگرچه ایده ایجاد و معامله دارایی‌های دیجیتال روی بلاکچین بیت کوین جذاب به‌نظر می‌رسد؛ اما واقعیت توکن‌های BRC-20 فقط یک کلاهبرداری آلتکوین است که سعی می‌کند سرمایه‌ای را که به سمت بیت کوین می‌رود جذب کند و به جیب کلاهبرداران بریزد.

خطرات و ریسک‌های مرتبط با توکن‌های مبتنی بر BRC-20 بسیار بیشتر از مزایایی است که تبلیغ‌کننده‌های این ترند جدید ادعا می‌کنند. توکن‌های BRC-20 فقط نسخه جدیدی از طلای دیجیتال با رنگ و لعاب جدید هستند. حالا که زمینه برای هاوینگ (Halving) بعدی فراهم است و گمانه‌زنی‌ها برای حرکت بیت کوین به سقف قیمت بالاتر شکل‌گرفته است، این توکن‌ها یا هر پروژه‌ دیگری مانند آن‌ها می‌توانند توکن‌های خود را به سرعت و در حجم بالا بفروشند.

اگر با هدف سفته‌بازی (Speculation) جذب توکن‌های BRC-20 شده‌اید، می‌توانید با خیال راحت این هشدارها را نادیده بگیرید. اما اگر می‌خواهید پولی را که به‌سختی به‌دست آورده‌اید، به خاطر کاهش ارزش پول فیات در بازار ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، این هشدارها را در مورد BRC-20 جدی بگیرید.

سرمایه‌گذاران با دوری از توکن‌های BRC-20 و تمرکز روی بیت کوین، علاوه بر محافظت وجوه خود در برابر ریسک‌های غیرضروری، به رشد و ثبات اکوسیستم بیت کوین هم کمک کنند؛ اکوسیستمی که شامل رشد واقعی از جمله؛ اقتصاد چرخشی، برنامه‌های پاسخ به تقاضا برای بهبود امنیت و سایر موارد می‌شود.

با نگه‌داری بیت کوین به صورت خودحضانتی می‌توانید از تمام پیشرفت‌ها و نوآوری‌های موجود در این فضا استفاده کنید. اما با خرید توکن‌های BRC-20، صرفا نقدینگی خروج را برای شخصی فراهم می‌کنید که توانسته است یک فایل متنی را به بلاکچین اضافه کند و شما را متقاعد کند که این توکن ارزش دارد. بنابراین تصمیم با شما است که کدام یک را انتخاب کنید؛ بیت کوین یا توکن‌های BRC-20؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • آیا توکن‌های BRC20 کلاهبرداری هستند؟
    مهم‌ترین نکته در مورد توکن‌های BRC20 در این است که شما پول جای چیزی می‌دهید که هیچ ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند و به دلیل تنوع گسترده‌ای که این نوع توکن‌ها دارند، بازار آن‌ها هرگز به پایداری در تقاضا نخواهد رسید.
  • توکن‌های BRC20 چه خطراتی دارند؟
    مدیریت و نگهداری پیچیده، جذابیت برای صرافی‌های متمرکز، تولید و عرضه آسان، تسهیل فروش و معامله اوراق بهادار ثبت‌ نشده و سردرگمی افراد تازه‌کار از خطرات توکن‌های BRC20 است.

سخن پایانی

استاندارد BRC-20 ادعا می‌کند که یک راه‌حل مبتنی بر بیت کوین با قابلیت تولید و معامله دارایی‌های دیجیتال در این بلاکچین است. در این مدت توکن‌های زیادی مانند؛ Ordi ،PEPE و MEME با استفاده از این استاندارد عرضه شدند و به شدت مورد استقبال قرار گرفتند. اما دلایلی که به آن‌ها اشاره شد، حاکی از آن است که ترند جدید BRC20 آینده روشنی ندارد. به هر حال بررسی صحت و سقم این مطالب بر عهده شما است و اگر می‌خواهید در مورد BRC-20 بیشتر بدانید، می‌توانید از دو منبع GitBook – brc-20 و unisat.io کمک بگیرید. نظر شما در مورد توکن‌های BRC-20 چیست؟ آیا روند صعودی این توکن‌ها همچنان ادامه پیدا می‌کند یا در نهایت مانند پروژه‌های قبلی که سعی داشتند دارایی‌های غیربومی را به زنجیره پایه بیت کوین اضافه کنند، با شکست مواجه می‌شود؟

منبع
thebitcoinmanual.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا