مبتدی سرمایه گذاری

آموزش خرید بایننس کوین در ایران؛ چطور در ایران BNB بخریم؟

بایننس کوین ارز دیجیتالی بوده است که همیشه پس از بحران‌ها و ریزش قیمت ارزهای دیجیتال،‌ بازگشت سریعی به قیمت‌های قبلی خود داشته و پس از مدتی یک ATH جدید ثبت کرده است. قیمت BNB رابطه کاملا مستقیمی با عملکرد صرافی بایننس دارد و به واسطه همین عملکرد، از سال ۹۷ این رمزارز همواره در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار بوده است. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش خرید بایننس کوین در ایران بپردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

آموزش خرید بایننس کوین در ایران

آموزش خرید بایننس کوین در ایران
منبع: cryptocurrency.muhtwatech.com

BNB رمزارز پنجم بازار ارزهای دیجیتال در زمان نگارش این مقاله است که ابتدا روی شبکه Binance Chain و با استاندارد Bep2 ایجاد شد. سپس با ایجاد شبکه بایننس اسمارت چین نسخه Bep20 این رمز نیز ایجاد شد؛ البته در بهمن ۱۴۰۰ بایننس خبر از یک ری‌برندینگ و ایجاد BNB Chain داد که جزئیات کامل آن را در مقاله زیر می‌توانید مطالعه کنید. هدف این بود که BNB و زنجیره‌های یادشده، محدود به صرافی بایننس در نظر گرفته نشوند.

به جز دو زنجیره‌ای که خود صرافی بایننس ایجاد کرده است، نسخه‌های رپدشده BNB روی شبکه‌های مختلف نیز وجود دارد. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت بایننس کوین در شبکه‌های زیر موجود است:

در ایران برای خرید بایننس کوین دو حالت کلی به وجود می‌آيد. یا شما قصد خرید با ریال را دارید و یا یک رمزارز دیگر دارید که می‌خواهید با آن BNB بخرید. بسته به شرایط، می‌توانید از صرافی متمرکز داخلی یا خارجی و یا صرافی غیرمتمرکز استفاده کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که هرگز از صرافی‌ها به عنوان کیف پول استفاده نکنید. در ادامه در سه بخش به تفکیک در مورد هر یک از حالت‌ها توضیح می‌دهیم، اما قبل از آن کمی در مورد شبکه این رمزارز صحبت کنیم.

تفاوت دو استاندارد Bep2 و Bep20 چیست؟ 

تفاوت Bep2 با Bep20

همانطور که گفتیم بایننس کوین با دو استاندارد Bep2 و Bep20 وجود دارد و شما باید به خوبی نسبت به شبکه رمزارزتان آگاهی داشته باشید. اگر قصد انتقال به کیف پول دارید، باید چک کنید که کیف پول مقصد از استاندارد توکن شما پیروی می‌کند یا خیر و با استفاده از شبکه درست اقدام به جابجایی رمزارز کنید. اگر قصد انتقال به یک صرافی دارید نیز باید همین کار را تکرار کنید.

Bep2 استاندارد تعریف توکن روی زنجیره بایننس است که سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. هدف از این زنجیره بومی کردن شبکه صرافی بایننس و داشتن یک توکن بومی یعنی همان BNB بود. بایننس کوین قبل از ایجاد این شبکه،‌بر بستر اتریوم و با استاندارد Erc20 ایجاد شده بود.

حدودا یکسال بعد زنجیره بایننس اسمارت چین با یک تفاوت بزرگ به موازات بایننس چین راه‌اندازی شد؛ این زنجیره اجازه تعریف قرارداد هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را می‌داد. استاندارد تعریف توکن روی این زنجیره Bep20 است. بایننس اسمارت چین سازگار با ماشین مجازی اتریوم است و به همین جهت آدرس‌های این شبکه با آدرس‌های شبکه اتریوم شباهت دارد. نکته زیر می‌تواند در تشخیص شبکه‌ زنجیره‌های BNB و جلوگیری از اشتباه به شما کمک کند.

شبکه BNB Beacoin Chain (قبلا Binance Chain بود)‌ دارای استاندارد Bep2 است و آدرس‌های این شبکه با bnb شروع می‌شود. شبکه BNB Smart Chain (قبلا Binance Smart Chain بود) دارای استاندارد Bep20 است و آدرس‌های این شبکه با 0X شروع می‌شود.

اگر قصد دارید بایننس کوین مبتنی بر استاندارد Bep2 به یک صرافی متمرکز ارسال کنید،‌ حتما باید Memo را وارد کنید تا رمزارز به درستی در حساب شما بنشیند. برای تبدیل یک توکن از Bep2 به Bep20 روش‌های مختلفی وجود دارد که در مقاله زیر به این موضوع پرداخته شده است.

چگونه از صرافی‌های ایرانی بایننس کوین بخریم؟

با توجه به اینکه بایننس کوین رمزارزی قدیمی، محبوب و با رتبه بالا در بین ارزهای دیجیتال است، در اکثر صرافی‌های داخلی لیست شده است. در ابتدا باید صرافی مورد نظر خود را پیدا کنید. قیمت یکی از ملاک‌های مهم است که در هر صرافی ممکن است متفاوت باشد. با استفاده از صفحه مقایسه قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف که میهن بلاکچین ارائه می‌دهد، می‌توانید بهترین قیمت خرید BNB را پیدا کنید. به جز قیمت، کارمزد هم تاثیرگذار است که در مورد هر صرافی باید بررسی کنید. مقاله زیر نیز در انتخاب صرافی می‌تواند به شما کمک کند.

پس از انتخاب صرافی، وارد سایت آن شده و اقدام به افتتاح حساب کنید. در گام بعدی باید مدارک خواسته شده را بارگذاری و فرآیند احراز هویت را تکمیل کنید. این فرآیند ممکن است در صرافی‌های مختلف، تفاوت‌هایی (مثل زمان تایید مدارک) داشته باشد. در صرافی‌ها عموما می‌توانید به دو روش بایننس کوین بخرید: با ریال و با کریپتو.

خرید بایننس کوین با ریال

برای این کار ابتدا باید ریال خود را از طریق درگاه صرافی به شماره حساب آن‌‌ها واریز کنید. پس از این مرحله، به میزان واریز شده اعتبار حساب کاربری شما شارژ می‌شود. سپس می‌توانید در بازار بایننس کوین به ریال،‌ نسبت به خرید این رمزارز اقدام کنید.

واریز ریال به صرافی ایرانی
منبع: nobitex.ir

در اکثر صرافی‌ها رابط کاربری مشابه است. برای واریز ریال باید به بخش کیف پول در صرافی، مشابه با عکس فوق بروید. در این قسمت روی واریز کلیک کرده، شماره کارت وارد و اقدام به واریز مبلغ دلخواه کنید. توجه داشته باشید کارت بانکی که از آن واریز می‌کنید، حتما باید به نام صاحب اکانت صرافی باشد. محدودیت خرید روزانه با هر کارت نیز ۵۰ میلیون تومان است.

بازارهای ریالی و تتری در صرافی های ایرانی
منبع: nobitex.ir

پس از واریز ریال و برای خرید BNB، باید به بازار یا مارکت‌های صرافی بروید. صرافی‌های داخلی معمولا یک بازار بر حسب ریال و یک بازار بر حسب تتر دارند. 

آموزش خرید BNB در ایران
منبع: nobitex.ir

با توجه به صرافی‌ها معمولا برای سفارش‌گذاری خرید یا فروش، سه روش وجود دارد (ممکن است بعضی از صرافی‌ها از همه این سه حالت پشتیبانی نکنند):

 • سفارش با قیمت بازار یا  فوری (Market Order): این سفارش‌ها در همان لحظه و با قیمت موجود انجام می‌شوند.
 • سفارش محدود یا با قیمت معین (Limit Order): در این سفارش‌ها شما حجم و قیمت مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید. هر وقت قیمت به میزان مشخص‌شده شما رسید، سفارشتان انجام می‌شود و اگر هم این اتفاق رخ ندهد،‌ طبیعتا خرید شما انجام نخواهد شد.
 • سفارش با حدد ضرر (Stop Limit Order): مشابه با سفارش محدود است؛ با این تفاوت که قیمتی را به عنوان شرط معین می‌کنید که با لمس آن،‌ سفارش محدودتان ثبت می‌شود.

هر نوع از سفارش را که انتخاب کردید،‌ با وارد کردن تعداد BNB و قیمت موردنظرتان می‌توانید خرید را انجام دهید.

خرید بایننس کوین با کریپتو

اگر در کیف پول خود رمزارزی دارید و با آن می‌خواهید BNB بخرید، ابتدا باید یک صرافی داخلی پیدا کنید که از رمزارز شما و شبکه آن پشتیبانی کند. پس از انتخاب صرافی و ساخت حساب در آن،‌ دارایی خود را به صرافی ارسال کنید.

سپس باید ببینید که آیا امکان خرید مستقیم بایننس کوین با رمزارز شما وجود دارد یا خیر. اگر پیر BNB با رمزارز شما وجود نداشته باشد،‌ ابتدا باید ارز دیجیتال خود را به تتر تبدیل کنید (زیرا قیمت آن ثابت است و معمولا پیر تتر با اکثر رمزارزها در صرافی‌ها وجود دارد) و سپس با تتر خود، اقدام به خرید بایننس کوین کنید.

خرید بایننس کوین با کریپتو
منبع: nobitex.ir

برای واریز کریپتو باید وارد بخش کیف پول صرافی شوید. با انتخاب هر رمزارز و کلیک روی واریز، می‌توانید دارایی خود را انتقال دهید. اگر کیف پول رمزارز مورد نظر را قبلا نساخته‌اید،‌ باید آن را ایجاد کنید. حتما به شبکه انتقال توجه کنید. اگر صرافی از شبکه رمزارز شما پشتیبانی نمی‌کرد،‌ یا صرافی جدیدی انتخاب کنید یا با استفاده از پل‌ها،‌ شبکه رمزارزتان را پیش از واریز به صرافی تغییر دهید.

پس از واریز کریپتو (با فرض این که امکان خرید مستقیم BNB با آن وجود نداشته باشد) ابتدا آن را در مقابل ریال با تتر باید بفروشید و سپس برای خرید بایننس کوین اقدام کنید.

چگونه از صرافی‌های خارجی بایننس کوین بخریم؟

استفاده از صرافی‌های خارجی برای ایرانی‌ها محدودیت‌هایی دارد. اکثر صرافی‌های بین‌المللی بزرگ و مطرح، ایران را در لیست تحریم خود قرار داده‌اند. برخی از این صرافی‌ها مثل بایننس احراز هویت را اجباری کرده‌اند،‌ بنابراین شانس استفاده از این صرافی‌ها برای ایرانی‌ها وجود ندارد.

برخی دیگر مثل کوکوین اگرچه ایران را تحریم کرده‌اند،‌ اما احراز هویت در آن‌ها هنوز اجباری نیست. بنابراین می‌توان با تغییر آی‌پی در این صرافی‌ها حساب باز کرد و از خدماتشان استفاده کرد؛ اما بدانید که به هیچ عنوان نباید متوجه هویت ایرانی شما شوند و احتمال بلوکه شدن حساب کاربری در هر لحظه وجود دارد.

با توجه به موارد بالا اگر همچنان قصد خرید از صرافی‌های خارجی را دارید، دو حالت پیش می‌آید. اگر کریپتو دارید،‌ آن را به صرافی مورد نظر انتقال دهید. اگر پیر BNB با رمزارز شما وجود داشته باشد که می‌توانید مستقیما بایننس کوین بخرید. در غیر این صورت باید به دنبال رمزارز دیگری باشید که هم با ارز دیجیتال شما و هم با BNB پیر شده باشد؛ تتر معمولا گزینه خوبی است. ابتدا با رمزارزتان تتر خریده و سپس با تتر برای خرید بایننس کوین اقدام کنید.

اگر ریال دارید ابتدا باید از صرافی‌های داخلی اقدام به خرید یک ارز دیجیتال کنید؛ بهتر است استیبل کوینی مثل تتر یا دای تهیه کنید که قیمت آن دچار تغییر نشود. سپس تتر را به صرافی خارجی انتقال داده و با آن بایننس کوین بخرید. آموزش خرید تتر موضوع این مقاله نیست،‌ اما قبلا در میهن بلاکچین پوشش داده شده است.

خرید BNB از صرافی‌های غیرمتمرکز

برای خرید بایننس کوین از صرافی‌های غیرمتمرکز، باید سراغ شبکه بایننس اسمارت چین و دکس‌هایی که بر بستر این شبکه هستند بروید. صرافی‌های غیر متمرکز پنکیک سواپ،‌ برگرسواپ و بیکری سواپ روی شبکه BSC قرار دارند.

اگر در کیف پولتان توکنی روی شبکه اسمارت چین دارید، با اتصال والت به یکی از این صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانید نسبت به سواپ کردن به BNB اقدام کنید. اگر رمزارزتان روی شبکه دیگری قرار دارد، با استفاده از بریج‌ها و پروتکل‌هایی مثل لیفای و مولتی‌چین (در صورت پشتیبانی از توکن و شبکه شما) می‌توانید آن را مستقیما به BNB یا توکن دیگری روی اسمارت چین تبدیل کنید؛ سپس از صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کنید. احتمالا مقاله زیر در مورد اضافه کردن شبکه BSC به کیف پول متامسک، به کار شما خواهد آمد.

اگر ریال دارید و می‌خواهید از صرافی‌های غیرمتمرکز BNB تهیه کنید،‌ ابتدا بهتر است به کمک صرافی‌های داخلی ریال خود را به یک استیبل کوین روی شبکه اسمارت چین مثل BUSD یا تتر تبدیل کنید (قبل از خرید، از پشتیبانی صرافی از این توکن‌ها اطمینان حاصل کنید). سپس آن را به کیف پول خود ارسال کنید (قطعا می‌دانید که بر بستر شبکه اسمارت چین باید این انتقال را انجام دهید) و با استفاده از صرافی غیرمتمرکزی مثل پنکیک سواپ، BNB بخرید.

کیف پول مناسب بایننس کوین

همانطور که گفتیم به هیچ عنوان نباید از صرافی به عنوان کیف پول استفاده کنید. کیف پول‌های زیادی هستند که از BNB روی شبکه‌های BNB Chain و ‌BNB Smart Chain یا همان BSC پشتیبانی می‌کنند که می‌توان به تراست والت،‌ متامسک، بایننس چین والت، سیف پل و کیف پول سخت‌افزاری لجر اشاره کرد. مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام برداشت باید در نظر بگیرید، انتخاب شبکه انتقال درست است. 

برداشت بایننس کوین از صرافی ایرانی و انتقال به کیف پول
منبع: nobitex.ir

همانطور که در عکس فوق مشاهده می‌کنید، برای برداشت BNB از بین دو شبکه BNB و BSC یکی را باید انتخاب کنید. اگر هدفتان استفاده از BNB در برنامه‌های مختلف دیفای هم هست،‌ باید شبکه BSC را انتخاب کنید. همچنین از پشتیبانی کیف پول مقصد از شبکه انتخابی خود مطمئن شوید.

توجه کنید که اگر قصد برداشت از صرافی داخلی و انتقال به یک صرافی داخلی یا خارجی دیگر را دارید، حتما باید به جز آدرس، ممو (Memo) را وارد هم کنید.

توکن‌سوزی دوره‌ای BNB

یکی از ویژگی‌های بایننس کوین، توکن‌سوزی دوره‌ای آن است؛ این اتفاق معمولا با رشد قیمت BNB همراه است. سوزاندن توکن اشاره به مکانیزمی دارد که طی آن،‌ تعدادی از توکن‌های در حال گردش برای همیشه از دسترس خارج می‌شوند و به این ترتیب، عرضه آن توکن کاهش می‌یابد. قطعا می‌دانید که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند و کاهش عرضه،‌ تاثیر مثبتی بر قیمت BNB خواهد گذاشت. بایننس قصد دارد تا با استفاده از مکانیزم سوزاندن، ۵۰ درصد از عرضه کل ۲۰۰ میلیونی BNB را حذف کند. 

صرافی بایننس در ابتدا توکن‌‌سوزی فصلی انجام می‌داد و در هر سه ماه،‌ بخشی از درآمدش را اختصاص به خرید ‌BNB و سوزاندن آن اختصاص می‌داد. در دسامبر سال ۲۰۲۱ فرآیند توکن‌سوزی خودکار بایننس معرفی شد که مبتنی بر قیمت بایننس کوین و تعداد بلاک تولید شده در بایننس اسمارت چین است. مقاله زیر اطلاعات کامل‌تری در مورد توکن‌سوزی BNB به شما می‌دهد.

بین صرافی‌هایی که توکن دارند، کدام ارزشمندتر است؟

توکن صرافی متمرکز
منبع: blog.cryptostars.is

همانند بایننس صرافی‌های متمرکز دیگر نیز اقدام به ایجاد توکن اختصاصی کرده‌اند که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

برای پاسخ دادن به این سوال که توکن کدام صرافی بهتر است و ارزش بیشتری دارد، باید سراغ عملکرد صرافی و ساختار آن توکن برویم. طبیعتا قیمت توکن به عرضه و تقاضای آن بستگی دارد. معمولا صرافی‌ها در زمان ارائه توکنشان، عرضه آن را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال صرافی بایننس صراحتا اعلام کرده که عرضه کل بایننس کوین ۲۰۰ میلیون واحد بوده و قصد دارد تا نصف آن را بسوزاند. البته باید بررسی کرد که آیا مطابق ادعایشان عمل می‌کنند یا خیر؛‌ در مورد بایننس باید گفت که به طور منظم توکن‌سوزی را انجام داده است.

تقاضای توکن‌ صرافی‌ها،‌ کاملا به عملکرد صرافی و کاربردهایی که برای توکن تعریف شده است بستگی دارد. BNB از این حیث نیز در شرایط مطلوبی قرار دارد و کاربردهای بی‌شماری برای آن تعریف شده که کاربر را مجاب به استفاده از این رمز ارز می‌کند. مهم‌ترین کاربردهای بایننس کوین شامل موارد زیر می‌شود:

 • تخفیف در کارمزد معاملات (صرافی بایننس بالاترین میزان حجم معاملات را در بین صرافی‌ها دارد)
 • ابزار پرداخت در عرضه اولیه‌های صرافی (IEO) بایننس (استفاده از لانچ‌پد بایننس)
 • پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بایننس اسمارت چین
 • کاربردهای متعدد در اکوسیستم بایننس

موارد فوق نشان می‌دهند که عملکرد خوب قیمت BNB اتفاقی نبوده و تصمیم‌های هوشمندانه صرافی بایننس زمینه‌ساز آن بوده است. البته هر خبر و اتفاق منفی در مورد این صرافی نیز می‌تواند اثر منفی روی قیمت بایننس کوین بگذارد.

برای ارزیابی و مقایسه توکن‌ صرافی‌ها، باید عرضه و تقاضای آن‌ها را بررسی کنید. اگر به نظرتان کاربردهای تعریف شده برای آن توکن، واقعا محقق شده و کاربران را مجاب به خرید آن خواهد کرد و همچنین عرضه آن نیز شرایط مطلوبی دارد،‌ می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • نحوه خرید بایننس کوین در ایران چگونه است؟
  برای خرید بایننس کوین در ایران باید از صرافی‌های داخلی یا خارجی بسته به شرایط خود استفاده کنید. ریسک صرافی‌های خارجی به تحریم‌بودن کاربران ایرانی برمی‌گردد. در صرافی‌های ایرانی به دو طریق امکان خرید بایننس کوین وجود دارد: واریز ریال و خرید BNB، واریز کریپتو و خرید بایننس کوین.
 • بهترین صرافی خرید بایننس کوین در ایران کدام است؟
  برای مقایسه قیمت خرید و فروش بایننس کوین در صرافی‌های ایرانی می‌توانید از سرویس مقایسه قیمت میهن بلاکچین استفاده کنید، اما نمی‌توان به طور قطعی یک صرافی را معرفی کرد؛ زیرا هم قیمت‌ها مدام تغییر می‌کند و هم موارد دیگر همچون شرایط احراز هویت یا محدودیت‌های واریز و برداشت در نظر هر شخص تفاوت ایجاد می‌کند.
 • آیا خرید بایننس کوین در ایران بدون احراز هویت امکان‌پذیر است؟
  ممکن است صرافی‌ها یا بازارهایی را در ایران پیدا کنید که بدون احراز هویت هم اجازه خرید BNB به شما بدهند؛ اما بهتر است سراغ صرافی‌های معتبر بروید و این صرافی‌ها معمولا احراز هویت می‌خواهند. احتمال اینکه در آینده فعالیت صرافی‌ها بدون احراز هویت متوقف شود نیز وجود دارد.
 • برای خرید بایننس کوین BEP20 به کجا مراجعه کنیم؟
  برای خرید بایننس کوین با استاندارد BEP20 باید صرافی‌های مختلف را بررسی کنید و ببینید از کدام شبکه پشتیبانی می‌کنند. بیشتر صرافی‌ها از شبکه بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به آموزش خرید بایننس کوین در ایران پرداختیم. عملکرد قیمتی این ارز دیجیتال که محصول صرافی بایننس است، نظر سرمایه‌گذاران زیادی را جلب کرده است. برای خرید BNB می‌توان از صرافی‌های داخلی،‌ خارجی و یا صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کرد که شرایط هر سه در مقاله تشریح شد. هم‌چنین در رابطه با توکن‌سوزی دوره‌ای بایننس کوین و مقایسه رمزارزهای صرافی‌های متمرکز نیز صحبت کردیم. نظر شما در مورد BNB چیست؟ آیا برای خرید و فروش بایننس کوین در ایران مشکلی داشته‌اید؟ تجربیات خود را با کاربران ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا