متوسط تحلیل فاندامنتال

گزارش مساری: ارزیابی عملکرد 1Inch در سه ماهه اول ۲۰۲۳

وان اینچ (1 Inch) یک تجمیع‌کننده صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex Aggregator) است که مهم‌ترین هدف آن یافتن بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای معامله‌گران و تریدرها است. در حقیقت عملکرد وان اینچ شبیه به بسیاری از وب‌سایت‌های رزرو سفر است. همانطور که این سایت‌ها قیمت‌ها را از صدها وبسایت ارائه‌دهنده بلیط هواپیما، هتل و خدمات مسافرتی جمع‌آوری می‌کنند، وان اینچ هم بعد از مقایسه قیمت ارزهای دیجیتال و هزینه‌های معاملاتی در چندین صرافی غیرمتمرکز، بهترین مسیرهای معاملاتی را به کاربر پیشنهاد می‌دهد. گزارش سایت تحلیلی مساری از ارزیابی عملکرد 1Inch در سه ماهه اول ۲۰۲۳، نشان می‌دهد که وان اینچ در این مدت به نقاط عطف مهمی رسیده است. برای آگاهی از جزییات این گزارش با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکات مهم مقاله:
شبکه وان اینچ (1Inch) ثبت بالاترین سقف حجم معاملات روزانه را به ارزش ۴ میلیارد دلار همزمان با دی پگ شدن (Depeg) استیبل کوین USDC در ماه مارس (اسفند)
• دامیننس پروتکل وان اینچ با ۱۲٪ افزایش نسبت به سه‌ماهه قبل و در اختیارداشتن ۵۹٪ از سهم همه اگریگیتورها، همچنان پیشتاز بود.
• از مجموع ۳۱ میلیارد دلار حجم معامله‌ای که در مین‌نت اتریوم (Ethereum) انجام شد، ۴۳٪ مربوط به معاملات منتهی به صرافی یونی سواپ (Uniswap) و ۲۴٪ به پلتفرم کروفایننس (Curve Finance) بود.

مروری بر شبکه 1Inch

ارزیابی عملکرد 1 Inch
منبع: Messari.Io

شبکه وان اینچ یک ارائه‌دهنده خدمات امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یکپارچه است که روی شبکه‌های اتریوم، آربیتروم، آپتیمیزم (Optimism)، پالیگان (Polygon)، آوالانچ (Avalanche)، زنجیره بی ان بی (BNB Chain)، نوسیس (Gnosis)، فانتوم (Fantom)، کلایتن (Klaytn) و اورورا (Aurora) فعال است.

این پروتکل تجمیع‌کننده (Aggregation Protocol) در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) راه‌اندازی شد. به واسطه وان اینچ کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را در بازارهای مختلف بررسی کنند و بهترین نرخ‌های موجود در صرافی‌های غیرمتمرکز را بیابند. اواخر سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹)، وان اینچ یک بازارساز خودکار (AMM) بومی معرفی کرد که به کاربران اجازه می‌داد در ازای تامین نقدینگی، پاداش‌های غیرفعال استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) به‌دست بیاورند. سومین محصول شبکه، یعنی لیمیت اوردر پروتکل (1Inch Limit Order Protocol) در ژوئن ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) با هدف پشتیبانی از سفارشات مشروط حد ضرر (Stop-Loss) و  لیمیت اوردر (Limit Order) بدون کارمزد راه‌اندازی شد. در اواخر دسامبر ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۱) سیستم سواپ انجین (Swap Engine) استاندارد فیوژن را در دو پروتکل 1Inch Limit Order و 1Inch Aggregation protocol فعال کرد. به لطف این ویژگی جدید، کاربران دیفای می‌توانند بدون نیاز به پرداخت کارمزدهای شبکه، سفارش‌ها را با قیمت معین و در بازه زمانی مشخص ثبت کنند. هر سه پروتکل به اضافه Fusion Mode توسط دائوی وان اینچ (1Inch DAO) و با استفاده از توکن بومی شبکه یعنی توکن 1INCH کنترل می‌شوند.

  • نکته: این گزارش شامل داده‌هایی از شبکه‌های اتریوم، بی ان بی چین، پالیگان، آپتیمیزم، آربیتروم، آوالانچ، زنجیره نوسیس و فانتوم است. داده‌های مربوط به شبکه‌های کلایتن و اورورا در این گزارش گنجانده نشده‌اند.  

معیارهای شبکه وان اینچ

معیارسه‌ماهه اول ۲۰۲۲سه‌ماهه دوم ۲۰۲۲سه‌ماهه سوم ۲۰۲۲سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲سه‌ماهه اول ۲۰۲۳
حجم کل
درصد رشد
۴۴٬۹۲۲۴۹,۷۲۲
٪۱۰.۷
۲۷,۰۷۱ (٪۴۵.۶)۲۶,۱۶۱
(٪۳.۴)
۳۷,۰۲۷
٪۴۱.۵
تراکنش کل
درصد رشد
۴.۳۲۴.۶۳
٪۷.۲
۴.۷۵
٪۲.۷
۴.۷۶
٪۰.۱
۶.۷۳
٪۴۱.۴
کل کاربران منحصربه‌فرد درصد رشد۲.۲۸۲.۱۰
(٪۷.۸)
۲.۱۵
٪۲.۲
۲.۴۲
٪۱۲.۶
۲.۵۹
٪۷.۰
درآمد کل
درصد رشد
۲.۳۵۷.۶۶
٪۲۲۵.۵
۰.۸۰
(٪۸۹.۵۹)
۰.۶۴
(٪۲۰.۶)
۰.۹۰
٪۴۰.۷
پایان دوره موجودی خزانه درصد رشد۷.۹۶۱۴.۷۲
٪۸۴.۸
۱۵.۷۴
٪۷.۰
۱۶.۳۶
٪۳.۹
۱۸.۲۹
٪۱۱.۸
اعداد بر حسب (میلیون دلار) و درصدها، درصد رشد نسبت به سه ماهه هستند.

ارزیابی عملکرد شبکه 1Inch

تجزیه و تحلیل شاخص کاربران

افزایش کاربران شبکه وان اینچ
منبع: Messari.Io

به‌دنبال افزایش ۷٪ کاربران در پروتکل‌های مختلف شبکه وان اینچ نسبت به سه ماهه، تعداد کل کاربران این شبکه در سه ماهه اول به ۲.۵ میلیون نفر رسید. دامیننس اگریگیشن پروتکل همچنان پیشتاز بود و ۸۸٪ از کل کاربران شبکه را به خود اختصاص می‌داد. این پروتکل با استفاده از یک الگوریتم پیشرفته، تبادل و معامله توکن‌ها را با بهترین نرخ بازار امکان‌پذیر می‌کند. مکانیسم اگریگیشن پروتکل به این صورت است که با تقسیم مسیر بین پروتکل‌های مختلف یا حتی شناسایی عمق بازارهای (Market Depth) مختلف در یک پروتکل واحد، بهترین مسیر را برای سواپ توکن پیدا می‌کند.

به‌روز‌رسانی فیوژن در اواخر دسامبر ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۱) انجام شد و از آن زمان پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته است. این ویژگی روشی برای انجام سواپ بدون نیاز به پرداخت گس (Gas) یا مواجهه با ریسک فرانت رانینگ (Ftont Running) است. اگرچه عملکرد فیوژن شبیه به یک سواپ است؛ اما مکانیسم آن از نظر فنی مانند یک لیمیت اوردر است که توسط سفارش‌گذارهای ثالث به نام حل‌کننده یا ریزالور (Resolver) تکمیل می‌شود. به این ترتیب کاربران و حجم معاملات با پروتکل Limit Order همگام‌سازی می‌شوند. نرخ معامله تا جایی که برای حل‌کننده‌ها سودآور باشد، پایین آورده می‌شود. قبل از اینکه نرخ معامله به حداقل مقدار بازگشت برسد، چندین حل‌کننده برای تکمیل سفارش با هم رقابت می‌کنند. 

لیکوییدتی پروتکل وان اینچ که قبلا مونی سواپ (Mooniswap) نام‌داشت، یک بازارساز خودکار است که علاوه بر فراهم‌کردن موقعیت‌های نقدینگی بهتر برای کاربران، از آن‌ها در برابر حملات فرانت‌رانینیگ هم محافظت می‌کند. پروتکل لیمیت اوردر وان اینچ متشکل از قراردادهای هوشمند است که به کاربران اجازه می‌دهد سفارش‌های محدود و سفارش‌های درخواست پیشنهاد (Request For Quote) را به صورت آنچین ثبت کنند. این پروتکل به خاطر ویژگی ثبت لیمیت اوردرهای بدون گس، انعطاف‌پذیری و راندمان گس بالایی دارد و اصطکاک (Friction) را برای کاربران جدید کاهش می‌دهد. دو پروتکل Liquidity و Limit Order در سه ماهه اول مجموعا ۲۶۳,۰۰۰ کاربر فعال روزانه (DAUs) داشتند که معادل ۱۲٪ از کل کاربران فعال روزانه شبکه است.

با وجود این‌که در شاخص توزیع کاربر پروتکل‌های مختلف وان اینچ، نسبت به سه‌ماهه تفاوت‌هایی‌ وجود داشت؛ اما شاخص استفاده کلی از شبکه 1Inch در طول سه‌ماهه اول نسبتا ثابت باقی‌مانده است. میانگین متحرک ۳۰ روزه (MA) شاخص کاربران فعال روزانه، در اکثر اوقات سه‌ماهه بین ۲۰,۰۰۰ تا ۲۷,۰۰۰ کاربر را نشان می‌دهد که نشان‌دهنده ثبات تعامل در کل پلتفرم است.

معاملات پروتکل لیمیت اوردر وان اینچ
منبع: Messari.Io

در سه ماهه اول، دامیننس سهم معاملات پروتکل اگریگیشن برای اولین بار کاهش چشمگیری داشت. از نظر تاریخی بیش از ۹۰٪ از معاملات پردازش‌شده توسط وان اینچ مربوط به این پروتکل بودند. به هر حال در طول این سه‌ماهه، دامیننس حجم معامله پروتکل Aggregation کاهش یافت و به ۶۴٪ رسید. ضمنا پروتکل Limit Order که در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲، تنها ۶٪ از کل معاملات پردازش‌شده در وان اینچ را به خود اختصاص می‌داد، توانست در سه ماهه اول دامیننس ۲۸٪ را به‌دست بیاورد.

در کنار پروتکل Aggregation، رشد سایر پروتکل‌ها نیز تاثیر بسزایی روی شبکه 1Inch داشت. با وجود این‌که حجم معاملات پروتکل لیمیت اوردر و فیوژن افزایش یافت؛ اما ارزش معاملات پردازش‌شده پروتکل اگریگیشن در سه‌ماهه اول به ۲۸.۹ میلیارد دلار رسید که نسبت به سه‌ماهه چهارم ۳.۹ میلیارد دلار افزایش داشته است. این نشان می‌دهد که افزایش حجم معامله Fusion Mode و Limit Order Protocol ناشی از جذب معاملات اگریگیشن نبوده‌است. 

زنجیره آربیتروم
منبع: Messari.Io

اتریوم دامیننس خود را از نظر حجم معاملات حفظ کرد و با ۲٪ افزایش نسبت به سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲، توانست ۸۷٪ از دامیننس حجم معاملات را به‌دست بیاورد. آربیتروم از نظر حجم معامله، دومین زنجیره بزرگ بود و با افزایش دو برابری نسبت به سه‌ماهه قبل، بیش از ۶٪ از کل حجم معاملات را به خود اختصاص داد. افزایش حجم معاملات در زنجیره آربیتروم را می‌توان ناشی از ایردراپ توکن ARB در ۲۳ مارس (۳ فروردین) دانست، رویدادی که ارزش حجم معامله آن به ۱۶۷ میلیون دلار رسید. ایردراپ ARB در روز اجرا توانست ۳۷٪ از حجم کل معاملات تمام زنجیره‌ها را به خود اختصاص دهد.

آنالیز لایه اجرا در شبکه 1Inch

افزایش حجم معاملات وان اینچ
منبع: Messari.Io

در تاریخ ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) و در میان نوسان‌های ناشی از دی‌پگ‌شدن استیبل کوین USDC، شبکه وان اینچ توانست با به‌دست آوردن ۲۴ میلیارد دلار حجم معامله روزانه، رکورد جدیدی را در میان همه زنجیره‌ها ثبت کند. بعد از این رکورد جدید و در ۲۴ مارس (۴ فروردین)، شبکه 1Inch سومین روز خود با بیشترین حجم معامله را در میان همه زنجیره‌ها (به استثنای اتریوم) ثبت کرد. وان اینچ تنها در زمان فروپاشی ترا لونا (Terra/LUNA) در ماه می ۲۰۲۲ (۱ خرداد ۱۴۰۱) و سقوط صرافی FTX در نوامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) توانست از اتریوم پیشی بگیرد.

ارزش حجم کل معاملات پردازش‌شده توسط شبکه وان اینچ در پایان سه‌ماهه اول به ۳۷ میلیارد دلار (به استثنای اورورا و کلایتن) رسید که نشان‌دهنده افزایش چشمگیر ۴۲٪ نسبت به سه‌ماهه است. این عملکرد قوی، نشان‌دهنده تلاش شبکه 1Inch برای توسعه پایگاه کاربری و افزایش پذیرش به‌واسطه ارائه پروتکل‌های متنوع است.

تاثیر اتریوم بر سایر زنجیره ها
منبع: Messari.Io

بررسی اندازه حجم معاملات در تمام زنجیره‌ها، حاکی از آن است که مین‌نت اتریوم با میانگین روزانه ۱۷,۰۰۰ دلار در طول سه‌ماه، از این نظر یک زنجیره پیشرو است. این معیار یادآوری است بر این ادعا که اتریوم یک زنجیره «نهنگ» است و به خاطر کارمزد گس بالا، بیشتر مورد استفاده کاربرانی قرار می‌گیرد که ارزش دارایی آن‌ها بالاتر است. آوالانچ (Avalanche) با ۲,۳۰۰ دلار میانگین روزانه اندازه معاملات، در جایگاه دوم و پالیگان (Polygon) با ۵۸۳ دلار در رتبه آخر قرارگرفت.

در ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) و همزمان با دیپگ شدن استیبل‌کوین USDC، میانگین اندازه معاملات شبکه اتریوم با یک جهش ناگهانی به ۱۰۰,۰۰۰ دلار رسید. میانگین روزانه اندازه معاملات شبکه آپتیمیزم (Optimism) نیز به ۱۲,۰۰۰ دلار رسید که در میان همه زنجیره‌ها (به‌ استثنای اتریوم) بیشترین مقدار بود. به طور کلی اتریوم شبکه منتخب سرمایه‌گذاران بزرگی است که ارزش دارایی آن‌ها بیشتر است؛ در حالی‌که شبکه‌های لایه ۱ دیگر و لایه ۲ کاربران خردتر را جذب می‌کنند.

یونی سواپ
منبع: Messari.Io

شبکه وان اینچ برای پیداکردن بهترین قیمت‌های معاملاتی، ۳۵۸ منبع نقدینگی را بررسی می‌کند. اما به هر حال در طول این سه‌ماهه بیش از ۴۳٪ از حجم معاملات را به سمت صرافی Uniswap در مین نت اتریوم هدایت کرده است. پلتفرم کرو فایننس، لیمیت اوردر پروتکل و بالانسر (Balancer) به ترتیب با دریافت ۲۴٪، ۹٪ و ۳٪ از مسیرهای هدایت‌شده در رتبه‌های بعدی قراردارند. در طول رویداد دی پگ USDC، حجم کل معاملات افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرد که عمدتا در صرافی‌های کرو فایننس و یونی سواپ اتفاق افتاد. بالابودن ارزش کل قفل‌شده (TVL) استیبل کوین USDC در این دو پروتکل و همچنین فعالیت تخصصی کروفایننس در حوزه خرید‌ و فروش استیبل‌کوین‌ها، دو دلیل اصلی این افزایش بودند. به طور مثال دکس کرو فایننس در ۱۰ مارس (۱۹ اسفند)، ۵۳٪ از کل حجم معاملات را به خود اختصاص داد که بیش از دو برابر میانگین ماهانه آن بود. در تاریخ ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) دو صرافی Curve و Uniswap مجموعا ۸۶٪ از حجم کل معاملات را تشکیل دادند. این موفقیت را می‌توان ناشی از عرضه زیاد نقدینگی دانست که باعث جلوگیری از اسلیپیج (Slippage) بیش‌از‌حد در زمان نوسان بازار می‌شود.    

صرافی کرو قصد دارد برای بهبود گس معاملات روی پلتفرم خود، قراردادهای آپدیت‌شده‌ای را منتشر کند. در این صورت ممکن است بخشی از سهم معاملات یونی سواپ را به خودش اختصاص دهد. این اقدام می‌تواند بر توزیع حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز نیز اثر بگذارد. همچنین ممکن است باعث افزایش رقابت در اکوسیستم دیفای شود و در نهایت محصول بهتری را برای کاربران 1Inch به ارمغان بیاورد. 

صرافی Curve و Dodo
منبع: Messari.Io

علی‌رغم این‌که یونی سواپ بیشترین سهم حجم معاملات را در اختیار داشت؛ میانگین اندازه معاملات آن در طول سه‌ماهه اول فقط ۸٬۰۰۰ دلار بود. در مقابل میانگین اندازه معاملات کرو برابر با ۱۷۱,۰۰۰ دلار، صرافی دودو (DODO) ۱۳۱,۰۰۰ دلار و صرافی بالانسر برابر با ۴۰,۰۰۰ دلار بود. این اختلاف فاحش را می‌توان ناشی از تعداد معاملات هدایت‌شده به هر یک از دکس‌ها دانست. صرافی یونی سواپ ۱.۳ میلیون معامله، کرو ۳۷,۰۰۰، دودو ۷,۰۰۰ و بالانسر ۴۵,۰۰۰ معامله را دریافت کردند. همانطور که قبلا هم اشاره شد، گس بالا در پلتفرم کرو فایننس می‌تواند یکی دیگر از عواملی باشد که موجب شده است یونی سواپ بدون افزایش متناسب در حجم کل معاملات، تعداد سواپ بیشتری را به‌دست بیاورد.  

داده‌ها حاکی از آن است که دکس‌های مختلف، نیاز بخش‌های مختلف بازار را پاسخ می‌دهند. به طور مثال یونی سواپ برای معاملات خرد، کرو و دودو برای معاملات بزرگ‌تر و بالانسر پلتفرمی برای حد وسط این دو گروه است. توجه به این نکات برای ارزیابی چشم‌انداز پیشرفت و توسعه امور مالی غیرمتمرکز، شناسایی فرصت‌های رشد و تمایز پلتفرم‌ها از یکدیگر بسیار مهم است.

حجم معاملات دکیس ها
منبع: Messari.Io

اگرچه یونی سواپ بیشترین حجم معاملات از مسیرهای هدایت‌شده وان اینچ را دریافت کرد؛ اما این معاملات تنها ۹٪ از کل معاملات یونی سواپ در سه‌ماهه اول را تشکیل دادند. در مقابل، معاملات هدایت‌شده از وان اینچ به بالانسر، بخش قابل توجهی (۴۳٪) از کل معاملات این صرافی در سه‌ماهه اول را به خود اختصاص داد. ۲۰٪ از کل حجم معامله صرافی کرو نیز معاملات هدایت‌شده از وان اینچ بودند.

به هر حال معاملات هدایت‌شده از وان اینچ، تنها بخش کوچکی از کل حجم معاملات پردازش‌شده در صرافی یونی سواپ را تشکیل دادند. صرافی‌های غیرمتمرکز کمترشناخته‌شده مانند Balancer به شدت به هدایت معاملات از 1Inch متکی هستند. این وابستگی نشان‌دهنده قدرت و اهمیت جایگاه شبکه 1Inchاست؛ زیرا می‌تواند برای صرافی‌های غیرمتمرکز کوچک‌تر و کمتر‌شناخته‌شده مزایای فراوانی داشته باشد.

آنالیز سهم بازار شبکه 1Inch

دامیننس اگریگیتور وان اینچ

پروتکل تجمیع‌کننده شبکه وان اینچ همچنان بیشترین دامیننس حجم معاملات را داشت. این پلتفرم ۵۹٪ از کل حجم معاملات اگریگیتورها را در سه ماهه اول به خود اختصاص داد که نسبت به سه‌ماهه چهارم ۴۷٪ افزایش یافته است. دامیننس وان اینچ در ۲۶ فوریه (۷ اسفند) سقف جدیدی را ثبت کرد و در آن روز ۷۱٪ از کل حجم معاملات اگریگیتورها را به خود اختصاص داد. اما در ۲ مارس (۱۱ اسفند) با دراختیار داشتن ۴۸٪ از سهم دامیننس به پایین‌ترین سطح خود رسید. به طور کلی شبکه 1Inch بخش قابل‌توجهی از سهم بازار حجم معاملات اگریگیتورها را در اختیار دارد.

متا اگریگیتور دیفای لاما
منبع: Messari.Io

اخیرا پلتفرم محبوب داده و تحلیل دیفای لاما (DefiLlama) اگریگتور دیفای لاما سواپ (DefiLlama Swap) را راه‌اندازی کرده است. این متا اگریگیتور با بررسی دکس‌های تجمیع‌کننده مختلف، بهترین مسیر را برای معاملات جستجو می‌کند. به این نکته توجه داشته‌باشید که داده‌های نمودار بالا فقط پلتفرم‌های CowSwap ،1Inch ،0x API و ParaSwap را پوشش می‌دهند. متا اگریگیتور دیفای لاما در سه ماهه اول، معاملاتی به ارزش ۱.۴ میلیارد دلار را به وان اینچ هدایت کرد که ۱۷٪ از کل ۸.۵ میلیارد دلار حجم معامله‌ هدایت‌شده توسط DefiLlama Swap در طول سه‌ماهه اول است.

ریزالورهای شبکه وان اینچ
منبع: Messari.Io

علاوه بر سایر تغییراتی که در شبکه وان اینچ اتفاق افتاد، فیوژن نیز اصلاحاتی را در مورد حاکمیت و توکنومیکس 1INCH اعمال کرد. اکنون کاربران می‌توانند توکن‌های 1INCH خود را برای یک ماه تا دو سال استیک (Stake) کنند و ارز دیجیتال یونی کورن پاور (Unicorn Power) به‌دست بیاورند. از این توکن می‌توان برای مشارکت در حاکمیت شبکه استفاده کرد. همچنین کاربران می‌توانند توکن Unicorn Power را نزد سایر کاربران یا حل‌کننده‌ها (Resolver) سپرده‌گذاری کنند (Delegate) و در عوض پاداش برنامه تشویقی ریزالورها را دریافت کنند. بنیاد وان اینچ (1Inch Foundation) متعهد شده است برای بازپراخت گس، بهبود نرخ کاربر و افزایش پاداش‌های استیکینگ و سپرده‌گذاری، ۱۰ میلیون توکن وان اینچ را میان ریزالورها توزیع کند. به‌علاوه قرار است هر هفته ۲۵۰,۰۰۰ توکن 1INCH میان حل‌کننده‌های وان اینچ توزیع شود؛ در این صورت نرخ درصد سالانه (APR) پرسودی نصیب سپرده‌گذاران (Delegator) می‌شود.   

عملکرد ریزالورها را می‌توان شبیه به فعالیت بازارسازها درنظر گرفت. کاربرانی که می‌خواهند به یک ریزالور تبدیل شوند باید توکن‌های 1Inch را به مقدار کافی استیک کنند تا ۱۰۰ توکن Unicorn Power به‌دست بیاورند. همچنین باید مرحله احراز هویت (KYC) را که توسط شرکت سیناپس (Synaps) و مرحله ارزیابی اکانت را که توسط TRM Labs انجام می‌شود را طی کنند. به هر حال فقط ۵ ریزالور برتر که بیشترین توکن Unicorn Power را داشته‌باشند، می‌توانند در فرایند پیشنهاد و پردازش معامله‌ها شرکت کنند. در پایان سه‌ماهه اول ریزالورها برای چیزی کمتر از ۴۰ میلیون واحد توکن UP (Unicorn Power) رقابت می‌کردند.

ارزش معاملات پردازش‌شده توسط وان اینچ لبز ریزالور (1Inch Labs Resolver) ۳.۳ میلیارد دلار بوده است. شرکت Arctic Bastion که از نظر حجم معاملات دومین ریزالور بزرگ است، ۵۲۰ میلیون دلار معامله را پردازش کرده‌است. ارزش حجم معاملات پردازش‌شده توسط فیوژن هم از زمان راه‌اندازی تاکنون، بیش از ۵ میلیارد دلار  بوده‌است که نشان‌دهنده افزایش نفوذ آن در اکوسیستم وان اینچ است.

آنالیز خزانه شبکه 1Inch

سواپ سرپلاس شبکه وان اینچ
منبع: Messari.Io

درآمد دائوی (DAO) وان اینچ از مازاد معاملات یا سواپ سرپلاس (Swap Surpluse) به دست می‌آید. سواپ سرپلاس از تفاوت بین قیمت اعلام‌شده و قیمت استخراج تراکنش ایجاد می‌شود. این وجوه مازاد جمع‌آوری می‌شوند و مقداری از آن‌ها به برنامه‌های ریفرال زنجیره‌های سواپ اختصاص پیدا می‌کند. بخش عمده‌ای از این وجوه نیز به استیبل کوین USDC تبدیل می‌شود و به خزانه دائوی شبکه وان اینچ ارسال می‌شود. اعضای حاکمیت می‌توانند از طریق برنامه Instant Governance نحوه تقسیم درآمد را کنترل و مدیریت کنند. وان اینچ دائو مدیریت خزانه را بر عهده دارد و هیچ درآمدی به بنیاد وان اینچ تعلق نمی‌گیرد.

در طول رویداد دیپگ شدن USDC، بیشترین مقدار سواپ سرپلاس روزانه برای سومین بار به ارزش ۳۶۲,۰۰۰ دلار به ثبت رسید. دو مورد قبلی در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) ثبت شدند؛ در واقع سقوط ترا باعث شد تا در ۱۱ و ۱۲ می (۲۱ و ۲۲ اردیبهشت) ارزش وجوه سواپ سرپلاس به‌ترتیب به ۹۷۰,۰۰۰ دلار و ۱.۷ میلیون دلار برسد. در نتیجه با ثبت رکورد جدیدی برای وجوه مازاد معاملات در طول دیپگ‌شدن USDC، درآمد شبکه وان اینچ در سه ماهه اول، ۴۱٪ افزایش یافت. بعد از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲، این اولین سه‌ماهه‌ای بود که شاخص درآمد شبکه افزایش یافت. تا به امروز ارزش وجوه سواپ سرپلاس‌های به‌دست آمده 1Inch اندکی کمتر از ۲۲ میلیون دلار است. این درآمد به خزانه دائوی وان اینچ ارسال و صرف توسعه و پایداری پلتفرم می‌شود.

موجودی خزانه دائوی 1 Inch
منبع: Messari.Io

خزانه دائوی وان اینچ برای چهارمین سه‌ماهه متوالی رشد کرد و توانست در پایان سه‌ماهه اول سقف ۱۸.۲ میلیون دلاری را ثبت کند که نسبت به سه‌ماهه ۱۱.۸٪ افزایش داشته است. در حال حاضر خزانه دائو به خاطر درآمدهای حاصل از سواپ سرپلاس در حال افزایش است. در ابتدا همه وجوه مازاد سواپ سرپلاس به استیبل کوین USDC تبدیل می‌شدند. اما اجرای مکانیسم متنوع‌سازی 1IP 08 تغییراتی را ایجاد کرد که اجازه می‌دهد دارایی‌های لیست سفید شامل؛ اتر (ETH)، رپداتر (wETH)، رپد بیت کوین (wBTC)، دای (DAI) و تتر (USDT) به جای تبدیل‌شدن به USDC به همان صورت در خزانه ذخیره شوند. به‌علاوه مکانیسم 1IP 09 می‌تواند هر زمان که قیمت توکن 1INCH کمتر از ۱.۳۰ دلار می‌شود، با استفاده از وجوه سواپ سرپلاس توکن وان اینچ را برای خزانه بخرد.

ارزیابی عملکرد کیفی شبکه 1Inch

پروپوزال‌های بهبود 1Inch

در طول سه‌ماهه اول تعدادی پروپزال بهبود وان اینچ توسط حاکمیت به تصویب رسید. تصویب پروپزال‌ها مستلزم ثبت اسنپ‌شات آرا حداقل در طول پنج روز و کسب حدنصاب ۱۰ میلیون رای است.

  • پروپوزال 1IP 12 (بهبود رقابت ریزالور مزایده فیوژن): این پروپوزال استاندارد فیوژن را اصلاح کرد تا ۵ ریزالور برتر بتوانند سفارش‌ها را تکمیل کنند. تا قبل از این پروپوزال، تنها یک ریزالور برتر که تحت حمایت 1Inch Labs بود، می‌توانست سفارش‌ها را اجرا کند.
  • پروپوزال 1IP 13 (بهبود فرایند حاکمیت): این پروپوزال دو تغییر جزئی را برای فرایند حاکمیت وان اینچ اعمال کرد. دوره رای‌گیری Temperature Check را از پنج به سه روز و دوره رای‌گیری اسنپ شات را از هفت به پنج روز کاهش داد.
  • پروپوزال 1IP 19 (افزایش تعداد ریزالورهای لیست سفید فیوژن به ۱۰ ریزالور): در این پروپوزال تعداد ریزالورهای لیست سفید فیوژن از ۵ به ۱۰ حل‌کننده افزایش یافت.
  • پروپوزال 1IP 20 (ردیابی سریع وان اینچ): این پروپوزال یک فرایند حاکمیت کارآمد جایگزین را برای شرایط اضطراری معرفی می‌کند. فرایند جدید حاکمیت شامل یک مرحله بحث ۲۴ ساعته و راگیری اسنپ‌شات ۴۸ ساعته است. نکته مهم فرایند ردیابی سریع این است که پروپوزال‌ها نمی‌توانند بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار هزینه کنند و فقط در شرایط اضطراری که زمان بسیار حیاتی است، اجرا می‌شوند.
  • پروپوزال 1IP 21 (مارکت پلیس توکن بی‌همتای MVP): این پروپزال بودجه‌ای ۳۸۷,۰۲۲ دلاری را درخواست کرد تا مارکت‌پلیس NFT وان اینچ را توسعه دهد. این مارکت پلیس توکن‌های بی‌همتای اتریوم، پالیگان (Polygon) و زنجیره بی‌ان‌بی (BNB Chain) را تجمیع‌می‌کند.
  • پروپوزال 1IP 26 (تنظیم پارامتر رای‌گیری): در این پروپزال تعدادی از فرایندهای حاکمیتی پس از معرفی Unicorn Power در دسامبر (آذر) تغییر کردند. استراتژی‌های سپرده‌گذاری و رای‌گیری st1INCH از فضای اسنپ‌شات وان اینچ حذف شدند و موجودی توکن این دو استراتژی از طریق Unicorn Power تامین شد. به علاوه این پروپوزال استراتژی ۲۰٪ وزن v1INCH را با استراتژی دیگری جایگزین کرد که از مکانیزم کاهش قدرت Unicorn Power پیروی می‌کند. در نهایت شرایط لازم برای ایجاد پروپوزال اسنپ‌شات از وزن رای ۲۵,۰۰۰ به ۱۰۰,۰۰۰ افزایش پیدا کرد.

به‌روز‌رسانی‌های عمومی شبکه 1Inch

شبکه 1Inch در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ به نقاط عطف مهمی دست یافت. در ماه ژانویه (دی) بنیاد وان اینچ ۱۰ میلیون توکن 1INCH را به برنامه تازه‌تاسیس مشوق‌‌های سپرده‌گذاری (Delegation Incentive Program) تخصیص داد تا به راه‌اندازی فیوژن کمک کند. این برنامه کاربران را تشویق می‌کند تا در ازای استیک توکن‌های 1Inch، ارز دیجیتال Unicorn Power بگیرند و سپس با سپرده‌گذاری آن‌ها نزد ریزالورهای فیوژن پاداش به‌دست بیاورند. همچنین از کیف پول سخت‌افزاری وان اینچ که یک راه‌حل ذخیره‌سازی سرد است، رونمایی شد.

یکی از کارهای مهمی که در ماه ژانویه انجام شد، یکپارچه‌سازی با بیفی (Beefy) بود. اکنون کاربران می‌توانند به صندوق‌های بیفی از جمله سواپ فیش (SwapFish) و کوین استتس (CoinStats) دسترسی داشته باشند. سواپ فیش یک صرافی غیرمتمرکز روی زنجیره بی‌ ان بی و آربیتروم است و کوین استتس یک منیجر پرتفولیو است که به کاربران در ردیابی دارایی‌های دیجیتال در کیف پول 1Inch کمک می‌کند. شبکه وان اینچ کماکان مجموعه مصاحبه DeFi Visions را با ضبط مصاحبه‌ای با فردریک هاگا (Fredrik Haga) یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل دون (Dune) ادامه داد. مهم‌ترین رویداد این ماه نیز شرکت در نشست سالانه مجمع‌ جهانی اقتصاد در دواووس، سوئیس، بود. در این رویداد وان اینچ میزبان نشستی با عنوان موسسات و دیفای در ۲۰۲۳ (Institutions and DeFi in 2023) بود.

در ماه فوریه (بهمن) برنامه مشوق سپرده‌گذاری با توزیع هفتگی ۲۵۰,۰۰۰ توکن 1Inch در بین ریزالورهای شبکه ادامه یافت. برگزاری کنوانسیون بلاکچین اروپا (European Blockchain Convention 2023) با سخنرانی سرج کنز (Sergej Kunz) یکی از بنیانگذاران شبکه، مهم‌ترین رویداد این ماه بود. او در این نشست درباره تاثیر تجربه کاربری بهتر روی پذیرش انبوه کاربران در دیفای صحبت کرد.

شبکه وان اینچ در ماه مارس (اسفند) نیز نقطه عطف جدیدی را به دست آورد؛ چراکه حجم معاملات ۲۴ ساعته برای اولین بار به مرز ۴ میلیارد دلار رسید. کیف پول وان اینچ برای دستگاه‌های اندروید به‌روزرسانی شد تا راه‌حل ایمن‌تر و سریع‌تری را برای تعامل با کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) فراهم کند. همچنین وان اینچ پشتیبانی از نسخه دوم ولت کانکت (WalletConnect V2) را اضافه کرد. در نهایت نیز در ماه مارس فرصت‌هایی برای دارندگان توکن 1Inch ایجاد شد تا از طریق استیک توکن‌های خود در بازی‌ها و ماموریت‌های مختلف وب ۳، پاداش‌های 1Inch ، Cheelee ،Planet IX و Protocol.art را به‌دست بیاورند.

در ماه مارس چندین یکپارچه‌سازی از جمله؛ Zyberswap V3 Liquidity ،Civilization Network ،JulSwap و Mises Browser اعلام شد. وبلاگ جدیدی راه‌اندازی شد و انتشار مطالب در سایت مدیوم (Medium) ادامه یافت. همچنین وان اینچ در هفته بلاکچین پاریس (Paris Blockchain Week) شرکت کرد و یک گفتگوی دوستانه میان یکی از بنیانگذاران وان اینچ (Sergej Kunz) و مهمان برنامه (Cirque De La Lune) اجرا شد.    

سخن پایانی

شبکه 1Inch در طول سه‌ماهه اول به نقاط عطف مهمی از قبیل افزایش کاربران شبکه، ثبت بالاترین سقف حجم معامله روزانه، امکان‌پذیرکردن معاملات بدون گس از طریق فیوژن، اصلاح حاکمیت و تکنومیکس، افزایش مشارکت‌ها و یکپارچه‌سازی‌ها و رونمایی از محصول جدید کیف‌پول سخت افزاری وان اینچ دست یافت. این پیشرفت‌ها در کنار رشد کلی پروتکل‌ها و پلتفرم‌ها نشان‌دهنده تعهد شبکه وان اینچ به بهبود چشم‌انداز امور مالی غیرمتمرکز و ارائه خدمت به طیف گسترده‌ای از کاربران است. نظر شما در مورد شبکه 1Inch چیست؟ با توجه به ارزیابی عملکرد 1Inch در سه ماهه اول ۲۰۲۳، آیا این شبکه می‌تواند یکی از پروژه‌های موفق امسال باشد؟

منبع
messari.io

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا