کریپتو کده

پروتکل Linear چیست؟ آشنایی با پلتفرم دارایی‌های مصنوعی و توکن LINA

شاید کاربرانی که با دارایی‌های سنتی بازارهای مالی همچون سهام یا بازار فارکس کار می‌کنند، مشتاق آن باشند که از این دارایی‌ها در بستر بلاکچین بهره‌مند شوند. پروتکل لینیر (Linear) این امکان را فراهم کرده است تا بدون خرید این دارایی‌ها به صورت واقعی، بتوان توکن‌های مصنوعی بر مبنای آنها ایجاد و آنها را مبادله کرد. پروتکل لینیر که روی اتریوم بنا شده است، به دنبال افزایش مقیاس پذیری است و می‌خواهد موانع موجود در حوزه دیفای را هم برطرف کند. در این مقاله از میهن بلاکچین خواهیم گفت که ویژگی‌های پروتکل Linear چیست و این پروژه چه سرویس‌هایی دارد. همچنین درباره توکنومیکس ارز دیجیتال LINA نیز توضیحاتی خواهیم داد و وضعیت آن را در حال حاضر بررسی خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکات مهم مقاله

🔷پروتکل لینیر پروژه‌ای بر بستر اتریوم است که امکان ایجاد، مدیریت و مبادله دارایی‌های مصنوعی را فراهم می‌کند.

🔷به کمک این پروتکل می‌توانید از ابزار مشتقه در کنار دارایی‌های رمزارزی استفاده کنید.

🔷در Linear‌ می‌توانید رفتار دارایی‌های سنتی بازارهای مالی مثل شاخص‌ها، دارایی‌های فارکس و کامودیتی‌ها را به کمک توکن‌های مصنوعی شبیه‌سازی کنید.

🔷در این پروتکل با Liquidها سروکار داریم که به آن دسته از دارایی‌های مصنوعی‌ گفته می‌شود که در Linear ایجاد شده‌اند.

🔷توکن LINA رمزارز بومی پروتکل لینیر است که با استاندارد ERC-20 ساخته شده و از آن برای وثیقه‌گذاری و پرداخت پاداش‌های استیکینگ استفاده می‌شود.

🔷LUSD نام یکی دیگر از دارایی‌های Linear است که استیبل کوین دلاری مصنوعی مخصوص این پلتفرم است.

پروتکل Linear چیست؟

آشنایی با پروتکل Linear
منبع: altcoinbuzz.io

پروتکل Linear یک پلتفرم برای مشتقات است که در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. به کمک لینیر کاربران می‌توانند دارایی‌های مشتقه را به صورت توکن‌های مصنوعی مینت کنند و با پورتفویی از توکن‌های متنوع، ریسک سرمایه خود را کاهش دهند. مشتقات دارایی‌هایی هستند که ارزش آنها از یک دارایی پایه گرفته می‌شود؛‌ به این معنا که هرچه دارایی پایه ارزش بیشتری داشته باشد، ارزش مشتقات مبتنی بر آن هم بیشتر خواهد شد. لوگوی این پروتکل در تصویر بالا به نمایش گذاشته شده است. دقت کنید که این پروتکل را با LiNEAR که امکان لیکویید استیکینگ را در شبکه Near فراهم می‌کند، اشتباه نگیرید. لوگوی LiNEAR را می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

لیکوئید استیکینگ در پروتکل NEAR
منبع: linearprotocol.org

Linear یک پروتکل مربوط به دارایی‌های غیرمتمرکز با دلتای ۱ است. دلتای برابر ۱ به معنای رابطه یک به یک میان دارایی پایه و قیمت دارایی مصنوعی است. به کمک این پروتکل می‌توانید دارایی‌های مصنوعی را ایجاد، معامله و مدیریت کنید؛‌ بدون آنکه نیاز باشد آن دارایی‌ها را به صورت مستقیم و واقعی خریداری کنید. در پروتکل لینیر به این دارایی‌های مصنوعی Liquid‌ گفته می‌شود.

پروتکل لینیر به کمک Liquidها به شما کمک می‌کند توکن‌های مصنوعی را ضرب کنید که ارزش آنها توسط دارایی‌های پایه بازارهای سنتی مثل شاخص‌ها یا سهام یا کالاهای پایه (کامودیتی) نظیر طلا مشخص می‌شود. یعنی شما یک توکن لیکوئید مینت می‌کنید که مبتنی بر قیمت طلا است. از جمله ویژگی‌های لینیر می‌توان به سریع‌تر، ارزان‌تر، ایمن‌تر بودن و همچنین سهولت استفاده از این پروتکل اشاره کرد. این پروتکل به دنبال برطرف کردن معضلاتی مثل فرانت رانینگ و هزینه‌های گس سرسام‌آور است.

هدف لینیر چیست؟

پروتکل Linear با هدف بهبود پلتفرم‌های دیفای و برطرف کردن مشکلات آنها به وجود آمده است. همچنین به دنبال آن است که ترکیب‌پذیری دارایی‌ها را در میان زنجیره‌های مختلف افزایش بدهد. با پیاده‌سازی این موارد، مقیاس‌پذیری نیز افزایش پیدا می‌کند. Linear راهکاری ساده را ارائه می‌دهد تا کاربران بتوانند از دارایی‌های سنتی در کنار ویژگی‌های تکنولوژی بلاکچین استفاده کنند.

معرفی سرویس‌های Linear

آشنایی با سرویس‌های پروتکل لینیر
منبع: medium.com

پروتکل لینیر چندین سرویس مختلف دارد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم.

 • Linear Buildr (سرویس استکینگ): یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) برای استیکینگ LINA و ایجاد LUSD است که از این طریق می‌توان پاداش‌های استیکینگ دریافت کرد. این دو توکن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.
 • Linear Exchange (صرافی لینیر): به کمک این سرویس می‌توانید دارایی‌های مصنوعی ایجاد‌شده در پلتفرم لینیر (همان Liquidها) را مبادله کنید. در بخش بعدی بیشتر با کاربرد این قسمت آشنا می‌شویم و به این دارایی‌های مصنوعی هم خواهیم پرداخت.
 • Linear Swap (سرویس سواپ): به کمک سرویس سواپ لینیر کاربران می‌توانند در هزینه گس خود صرفه‌جویی کنند و توکن LINA را در میان بلاکچین‌های مختلف جابجا کنند.
 • Linear Vault‌ (صندوق): این سرویس اجازه می‌دهد با قفل کردن LUSD که همان توکن‌های نقدینگی هستند، بتوان درآمد منفعلانه کسب کرد. سود این کار هم در قالب توکن‌های لینا، BUSD و LUSD پرداخت خواهد شد.
 • Linear DAO (دائو): با تغییر مدل حاکمیتی لینیر، راه برای ارتباط بیشتر با اعضای جامعه این پروتکل باز شد. این سرویس به اعضای جامعه اجازه می‌دهد که تغییراتی در پروتکل پیشنهاد دهند، روی آینده و شکل پروتکل اثر بگذارند و از رشد طولانی‌مدت لینیر در بلندمدت اطمینان حاصل کنند. البته این سرویس هنوز راه‌اندازی نشده است؛‌ اما وبسایت لینیر از فعال شدن این سرویس خبر داده است.

Linear Finance چطور کار می‌کند؟

به کمک پروتکل لینیر، کاربران می‌توانند دارایی‌های مصنوعی مختلفی را مبادله کنند و حتی توکن بومی LINA‌ را استیک و کسب درآمد کنند. سازوکار این فرایند را با هم مرور می‌کنیم:

کاربران به کمک سرویس Linear Buildr می‌توانند توکن‌های لینا را در استخر وثیقه استیک کنند تا بتوانند LUSD بسازند. LUSD همان استیبل‌کوین پایه صرافی لینیر است که با استیک کردن آن کاربران می‌توانند پاداش بگیرند و بخشی از کارمزدهای تراکنش نیز به آنها تعلق خواهد گرفت. هرچه وثیقه بیشتری در استخر گذاشته باشید، می‌توانید تعداد LUSDهای بیشتری مینت کنید. این سیستم براساس وثیقه‌گذاری بیش از حد کار می‌کند؛ یعنی اگر می‌خواهید یک توکن مینت کنید، باید مبلغی بیشتر از ارزش دارایی پایه وثیقه بگذارید.

Linear‌ از طریق لیکوییدیتی ماینینگ به کاربران فعالش پاداش می‌دهد. به این شکل که کاربرانی که برای پروتکل نقدینگی تامین می‌کنند، پاداش‌هایی در قالب توکن LINA تعلق می‌گیرد. این کار باعث می‌شود افراد بیشتری به کار با پروتکل و همکاری با اکوسیستم ترغیب و تشویق شوند. از توکن‌های لینا می‌توان برای رای‌دهی در پروتکل و حاکمیت آن استفاده کرد.

در گام بعدی کاربران می‌توانند به کمک LUSDهای خود، دارایی‌های مصنوعی‌ را در Linear Exchange مبادله کنند. این‌ها همان لیکوئیدهایی هستند که ارزش خود را از دارایی‌های دیگری مثل ارزهای دیجیتال، سهام، دارایی‌های فارکس یا کامودیتی‌ها می‌گیرند. تمام لیکوئیدها در این پلتفرم با حرف L‌ شروع می‌شوند و حروف بعدی، نمادی است که دارایی پایه را نشان می‌دهد. به عنوان مثال دارایی مصنوعی طلا در این پلتفرم، با نماد LXAU نمایش داده می‌شود.

آشنایی با ارز دیجیتال LINA

پروتکل لینیر یک رمزارز بومی با نام LINA دارد که در دسته توکن‌های ERC 20‌ قرار می‌گیرد. از این توکن به عنوان وثیقه استفاده می‌شود تا بتوان LUSD مینت کرد. کاربران به کمک استیک این رمزارز و سایر ارزهای دیجیتال همچون اتر و بیت کوین رپدشده می‌توانند به ایجاد LUSD بپردازند. از این توکن برای حاکمیت پروتکل هم استفاده می‌شود. هولدرهای لینا می‌توانند به کمک توکن‌های خود روی پروپوزال‌های مختلف و مسیر توسعه پروتکل Linear Finance رای بدهند و روی شبکه اثر بگذارند.

این توکن همچنین به عنوان پاداش به کاربرانی اعطا می‌شود که در تامین نقدینگی پروتکل مشارکت دارند. عرضه کل توکن LINA برابر با ۱۰ میلیارد است که ۵.۴۵ میلیارد تعداد از این توکن‌ها هم‌اکنون در گردش هستند. همچنین تعداد اولیه توکن‌های Liquid هم برابر با ۲۵۷,۶۶۶,۶۶۶ عدد بوده است. توزیع توکن مطابق درصدهای زیر انجام شد:

نمودار توزیع توکن LINA
منبع: medium.com/linear-finance
 • ۲.۴ درصد برای سرمایه‌گذاران اولیه پروتکل
 • ۷ درصد برای فروش به صورت خصوصی
 • ۰.۶ درصد برای فروش به صورت عمومی
 • ۱۰ درصد برای اعضای تیم
 • ۵ درصد برای مشاور
 • ۵ درصد برای نقدینگی
 • ۱۰ درصد برای اکوسیستم لینیر
 • ۵ درصد برای جامعه کارران
 • ۴۰ درصد برای پاداش‌های استیکینگ
 • ۱۵ درصد به عنوان وجه ذخیره

همچنین در تصویر زیر، می‌توانید جدول زمان‌بندی مربوط به آزادسازی توکن لینا را در طی پنج سال مشاهده کنید:

جدول آنلاک توکن‌های LINA
منبع: coinmarketcap.com

به گزارش میهن بلاکچین و در زمان نگارش این مطلب، قیمت LINA در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰.۰۱ دلار و این رمزارز در رده ۲۹۳ بازار قرار گرفته است. توکن لینا در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ بیشترین قیمتش را در مبلغ ۰.۳ دلار تجربه کرد و کمترین قیمت این رمزارز مربوط به تاریخ ۹ دی ۱۴۰۱ است که لینا تا قیمت ۰.۰۰۴۷۱۷۹۱ دلار سقوط کرد. ارزش کل بازار ارز دیجیتال LINA در حدود ۷۸.۷ میلیون دلار و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به ۷۸ میلیون دلار بوده است.

رمزارز لینیر را از کجا بخریم و در چه کیف پول‌هایی نگهداری کنیم؟

برای خرید ارز دیجیتال Linear می‌توانید به صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، گیت، هوبی، بیت گیت، مکسی و کوینکس مراجعه کنید. نسخه‌های دوم و سوم صرافی پنکیک سواپ (زنجیره هوشمند بایننس)، نسخه سوم یونی سواپ (اتریوم) و سوشی سواپ هم صرافی‌های غیرمتمرکزی هستند که از طریق آنها می‌توانید ارز دیجیتال لینا را خریداری کنید.

توکن LINA را می‌توانید در کیف پول‌های مطرحی همچون تراست ولت، متامسک و کیف پول بایننس چین نگهداری کنید. همچنین این رمزارز را می‌توانید در سایر کیف پول‌هایی که از توکن‌های ERC-20‌ پشتیبانی می‌کنند، نگه دارید.

LUSD چیست؟

پروتکل لینیر فایننس بخشی از قدرت خود را از رمزارز LUSD می‌گیرد که یک توکن USD مصنوعی و استیبل کوین Linear به شمار می‌رود. این توکن را می‌توان از طریق صرافی غیرمتمرکز خریداری یا آن را به کمک برنامه Linear Buildr ایجاد کرد. کاربران به کمک این توکن می‌توانند به شاخص‌های بازار، رمزارزها و کامودیتی‌ها دسترسی داشته باشند.

نقشه راه لینیر فایننس

در وبسایت Linear Finance نقشه راه مدونی وجود ندارد؛ اما پیشرفت‌ها و برنامه‌های آینده پروژه را می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی این پروتکل در توییتر، گیتهاب، لینکدین و دیسکورد دنبال کنید.

از جمله مواردی که در سال ۲۰۲۲ محقق شد، انتقال لینیر به دائو بود که قدم بزرگی در پیشرفت این پروتکل محسوب می‌شود. همکاری با چندین پروتکل و لیست شدن توکن لینا در صرافی‌های متمرکز نیز از دیگر مواردی بود که در سال ۲۰۲۲ در Linear انجام شد که از جمله نکات مثبت در نقشه راه Linear Finance هستند.

در یکی از آخرین پست‌های توییتر لینیر، تصویری منتشر شده که نقشه راه این پروتکل را تا پایان سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد.

نقشه راه پروتکل Linear
منبع: twitter.com

مطابق این تصویر، لینیر در فصل دوم سال ۲۰۲۳ چندین اطلاعیه از سمت اعضای تیم در توییتر منتشر و پرسش و پاسخی در دیسکورد برگزار کرد. Linear قصد دارد در سه‌ماهه سوم و چهارم سال نیز استیکینگ با وثیقه‌های متنوع راه بیندازد و در برند و وب‌سایتش تغییراتی اعمال کند. لیست شدن چند دارایی لیکوئید جدید و پرسش و پاسخ مجدد در دیسکورد به همراه راه‌اندازی یک dApp جدید نیز از جمله سایر مواردی است که لینیر برای انجام آنها برنامه ریخته است.

سرمایه‌گذاری‌ها و همکاری‌های Linear Finance

پروتکل Linear‌ با نهادها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و پروژه‌های مختلفی همکاری داشته است. همکاری با Nervos از جمله مشارکت‌های قابل توجه این پروژه به شمار می‌رود. نروس یک بلاکچین اوپن سورس است که به لینیر در بهبود تعاملات میان‌زنجیره‌ای کمک می‌کند. لینیر همچنین با مون بیم که یک پاراچین قرارداد هوشمند سازگار با اتریوم است، همکاری خود را آغاز کرده است. این پاراچین به Linear کمک می‌کند که بتواند با اکوسیستم پولکادات همکاری کند و قابلیت همکاری و تعامل لینیر را افزایش دهد.

Hex Trust هم دیگر شریک لینیر است که به سرمایه‌گذاران نهادی این پروتکل، سرویس‌های ایمن را پیشنهاد می‌کند. 3Commas به عنوان یک پلتفرم معاملاتی، امکان استفاده از ربات‌های معاملاتی خودکار را برای کاربران Linear فراهم می‌کند. در نهایت پروتکل بند (Band Protocol) که یک اوراکل غیرمتمرکز میان‌زنجیره‌ای است، به لینیر کمک می‌کند تا مشکل فرانت رانینگ را حل کند.

همچنین از جمله شرکای فعال در رسانه‌های اجتماعی لینیر می‌توان به کوین دسک و د بلاک اشاره کرد. در این لینک می‌توانید فهرست کاملی از همکاری‌های پروتکل Linear را ببینید. همچنین اخبار مربوط به شرکای این پروتکل را هم می‌توانید از طریق بلاگ Linear مشاهده کنید.

مطابق اطلاعات وب‌سایت کرانچ بیس، پروتکل Linear توانسته است مبلغ ۱۷.۲ میلیون دلار طی دو دور سرمایه‌پذیری جمع‌آوری کند. در Seed Round مبلغ ۴.۲ میلیون و در Series A هم مبلغ ۱۳ میلیون جمع‌آوری شد. شرکت سرمایه‌گذاری Sequoia به عنوان سرمایه‌گذار اصلی در کنار افرادی همچون آدام بین (Adam Bain)، جود گومیلا (Jude Gomila) و لنی رچیتسکی (Lenny Rachitsky) از جمله نام‌هایی بودند که در فراهم کردن این مبلغ به لینیا کمک کرده‌اند.

معرفی تیم پروژه لینیر

دری ان‌جی (Drey Ng) و کوین تای (Kevin Tai) دو بنیان‌گذار پروژه Linear هستند که با همکاری یکدیگر این پروتکل را به وجود آوردند.

 • ان‌جی از جولای ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ به مدت یک سال و چهار ماه در سمت مدیر محصول در پروتکل Linear فعالیت کرده است. او همچنین به مدت سه سال هم در سمت مدیر ارشد محصول در پلتفرم لیکوئیفای مشغول به کار بوده و تجربه چندین سال فعالیت در عرصه فین‌تک دارد.
 • تای به عنوان نایب رئیس Credit Suisse در هنگ کنگ فعالیت کرده است. Credit Suisse یک شرکت مدیریت دارایی و همچنین یک بانک سرمایه‌گذاری است. Tai از دانشگاه هاروارد آمریکا فارغ‌التحصیل شده است و بیش از یک دهه تجربه در بخش اقتصاد دارد و اکنون در لینیر در سمت مشاور مشغول به فعالیت است.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
 • پروتکل Linear چیست؟
  لینیر فایننس (Linear Finance) پلتفرمی غیرمتمرکز برای مدیریت و مبادله دارایی‌های مصنوعی است که بر پایه دارایی‌های واقعی بازارهای سنتی نظیر کامودیتی‌ها و فارکس بنا شده‌اند.
 • ارز دیجیتال LINA چیست؟
  توکن بومی لینیر و یک رمزارز ERC-20 است که از آن برای وثیقه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال و فیزیکی و همچنین پرداخت پاداش‌های استیکینگ استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

پروتکل لینیر (Linear) ترکیبی از چندین سرویس کاربردی است که به دنبال رفع محدودیت‌های دیفای است و می‌خواهد سرعت تراکنش‌ها را افزایش و کارمزدها را کاهش بدهد. در Linear Finance شما می‌توانید مشتقات خود را مینت کنید و دارایی‌های مصنوعی را به صورت میان‌زنجیره‌ای مبادله و مدیریت کنید. این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد که تنها با ضرب دارایی‌های پایه‌ای مثل کامودیتی‌ها در قالب توکن‌های مصنوعی، از مزایای آنها بهره‌مند شوید. توکن بومی این پلتفرم با نام ارز دیجیتال LINA یک توکن حاکمیتی است که از آن برای وثیقه‌گذاری و پرداخت پاداش در پلتفرم استفاده می‌شود. لینیر سرویس‌های استیکینگ، سواپ و استخر دارد و با شرکای معتبری همکاری می‌کند. آیا تجربه کار با این پروتکل را دارید؟‌ نقاط قوت و ضعف آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظرات شما می‌تواند راهنمای سایر کاربران باشد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا