پیشرفته کریپتو پدیا

چگونه در ۷ گام ارز دیجیتال بسازیم؟ + نحوه ساخت توکن BEP-20

برای بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال ساخت کوین، ایجاد توکن کاربردی و داشتن یک جامعه کریپتویی در این حوزه، ایده‌ای هیجان‌انگیز است. اما از کجا باید شروع کرد؟ برای ساخت ارز دیجیتال در قالب کوین یا توکن، راه‌های مختلفی وجود دارد. هزینه و دانش مورد نیاز نسبت به پیچیدگی هر پروژه نیز متفاوت است. اگر به فکر ساخت توکن خود هستید، می‌خواهید آن را در صرافی‌های غیرمتمرکز لسیت کنید و به آن لوگو اضافه کنید، در این مقاله از میهن بلاکچین با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲ مهر ۱۴۰۱ به‌روز‌رسانی شده است.

ارز دیجیتال چیست؟

ساخت ارز دیجیتال
منبع: f10.global

رمزارز یا کریپتو، یک دارایی دیجیتال با کاربردهای متنوع است. از این دارایی‌های اساسا برای انتقال ارزش بین کاربران استفاده می‌شود؛ ارزش‌هایی از جمله پولی، مالکیتی یا حتی امتیاز رای دادن. کریپتوها به دلیل ریشه دواندن در تکنولوژی بلاک چین، متفاوت از دیگر سیستم‌های پرداخت دیجیتالی هستند. این فناوری،‌ به رمزارزها آزادی عمل بیشتری در برابر ارگان‌های متمرکز مانند دولت‌ها یا بانک‌ها می‌دهد.

بیت کوین معروف‌ترین و اولین ارز دیجیتال است. کاربرد این کوین بسیار ساده بوده و فقط برای انتقال پول بین کاربران در سراسر جهان استفاده می‌شود که به هیچ واسطه‌ای نیاز ندارد. بلاکچین این ارز،‌ تاریخچه همه تراکنش‌ها را ثبت و امنیت و ثبات شبکه را تضمین می‌کند.

تفاوت بین کوین و توکن در دنیای کریپتوها

رمزارزها به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند: کوین‌ها و توکن‌ها. تفاوت بین آنها ساده است. کوین‌ها مانند بیت کوین یا اتریوم،‌ بلاکچین اختصاصی خود را دارند. کوین‌ها عموما کاربردهای خاصی در کل شبکه دارند؛ مانند پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، استیکینگ یا شرکت در حکمرانی شبکه.

توکن‌ها روی دیگر بلاکچین‌های موجود ساخته می‌شوند. کاربردشان می‌تواند شبیه کوین‌ها باشد؛ اما کاربرد اساسی آنها در درون پروژه‌هایشان است. به عنوان مثال، می‌توان توکن CAKE را نام برد که مربوط به پنکیک سواپ بوده و روی شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) عرضه شده است. از این توکن می‌توان در اکوسیستم پنکیک سواپ برای پرداخت برخی تراکنش‌ها مانند مینت کردن توکن‌های NFT و … استفاده کرد.

با وجود اینکه توکن CAKE بلاکچین اختصاصی خود را ندارد،‌ اما می‌تواند در تمام پروژه‌های مبتنی‌بر زنجیره هوشمند بایننس مورد استفاده قرار گیرد. مطلب گفته شده برای هزاران توکن ERC20 موجود در شبکه اتریوم نیز صادق است. هر توکن قسمتی از یک پروژه با کاربردهای متنوع است.

ساخت توکن یا کوین؟

ساخت توکن یا کوین
منبع: monomoney.net

همانطور که گفته شد، ساختن توکن بسیار ساده‌تر از ایجاد کوین است. ساخت کوین نیازمند توسعه و نگهداری بلاکچین است. شاید بخواهید از یک بلاکچین موجود فورک ایجاد کنید، اما این روش با مشکلاتی مانند یافتن کاربر و ولیدیتور برای ادامه فعالیت شبکه روبه‌رو خواهد شد. با این اوصاف،‌ پتانسیل رسیدن به موفقیت با یک کوین جدید، بیشتر از ساخت یک توکن است. در جدول زیر مروری بر کوین و توکن آورده شده است:

توکنکوین
ساخته شدن روی بلاکچین موجود با پایگاه کاربران تثبیت شدهاجرا روی بلاکچین اختصاصی
پیاده‌سازی با استفاده از ابزارها و کدهای منبع باز، تقریبا ساده استنیازمند دانش تخصصی از بلاکچین و برنامه‌نویسی
توسعه توکن سریع‌تر، آسان‌تر و تا حدودی ارزان‌تر استتوسعه بلاکچین پرهزینه و زمان‌بر است

ساخت کوین

ساخت یک کوین از آنجا که باید بلاکچین اختصاصی پیاده‌سازی کنید، فرآیندی زمان‌بر خواهد بود. با این حال، فورک کردن بلاکچین موجود می‌تواند به سرعت انجام شود و به عنوان زیرساختی برای کوین جدید شما استفاده شود. بیت کوین کش (BCH) نمونه یکی از پروژه‌های مبتنی‌ بر فورک است. برای انجام این کار، همچنان به دانش فنی و کدنویسی بلاکچین نیاز دارید. موفقیت پروژه شما به جذب کاربران جدید به شبکه‌تان بستگی دارد و یک چالش است.

ساخت توکن

ایجاد یک توکن بر بستر یک بلاکچین دیگر، می‌تواند موجب افزایش اعتبار و امنیت آن شود. با اینکه کنترل کاملی بر تمام جنبه‌های توکن خود نخواهید داشت، اما تا حدودی امکان سفارشی‌سازی وجود دارد. وبسایت‌ها و ابزارهای مختلفی برای ایجاد توکن، به ویژه در بایننس اسمارت چین و اتریوم وجود دارند که این فرآیند را برای شما آسان می‌کنند.

بالاخره برای پروژه خود کوین بسازیم یا توکن؟

معمولا یک توکن برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا بازی‌های مخصوص کسب درآمد کافی است. هر دو شبکه BSC و Ethereum دارای انعطاف‌پذیری و ابزارهای زیادی هستند که کار را برای توسعه‌دهندگان راحت می‌کنند.

اگر می‌خواهید محدودیت‌هایی که یک کوین یا بلاکچین دارند را کنار بگذارید، احتمالا بهترین گزینه ایجاد یک کوین است. طراحی یک بلاکچین مطمئنا سخت‌تر از صدور یک توکن است؛ اما اگر به درستی انجام شود، می‌تواند نوآوری‌ها و امکانات جدیدی را به ارمغان آورد. زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم، سولانا و پالیگان نمونه‌های خوبی هستند.

با این حال، برای موفقیت کوین یا توکن طراحی‌شده آشنایی با بازار، کار سخت، دانش فنی و اقتصادی نیاز است.

راه‌حل‌های برتر برای ایجاد ارزهای دیجیتال

بستر اتریوم برای ایحاد توکن

محبوب‌ترین راه‌حل ایجاد ارزهای دیجیتال، استفاده از شبکه‌های اتریوم، بایننس اسمارت چین و سولانا است. زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم، استانداردهایی از پیش طراحی‌شده برای ساخت توکن‌ها ارائه می‌دهند. استانداردهای توکن BEP-20 و ERC-20 نمونه‌هایی هستند که تقریبا هر کیف پول رمزارزی از آنها پشتیبانی می‌کند.

ERC-20 متعلق به شبکه اتریوم است، در حالی که BEP-20 بخشی از زنجیره هوشمند بایننس است. هر دو شبکه امکان ایجاد و سفارشی‌سازی قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کنند و شما را قادر می‌سازد توکن‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) خود را ایجاد کنید.

با DAppها، می‌توانید اکوسیستمی ایجاد کنید که کاربرد و عملکرد بیشتری برای توکن شما فراهم شود. همچنین می‌توانید از زنجیره‌های جانبی استفاده کنید که از امنیت زنجیره‌های بزرگ‌تر مانند اتریوم یا پولکادات استفاده می‌کنند. شبکه پالیگان به اتریوم متصل است و تجربه مشابهی ارائه می‌کند و استفاده از آن ارزان‌تر و سریع‌تر است.

پس از انتخاب بلاکچین، به روشی برای ساخت توکن خود نیاز دارید. با زنجیره هوشمند بایننس و سایر بلاکچین‌هایی که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار هستند، این فرآیند نسبتا ساده است. همچنین می‌توانید ابزارهای آماده‌ای پیدا کنید که بر اساس پارامترها و مشخصه‌هایی که ارائه می‌دهید، توکن‌ها را ایجاد کنند. این ابزارها عموما رایگان نیستند، اما برای کاربرانی که با قراردادهای هوشمند آشنا نیستند، گزینه کاربردی‌تری است.

اگر بخواهید کوین و شبکه اختصاصی خود را بسازید، احتمالا به تیمی از توسعه دهندگان بلاکچین و متخصصان صنعت نیاز خواهید داشت. حتی در فرآیند فورک کردن یک شبکه مانند اتریوم یا بیت کوین،‌ نیاز به دانش فنی بالایی است.

در ساخت ارز دیجیتال، به نکات زیر توجه کنید

جدا از طراحی کوین یا توکن، نکاتی وجود دارند که باید مد نظر قرار گیرند.

🔴 کاربرد ارز دیجیتال خود را تعریف کنید

رمزارزها می‌توانند نقش‌های زیادی ایفا کنند. برخی از آنها به واسطه‌ کلیدی برای دسترسی به خدمات عمل می‌کنند. برخی دیگر حتی سهام یا سایر دارایی‌های مالی را دنبال می‌کنند. برای درک بهتر فرآیند ایجاد ارز دیجیتال، باید ویژگی‌های آن را از ابتدا مشخص کنید.

🔴 توکنومیکس خود را طراحی کنید

توکنومیکس، اقتصاد حاکم بر رمزارز شما است. مواردی که باید در زمینه رعایت کنید شامل عرضه کل، روش توزیع و قیمت گذاری اولیه می‌شود. اگر توکنومیکس درست طراحی نشده باشد و کاربران برای خرید رمزارز شما انگیزه نداشته باشند، ممکن است ایده خوب شما در نهایت منجر به شکست شود. برای مثال، اگر قصد ایجاد یک استیبل کوین را دارید ولی پشتوانه مناسبی برای آن در نظر نگرفته باشید، هیچ‌کس تمایلی به خرید یا هولد آن نخواهد داشت.

🔴 مطابقت قانونی آن را بررسی کنید

در سراسر جهان هر کشور قوانین خاص خود را در مورد ارزهای دیجیتال دارد. حتی ممکن است در برخی از حوزه‌های قضایی، استفاده از رمزارزها ممنوع شود. به طور کامل تعهدات قانونی و هر گونه مسائل مربوط به حوزه قضایی که ممکن است با آن مواجه شوید را مد نظر قرار دهید.

ساخت ارز دیجیتال در ۷ گام

ساخت ارز دیجیتال
منبع: cnbc.com

در ادامه، به معرفی مراحلی می‌پردازیم که باید برای ساخت یک رمزارز طی کنید:

۱- پلتفرم بلاکچین مناسب برای ساخت توکن را انتخاب کنید

برای ایجاد یک توکن، باید بلاکچینی را انتخاب کنید تا رمزارز خود را روی آن مینت (ایجاد) کنید. بایننس اسمارت چین و اتریوم گزینه‌های محبوب‌تری هستند، اما استفاده از زنجیره‌های جانبی نیز می‌تواند ایده خوبی باشند. اگر می‌خواهید کوین بسازید، باید به استخدام فردی برای ایجاد یک بلاکچین سفارشی فکر کنید.

۲- مکانیسم اجماع را انتخاب کنید

اگر بلاکچین اختصاصی خود را می‌سازید یا در انتخاب شبکه مناسب برای ایجاد توکن شک دارید، به مکانیسم اجماع مورد نظر فکر کنید. این مکانیسم‌ها مشخص می‌کنند که شرکت‌کنندگان چگونه تراکنش‌ها را در شبکه تایید می‌کنند. بیشتر شبکه‌های بلاکچینی از مکانیسم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می‌کنند؛ زیرا سخت‌افزاری کمتری نیاز دارد و در عین حال تنوع زیادی دارد. الگوریتم اجماع اثبات کار که بیت کوین از آن استفاده می‌کند، توسط برخی امن‌تر تلقی می‌شود، اما نگهداری آن گران بوده و برای محیط زیست مضر است.

۳- معماری بلاکچین خود را طراحی کنید

فقط اگر قصد ایجاد یک کوین را دارید، به این مرحله احتیاج خواهید داشت. به عنوان مثال، بلاکچین شما از چه نوعی است؟ خصوصی است یا عمومی؟ به مجوز نیاز دارد یا بدون مجوز فعالیت می‌کند؟ معماری بلاکچین بستگی به هدف پروژه و کوین شما دارد. به عنوان مثال، شرکت یا کشوری که قصد ایجاد کوین دارد، ممکن است بلاکچین خصوصی را برای کنترل بیشتر ترجیح دهد.

۴- توسعه را آغاز کنید

در صورتیکه دانش تخصصی کافی را نداشته باشید،‌ نیاز به افراد متخصص در تیم خواهید داشت. قبل از اجرای همگانی بلاکچین، برای اطمینان از عملکرد درست شبکه طراحی‌شده، از یک شبکه آزمایشی استفاده کنید. با این کار مطمئن می‌شوید همه چیز طبق برنامه کار می‌کند. به طور ایده آل با تیم توسعه دهنده برای ساخت بلاکچین همکاری کنید.

۵- حسابرسی کد فراموش نشود

شرکت‌های حسابرسی مانند Certik می‌توانند کد بلاکچین و ارز آن را بررسی کنند که هر گونه آسیب‌پذیری را در صورت وجود، کشف کنند. سپس می‌توانید یافته‌ها را به صورت عمومی منتشر کنید و بر اساس آن عمل کنید. این فرآیند برای شما به‌عنوان خالق شبکه و کاربر یا سرمایه‌گذار بالقوه، ضمانت‌های لازم را فراهم می‌کند.

۶- جنبه‌های قانونی را دوباره بررسی کنید

حال که شبکه خود را راه‌اندازی کردید و آماده ساخت (مینت) ارز دیجیتال خود هستید، بهتر است از مشاوره حقوقی متخصص بخواهید بررسی کند که آیا نیاز به درخواست مجوز دارید یا خیر.

۷- ارز دیجیتال خود را مینت کنید

اینکه در حال ساخت کوین هستید یا توکن، بالاخره باید رمزارز خود را مینت کنید. روش دقیق انجام این کار، ‌بر اساس توکنومیکس پروژه شما تعیین می‌شود. به عنوان مثال، توکن‌هایی که عرضه آنها ثابت است، معمولا از طریق قرارداد هوشمند به صورت یک‌جا مینت می‌شوند. کوین‌هایی مانند بیت کوین به تدریج با ماین شده بلوک‌های جدید، ضرب می‌شوند.

نحوه ساخت توکن BEP-20

نحوه ساخت توکن BEP-20
منبع: coincentral.com

برای ساخت توکن BEP-20، به برخی مهارت‌های کدنویسی اولیه برای استقرار یک قرارداد هوشمند در زنجیره هوشمند بایننس نیاز دارید. همچنین باید کیف پول متامسک را نصب کرده و مقداری بایننس کوین (BNB) در کیف پول خود برای پرداخت هزینه گس داشته باشید.

۱– اطمینان حاصل کنید شبکه اصلی زنجیره هوشمند بایننس را به کیف پول اضافه کرده‌اید.

۲– به محیط توسعه Remix که یک ابزار آنلاین برای توسعه و استقرار قراردادهای هوشمند روی شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم است‌، بروید. روی پوشه [contracts] کلیک راست کرده و روی [New File] کلیک کنید.

محیط رمیکس
منبع: academy.binance

۳– نام فایل را BEP20.sol انتخاب کنید.

محیط رمیکس
منبع: academy.binance

۴– اطمینان حاصل کنید که زبان برنامه نویسی [Solidity] انتخاب شده است، در غیر این صورت قرارداد هوشمند کار نخواهد کرد. می‌توانید این کار را با کلیک روی قسمت مشخص‌شده در تصویر زیر، انجام دهید.

محیط رمیکس
منبع: academy.binance

۵– کد قرارداد هوشمند BEP-20 را در فایل ایجاد شده کپی کنید. در گیت‌هاب می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد پارامترها و توابع بیابید.

محیط رمیکس
منبع: academy.binance

۶– نام، نماد، تعداد ارقام اعشار (decimals) و کل عرضه (totalSupply) را متناسب با توکن خود تغییر دهید. به عنوان مثال، در تصویر زیر که مربوط به ساخت کوین آکادمی بایننس (BAC) است، ۱۸ رقم برای اعشار و کل عرضه ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ انتخاب شده است. فراموش نکنید که به اندازه کافی عدد ۰ برای پوشش ۱۸ رقم اعشار اضافه کنید.

محیط رمیکس | ساخت توکن
منبع: academy.binance

۷– در این مرحله، باید کد قرارداد هوشمند را کامپایل یا اجرا کنید. با توجه به تصویر زیر، گزینه [Auto compile] و [Enable optimization] را علامت بزنید، سپس روی [Compile] کلیک کنید.

محیط رمیکس | ایجاد توکن
منبع: academy.binance

۸– برای کپی کردن ABI قرارداد، روی دکمه [ABI] کلیک کنید.

محیط رمیکس برای توسعه توکن
منبع: academy.binance

۹- در سمت چپ قسمت [DEPLOY & RUN TRANSACTIONS]، [Injected Web3] را به عنوان محیط خود انتخاب کنید. سپس به متامسک اجازه دهید به رمیکس متصل شود. در نهایت، اطمینان حاصل کنید که قبل از کلیک بر روی [Deploy]، قرارداد BEP20 را انتخاب کرده باشید.

۱۰– اکنون برای استقرار قرارداد در بلاکچین، باید کارمزد تراکنش را با متامسک پرداخت کنید. هنگامی که قرارداد هوشمند فعال شد، باید کد قرارداد را تایید و منتشر کنید.

آدرس قرارداد را در مرورگر BscScan کپی کنید. [Solidity (Single)] را به عنوان نوع کامپایلر انتخاب کرده و با نسخه کامپایلر استفاده شده در مرحله ۷ مطابقت دهید.

ساخت توکن
منبع: academy.binance

۱۱– سپس روی BEP20.sol در رمیکس راست کلیک کرده و روی [Flatten] کلیک کنید.

ساخت توکن BEP20
منبع: academy.binance

۱۲– کد را از BEP20_flat.sol خود کپی کنید و مطمئن شوید که [Optimization] روی Yes تنظیم شده است. اکنون روی [Verify and Publish] در پایین صفحه کلیک کنید.

توسعه توکن BEP-20
منبع: academy.binance

۱۳– اکنون پیغام موفق بودن عملیات را مشاهده خواهید کرد. با کد تایید شده، می‌توانید با فراخواندن mintـ که در قرارداد پیاده‌سازی شده، توکن خود را از طریق BscScan مینت کنید. به آدرس قرارداد در BscScan بروید و روی [Write Contract] کلیک کنید. سپس روی [Connect to Web3] کلیک کنید تا حساب متامسک خود را متصل کنید.

ایجاد توکن
منبع: academy.binance

۱۴- در پایین صفحه به بخش Mint بروید و تعداد توکن‌هایی را که می‌خواهید ضرب کنید، وارد کنید. در مثال زیر، عدد ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ را برای توکن BAC وارد کردیم. فراموش نکنید که اعداد اعشاری را نیز اضافه کنید. روی [Write] کلیک کنید و هزینه را با متامسک پرداخت کنید.

مینت کردن توکن
منبع: academy.binance

۱۵- اکنون باید ببینید توکن‌ها ایجادشده به کیف پولی که با آن قرارداد هوشمند را ایجاد کرده‌اید، ارسال شده است یا خیر.

مشاهده توکن‌های منیت شده
منبع: academy.binance

چگونه ارز دیجیتال خود را به صرافی‌ها اضافه کنیم؟

لیست شدن توکن یا کوین شما در صرافی ارزهای دیجیتال مانند بایننس، کمک می‌کند ارز دیجیتال شما به‌شکل ایمن‌تر و قانونی به مخاطبان بیشتری معرفی شود. اگر موفق به ایجاد و توسعه یک پروژه ارز دیجیتال قوی شده‌اید، می‌توانید فرم‌های درخواست آنلاین بایننس را برای فهرست مستقیم یا توزیع در لانچ‌پول/لانچ‌پد پر کنید.

هر ارز دیجیتال از طریق یک فرآیند دقیق کاملا مورد بررسی قرار می‌گیرد و شما باید به‌طور مرتب بایننس را از پیشرفت پروژه خود مطلع سازید. همچنین باید رمزارزهای BNB و BUSD را در اکوسیستم ارز دیجیتال خود بپذیرید، مانند ارائه آنها به عنوان نقدینگی یا پذیرش آنها در عرضه اولیه (ICO) یا فروش توکن.

به طور کلی برای لیست شدن یک توکن یا کوین در صرافی‌های متمرکز نیاز است تا تیم توسعه‌دهنده درخواست خود را مبنی‌بر اضافه کردن توکن‌های خود به صرافی ارائه دهند. سپس صرافی‌ها با بررسی پروژه و توکن آن و در صورت رسیدن به توافق با تیم توسعه‌دهنده پروژه توکن پروژه را به لیست رمزارزهای قابل معامله خود اضافه می‌کنند. 

اما برای اضافه کردن یک توکن جدید به صرافی‌های غیر‌متمرکز نیاز به طی کردن این پروسه نیست. برای انجام این کار کافی است تا تیم توسعه‌دهنده پروژه یک استخر نقدینگی در صرافی غیرمتمرکز مد نظر خود ایجاد کند. برای اضافه کردن یک توکن در دکس‌ها ابتدا باید یک استخر نقدینگی ایجاد کنیم.

یک استخر نقدینگی مجموعه‌ای از یک جفت توکن مختلف است. استخرهای نقدینگی به کاربران امکان می‌دهند به مبادله یک توکن با توکن دیگر بپردازند؛‌ برای مثال فرض کنید در یک استخر دو توکن، شامل توکن ایجاد‌شده توسط شما و BNB وجود داشته باشد، بنابراین افراد می‌توانند این دو توکن را با یکدیگر مبادله کنند.

افرادی که دارایی‌های خود را در استخرهای نقدینگی قرار می‌دهند، ارائه‌دهندگان نقدینگی یا Liquidity Providers نام دارند. این افراد درصدی از تراکنش‌های انجام شده در یک استخر نقدینگی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. در واقع می‌توان گفت بدون وجود دارایی‌های تامین کنندگان نقدینگی، هیچ سرمایه‌ای برای انجام معاملات کاربران وجود نخواهد داشت؛ بنابراین زمانی که کاربران قصد خرید یک توکن از یک استخر که از نقدینگی کافی برخوردار نیست را داشته باشند، با خطای نقدینگی ناکافی (Insufficient Liquidity) مواجه می‌شوند. 

بنابراین در ابتدای راه‌اندازی یک استخر نقدینگی و به عنوان ایجاد‌کننده یک توکن، شما باید اولین نقدینگی را در استخر ایجاد شده تامین کنید. در ادمه نحوه اضافه کردن یک توکن به صرافی پنکیک سواپ را به صورت گام‌به‌گام تشریح می‌کنیم:

۱- به سایت PancakeSwap بروید و با استفاده از کیف پول مانند TrustWallet یا Metamask به آن متصل شوید.

۲- به قسمت ترید (Trade) بروید و روی گزینه Liquidity کلیک کنید.

ایجاد نقدینگی در پنکیک سواپ
منبع: pancakeswap

۳- یک استخر نقدینگی ایجاد و توکن خود را به آن اضافه کنید. برای انجام این کار ابتدا روی گزینه Add Liquidity کلیک کنید و سپس آدرس قرارداد هوشمند توکن خود را کپی و جایگذاری کنید تا آن را در منوی توکن‌های صرافی پنکیک سواپ بیابید.

اضافه کردن توکن به پنکیک سواپ
منبع: pancakeswap
جستجوی قرارداد هوشمند در پنکیک سواپ
منبع: pancakeswap

۴- پس از اضافه کردن توکن خود، جفت توکن مقابل آن را انتخاب کنید. در این قسمت معمولا برای ایجاد یک استخر نقدینگی جدید از رمزارز BNB استفاده می‌شود. شایان ذکر است که بعدا می‌توانید استخرهای جدیدی را با جفت توکن‌های BUSD یا USDT ایجاد کنید.

انتخاب جفت توکن در استخر پنکیک سواپ
منبع: medium.com

۵- در این قسمت شما باید مقداری از توکن خود و جفت دیگر (در این مثال BNB) را تهیه کنید. نسبتی که از توکن خود و رمزارز مقابل آن عرضه می‌کنید، قیمت توکن شما را تعیین می‌کند. به عبارت ساده‌تر صرافی‌های غیر‌متمرکز از بازارساز خودکار (AMM) برای تعیین قیمت توکن‌ها استفاده می‌کنند.

بازارساز خودکار، نوعی مکانیسم برای استفاده در صرافی‌های غیرمتمرکز است که از فرمول‌های ریاضی برای تعیین قیمت یک توکن استفاده می‌کند. پس از تعیین قیمت توکن خود روی گزینه Approve و سپس روی گزینه Supply کلیک کنید.

اضافه کردن نقدینگی به استخر پنکیک سواپ
منبع: medium.com

۶- در نهایت با زدن گزینه Create Pool & Supply استخر نقدینگی خود را ایجاد کنید.

ایجاد لیکوییدیتی پول در پنکیک سواپ
منبع: medium.com

۷- رمزارز شما اکنون در PancakeSwap برای مبادله در دسترس است و برای فروش آن باید تبلیغات خود را آغاز کنید.

 چگونه به توکن خود لوگو اضافه کنیم؟

برای اضافه کردن لوگو به توکنی که ایجاد کرده‌ایم باید در شبکه اتریوم باید به سایت اتر اسکن و در شبکه بایننس اسمارت چین به سایت BSC Scan مراجعه کنیم. در این مقاله نحوه اضافه کردن لوگو به توکن‌ها در شبکه بایننس اسمارت چین را آموزش می‌دهیم.

۱- به وب سایت BSC Scan مراجعه کنید.

۲- روی گزینه Sign in کلیک کنید.

ایجاد حساب در بایننس اسمارت چین
bscscan.com

۳- روی گزینه Click To Sign Up کلیک کنید.

ایجاد حساب جدید در بایننس اسمارت چین
bscscan.com

۴- در این قسمت برای اکانت خود یک نام کاربری در نظر بگیرید، ایمیل خود را وارد کنید، یک پسورد برای آن تعیین کنید و تیک‌های شرایط و ضوابط سایت BSC Scan را تایید کنید و در نهایت روی گزینه Create an Account کلیک کنید.

ایجاد حساب در BSC Scan
bscscan.com

۵- به ایمیل خود مراجعه کرده و اکانت خود را تایید کنید.

تایید اکانت در BSC Scan
bscscan.com

۶- به صفحه اصلی سایت  BSC Scan بازگردید، آدرس کانترکت رمز خود را وارد کرده و به صفحه توکن خود بروید.

ایجاد لوگو برای توکن
bscscan.com

۷- در صفحه توکن‌های خود در قسمت Social Profiles روی آپدیت (Update) کلیک کنید.

اضافه کردن لولگو به توکن
bscscan.com

۸- در این قسمت با تکمیل کردن اطلاعات توکن خود و اثبات مالکیت آن می‌توانید لوگوی توکن خود را انتخاب کنید. در این مرحله به اطلاعات زیر نیاز است.

  • ورود به حساب کاربری سایت BSC Scan
  • تایید کردن کدهای استفاده شده در ساخت توکن
  • اثبات مالکیت کانترکت توکن

پس از گذراندن این ۳ مرحله می‌توانید لوگوی خود را انتخاب کرده و به توکن خود اضافه کنید.

انتخاب لوگو برای توکن
منبع:‌cryptomarketpool.com

هزینه ایجاد رمزارز

هزینه‌ها به روش‌ها و تنظیماتی که انتخاب می‌کنید، مرتبط است. اگر در حال ایجاد یک کوین و بلاکچین اختصاصی هستید، احتمالا باید طی چند ماه به کل اعضای تیم مبلغی پرداخت کنید. فرآیند حسابرسی کد از طریق یک تیم معتبر می‌تواند حدود ۱۵۰۰۰ دلار هزینه داشته باشد. در ارزان‌ترین حالت، ایجاد یک توکن ساده در بایننس اسمارت چین ۵۰ دلار هزینه دارد. به طور میانگین، برای ساخت رمزارز با شانس موفقیت بالا، باید هزاران دلار برای ایجاد، بازاریابی و تشکیل جامعه هزینه کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • چگونه ارز دیجیتال بسازیم؟

برای ساختن یک ارزدیجیتال ۲ راه پیش رو داریم ساخت توکن یا کوین، ایجاد یک توکن بسیار ساده‌تر از ایجاد کوین است؛ زیرا ساخت کوین نیازمند توسعه و نگهداری بلاکچین است و نیاز به دانش فنی بالایی دارد. اما برای ساخت توکن می‌توان از بستر شبکه‌های بلاکچینی موجود استفاده کرد. در این مقاله نحوه ایجاد یک توکن BEP20، لیست کردن آن در صرافی پنکیک سواپ و اضافه کردن لوگو برای آن آموزش داده شده است.

  • چگونه ارز دیجیتال خود را در صرافی‌ها لیست کنیم؟

برای لیست کردن یک رمزارز در صرافی‌های متمرکز، تیم توسعه‌دهنده درخواست خود را مبنی‌بر اضافه کردن توکن‌های خود به صرافی ارائه می‌دهد. سپس صرافی‌ها با بررسی پروژه و توکن آن و در صورت رسیدن به توافق با تیم توسعه‌دهنده پروژه توکن پروژه را به لیست رمزارزهای قابل معامله خود اضافه می‌کنند؛ اما برای لیست کردن یک توکن در یک دکس مانند پنکیک سواپ، کافی است یک استخر نقدینگی با استفاده از توکن خود و یک توکن دیگر ایجاد کنید.

جمع بندی

اگر تصمیم دارید ارز دیجیتال خود را بسازید، در نظر داشته باشید که از مطالب گفته شده در این مقاله،‌ به عنوان نقطه شروع استفاده کنید. فرآیند ایجاد توکن و راه‌اندازی پروژه، یک موضوع عمیق است که درک کامل آن به زمان زیادی نیاز دارد. در این مقاله، از چالش‌های ساخت توکن و کوین، همچنین در مورد ساخت توکن بر بستر زنجیره هوشمند بایننس و ابزارهای آن صحبت کردیم. فراتر از ایجاد کوین یا توکن، باید به موفقیت پس از عرضه نیز فکر کنید. شما تا به حال تجربه ایجاد توکن و لیست کردن آن در صرافی‌ها را داشته‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
binance academy

نوشته های مشابه

60 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا