تحلیل بازار

لیست پیش‌بینی تحلیلگران از برترین ترندهای بازار کریپتو در سال ۲۰۲۴

تحلیلگران به طور کلی نسبت به شرایط بازار کریپتو در سال ۲۰۲۴ خوش‌بین هستند و باور دارند بخش‌هایی مثل میم کوین‌ها و توکن دارایی‌های واقعی (RWA) می‌توانند رشد کنند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از دبلاک، هر سال تحلیلگران سعی می‌کنند ترندها و انتظارات سال جدید میلادی را پیش‌بینی کنند. در مطلب پیش رو هم پیش‌بینی تحلیلگران دبلاک از برترین ترندهای سال ۲۰۲۴ را بررسی کرده‌ایم.

جورج کال (George Calle)

مارکت کپ بازار کریپتو و رمزارزهای مهم (بیت کوین، اتریوم و سولانا) در سالِ پرریسک ۲۰۲۴ افزایش می‌یابد. عملکرد بازار کریپتو به طور کلی بهتر از بازار سهام و بخش فناوری خواهد بود. صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در اوایل سه ماهه اول تایید می‌شود، اما نرخ تسلط بیت کوین در بیشتر سال کاهش می‌یابد چون سرمایه‌گذاران به دنبال گزینه‌های جایگزینی می‌گردند که پتانسیل رشد بیشتری دارند.

ارتقاء دنکن (Dencun) که دنک شاردینگ (Dankharding) را معرفی می‌کند، در اواخر سه‌ ماهه اول یا اوایل سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۲۴ انجام می‌شود. به خاطر این ارتقاء سود لایه‌های دوم رشد می‌کند و قیمت توکن‌های آن‌ها هم افزایش می‌یابد. تقاضای توکن‌های مبتنی بر پلتفرم‌های مژولار هم ممکن است رشد کند.

بخش دیفای هم از نوآوری‌های مالی و فنی سال ۲۰۲۳ استفاده می‌کند. رشد پروتکل‌های لیکویید استیکینگ در سال ۲۰۲۳ به بخش استیکینگ اجازه می‌دهد تا به محصولات بیشتری در دیفای نفوذ کند (مثل استیبل کوین‌های بهره دار). علاوه بر این محصولات جدید دیفای استفاده از پروتکل‌های انتزاع حساب را برای نقل و انتقالات کراس چین شروع می‌کنند.

عوامل هوش مصنوعی و شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز ( DePIN) هم با تغییر زیادی مواجه می‌شوند. با توجه به نیازهای هوش مصنوعی به محاسبات، مجموعه داده‌ها، ذخیره‌سازی و احتمالا یک واحد تبادل مشترک، این رالی بسیاری از توکن‌های بخش DePIN را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و در عین حال رشد بازیگران جدید را هم تسریع می‌کند.

استیون ژنگ (Steven Zheng)

۲۰۲۴ سالی است که شاهد جنگ رویکردهای ماژولار در برابر رویکردهای یکپارچه خواهیم بود. اتریوم پروتو دنک شاردینگ (Proto Dankharding) را روانه بازار می‌کند و در کنار پروتکل‌های ماژولاری مثل ایگن لایر (EigenLayer) و سلستیا (Celestia)، موجی از رول‌آپ‌های اپ چین (Appchain) را آغاز می‌کند که قبلا نسخه‌هایی از آن را با OP Stack دیدیم. من پیش‌بینی می‌کنم که حداقل ۲۰ اپ چین «هم‌تراز با اتریوم» با حداقل یک میلیارد دلار ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) به وجود می‌آید. از طرفی در بین رویکردهای یکپارچه، شبکه‌های مثل سولانا و سی نتورک (Sei Network) قدرتمند می‌شوند و پروتکل‌هایی مثل «Monad» که در آینده راه‌اندازی خواهند شد هم به قدرت خوبی می‌رسند. من فکر می‌کنم بین ۱۰ رمزارز برتر بازار، ۲ بلاکچین لایه اول حضور خواهند داشت که در درجه اول روی موازی‌سازی متمرکز شده‌اند.

اولین ETF بیت کوین رکوردهای جریان ورود سرمایه ETFها را می‌شکند. محاسبات غیرمتمرکز به یک ترند جدید در تبلیغات هوش مصنوعی تبدیل می‌شوند. بین ۱۰ رمزارز برتر بازار (بدون احتساب استیبل کوین‌ها و رپ توکن‌ها) دو میم کوین خواهد بود. بازار NFTها به خاطر ایردراپ بازارها و پروژه‌های بزرگ رونق می‌گیرد. اردینالز ۲۵٪ از درآمد کارمزد استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۴ را تشکیل می‌دهد.

ایدن آیو (Eden Au)

تایید ETFهای اسپات بیت کوین به عنوان یک رویداد «خرید شایعه و فروش خبر» عمل می‌کند اما BTC بالاخره به رکورد جدیدی می‌رسد. اتریوم در بحبوحه ETFهای اسپات بهتر از BTC عمل می‌کند. TIA هم عملکرد خوبی خواهد داشت و از بحث‌های پیرامون مژولارسازی استفاده می‌کند. فشار خرید توکن‌های یومی لایه‌های دوم غیر EVM (مثل Eclipse و استارک نت) و محاسبات غیرمتمرکز رشد می‌کند.

اجرای موفقیت‌آمیز EIP-4844 در کوتاه‌مدت تاثیر خاصی روی پذیرش لایه‌های دوم نمی‌گذارد. آربیتروم و آپتیمیزم همچنان محبوب‌ترین شبکه‌های لایه‌های دوم خواهند بود. لایه‌های سوم مخصوص اپلیکیشن‌ها راه‌اندازی می‌شوند. از طرف دیگر ساید چین‌های کازماس ترافیک ارگانیکی ایجاد می‌کنند و بخش‌ استیکینگ (یا استیکینگ مجدد) قسمت زیادی از نقدینگی ETH را به خود جذب می‌کند.

به خاطر بهبود فضای کاربری و شرایط بازار، صرافی‌های غیرمتمرکز بازار مشتقات عملکرد خوبی خواهند داشت. اوراق بهادار توکنایزه‌شده و اعتبارات خصوصی با ظهور پروتکل‌های وام‌دهی متمرکز بر توکن‌های مبتنی بر دارایی‌های واقعی (RWA) به رشد پایداری می‌رسند.

حجم معاملات NFTها به تدریج بهبود می‌یابد، اما مجموعه‌هایی مثل کریپتو پانکس (CryptoPunks) و بورد ایپ یات کلاب (BAYC) به رکورد جدیدی نمی‌رساند. کسانی که از اردینالز متنفرند، سعی می‌کنند بیت کوین را فورک کنند اما شکست می‌خورند. در عرصه بازی‌های آنلاین، پذیرش بازی‌ شرکت‌های Parallel و Illuvium رشد می‌کند و «فصل گیم‌فای» آغاز می‌شود. با وجود این شبکه‌های اجتماعی، بخش حریم خصوصی و بیمه دچار رکود می‌شوند. محصولات مرتبط با هوش مصنوعی علی‌رغم تقاضای بالا به سختی ممکن است پیشرفت کنند.

براندون کای (Brandon Kae)

بخش هوش مصنوعی صنعت کریپتو احتمالا یکی از بهترین بخش‌های سال ۲۰۲۴ خواهد بود. مسائل کلیدی با مدل‌های سنتی، مانند تمرکز و چالش‌های نظارتی، احتمالا باعث افزایش علاقه به AI غیرمتمرکز و منبع باز می‌شود. علاوه بر این، توانایی صنعت کریپتو برای سرمایه‌گذاری در توکن‌های مرتبط با هوش مصنوعی که در بازارهای سنتی وجود ندارند، به رشد آن‌ها کمک می‌کند.

حداقل ۱ پروژه مرتبط با هوش مصنوعی تا پایان سال وارد ۱۰ پروژه برتر می‌شود و مارکت کپ بسیاری از آن‌ها به چند میلیارد دلار می‌رسد. نمودار ETHBTC سال ۲۰۲۴ را بالاتر از آنجا که شروع کرده بود به پایان می رساند، اما جای بیت کوین و اتریوم عوض نمی‌شود. ربات‌های معاملاتی در تلگرام با وجود ریسک امنیتی خود به پیشرفت‌ و محبوبیت خوبی می‌رسند و تجربه کاربری آن‌ها بهبود می‌یابد. حداقل یک مجموعه NFT از مارکت کپ BAYC پیشی می‌گیرد، توکن خود را راه‌اندازی می‌کند و در بین جوامع غیرکریپتویی به رسمیت شناخته می‌شوند.

ابراهیم عید (Abraham Eid)

پلتفرم‌های زیرساختی بیشتری برای توکنایزه کردن اوراق بهادار ساخته می‌شوند. علاوه بر این شرکت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر ETFها و صندوق‌های بازار پول را به صورت آنچین توکنایزه می‌کنند (مثل رویکرد فرانکلین تمپلتون با صندوق سرمایه‌گذاری Benji FOBXX).

بازی‌های وب ۳ با وجود بازخوردهای مثبت و کمک به پیشرفت‌ بخش هوش مصنوعی مولد، در پیدا کردن محصول بازاری متناسب به مشکل می‌خورند. دیفای بزرگ‌ترین پیشرفت خود را از پلتفرم‌های مبتنی بر توکنایزه کردن دارایی‌های دنیای واقعی به دست می‌آورد. شبکه‌های DePIN خاصی برای کالاهای دیجیتالی مثل ذخیره‌سازی و پهنای باند راه‌اندازی می‌شود. اپلیکیشن‌های مبتنی بر فناوری‌هایی مثل یادگیری ماشینی با دانش صفر که مزایای رمزنگاری و هوش مصنوعی را ترکیب می‌کنند، بازخورد مثبت و سرمایه‌گذاری زیادی دریافت خواهند کرد اما نمی‌توانند به بلوغ برسند.

کارلوس گوزمان (Carlos Guzman)

ترند کلی سال ۲۰۲۴ احیای رمزارزها خواهد بود. احساسات صعودی اوایل سال به خاطر احتمال تایید ETFهای اسپات افزایش می‌یابد. ETFها در نهایت در سه ماهه اول تایید می‌شوند. با این حال، خود این اتفاق بیشتر یک رویداد «فروش خبر» خواهد بود و تاثیر مثبت و پایداری روی قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت نمی‌گذارد. سرمایه ورودی ETFها قابل‌توجه خواهد بود اما در ابتدا حجم زیادی نخواهد داشت.

همچنان بازار کریپتو تحت تاثیر شرایط و نقدینگی کلان قرار دارد و همه نگاه‌ها به سیاست‌های فدرال رزرو معطوف می‌شود. هیجان اولیه بازار کریپتو در سه ماهه اول احتمالا در پی رکود اقتصادی ناشی از نرخ بهره بالا و تاثیر آن بر بدهی خانوارها و شرکت‌ها فروکش خواهد کرد. آمریکا ممکن است وارد رکود شود یا حتی اگر فرود نرمی حاصل شود، شاخص‌های اقتصادی در اوایل سال ضعیف خواهند بود. از طرف دیگر شاخص‌های ضعیف اقتصادی ممکن است فدرال رزرو آمریکا را در نهایت به کاهش نرخ‌ها سوق دهد و به رشد کریپتو در نیمه دوم سال کمک کند.

هیجان بازار سولانا تا حدودی در اوایل سال فروکش می‌کند و بیت کوین بر بازار مسلط می‌شود. با این حال، بعد از هاوینگ تسلط بیت کوین کاهش می‌یابد و آلت کوین‌ها رشد می‌کنند. اتریوم و لایه‌های دوم به خاطر هزینه‌های پایین‌ ناشی از به‌روزرسانی EIP-4844 رشد می‌کنند. پلتفرم‌هایی مثل آپتوس، سویی، سی، سولانا، Monad و نیر پروتکل مورد توجه قرار می‌گیرند و پلتفرم‌های قراردادهای هوشمندِ مبتنی بر حفظ حریم خصوصی مشهورتر می‌شوند. در نتیجه پلتفرم‌هایی مثل آزتک (Aztec)، آلئو (Aleo) و مینا (Mina) شبکه‌های اصلی خود را راه‌اندازی می‌کنند.

مارکت کپ استیبل کوین‌ها به رشد خود ادامه می‌دهد، اما برترین استیبل کوین‌ها مثل USDT و USDC سهم بازاریشان را از دست می‌دهند. ترون هم به عنوان پلتفرم پیشرو برای نقل و انتقالات استیبل کوین‌ها تسلطش را از دست می‌دهد. در ۲۰۲۴ سرمایه‌گذاری سازمانی هم رشد می‌کند و بخش‌ وام‌های بلاکچینی دوباره رونق می‌گیرد. علاوه بر این شاهد رشد مستمر RWAها خواهیم بود اما هک قراردادهای هوشمند و اکسپلویت‌ها هم ادامه خواهد داشت. احتمالا اولین اکسپلویت بزرگ و راگ پول لایه‌های دوم را خواهیم دید، چون استقرار لایه‌های دوم و سوم ساده‌تر می‌شود.

جیدن پرچسون (Jaiden Percheson)

احتمالا دولت جدیدی در آفریقا یا آمریکای لاتین بیت کوین را به عنوان ارز قانونی خود انتخاب می‌کند. ترکیب هوش مصنوعی و بلاکچین به یکی از پرطرفدارترین ترندهای سال ۲۰۲۴ تبدیل می‌شود و ارزش کل بازار کریپتو بدون احتساب BTC و ETH به حداقل ۱ تریلیون دلار می‌رسد.

نمودار ETHBTC به اوج جدیدی نمی‌رسد اما فشار خرید ETH همچنان به خاطر به‌روزرسانی‌ها (از جمله EIP-4844) و ETFهای اسپات رشد می‌کند. TVL پلتفرم ایگن لایر هم ممکن است به بالای ۱۰ میلیارد دلار برسد.

سیمون کوزارت (Simon Cousaert)

کاربرد فناوری اثبات دانش صفر بیشتر خواهد شد و با گسترش تراکنش‌های خصوصی، راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری و بهبود قابلیت همکاری راه برای برنامه‌های پیشرفته‌تر با داده‌های سنگین و آنچین هموار می‌شود. بعد از جنون «تابستان دیفای» سال ۲۰۲۰ بخش ییلد فارمینگ مخصوصا بعد از به‌روزرسانی ادغام اتریوم بالغ‌تر می‌شود. با تکامل قوانین و مقررات RWAها محبوب‌تر می‌شوند؛ البته شهرت آن‌ها خیلی کم‌تر از پیش‌بینی‌های موجود خواهد بود.

آرنولد تو (Arnold Toh)

پذیرش کازماس رشد می‌کند و محبوبیت Osmosis و سلستیا افزایش می‌یابد. بعضی از لایه‌های دوم نابود می‌شوند اما به طور کلی تعدادشان افزایش می‌یابد. zkEVM نسبت به zkVM به صرفه نخواهد بود (یعنی استارک نت در میان بسیاری از zkEVMهای دیگر، بین ۳ ZKR برتر باقی می‌ماند). ZKRها توکن حاکمیتی خود را منتشر می‌کنند و استیکینگ مجدد به بخش اصلی شبکه اتریوم تبدیل می‌شود.

بازی‌های وب ۳ توسط شرکت‌هایی مثل Illuvium و Parallel راه‌اندازی می‌شوند. بازی‌های برای کسب درآمد شهرت چندانی نخواهند داشت اما بازیکنان را تشویق می‌کنند تا NFTهای درون بازی را معامله کنند و در ازای آن به آن‌ها پاداش می‌دهند.

مارسل بلوم (Marcel Bluhm)

در سال ۲۰۲۴ مشارکت سرمایه‌گذاران سازمانی در فضای کریپتو رشد می‌کند، ETFهای اسپات در آمریکا تایید می‌شود و محصولات پیچیده مرتبط با آن‌ها شکل می‌گیرد. پذیرش دارایی‌های دنیای واقعی رشد می‌کند و بیت کوین برتریش را در بازار کریپتو حفظ می‌کند.

اتریوم همچنان اصلی‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند خواهد بود اما سولانا آن را به چالش می‌کشد. مارکت کپ بازار کریپتو هم به رکورد جدیدی می‌رسد اما در انتهای سال ۲۰۲۴، کم‌تر از ابتدای آن خواهد بود. اولین بازی آنچین راه‌اندزای می‌شود و گری گنسلر در تابستان ۲۰۲۴ برکنار خواهد شد.

محمد ایادی (Mohamed Ayadi)

در سال ۲۰۲۴، جنگ رول‌آپ‌ها تشدید خواهد شد و اکوسیستم اتریوم با رونق قابل‌توجهی در تعداد لایه‌های دوم روبه‌رو می‌شود. اکثر این جنگ روی رول‌‌آپ‌های مبتنی بر دانش صفر و dAppها متمرکز خواهد بود.

با تایید ETF‌های اسپات بیت‌ کوین (و احتمالا اتریوم) فعالیت و رشد RWAها و پروتکل‌های مرتبط با آن‌ها افزایش می‌یابد. با این حال، به دلیل ترس از بررسی نظارتی و اقدامات قانونی کمیسیون بورس و اوراق بهادار، بسیاری از تیم‌ها ترجیح می‌دهند به جای عجله برای نوآوری، منتظر شفافیت بمانند و سرعت رشد در این بخش با مشکل مواجه می‌شود.

شبکه‌های لایه صفر مثل پولکادات و کازماس به رشد و توسعه خود ادامه می‌دهند، اما ممکن است در مقایسه با لایه‌های اول و دوم تقاضای کم‌تری داشته باشند. از طرف دیگر، سولانا هم به طور قابل‌توجهی رشد می‌کند و جایگاهش به عنوان سومین رمزارز برتر بازار کریپتو به جای BNB تثبیت می‌شود.

ربکا استیونز (Rebecca Stevens)

تایید ETFهای اسپات به افزایش پذیرش رمزارزها کمک می‌‌کند و باعث می‌شود عملکرد آن‌ها در سال ۲۰۲۴ بهتر از دارایی‌های سنتی باشند. ETF اسپات بیت کوین باعث افزایش مشارکت سرمایه‌گذاری سازمانی می‌شود و پذیرش دارایی‌های توکنایزه‌شده افزایش می‌یابد.

اتریوم همچنان بر فضای قراردادهای هوشمند تسلط خواهد داشت اما شبکه‌های لایه اول و دوم دیگر به شدت از سهم بازار خود استفاده می‌کنند. در مجموع، دیفای بازیابی می‌شود و حجم ماهانه صرافی‌های غیرمتمرکز به بالاترین حد خود می‌رسد. اردینالز همچنان بازار NFTها را هدایت می‌کند و زیرساخت‌های آن و توکن‌های BRC-20 تکامل می‌یابند. علاوه بر این بازار تا حد زیادی بهبود می‌یابد اما بسیاری از مجموعه‌های NFT به سطوح خود در سال ۲۰۲۱ بر نمی‌گردند.

جائه اوه هنگ (Jae Oh Song)

با نزدیک شدن به تایید ETFها و هاوینگ بیت کوین، BTC احتمالا رشد می‌کند. قیمت بیت کوین ممکن است بعد از تایید ETFها کاهش می‌یابد اما خیلی بعید است که روند نزولی آن در کل سه ماهه اول ادامه داشته باشد. سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز برای استارت‌آپ‌های وب ۳ دوباره افزایش می‌یابد و بخش هوش مصنوعی غیرمتمرکز هم محبوب می‌شود. با این حال بخش قابل‌توجهی از بودجه این سرمایه‌گذارها احتمالا به سمت بازی‌های NFT و زیرساخت‌ها سرازیر می‌شود.

حجم بازار آپشن رشد می‌کند و صندوق‌های سنتی به صنعت کریپتو علاقه‌مند می‌شوند. سولانا می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد و پروژه‌های لایه دومی مثل آربیتروم، آپتیمیزم و پالیگان هم رشد زیادی خواهند داشت. فعالان بازار کریپتو شروع به گمانه‌زنی در مورد تایید ETF اسپات اتریوم می‌کنند و TVL پروژه‌های بدون رمزی مثل مانتا (Manta) و اسکرول (Scroll) افزایش می‌یابد.

ادوین میمت (Edvin Memet)

ارزش بازار میم کوین‌ها از ۲۵ میلیارد دلار حداقل به ۷۵ میلیارد دلار می‌رسد و درصد استیکینگ ETH به طور پیوسته با نرخ حدود ۱٪ در ماه افزایش می‌یابد. در نتیجه، LDO/ETH به رکورد جدیدی می‌رسد. عملکرد اتریوم احتمالا بهتر از بیت کوین خواهد بود و عملکرد لایه‌های دوم بهتر از ETH نخواهد بود زیرا این فضا به طور فزاینده‌ای شلوغ می‌شود. در هر صورت، بسیاری از لایه‌های اول برتر چرخه قبلی بهتر از لایه‌ها اول دوم خواهند کرد. سولانا، نیر پروتکل، آپتوس، شبکه سی و سویی هم عملکرد خوبی خواهند داشتند.

تایید ETF بیت کوین تاثیر مثبتی بر قیمت آن خواهد داشت اما تاثیر قابل‌توجهی بر فعالیت‌های آنچین نخواهد گذاشت. بنابراین افزایش نصب و کاربران جدید از طریق NFTها، بازی‌ها، شبکه‌های اجتماعی و ربات‌های معاملاتی افزایش می‌یابد.

فلورانس کوریا (Florence Kuria)

در سال ۲۰۲۴ میم کوین‌هایی مثل شیبا اینو رشد می‌کنند و از اتریوم به بلاکچین‌های خود منتقل می‌شوند. به عنوان مثال بلاکچین شیباریوم اعتبار شیبا اینو را در بخش دیفای تقویت می‌کند. میم کوین‌های سنتی مثل دوج کوین ممکن است بخشی از سهم بازاری خود را باز دست بدهند و سهم بازاری میم کوین‌هایی مثل BONK افزایش می‌یابد.

اطهارو دشپنده (Atharv Deshpande)

در سال ۲۰۲۴ مارکت کپ ETH از BTC پیشی نمی‌گیرد و مارکت کپ SOL هم بیشتر از ETH نمی‌شود. را‌ه‌اندازی ETFها نقدینگی بیت کوین را افزایش می‌دهد و ETF اسپات اتریوم روند صعودی جدیدی را در ETH ایجاد می‌کند. بخش لیکویید استیکینگ اتریوم هم رشد می‌کند. از آنجا که اتریوم دانک شاردینگ را معرفی می‌کند و بر ماژولار بودن تاکید می‌کند، اپ چین‌ها تقویت می‌شوند. علاوه بر این پذیرش لایه‌های دوم مثل آپتیمیزم و آربیتروم رشد می‌کند.

مارکت کپ میم کوین‌ها تا پایان سال ۲۰۲۴ از ۵۰ میلیارد دلار عبور می‌کند. بلاکچین‌های لایه اول همچنان بر ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار تسلط خواهند داشت. با این حال سهم بازاری شبکه‌های لایه ۲ و میم کوین‌ها رشد می‌کند.

کوین پنگ (Kevin Peng)

در سال ۲۰۲۴ با تایید ETF اسپات بلک راک موج جدیدی از سرمایه‌گذاران خرد و سازمانی وارد بازار کریپتو می‌شوند و بهبود ابزارهای آنچین باعث می‌شود فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای به بالاترین حد خود برسد و میم کوین‌های بیشتری راه‌اندازی شوند. اکثر آن‌ها به سرعت از بین می‌روند، اما تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها زنده می‌مانند و به ۲۵ رمزارز برتر بازار راه‌ می‌یابند.

افزایش فعالیت‌های آنچین‌ بلاک‌چین‌ها را به محدودیت‌های خود سوق می‌دهد و توجه بازار را ساختار ماژولار جلب می‌کند. بلاکچین‌های یکپارچه‌ای که از اجرای موازی پشتیبانی می‌کنند به سرعت محبوب‌ می‌شوند، اما استقرار راه‌حل‌های مربوط به در دسترس بودن داده‌های کاربردی و zk-rollupها احیا می‌شود. پروتکل‌های چند زنجیره‌ای مثل کازماس به محبوبیت خوبی می‌رسند و سولانا هم به سومین توکن برتر بازار تبدیل خواهد شد.

هوش مصنوعی قوی‌تر شده و پروتکل‌های جدید بی‌شماری ایجاد می‌شود که سعی می‌کنند توجه سرمایه‌گذاران را جلب کنند اما تلاقی بین AI و کریپتو در نهایت منجر به راه‌اندازی پروتکلی نمی‌شود که بتواند در بلندمدت دوام بیاورد. بخش بازی‌های کریپتویی هم به رشد خود ادامه می‌دهد.

لارس هافمن (Lars Hoffmann)

اولین ETF اسپات بیت کوین آمریکا تایید می‌شود و وجهه گنسلر و SEC بدتر می‌شود. سپس توجه‌ها به اولین ETF اسپات اتریوم معطوف می‌شود و به رشد آن کمک می‌کند. از نظر ایالات متحده سم بنکمن فرید و چانگ پنگ ژائو مجرم شناخته می‌شند و به زندان خواهند می‌روند. با این وجود، مشتریان FTX به این زودی‌ها دارایی‌های خود را دریافت نخواهند کرد.

انتخابات ایالات متحده در سپتامبر ۲۰۲۴ (شهریور ۱۴۰۳) اهمیت زیادی دارد و هنگ کنگ، سنگاپور، ژاپن و کره جنوبی به برداشتن گام‌های کوچک در صنعت کریپتو ادامه می‌دهند. در سال ۲۰۲۴ برخلاف ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاران خرد فعال‌تر می‌شوند و شبکه‌های لایه اول دوباره شکوفا خواهند شد. با این حال فعالان بازار کریپتو به جای اتریوم، روی سولانا و بقیه آلت کوین‌های لایه اول تمرکز می‌کنند.

مقایسه ساختار ماژولار در مقابل ساختار یکپارچه بار دیگر در اکوسیستم اتریوم طنین‌انداز می‌شود، زیرا بسیاری از لایه‌ها دوم نمی‌توانند فعالیت اقتصادی معنی‌داری را ایجاد کنند. در کنار هم، این دو ترند پرسش‌های جدی را در اکوسیستم اتریوم به وجود می‌آورد. علاوه بر این، شرکت‌کنندگان جدید اکوسیستم کریپتو (هم بازی‌ها و هم میم کوین‌ها) رشد می‌کنند و محبوبیت NFTها هم افزایش می‌یابد.

ادویناس روپکوس (Edvinas Rupkus)

کاهش تورم جهان، عدم بروز رکورد در ایالات متحده و تایید ETFهای اسپات ریسک‌پذیری بسیاری از سرمایه‌گذاران سازمانی و خرد را در سال ۲۰۲۴ افزایش می‌دهد. به طور کلی، سال ۲۰۲۴ مشابه سال ۲۰۲۱ خواهد بود و لایه‌های دوم و بلاکچین‌های ماژولار رشد می‌کنند.

تعقیب و گریز ایردراپ‌ها پل‌های بلاکچینی را افزایش می‌دهد و در نهایت یک اکسپلویت بزرگ به وجود می‌آید. رمزارزها در انتخابات آمریکا ممکن است به یک موضوع حزبی تبدیل شوند و مخالفت دموکرات‌ها و حمایت جمهوری‌خواهان را به دست آورند. با این حال قوانین و مقررات خاصی در سال ۲۰۲۴ برای رمزارزها تصویب نمی‌شود. ضمن اینکه یک کشور دیگر از السالوادور پیروی می‌کند و بیت کوین را به عنوان ارز قانونی خود می‌پذیرد.

من نسبت به بخش dePIN کریپتو و پروژه‌هایی مثل هلیوم و RWAها هیجا‌ زده هستم. قیمت توکن‌ها همچنان کاربرد آن‌ها را تعیین می‌کند و بنیان‌گذاران پروژه‌ها باید در مورد توکنومیکس آن خلاق و هوشمند باشند تا از پایداری پروژه خود در طول چرخه‌های مختلف اطمینان حاصل کنند.

ایان دیوندورف (Ian Devendorf)

در نیمه اول سال ۲۰۲۴ نرخ تسلط بیت کوین به ۷۰٪ می‌رسد. اگر شرایط کلان و نقدینگی اجازه دهد تسلط بیت کوین در نیمه دوم سال کاهش می‌یابد و آلت کوین‌ها عملکرد بهتری خواهند داشت. پروتکل‌های وام‌دهی و استیبل کوین‌ها از RWAها بهره‌مند خواهند شد و راه‌اندازی استیبل کوین‌های شرکتی در سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت، چون استفاده از اوراق خزانه کوتاه‌مدت به عنوان وثیقه، مدل کسب‌وکار جذابی را ارائه می‌دهد. USDT به عنوان استیبل کوین برتر خواهد بود چون غلبه بر نقدینگی و نفوذ آن دشوار است.

ارتقای دنکن اتریوم قیمت آن و توکن‌ها و شبکه‌های لایه دومی مثل آربیتروم، آپتیمیزم و بیس را افزایش می‌دهد. اگرچه درآمد اتریوم از محل کارمزدهای لایه‌های دوم کاهش می‌یابد، درآمد کل آن تنها اندکی تحت تاثیر این مسئله قرار می‌گیرد چون بخش عمده درآمدهای این شبکه همچنان از تراکنش‌های مستقیم به دست می‌آید. رول‌آپ‌ها در سال ۲۰۲۴ به مقابله با چالش‌های خود ادامه می‌دهند و پذیرش و درآمد آن‌ها محدود می‌شود.

عفیف بندک (Afif Bandak)

ETFهای اسپات بیت کوین در ایالات متحده راه‌اندازی می‌شوند و جریان ورودی آن‌ها به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. ETF اسپات ETH هم تا سه ماهه چهارم ۲۰۲۴ در ایالات متحده تایید می‌شود و شبکه‌های ماژولار به تقویت خود ادامه می‌دهند. EIP-4844 در شبکه اصلی مستقر می‌شود و LSDfi و استیکینگ همچنان محرک اصلی دیفای خواهند بود.

شامل تجانی (Shamel Tejani)

سال ۲۰۲۴ نسبت به سال ۲۰۲۳ صعودی‌تر خواهد بود و به بزرگ‌ترین سال ایردراپ تبدیل می‌شود. محرک اصلی پذیرش سرمایه‌گذاران خرد تایید ETFهای اسپات یا افزایش قیمت رمزارزها نخواهد بود؛ بلکه فوموی ناشی از ایردراپ روی آن تاثیر می‌گذارد. نام‌های بزرگی مانند zkSync، استارکت، لینا، لایرزیرو و بسیاری از پروژه‌های اکوسیستم کازماس و سولانا همگی قرار است توکن‌های خود را راه‌اندازی کنند و بسیاری از آن‌ها قبل از سه ماهه سوم ۲۰۲۳ اعلام کرده بودند که این کار را انجام می‌دهند.

این امر میلیاردها دلار نقدینگی را به اکوسیستم کریپتو تزریق می‌کند و امکان افزایش نقدینگی میم کوین‌ها و NFTها را فراهم می‌کند. گمانه‌زنی‌ها در مورد ETF اسپات اتریوم و ارتقای دنکن با راه‌اندازی ایگن لایر توجه‌ها را به ETH برمی‌گرداند و به ETH/BTC کمی تسکین می‌دهد. با در دست گرفتن پروژه‌های جدید، حجم DEXها در برابر CEXها افزایش می‌یابد. بیت کوین در نیمه اول سال ۲۰۲۴ حدود ۲۵٪ کاهش خواهد یافت.

برد کی (Brad Kay)

در سال ۲۰۲۴ اتریوم جایگاه خود را به عنوان رهبر بخش NFT حفظ خواهد کرد و پس از آن بیت کوین و سولانا قرار می‌گیرند. یک پیشرفت قابل توجه در شبکه بیت کوین می‌تواند راه‌اندازی موفقیت‌آمیز یک صرافی غیرمتمرکز برای توکن‌های BRC-20 باشد. این اتفاق مثل راه‌اندازی بلر بازار را متحول می‌کند، روند کشف قیمت توکن‌های BRC-20 را بهبود می‌دهد و حجم معاملاتشان را هم به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. علاوه بر این، در سال آینده شاهد کاهش مستمر درآمدهای ناشی از حق امتیاز در شبکه اتریوم خواهیم بود.

جان دانتونی (John Dantoni)

در سال ۲۰۲۴ تایید ETF اسپات می‌تواند نقدینگی بازار کریپتو را افزایش دهد. رویکردهای ماژولار و یکپارچه چشم‌انداز سرمایه‌گذاری را شکل خواهند داد و اتریوم که توسط رول‌آپ‌ها و پروتکل‌های ماژولاری مثل سلستیا تقویت شده، قرار است این تز ماژولار را رهبری کند. تسلط تزلزل‌ناپذیر سولانا در بخش یکپارچه تقاضای آن را افزایش خواهد داد.

بخش‌های نوظهوری مثل مانند RWA و DePin و شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز با هم رقابت خواهند کرد. در شبکه بیت کوین بخش‌هایی مثل دیفای، میم کوین‌ها و NFT شکوفا می‌شود و پروژه‌هایی مثل اردینالز، Stacks و BRC-20 به عنوان کاتالیزور آن عمل خواهند کرد. ممکن است بحث‌هایی در مورد مهار این اکوسیستم مطرح شود، اما نیروی بازار و افزایش درآمد ماینینگ‌ها در نهایت پیروز خواهند شد و به حفظ آن‌ها کمک می‌کنند.

سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در سال ۲۰۲۴ رشد می‌کند و مخصوصا در نیمه اول سال افزایش می‌یابد. تا پایان سال ۲۰۲۴، مجموع سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر بخش کریپتو به ۲۴.۵ میلیارد دلار می‌رسد که نشان‌دهنده رشدی ۱۳۰٪ نسبت به سال گذشته است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا