کریپتو کده

پلتفرم gTrade چیست؟ آشنایی با Gains Network و توکن GNS

پلتفرمی غیرمتمرکز که امکان معامله ارزهای دیجیتال،‌ ارزهای فیات فارکس و سهام را فراهم می‌کند،‌ آن هم با اهرم. این تعریف اولین و فعلا تنها محصول Gains Network یعنی پلتفرم gTrade است. در این پلتفرم تمام Pair یا جفت‌هایی که معامله می‌شوند،‌ دارایی‌های مصنوعی هستند. پلتفرم gTrade بر اساس یک فرضیه مهم بنا شده است؛‌ تریدرها در مجموع بیشتر ضرر می‌کنند تا سود. اگر مدتی در بازارهای مالی فعال بوده باشید،‌ درک می‌‌کنید که این فرضیه چندان دور از ذهن نیست. در این مقاله به شما خواهیم گفت که Gains Network و پلتفرم gTrade چیست. همچنین توکن GNS و نقش ارز دیجیتال دای در این پلتفرم بررسی خواهد شد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معرفی Gains Network

معرفی شبکه معاملات اهرمی Gains
منبع: Gainsnetwork.Io

وقتی اسم گینز نتورک (Gains Network) به گوشتان می‌خورد،‌ شاید ذهنتان به این سمت برود که یک شبکه یا راهکار جدید بلاکچینی است و راه حلی برای مشکلات این تکنولوژی مثل مقیاس پذیری ارائه کرده است؛ اما شبکه‌ای در کار نیست و صرفا با یک تیم سر و کار داریم. گینز نتورک که قبلا گینز فارم (Gains Farm) نام داشت، تیم توسعه‌دهنده یک پروتکل معاملاتی اهرمی مصنوعی به نام جی‌ترید (gTrade) است. البته آن‌ها قصد دارند در آینده محصولات جدیدی در حوزه‌هایی از جمله متاورس ارائه کنند.

این پلتفرم دارای طیف وسیعی از دارایی‌های قابل‌معامله است و علاوه بر برترین‌ترین ارزهای دیجیتال، از سهام‌ چندین شرکت‌ مطرح ایالات متحده مانند شرکت آمازون (AMZN)، کمپانی اپل (AAPL) و شرکت ای‌ام‌دی (AMD) پشتیبانی می‌کند. همچنین در این پلتفرم، سرویس معامله پیر ارزهای اصلی نیز ارائه می‌شود و از اهرم ۱۵۰ برابری برای بازار کریپتو و سهام و از اهرم ۱۰۰۰ برابری برای بازار فارکس پشتیبانی می‌کند. فعلا ۷۶ بازار مختلف برای معامله در جی ترید وجود دارد.

در حال حاضر محصول شبکه Gains در حوزه مسائل و اقدامات امنیتی دارای هشت آدیت (Audit) است. آمار مربوطه نیز توسط شرکت امنیت بلاکچین سرتیک (Certik) مدیریت و منتشر می‌شود. همچنین آن‌ها یک برنامه بانتی هم در دست اجرا دارند. در سایت Immunefi تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار پاداش برای پیداکردن باگ تعیین شده است.

پلتفرم gTrade چیست؟

gTrade یک پلتفرم معاملات اهرمی مصنوعی است و بر خلاف پلتفرم‌های معاملاتی معمولی، دارایی‌هایی که در این پلتفرم ارائه می‌شوند به‌صورت مصنوعی و بدون نیاز به قرض‌گرفتن دارایی‌های واقعی معامله می‌شوند. از این رو برای هر جفت معاملاتی به دفتر سفارش (Order Book) یا استخرهای نقدینگی (Liquidity Pools) نیاز نیست. درنتیجه کارایی سرمایه بیشتر می‌شود و برخی حواشی مانند اسلیپیج (slippage)، اثر قیمت و ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) از بین می‌رود.

پروتکل gTrade از یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز (DON) چین‌لینک به‌صورت سفارشی و در زمان واقعی استفاده می‌کند. این شبکه اوراکل شامل ۷ رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) است که از هشت نود اختیاری چین‌لینک تغذیه می‌کند و در عوض، قیمت‌های زمان واقعی را به یک قرارداد تجمیع‌کننده می‌دهد. سیستم به‌منظور پوشش گسترده بازار و کاهش خطای قیمتی ناشی از داده‌های غیرمرتبط، از چندین تجمیع‌کننده برتر داده برای افزایش امنیت، قابلیت اطمینان و دقت استفاده می‌کند.

باز کردن تمام معاملات روی این پلتفرم منوط به وثیقه‌گذاری ارز دیجیتال دای در صندوق آن (DAI Vault) است. معامله‌گران می‌توانند از اهرم‌های ۴ تا ۱۰۰ برای ترید استفاده‌کنند. تمامی اهرم‌ها کاملا مصنوعی هستند و به‌وسیله صندوق DAI، استخر نقدینگی جفت ارز GNS/DAI و توکن GNS پشتیبانی می‌شوند. هر زمان معامله‌ای بسته شود، توکن DAI برای پرداخت به تریدر به اندازه سودش از صندوق برداشت می‌شود. در صورتی که معامله با ضرر بسته شود، توکن‌های مازاد DAI در صندوق نگهداری می‌شوند. به این ترتیب نگهداری توکن‌های مازاد در صندوق در بلندمدت، منجر به وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد می‌شود.

زمانی که وثیقه‌‌ مازاد صندوق DAI به نرخ ۱۳۰٪ برسد، از آن برای خرید توکن GNS استفاده می‌شود. در مرحله بعدی توکن‌های GNS خریداری‌شده، سوزانده می‌شوند. بعد از حادثه سقوط لونا (LUNA) و به‌دلیل مکانیسم خاصی که پروتکل را در معرض خطر قرار می‌داد، نرخ وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد از ۱۱۰٪ به ۱۳۰٪ افزایش یافت.

مارپیچ مرگ لونا برای تریدرهای پلتفرم که معاملات شورت (Short) لونا را داشتند، درصد سود بالا و غیرمتعارفی را ایجاد کرد. در جی ترید پرداخت سود تریدرها به جای اینکه از طریق صندوق یا استخر نقدینگی جفت‌ارز GNS/DAI تامین شود، طبق مکانیسم پروتکل از طریق مینت توکن GNS پرداخت می‌شد. این جریان به نوبه خود دومینوی مرگی برای توکن GNS بود؛ بنابراین مکانیسم مینت از همان زمان به سرعت متوقف شد. اکنون سود تریدرها از وثیقه‌ توکن DAI موجود در صندوق پرداخت می‌شود.

توکن GNS چیست؟

توکن GNS
منبع: coingecko.com

توکن GNS هسته اصلی پلتفرم gTrade را تشکیل می‌دهد. هر وقت معاملات با ضرر بسته شود، توکن DAI به صندوق وثیقه واریز می‌شود. سپس زمانی که نرخ وثیقه مازاد به ۱۳۰٪ برسد، توکن‌سوزی GNS انجام می‌شود. بعد از انتقال پروتکل از بلاکچین اتریوم به پالیگان، توکن GNS روی شبکه پالیگان ساخته شد. دارندگان توکن GFARM2 می‌توانند توکن‌های قدیمی خود را با نسبت «۱ توکن GFARM2 به ۱۰۰۰ توکن GNS» به توکن‌های جدید روی شبکه پالیگان تبدیل کنند. به تازگی این توکن روی شبکه آربیتروم نیز ایجاد شده است. 

در زمان نگارش این مقاله، قیمت GNS حدود ۶.۲ دلار و تعداد توکن‌های در گردش ۳۰.۴ میلیون واحد است. بیشترین قیمت ثبت‌شده برای GNS مربوط به ۹ بهمن ۱۴۰۱ و ۶.۸ دلار است، کمترین قیمت تاریخ این رمزارز نیز ۰.۲۷ دلار در تاریخ ۸ آذر ۱۴۰۰ ثبت شده است.

اگرچه مکانیزم پروتکل gTrade ضدتورمی است، اما در حال حاضر به دلیل مینت توکن GNS به عنوان مشوقی برای استخر نقدینگی، جفت‌ارز GNS/DAI روند تورمی دارد. به همین دلیل هر زمان که موجودی صندوق DAI به سقف نرخ وثیقه (در حال حاضر ۱۳۰٪) برسد، توکن‌های GNS سوزانده می‌شود تا مینت توکن‌ها به تعادل برسد و وضعیت پروتکل به حالت ضدتورمی برگردد.

کاربران می‌توانند نسبت به استیکینگ GNS و بهره بردن از کارمزدها به شرح زیر استفاده کنند:

 • ۴۰٪ از کارمزد مارکت اوردر ( (۰.۰۸٪)
 • ۱۵٪ از کارمزد لیمیت اوردر (۰.۰۸٪)     

در صورتی که پروتکل از طریق درآمدها، نقدینگی کافی داشته باشد، عمده کارمزدهای به‌دست‌آمده میان استیکرهای GNS توزیع می‌شود. بخشی از کارمزدها نیز به تامین‌کننده‌های نقدینگی تعلق می‌گیرد. این نکته قابل توجهی است، زیرا سود تامین‌کننده‌های نقدینگی فقط از طریق کارمزدها تامین می‌شود و پلتفرم پاداشی برای تامین نقدینگی پرداخت نمی‌کند (مینت توکن GNS با هدف پاداش دادن صورت نمی‌گیرد).

توکن‌های بی‌همتای GNS

توکن ‌های بی‌همتا (NFT) در gTrade دارای ۵ مدل مختلف هستند. مزایای انحصاری این NFTها عبارتند از:

۱. کاهش تفاوت قیمت خرید و فروش یا اسپرد (Spread) در زمان معاملات:

 • ۱۵-٪ در حالت برنز
 • ۲۰-٪ در حالت نقره‌ای
 • ۲۵-٪ در حالت طلایی
 • ۳۰-٪ در حالت پلاتینیوم
 • ۳۵-٪ در حالت الماس

برای استفاده از این ویژگی فقط کافی است کاربر NFT را در کیف‌پول معاملاتی خود داشته باشد.

۲. راه‌اندازی یک ربات برای دریافت پاداش حاصل از اجرای لیمیت اوردرها و لیکویید کردن. در این خصوص همه NFTها شرایط یکسانی دارند.

۳. افزایش پاداش‌های تامین نقدینگی یا استیکینگ با استیک حداکثر ۳ توکن NFT. مقدار افزایش‌ پاداش به صورت زیر است:

 • ۲٪ برای حالت برنز
 • ۳٪ برای حالت نقره‌ای
 • ۵٪ برای حالت طلایی
 • ۸٪ برای حالت پلاتینیوم
 • ۱۳٪ برای حالت الماس

طبق اظهارات افراد تیم، در آینده با گسترش اکوسیستم موارد بیشتری ارائه می‌شود. درمجموع فقط ۱۵۰۰ توکن NFT مطابق تصویر زیر وجود دارد:    

تعداد توکن های GNS NFT
منبع: gains-network.gitbook.io

صندوق Gdai

صندوق جی‌دای (Gdai Vault) یک صندوق توکن DAI و مبتنی بر استاندارد ERC-۴۶۲۶ است. ERC-۴۶۲۶ یک API استاندارد برای صندوق‌های سود‌ده توکنیزه‌شده‌ای است که نماینده سهام یک دارایی مبتنی بر ERC-20 هستند. gDAI نمایانگر سهم شما از کل توکن‌های دای موجود در استخر است.

برای همه معاملاتی که روی پلتفرم انجام می‌شود، صندوق به‌مثابه یک طرف قرارداد است. زمانی که تریدرها معامله‌ای را با سود (PnL مثبت) می‌بندند، سود آن‌ها از صندوق برداشت می‌شود. در صورتی که تریدر معامله‌ای را با ضرر (PnL منفی) ببندد، مقدار ضرر به صندوق واریز می‌شود. در این میان، صندوق بخشی از کارمزد معاملات را دریافت می‌کند. کارمزدهای به‌دست آمده به نسبت سهم استیکرهای gDAI بین آن‌ها تقسیم می‌شود. به این ترتیب استیکرها به ماندن در صندوق و حفظ سهم خود تشویق می‌شوند.

مقدار PnL خالص پوزیشن‌های بسته
منبع: Foresightnews.Pro

میزان وثیقه‌گذاری در صندوق به مقدار سود و زیان (PnL) بستگی دارد. تا زمانی که کارمزدهای به‌دست‌آمده بیش از مبالغ سود و زیان باشد، استیک‌کننده‌ها بازده مثبتی دارند. زمانی که مجموع سود و زیان منفی باشد، صندوق با استفاده از وجوه یک سپر (Buffer) می‌سازد تا از پروتکل و وجوه سپرده‌گذاران در برابر وضعیت غیرعادی و اختلالات ناشی از سود و زیان محافظت کند.

صندوق برای رسیدن به یک نسبت وثیقه‌گذاری واقعی تقریبی بهتر و به‌حداقل رساندن ریسک‌های پروتکل و استیک‌کننده‌ها، از یک سیستم دوره‌ای برای گرفتن اسنپ‌شات از PnLهای باز استفاده می‌کند. سود و زیان باز (Open PnL) نشان‌دهنده مجموع سود و زیان همه معاملات باز در زمان اسنپ‌شات است.

توکن gDAI

gDAI یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-۲۰ است که نشان‌دهنده مالکیت دارایی اصلی DAI است. توکن gDAI از یک مدل نرخ تبادل (شبیه به cTokenهای پروتکل کامپوند) پیروی می‌کند. در این مدل، تغییر قیمت gDAI نسبت به قیمت DAI در زمان واقعی به دو متغیر کارمزدهای انباشته و سود و زیان معامله‌گران (چه در معالات باز یا بسته) متکی است.

gNFT

gNFT یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-۷۲۱ و نشان‌دهنده مالکیت توکن gDAI قفل‌شده است. بر اساس مدت زمانی که وام‌دهنده وجوه خود را قفل می‌کند، می‌توان توکن‌های gDAI قفل‌شده را با تخفیف خرید و پس از اتمام دوره لاک، قفل توکن‌ها را باز کرد. به استیکرهایی که gDAI را قفل می‌کنند، مانند سایر استیک‌‌ها کارمزد معاملات تعلق می‌گیرد.

نحوه برداشت توکن‌های قفل‌شده (Withdraw Locks)  

به منظور تامین امنیت صندوق و محافظت از استیک‌کننده‌ها در برابر حملات فرانت رانینگ (Front-Running) تغییرات PnL، سپرده‌گذاران اجازه ندارند توکن‌های DAI را سریعا برداشت کنند. بلکه باید برداشت را از طریق «سیستم درخواست برداشت» انجام دهند.

نسبت به وثیقه موجود در خزانه، ممکن است سپرده‌گذار ۱، ۲ یا حتی ۳ دوره بعد از ارائه درخواست منتظر بماند. هرچه نسبت وثیقه بالاتر باشد، دوره قفل کوتاه‌تر می‌شود. در صورتی که سپرده‌گذار پنجره برداشت خود را از دست بدهد، باید درخواست برداشت جدیدی را ثبت کند.

اعضای تیم Gains Network

در اولین سال شکل‌گیری این پروژه، بنیان‌گذار به تنهایی روی آن کار کرده است. اما هم‌راستا با توسعه و گسترش بازاریابی، اعضای تیم نیز گسترش یافته است تا اهداف بلندمدت مدت پروژه در حد امکان، به شکلی کارامدتر و سریع‌تر برآورده شود.

 • سب (Seb): بنیان‌گذار و توسعه‌دهنده فول‌استک
 • ناتان (Nathan): مدیرعامل و توسعه‌دهنده فول استک
 • کرامب (Crumb): توسعه‌دهنده فول استک
 • دریمرزنات (Dreamersnat): توسعه‌دهنده فرانت‌اند
 • کنراد (Konrad): توسعه‌دهنده فرانت‌اند
 • درو(Drew): توسعه‌دهنده بک‌اند
 • یوری (Uri) توسعه‌دهنده فول استک، پژوهشگر
 • سام (Sam): توسعه‌دهنده تجاری، مسئول مشارکت و ارتباطات
 • لونامن (Lunaman): توسعه‌دهنده تجاری
 • راس و کنجی (Ross & Kenji): مسئول رسانه‌های اجتماعی
 • جیم (Jim): طراح
 • الکس (Alex): محقق و پژوهشگر

احتمالا در ذهنتان سوال شده که این افراد که هستند و چه سابقه‌ای دارند؟ در پاسخ باید بگویم که تمام اطلاعات موجود در مورد تیم Gains Network همین است و این افراد ناشناس هستند. مشخص نبودن اعضا و توسعه‌دهندگان تیم، اجازه بررسی و سنجیدن سطح آن‌ها را به ما نمی‌دهد و می‌توان آن را به عنوان یک نکته منفی در نظر گرفت.

نقشه راه شبکه Gains

نقشه راه gains network
منبع: hrfibreglass.co.uk

در ۹۰٪ مواقع از توکن‌های دای موجود در صندوق هیچ استفاده‌ای نمی‌شود، این توکن‌ها فقط برای برداشت و پرداخت به معامله‌گران در صندوق وجود دارند. ممکن است در آینده نسبت به استیک دارایی در پلتفرمی با ریسک پایین و کسب سود اقدام شود. پیاده‌سازی Zk Rollup هم در درستور کار قرار دارد و طبق برنامه قرار بود در فصل آخر ۲۰۲۲ انجام شود.

یکی از مهم‌ترین اهداف و ارزش‌های اصلی گینز نتورک تمرکززدایی است. بنابراین برای نیل به این هدف در بخش اول تا حد امکان تمرکززدایی و مقاوم‌سازی وب‌سایت مقابل سانسور انجام می‌شود. بخش دوم مربوط به تمرکززدایی فرایند توسعه و تصمیم‌گیری پروژه است. در واقع Gains Network قصد دارد تا در فصل اول ۲۰۲۳ به یک دائو تبدیل شود.

همچنین اعضای این تیم با اعتقاد راسخ به متاورس می‌خواهند هر امکانی را برای پروتکل gTrade و محصولات بعدی خود در دنیای متاورس بررسی کنند.

هدف‌گذاری انجام‌شده برای پایان سال ۲۰۲۳ رسیدن به حجم معاملات روزانه ۱۰ میلیارد دلاری،‌ ۱۰,۰۰۰ کاربر فعال روزانه و رسیدن به ارزش کل قفل‌شده ۵۰۰ ملیون دلاری است. در راستای جذب کاربران به این پلتفرم،‌ آن‌ها یک مسابقه ترید با ۱۰۰ هزار دلار جایزه راه‌اندازی کرده‌اند که به‌زودی در مطلبی جداگانه به آن می‌پردازیم.

مقایسه gTrade و GMX

به دلیل شباهت مکانیسم اجرای محصول در پلتفرم جی‌ام‌ایکس (GMX) و Gains Network، در این بخش به مقایسه این دو پلتفرم می‌پردازیم.

 • در ابتدا باید بگوییم که محبوبیت بیشتر پلتفرم GMX در بین تریدرها بیشتر است؛ زیرا موانع ورود به gTrade به‌نسبت زیاد است. به طور مثال ارزش پوزیشن معاملات نباید کمتر از ۱۵۰۰ دلار توکن دای باشد. همچنین معاملات سرمایه‌گذاران خرد با مبالغ پایین مسدود می‌شود. به همین دلیل پلتفرم GMX در میان تریدرهای خرد محبوبیت دارد.
 • پلتفرم gTrade اهرم بالاتر و دارایی‌های قابل‌معامله بیشتری دارد. در پلتفرم gTrade نه تنها ارزهای دیجیتال بلکه سهام بازار بورس و فارکس نیز ارائه می‌شود. کاربران جی ترید می‌توانند برای ارزهای دیجیتال به اهرم‌ ۱۵۰ دسترسی داشته باشند، درحالی که GMX اهرمهای تا ۳۰ برابر را ارائه می‌دهد. اهرم‌های بالاتر به معنای ریسک بیشتر و کارایی سرمایه بالاتر است که در واقع برای پلتفرم‌های معاملاتی مشتقه بهتر است.
 • پلتفرم gTrade دارای یک تابع استاپ لاس (Stop-Loss) برای تعیین حد ضرر است که در حال حاضر در پلتفرم‌های معاملاتی اهرمی آنچین موجود نیست. از این نظر جی ترید را می‌توان برای ترید حرفه‌ای مناسب‌تر دانست. زیر نظر گرفتن دائمی نوسانات بازار در طول روز کار چندان راحتی برای تریدرها نیست و تابع استاپ لاس به اجرای موثر استراتژی‌های معاملاتی تریدرها کمک می‌کند.
 • کارمزد پلتفرم gTrade برای مارکت اوردر و لیمیت اوردر تمام ارزهای دیجیتال موجود در پلتفرم به ترتیب برابر با  ۰.۰۶٪ و ۰.۰۸٪ است. همچنین کارمزد تراکنش‌های فارکس نیز از ۰۰۰۶٪ تا ۰.۰۰۸٪ متغیر است. کارمزد معاملات هنگام باز یا بستن پوزیشن‌ها دریافت می‌شود. در مقابل پلتفرم GMX معادل ۰.۱٪ از اندازه پوزیشن معاملاتی را به عنوان کارمزد باز یا بستن پوزیشن از کاربر دریافت می‌کند.
 • میانگین کاربران فعال و تعداد کاربران جدید روزانه در GMX بیشتر است،‌ بنابراین حجم معاملات انجام شده در GMX نیز بیشتر است.

توکن GNS را از کجا بخریم و کیف پول مناسب آن چیست؟

رمزارز GNS در هیچ کدام از صرافی‌های متمرکز بزرگ لیست نشده است و تنها در کوینکس، Bitget و BKEX قابل معامله است. در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، سوشی سواپ، کایبر سواپ و کوییک سواپ به راحتی می‌توان در شبکه‌های پالیگان و آربیتروم این توکن را خریداری کرد.

برای نگهداری GNS با توجه به این که روی شبکه‌های پالیگان و آربیتروم وجود دارد، می‌توان از کیف پول‌های متامسک،‌ تراست والت و همچنین کیف پول سخت‌افزاری لجر استفاده کرد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • Gains Network چیست؟
  گینز نتورک در اصل تیم توسعه‌دهنده پلتفرم gTrade است و اعضای این تیم نیز ناشناس هستند. آن‌ها قصد دارند تا در آینده محصولات دیگری در حوزه‌های مختلف مثل متاورس داشته باشند.
 • پلتفرم gTrade چیست؟
  جی ترید یک پلتفرم معاملاتی اهرمی است که علاوه بر ارز دیجیتال، معامله سهام‌های مطرح و برخی از جفت‌ارزهای فارکس نیز در آن انجام می‌شود. تمام دارایی‌های موجود در gTrade مصنوعی هستند و برای معامله در این پلتفرم، باید ابتدا میزانی دای به صندوق آن واریز کنید.

سخن پایانی

تریدرهای ریسک‌پذیر با معاملات اهرم‌دار آشنا هستند. در این استراتژی معاملاتی تریدر با استفاده از قرض گرفتن سرمایه، پتانسیل کسب سود از معامله را بیشتر می‌کند. گینز نتورک یک پلتفرم معاملات اهرمی مصنوعی است و خبری از دارایی واقعی و قرض گرفتن در آن نیست. در تنها محصول این تیم یعنی gTrade، طیف وسیعی از دارایی‌های قابل معامله از ارزهای دیجتال تا سهام تعدادی از شرکت‌های بزرگ و جفت‌ارزهای معاملاتی فارکس ارائه می‌شود. در این مقاله در مورد اینکه Gains Network و پلتفرم gTrade چیست،‌ صحبت کردیم و نحوه کار آن و توکن GNS هم بررسی شدند. نظر شما در مورد این پلتفرم چیست؟ آیا شاهد افزایش تعداد کاربران و حجم معاملات این پلتفرم در آینده خواهیم بود؟

منبع
gainsnetwork

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا