کریپتو کده

صرافی غیرمتمرکز ThorSwap چیست؟ بررسی تورسواپ و توکن Thor

سواپ کردن BTC بر بستر شبکه بیت کوین و روی کیف پول لجر به تتر بر بستر شبکه اتریوم روی کیف پول متامسک فقط با یک کلیک، ویژگی جذابی است که تورسواپ ارائه می‌کند. در واقع این پلتفرم نه‌تنها از بیت کوین و اتریوم، بلکه از ۹ زنجیره مختلف و دارایی‌های بومی آن‌ها پشتیبانی می‌کند. تورسواپ در اصل یک تجمیع‌کننده صرافی غیرمتمرکز (Dex Aggregator) میان زنجیره‌ای است. ما قبلا به آموزش کار با Thorswap پرداخته‌ایم، اما در این مقاله توضیح می‌دهیم که صرافی غیرمتمرکز ThorSwap چیست و چگونه کار می‌کند. همچنین محصولات و سرویس‌ها، نقشه راه،‌ تیم، سرمایه‌گذارها،‌ مشارکت‌ها و توکن کاربردی این پلتفرم یعنی THOR را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

صرافی غیرمتمرکز ThorSwap چیست؟

پروژه تورسواپ چیست
منبع: medium

تور سواپ همانطور که گفتیم، یک تجمیع‌کننده صرافی غیرمتمرکز (Dex Aggregator) میان زنجیره ای است که بر بستر پروتکل نقدینگی کراس چین تورچین ساخته شده است. تورسواپ را می‌توان رابط کاربری اصلی همه محصولات و خدمات Thorchain دانست. این صرافی به کاربرانش این امکان را می‌دهد که تراکنش‌های کاملا غیرمتمرکز، بین شبکه‌های مختلف لایه یک انجام دهند. این پلتفرم برای اولین بار با عنوان BEPSwap در سال ۲۰۲۰ روی شبکه تک زنجیره‌ای تورچین با نام (Chaosnet (SCCN تاسیس شد؛ سپس در سال ۲۰۲۱ روی شبکه چند زنجیره‌ای تورچین (MCCN) ایجاد شد.

صرافی غیرمتمرکز تورسواپ در حال حاضر از ۹ شبکه بلاکچینی مختلف پشتیبانی می‌کند، البته هنوز با صرافی‌های غیرمتمرکز همه این شبکه‌ها تعامل ندارد. مثلا از شبکه کازمس فقط رمزارز ATOM پشتیبانی می‌شود. بلاکچین‌هایی که Thorswap پشتیبانی می‌کند عبارتند از:

برای هر یک از این شبکه‌ها از کیف‌پول‌هایی پشتیبانی می‌شود که از قسمت Wallet صرافی تورسواپ می‌توان برای مشاهده و اتصال آن‌ها استفاده کرد. موضوع مهم بعدی این است که امنیت، مقیاس‌پذیری و غیرمتمرکز بودن اولویت همه محصولات و خدمات تورسواپ است. به همین دلیل توکن Thor ایجاد شده که اکثر آن در اختیار جامعه است. در ادامه مقاله و در یک بخش به بررسی این توکن خواهیم پرداخت.

در مورد ایده و هدف تورسواپ باید بگوییم این پروتکل قصد دارد انتقالات بین شبکه‌ای را ساده‌تر کند. برای مثال اگر قصد تبدیل دو ارز از دو شبکه متفاوت، مثلا بیت کوین و اتریوم را دارید باید از نسخه رپد شده بیت کوین استفاده کنید که این موضوع باعث انجام یک سواپ اضافه و در نتیجه کارمزد بیشتر می‌شود. تورسواپ با استفاده از فناوری میان زنجیره‌ای این مشکل را حل کرده و قصد دارد انتقالات بین شبکه‌های مختلف را ساده‌تر کند.

تورسواپ چگونه کار می‌کند؟

سه اکوسیستم در نحوه کار کردن Thorswap نقش دارند. برای درک بهتر چگونگی کارکرد این پلتفرم، در ادامه به بررسی این اکوسیستم‌ها می‌پردازیم.

اکوسیستم تورچین

تورسواپ از پروتکل نقدینگی تورچین استفاده می‌کند تا به نقدینگی رمزارزهای لایه یک دسترسی داشته باشد. در واقع اگر تورچین را به عنوان لایه پایه حساب کنیم، تورسواپ لایه بالایی و رابط کاربری محسوب می‌شود. تورچین بر اساس الگوریتم اجماع Tendermint کار می‌کند. توکن بومی تورچین RUNE است که به عنوان واسطه برای تراکنش‌های بین بلاکچینی عمل می‌کند و دیگر نیازی به توکن‌های Wrapped شده نیست. هزینه تراکنش در تورسواپ بسته به شبکه‌ای که انتخاب می‌کنید دارد و الزامی به داشتن توکن RUNE برای گس فی نیست.

THORSynth نماینده‌ای از دارایی‌های وثیقه‌گذاری شده در تورچین است که همیشه مقداری ثابت با ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین یا اتریوم دارد. این توکن‌ها بر خلاف توکن‌های رپد‌شده، توسط استخرهای تورچین پشتیبانی می‌شوند. این استخر‌ها ۵۰ درصد از خود دارایی‌ها و ۵۰ درصد از توکن RUNE تشکیل شده‌اند. کیف پول‌هایی که از این دارایی‌های مصنوعی پشتیبانی می‌کنند عبارتند از: KeyStore ،Ledger ،Trust Wallet و Xdefi wallet.

اکوسیستم تورسواپ

vTHOR استیکینگ
منبع: ThorSwap

تور سواپ نه تنها پلتفرم سواپ کردن میان زنجیره‌ای است؛ بلکه تامین کننده نقدینگی استخر‌های تورچین هم محسوب می‌شود. تامین‌کننگان نقدینگی می‌توانند سرمایه خود را در استخرهای موجود عرضه کنند و عملکرد موقعیت خود را با پلتفرم THORyield که توسط تیم تورسواپ آماده شده است، آنالیز کنند. تورسواپ یک کیف پول چندامضایی (Multi-sig) به نام THORSafe هم دارد.

این پلتفرم قابلیت استیکینگ نیز دارد. با استیک کردن توکن THOR، توکن vTHOR را دریافت می‌کنید. vTHOR یک توکن عضویتی برای اهدای جوایز به کاربران فعال است. مکانیسم جدید استیکینگ تور به این صورت است که کاربران می‌توانند ۷۵ درصد از فی تراکنش‌ها را به عنوان جایزه دریافت کنند. همچنین vTHOR، سود خودکار (Auto-Coumpounding) دارد و برای استیک مجدد پاداش نیاز به گس فی و انجام دو تراکنش نیست. این توکن قابلیت انتقال دارد و با هولد کردن آن می‌توانید روی معاملات تخفیف بگیرید. vTHOR روی اتریوم و با استاندارد ERC-4626 ایجاد شده است.

اکوسیستم THORFi

این بخش هنوز راه‌اندازی نشده است. در آپدیت‌های بعدی قرار است بخش‌هایی مثل وام‌دهی و قابلیت‌های دیگر از جمله تامین نقدینگی یک طرفه به تورسواپ اضافه شود.

سرویس‌ها و محصولات تورسواپ

سرویس های تورسواپ
منبع: app.thorswap.finance

در این قسمت می‌خواهیم به بررسی سرویس‌‌هایی که از طریق پلتفرم تورسواپ می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت بپردازیم. طبیعتا سرویس اصلی این پلتفرم تبدیل رمزارزهای مختلف به یکدیگر است که از قسمت Swap می‌توان به آن دسترسی داشت. در ادامه ما سراغ دیگر سرویس‌های تورسواپ خواهیم رفت.

کسب سود (Earn)

این سرویس امکان واریز دارایی‌های بومی زنجیره‌های تحت پشتیبانی و کسب سود در ازای آن‌ها را می‌دهد. کاربران دارایی خود را به صندوق‌های پس‌انداز (Savers Vaults) تورسواپ واریز می‌کنند و سود را به صورت همان رمزارز دریافت می‌کنند. از این صندوق‌ها برای تامین نقدینگی در تورچین استفاده می‌شود. سودی که از این طریق به کاربران می‌رسد، تقریبا نصف سودی است که در ازای تامین نقدینگی در استخرهای تورسواپ به آن‌ها پرداخت می‌شود.

تورییلد (YHORYield) 

تورسواپ این بخش را Home کاربران معرفی می‎‌کند؛ جایی که شما به هر چیزی از شبکه تورچین دسترسی خواهید داشت. قسمت داشبورد پارامترهایی مثل حجم معاملات ۲۴ ساعته، میزان ارزش کل قفل‌شده، میزان کل نقدینگی و غیره را نشان می‌دهد.

با تورییلد می‌توانید موقعیت نقدینگی خود را دنبال کنید و همچنین قابلیتی دارد که می‌توانید میزان سود خود را در مقایسه با زمانی که این دارایی‌ها را فقط هولد می‌کردید، مقایسه کنید. ورژن ۲ تورییلد از چارت‌های OHLC تریدینگ‌ویو استفاده و از تایم‌فریم‌های هفتگی، ماهانه و ALL پشتیبانی می‌کند.

استخرهای تورسواپ

همه نقدینگی استخرهای تورسواپ به صورت جفت ارز با توکن RUNE هستند. برای مثال اگر وارد استخر BTC-RUNE شوید، می‌توانید ارز BTC ،RUNE یا ترکیبی از BTC-RUNE را به نقدینگی این استخر اضافه کنید. به دلیل پنجاه پنجاه بودن این استخرها با توکن RUNE، اگر فقط یکی از ارزها مثلا BTC را اضافه کنید، نیمی از آن با یک سواپ خودکار به RUNE تبدیل می‌شود و در نهایت به صورت ترکیبی مساوی از آن‌ها وارد استخر می‌شود. برداشت دارایی هیچ محدودیت زمانی ندارد و می‌توانید تعیین کنید چند درصد از نقدینگی را چه به صورت جفت ارز چه تک ارز برداشت کنید.

مورد بعدی به وجود آمدن ضرر ناپایدار (impermanent loss) به دلیل بالانس نگه داشتن استخرها است. تورسواپ به ازای هر روز، یک درصد از مقداری که ممکن است متضرر شوید را تضمین می‌کند. فرض کنید بعد از گذشت ۱۰۰ روز قصد برداشت دارایی خود را دارید و به دلیل وجود نوسانات دچار ضرر شده‌اید. هنگام برداشت، تورسواپ کل میزانی که متضرر شده‌اید را به شما پرداخت می‌کند. همین‌طور اگر در روز ۳۰ام قصد برداشت داشته باشید، تورسواپ ۳۰ درصد از ضرر را پشتیبانی می‌کند.

نام‌های دامنه تورچین (THORNames)

این سرویس را می‌توانستیم به عنوان بخشی از اکوسیستم تورچین معرفی کنیم، اما چون ثبت آن در تورسواپ انجام می‌شود در این بخش به آن می‌پردازیم. سیستم THORNames یک سیستم نام‌دهی دامنه برای کیف پول شما روی شبکه تورچین است. تورنیم‌ها آدرس کیف پول چند زنجیره‌ای شما را ساده می‌کنند.

در حال حاضر برای ثبت یک نام در شبکه تورچین باید مقدار ۱۰ توکن RUNE برای ثبت‌نام و به ازای هر سال ۱ توکن RUNE پرداخت کنید؛ مثلا برای خرید یک نام دامنه به مدت ۱۰ سال باید ۲۰ توکن RUNE پرداخت کنید. همچنین علاوه بر شبکه THOR می‌توانید چند آدرس از شبکه‌های مختلف مثل شبکه BNB یا BTC را به این نام وصل کنید. با این کار برای انجام سواپ از یک شبکه به شبکه مورد نظر کافیست از نام دامنه آن استفاده کنید. دارایی شما به آدرس کیف پول مورد نظر منتقل می‌شود، حتی اگر آن کیف پول به پلتفرم وصل نباشد.

تورچاد (THORChad)

تورچاد یک نوع DAO است که برای پروژه های خلاقانه تورسواپ مثل NFT‌ها و بازی‌ها طراحی شده است. به گفته تیم تورسواپ، این بخش برای ارتباط و صمیمیت و حس تعلق بین کاربران به وجود آمده است. برای داشتن حق رای در DAO تورچاد، کاربران باید توکن vTHOR را استیک کنند. 

تورنود (THORNode)

تورسواپ یک اپلیکیشن تحت وب و دسکتاپی با عنوان تورنود نیز ارائه داده است. اپراتورهای نود شبکه می‌توانند با وصل کردن کیف پول‌های مختلف مثل لجر، تراست ولت و XDefi نودهای خود را مدیریت کنند. همچنین می‌توانند تراکنش‌ها و سایر اطلاعات مربوط به آن نود را تحت نظر داشته باشند.

نقشه راه تورسواپ

نقشه راه تورسواپ
منبع: Medium

در ابتدا باید بگوییم که نقشه راه رسمی و جدیدی برای تورسواپ منتشر نشده است، اما این پلتفرم گزارش‌های ماهانه‌ای ارائه می‌کند که در آن به برنامه‌های آینده نزدیک اشاره می‌کند. این پلتفرم ورژن ۲ خود را در ماه آوریل سال ۲۰۲۲ لانچ کرد. تورسواپ امکان استیکینگ را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است. پشتیبانی کردن از تجمیع‌کنندگان میان زنجیره‌ای قدم بعدی Thorswap است. در حال حاضر بهترین تجمیع‌کنندگان، بیشتر روی شبکه‌هایی مثل اتریوم و پالیگان تمرکز می‌کنند. در حالی که تبادل دارایی‌های Long-tail (دارایی‌هایی که حجم کمتری دارند و زیاد شناخته شده نیستند) از یک شبکه به شبکه دیگر نیاز به یک صرافی یا پل متمرکز دارد.

آپدیت‌های بعدی تورسواپ (Aggregator of aggregator) این مشکل را حل خواهد کرد. این سیستم از نقدینگی تورچین برای پشتیبانی از استخرهایی مثل آوالانچ، فانتوم، پالیگان، سولانا و غیره استفاده می‌کند. بنابراین به مرور شاهد پشتیبانی از دارایی‌های Long-tail ERC-20، رمزارزهای لایه ۱ سازگار با EVM و شبکه‌های لایه دو (پالیگان، آربیتروم و غیره)، توکن‌های سولانا و تعامل با IBC خواهیم بود.

بررسی تیم تورسواپ

طبق مصاحبه‌ای که تورسواپ با Qi Capital داشت، هویت اعضای این تیم ناشناس است. طبق اطلاعات این مصاحبه، تیم ThorSwap متشکل از ۲۵ نفر و همچنان در حال گسترش است. مدیر تورسواپ برای ۳ سال یکی از توسعه دهندگان تورچین بود و یکی دیگر از توسعه‌دهندگان از پروژه Dapper Labs آمده‌ است. دیگر اعضای تیم شامل دیزاینرها که کارهای گرافیکی و پروژه‌های ان اف تی را بر عهده دارند و ادمین‌های شبکه‌های اجتماعی مثل دیسکورد و توییتر هستند.

بررسی سرمایه‌گذاران و مشارکت‌های تورسواپ

طبق اطلاعات کرانچ‌بیس Thorswap طی یک دوره جذب سرمایه توانست ۳.۸ میلیون دلار جذب کند. سرمایه‌گذاران این پروژه عبارتند از:

 • Proof Group
 • 0x Ventures
 • IDEO CoLab Ventures
 • Thorchain
 • Nine Realms
 • Sanctor Capital
 • Fomocraft Ventures
 • True Ventures
 • Qi Capital

تورسواپ علاوه بر همکاری با تورچین، با پلتفرم‌های ThorStater و XDefi Wallet نیز همکاری می‌کند. توراستاتر یک لانچ‌پد IDO است. فروش عمومی (IDO) تورسواپ روی این پلتفرم صورت گرفت. توکن توراستاتر XRUNE است که مثل یک پل بین IDO پروژه‌ها و استخر نقدینگی تورچین عمل می‌کند. آخرین مشارکت مهم تورسواپ نیز به اواخر سال ۲۰۲۲ و همکاری با KyberSwap مربوط می شود. کایبرسواپ یک صرافی غیرمتمرکز تجمیع‌کننده نقدینگی است که از چندین شبکه از جمله اتریوم و آوالانچ پشتیبانی می‌کند.

توکن THOR چیست؟

توزیع توکن Thor
منبع: docs.thorswap.finance

رمزارز تور، توکن کاربردی تورسواپ است که برای بهینه‌سازی معاملات طراحی شده و کاربردهای زیادی در این پلتفرم دارد. تور توکن حاکمیتی پلفترم هم هست و هولدرهای آن می‌توانند در رای‌گیری و تصمیم‌های تورسواپ مشارکت کنند. این توکن برای استیکینگ، پاداش به رفتارهای مثبت کاربران و کامیونیتی، تخفیف در کارمزدهای پلتفرم، سهیم شدن درآمد ناشی از کارمزدها با کاربران و مجوز دسترسی به برخی محتواها و برنامه‌ها هم کاربرد دارد. همچنین THOR نقش مکمل و ارزش آفرین برای توکن RUNE و سایر دارایی‌های اکوسیستم تورچین را دارد.

تعداد کل‌ توکن‌های تور ثابت و برابر با ۵۰۰ میلیون واحد در نظر گرفته شده است و ۴ سال طول می‌کشد تا همه توکن‌ها آزاد شوند. نحوه توزیع توکن تور به شرح زیر است:

 • ۵۰ درصد به عنوان مشوق و پاداش برای کامیونیتی
 • ۱۵ درصد برای مشارکت‌کنندگان اصلی
 • ۱۰ درصد برای سرمایه‌گذاران
 • ۱۰ درصد برای فروش عمومی
 • ۵ درصد برای ایردراپ
 • ۱۰ درصد برای خزانه‌داری اکوسیستم

دوره وستینگ توکن‌های سرمایه‌گذاران ۲۴ ماه و توکن‌های مشارکت‌کنندگان اصلی ۳۶ ماهه است. به گزارش میهن بلاکچین قیمت Thor در زمان نگارش این مقاله ۰.۱۶ دلار است و با ارزش بازار حدودا ۱۷.۲ میلیون دلاری، در رتبه ۷۹۷ بین تمام ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. بیشترین قیمت این توکن ۳.۰۵ دلار در تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۰ و کمترین قیمت آن ۰.۰۸ دلار در تاریخ ۱۸ آبان ۱۴۰۱ ثبت شده است.

ارز دیجیتال THOR را از کجا بخریم و کیف پول مناسب آن چیست؟

توکن THOR بر بستر اتریوم و با استاندارد ERC-20 ایجاد شده است. این توکن را می‌توانید در صرافی‌ غیرمتمرکز سوشی سواپ و همچنین صرافی متمرکز کوینکس خرید و فروش کنید. همچنین می‌توان با استفاده از خود پلتفرم تورسواپ این توکن را تهیه کرد.

با توجه به این که توکن تور بر بستر شبکه اتریوم ایجاد شده است،‌ تمام کیف پول‌هایی که از این شبکه پشتیبانی می‌کنند برای نگهداری آن مناسب هستند. ما قبلا در مطلبی به بهترین کیف پول های اتریوم پرداخته‌ایم که در بین آن‌ها می‌توان به متامسک، تراست والت و کیف پول سخت‌افزاری لجر اشاره کرد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • صرافی غیرمتمرکز THORSwap چیست؟
  تورسواپ یک تجمیع‌کننده صرافی غیرمتمرکز یا Dex Aggregator است که بر بستر تورچین ساخته شده و امکان تبادلات میان زنجیره‌ای را فراهم می‌کند. این صرافی از ۹ زنجیره از جمله بیت کوین، اتریوم، لایت‌کوین، دوج‌کوین، آوالانچ، BNB Chain، بیت کوین کش، تورچین و کازمس پشتیبانی می‌کند.
 • توکن THOR چیست؟
  توکن THOR توکن بومی و حاکمیتی پلتفرم تورسواپ است که کاربردهای متعددی در این پلتفرم و اکوسیستم تورسواپ دارد. عرضه این توکن محدود و برابر با ۵۰۰ میلیون واحد است.

جمع‌بندی

در این مقاله صرافی غیرمتمرکز THORSwap که در اصل یک Dex Aggregator میان‌زنجیره‌ای است را معرفی کردیم. این صرافی بر بستر پروتکل نقدینگی کراس‌چین تورچین ساخته شده است و به نوعی یک رابط کاربری برای این پروتکل است. همچنین به نحوه کارکرد و سرویس‌های تورسواپ نیز پرداخته شد. در ادامه هم به بررسی توکن این شبکه یعنی THOR پرداختیم و صرافی‌ و کیف‌پول‌ مناسب آن را معرفی کردیم. نظر شما درباره صرافی غیرمتمرکز ThorSwap چیست؟ آیا می‌تواند به بزرگرین Dex Aggregator تبدیل شود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا