چگونه از اسکم ارز دیجیتال و کلاه‌برداری‌های این زمینه در امان بمانیم؟

زمانی که یک فناوری جدید و ابتکار‌آمیز مانند فناوری ارز دیجیتال (cryptocurrency) ظاهر می‌شود، افرادی سخت‌کوش و الهام‌بخش سعی می‌کنند که از این فناوری در جهت مثبت استفاده کنند و کاربرد‌های آن را بیابند. از طرف دیگر، افراد شرور نیز می‌خواهند از این فناوری سوء استفاده کرده و به صورت ناصادقانه از آن کسب درآمد کنند.

در حیطه ارز‌های دیجیتال، با پدیده‌ای به نام اسکم ارز دیجیتال (cryptocurrency scam) مواجه هستیم که متاسفانه هر ساله قربانیان زیادی گرفتار آن می‌شوند. کلاه‌بردار‌های اینترنتی، امروزه به لطف ارز دیجیتال می‌توانند به تراکنش‌های ناشناس در اینترنت بپردازند و در این میان به اشخاص ثالث مانند بانک‌ها و نهاد‌های حکومتی نیاز نداشته باشند که این کار را برای این کلاه‌بردار‌ها بسیار آسان کرده است.

فضای ارز دیجیتال و بلاک چین از لحاظ فنی ایمن است و همین سبب استفاده پروژه‌های اسکم ارز دیجیتال شده است. امروزه کلاه‌بردار‌ها با روش‌هایی ساده اقدام به کلاه‌برداری از کاربران کریپتو می‌کنند. پس در هنگام فرستادن کوین‌های خود باید کاملا مطمئن شوید که این کوین‌ها را به آدرس مورد نظر می‌فرستید و آنها را برای فرد دیگری ارسال نمی‌کنید.

چند نمونه از کلاه‌برداری و اسکم ارز دیجیتال

اسکم ارز دیجیتال کلاهبرداری ایمیل اشخاص معروف

وقتی افراد پدیده جعل هویت آنلاین را تجسم می‌کنند، معمولا فردی با عینک دودی و سوئیشرت تیره به ذهنشان می‌آید که در اطراف او مانیتور‌هایی با کد ماتریس سبز وجود دارند!

در واقع، طرح‌های جعل هویت آنلاین چندان از لحاظ فنی پیچیده نیستند. در ادامه به چند مورد از این طرح‌ها از ساده‌ترین آنها تا پیچیده‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

ادعا کردن شهرت فرد دیگر

در این حالت، افرادی با ما تماس می‌گیرند که نام آنها با نام فرد واقعی تطابق ندارد؛ مثلا تعداد زیادی از کاربران در تلگرام و یا از طریق ایمیل چنین پیام‌هایی دریافت کرده‌اند. این به احتمال زیاد یک اسکم واضح است.

فرض کنید که فرد با اکانت تلگرام پیام می‌دهد و خود را Bill Gates معرفی می‌کند و از شما می‌خواهد که شماره حساب خود را تایید کنید تا برای شما مقداری پول بفرستد.

جعل هویت و نام جعلی که در فضای ارز دیجیتال هم دیده می‌شود

در این روش، فرد کلاه‌بردار ادعا می‌کند که فرد دیگری است و سعی می‌کند چیزی را به شما نشان دهد که به نظر کارت شناسایی آن فرد برسد.

در رسانه‌های اجتماعی، می‌توان هر نامی را برای خود برگزید و مثلا اکانت خود را با نام بیل گیتس درست کرد؛ نباید گول این اکانت‌ها را خورد و حتما باید به شیوه‌ای رسمی این اکانت‌ها تایید شوند و بعد به آنها اعتماد کنید.

مثلا در توییتر، از طریق Blue Check می‌توان در مورد نام صاحبان اکانت‌ها مطمئن شد. اینستاگرام هم چنین سیستمی دارد.

جعل نام‌های کاربری با حروف و فونت مشابه

تصور کنید که شما نام کاربری واقعی بیل گیتس را شناسایی کرده‌اید و آن Bill است. آیا زمانی که با این نام کاربری صحبت می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که حتما با بیل گیتس صحبت می‌کنید؟

متاسفانه این طور نیست و کلاه‌بردار‌ها می‌توانند اقدام به ایجاد نام کاربری مشابه کنند و فرضا تعدادی از حروف را کوچک و بزرگ کنند. این روش جعل هویت بسیار ساده است و چیزی فنی و پیچیده نیست؛ اما عده زیادی قربانی آن می‌شوند. این نوع کلاه‌برداری و اسکم ارز دیجیتال هم زیاد اتفاق می‌افتد و باید مواظب آن بود.

این نوع کلاه‌برداری در زمینه دامنه ایمیل و غیره نیز روی می‌دهد. بعضی اوقات تعدادی از حروف پس و پیش می‌شود و یا تغییر می‌کند و ایمیل مورد نظر بسیار شبیه ایمیل افراد و سازمان‌های مشهور خواهد بود. ممکن است شما ایمیلی را از Mircosoft دریافت کنید و تصور کنید که آن را از Microsoft دریافت کرده‌اید.

کلاه‌برداری ایمیلی

این روش در مقایسه با روش‌های قبلی پیچیده‌تر است و نیاز به دانش فنی بیشتری دارد. متاسفانه تشخیص این روش خیلی آسان نیست.

در مثال‌های قبل، کلاه‌برداری‌ها از طریق چشم قابل رویت بود و تنها به مقداری دقت و توجه نیاز داشت؛ اما در این مورد، فرد کلاه‌بردار متاداده خود را ویرایش می‌کند و آن را با جزئیات فرد مورد نظر تطابق می‌دهد، بنابراین تشخیص آن بسیار دشوار خواهد بود.

خوشبختانه امروزه روش‌های مقابله پیشرفت کرده‌اند و فرضا در Gmail، در هنگام چنین کلاه‌برداری‌هایی هشدار داده می‌شود. البته باید همواره هوشیار باشید؛ زیرا این کلاه‌بردار‌ها همگام با فناوری حرکت می‌کنند و همواره در جستجوی روش‌هایی برای دور زدن اقدامات امنیتی هستند.

در جهان ارز دیجیتال هم این مسئله به وضوع دیده می‌شود و پدیده اسکم ارز دیجیتال روز به روز پیچیده‌تر می‌شود.

وقتی مشکوک هستید، باید به چه چیزی شک کنید؟

اسکم ارز دیجیتال کلاهبرداری ایمیل اشخاص معروف

در حالی که توجه به ارسال‌کننده پیام بسیار مهم است؛ اما گاهی محتوا آنقدر جذاب است که توجه شما را بر هم می‌زند و متوجه فعالیت‌های مشکوک نمی‌شوید. این هشدار‌های عمومی را باید در زمینه ارز دیجیتال هم مد نظر قرار دهید و همواره در اسکم ارز دیجیتال به این موارد توجه داشته باشید. توصیه می‌کنیم که در موارد زیر مراقب خود باشید:

  • معمولا پیام‌هایی که از جانب منابع رسمی دریافت می‌شوند، مورد بازبینی قرار می‌گیرند و دارای اشتباهات املایی و قواعدی نیستند. زمانی که پیام دریافتی شما دارای خطا‌های قواعدی و املایی زیادی باشد، باید مشکوک شوید و به دقت پیام را مورد بررسی قرار دهید. این در کلاه‌برداری‌های ارز دیجیتال هم زیاد دیده شده و معمولا کلاه‌بردار‌ها دارای مشکلات املایی و قواعدی در پیام‌های خود بوده‌اند. پس این روش را در اسکم ارز دیجیتال هم می‌توان به عنوان یک اصل در نظر گرفت.
  • اگر چیزی آنقدر خوب باشد که باور آن سخت باشد، به احتمال زیاد کلاه‌برداری است. فرضا اگر با شما تماس بگیرند و به شما تخفیف ۵۰ درصدی برای خرید چیزی را پیشنهاد دهند، باید به آن مشکوک شد.
  • اگرچه همواره پیام‌هایی ناخواسته برای بازاریابی به دست افراد می‌رسد، باید مواظب جعل هویت بود و قبل از ارسال اطلاعات حساس و یا انتقال وجه باید همواره جوانب کار را سنجید و با تحقیق و بررسی این کار را انجام داد.
  • همواره در مکالمه‌ها و ارتباطات خود اگر با هشدار‌هایی مانند اصرار زیاد، تناقض سخنان طرف و غیره روبرو شدید، این حق شماست که ارتباط را قطع کرده و به آن شک کنید.
  • اگر از فعالیت‌های غیرقانونی دنباله‌رویی کنید و یا در جستجوی سود زیاد با سرمایه‌گذاری اندک و یا بدون هیچ گونه سرمایه‌گذاری باشید، به احتمال زیاد گرفتار کلاه‌برداری می‌شوید. این موضوع را می‌توان در اسکم ارز دیجیتال هم مد نظر قرار داد و آن را به عنوان یک اصل در نظر گرفت.

همیشه مراقب باشید

زمانی که پیامی را از فردی دریافت می‌کنید که ادعا می‌کند که از جانب فرد یا سازمان مشهوری با شما تماس گرفته است، حتما با کانال رسمی آن فرد و یا سازمان تماس بگیرید و صحت و یا سقم این ادعا را ثابت کنید. این بهترین روش برای اطمینان یافتن از قضیه است.

وقتی که می‌خواهید اقدام به تایید چیزی کنید، از لینک و یا تماس فراهم شده در زنجیره ایمیل‌ها استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است توسط عامل بدکار مهندسی شده باشد. زمانی که پیامی را به سازمانی می‌فرستید، جواب دادن با توجه به بزرگی سازمان، ممکن است به طول بیانجامد که در این هنگام باید شکیبایی پیشه کنید. همواره تقاضای تایید کنید و اطمینان پیدا کنید که این تایید با استاندارد‌های شما مطابقت داشته باشد. این نکات را می‌توان در مورد پدیده اسکم ارز دیجیتال هم به عنوان یک اصل مورد توجه قرار داد.

فراموش نکنید که این حق شماست که در هر مرحله‌ای از طرف خود بخواهید که اظهارات خود را تایید کند. فرضا می‌توانید این کار را با تماس از طریق یکی از شماره تلفن‌های فراهم شده در کانال رسمی سازمان مورد نظر انجام دهید. منابع رسمی هرگز از تایید هویت خود ناراحت نمی‌شوند و همواره روش‌هایی برای این کار دارند. اگر اطلاعات فراهم شده برای شما کافی نیست، حتما تقاضای اطلاعات بیشتری کنید. فراموش نکنید که این نکات امنیتی مهم را در جهان ارز دیجیتال هم مورد استفاده قرار دهید و در زمینه اسکم ارز دیجیتال به آنها توجه داشته باشید.

شمشیر‌های دو لبه

از اینترنت می‌توان استفاده‌های زیادی کرد و به هزاران شیوه با افراد ارتباط برقرار کرد. از طرف دیگر، کلاه‌برداری‌های زیادی نیز در فضای اینترنت در کمین ما هستند که باید مراقب آنها باشیم. ارز دیجیتال هم همین طور است؛ از این ارز‌ها می‌توان برای پرداختی‌های ناشناس و غیرمتمرکز استفاده کرد، اما از طرف دیگر باید مراقب پدیده اسکم ارز دیجیتال نیز بود.

امیدواریم که توصیه‌های مطرح شده در این مقاله برای شما مفید باشد و با استفاده از آنها بتوانید از خودتان در برابر طرح‌های اسکم ارز دیجیتال مراقبت کنید.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع blog.coinmarketcap wikipedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر