بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

پول در اقتصاد

در مفهوم اقتصادی، پول بسیار متفاوت از تعریف عمومی آن است. حجم پول آثار کاملاً بارزی در اقتصاد داشته و بر نرخ تورم، بهره، بیکاری و تولید تأثیرگذار است. در مفهوم اقتصادی، پول واحدی برای اندازه‌گیری تولید اقتصادی و نیز واحدی برای ذخیره ارزش اقتصادی می‌باشد. پول رایج باید ۵ ویژگی داشته باشد:

 1. مورد قبول عموم باشد.
 2. بادوام باشد.
 3. استفاده از آن آسان بوده و قابل تقسیم به قسمتهای کوچکتر باشد.
 4. دارای ارزش ثابت باشد.
 5. تولید آن محدود باشد.

طلا و نقره ویژگی های پول شدن را داشتند. برای همین اولین سکه هایی که به وجود آمد از طلا و نقره بود. اما آنچه که امروزه برای خرید کالا، خدمات و پرداخت هزینه‌ها استفاده می‌کنیم، پول نیست، چراکه تمام پنج ویژگی اشاره شده در بالا، در مورد اسناد کاغذی که امروزه در تمام جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، صادق نیست.
تمام وجه‌های رایجی که در جهان استفاده می شود بدون پشتوانه هستند. پس از سال ۱۹۷۱ تمام واحد‌های پولی وابسته به دلار که یک ارز جهانی است، بدون پشتوانه چاپ می‌شوند.

با توجه به نکاتی که گفته شد، این احتمال می رود که دیر یا زود، دلار به پایان دوران سلطنت خود برسد. با پایان یافتن سلطنت دلار، طلا و نقره می‌توانند جایگزین شوند ولی در عصر تکنولوژی و IT، بازگشت طلا و نقره یک قدم رو به عقب است. پس بیتکوین و ارزهای رمزنگاری نظیر آن، بهترین راه حل برای بهبود وضعیت اقتصادی جهان است.

آغاز دوران بیت کوین

شخصی یا گروهی با نام ساتوشی ناکاموتو با انتشار مقاله‌ای با عنوان بیت کوین: سیستم نقطه به نقطه پول الکترونیک (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) در روز جمعه ۱۰ آبان ۱۳۸۷ (۳۱ اکتبر ۲۰۰۸) بیتکوین را معرفی کردند. این مقاله در ۹ صفحه تنظیم شده بود. در این مقاله بصورت جامع در خصوص یک سیستم پرداخت نقطه به نقطه یا پیِر تو پیِر با عنوان بیت کوین توضیحاتی ارائه شده و حتی بخشی از کدهای توسعه یافته برای پیاده‌سازی این سیستم نیز درون این مقاله گنجانده شده بود. نویسنده‌ی این مقاله کسی نیست جز ساتوشی ناکاموتوی معروف اما ناشناخته؛ ناکاموتو پس از انتشار مقاله‌‌اش، مشغول پیاده‌سازی کدها بصورت متن باز شد و سیستم بیتکوین را در ژانویه سال ۲۰۰۹ رسما معرفی کرد. بیتکوین را باید اولین سیستم پولی غیرمتمرکزی بدانیم که پا به عرصه‌ی وجود گذاشت.

مقدمه

ناکاموتو در طرح مساله‌ی خود، دو موضوع را نقطه‌ی ضعف نظام پولی کنونی مورد استفاده در جهان خوانده است. یکی از این موارد، امکان ارسال پول، بصورتی است که کاربر هزینه و کارمزد کمی را از بابت انتقال مبلغ خود پرداخت کند. در این مقاله به این موضوع اشاره شده که کارمزد دریافت شده برای میانجی شدن در ارسال پول، باعث افزایش هزینه‌ها شده و در واقع بعضا کم بودن مبلغ مورد نظر برای ارسال، انتقال پول را منطقا توجیه ناپذیر می‌کند. مشکل دیگری که ناکاموتو از آن اسم برده، انجام تراکنش‌هایی برگشت پذیر است که این موضوع امکان کلاهبرداری را در سیستم کنونی امکان پذیر می‌کند. به بیان بهتر کلاهبرداران، سیستم مرکزی را به گونه‌ای مورد سواستفاده قرار می‌دهند که بدون اینکه پولی از حسابشان کسر شود، اقدام به خرید کالا یا واریز پول کنند.


مزیت بیتکوین کاهش هزینه انتقال پول و جلوگیری از کلاهبرداری است

ناکاموتو در مقاله‌ی خود بصورت کامل با بیان مشکلات موجود در سیستم پولی کنونی مورد استفاده، به بیان راهکار خود پرداخته و سپس با بررسی مشکلاتی که می‌تواند این سیستم را با اختلال روبرو کند، به ارائه‌ی روش‌‌های مقابله با این مشکلات نیز پرداخته است. برای مثال می‌توان به بهره‌گیری از مفاهیمی نظیر امضای دیجیتال (Digital Signature)، اثبات کار (Proof of Workانگیزه (Incent) و تابع رمزنگاری شده یا هش (Hash Function.HSA-256) اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر یک از مفاهیم اشاره شده و کاربرد آن در فرآیند گردش مالی بیت کوین خواهیم پرداخت.

در حال حاضر اصلی‌ترین مرجع برای ارسال و دریافت پول در تمامی جوامع بشری، بانک‌ها هستند. همه‌ی تراکنش‌ها و در واقع همه‌ی فعالیت‌های انجام شده توسط بانک‌ها بر مبنای یک اصل انجام می‌شود و این اصل همان اعتماد به بانک است. مشتریان بانک‌ها براساس اعتمادی که به سیستم دارند، اجازه می‌دهند تا این سیستم بر صحت و سقم پول‌های رد و بدل شده نظارت داشته باشند. در واقع بانک مسئول هر گونه کلاهبرداری یا سرقت پول از حساب‌ها است و هیچ یک از افرادی که از این سیستم استفاده می‌کنند، مسئولیتی در قبال رد و بدل شدن داده‌ها ندارند. در واقع مشکل اصلی سیستم بانکداری متمرکز این است که در این سیستم امکان ایجاد اخلال در سیستم و انجام تراکنش‌های برگشت‌پذیر (منظور از تراکنش‌های برگشت‌پذیر بازگرداندن پول خرج شده پس از انجام یک خرید یا انتقال پول به حساب دیگران است) وجود دارد، این در حالی است که در سیستم بیتکوین احتمال انجام چنین تراکنش‌هایی نزدیک به صفر است.

امضاء دیجیتال

تمام افرادی که در شبکه‌ی بیت‌کوین حضور دارند حداقل یک جفت کلید دارند که شامل یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. هر سکه‌ی الکترونیک را باید دنباله‌ای از امضا‌های دیجیتال خواند. هر مالک سکه‌ی بیتکوین برای ارسال یک سکه به دیگری، ترکیبی از کلید عمومی گیرنده را با زنجیره‌ی کلید‌های دیجیتال پیشین ترکیب می‌کند. در مرحله‌ی بعدی این کد هش شده با استفاده از کلید خصوصی فرستنده، کدگذاری می‌شود. گیرنده قادر است از طریق کلید عمومی فرستنده، پیام مورد نظر را از حالت هش خارج کرده و از این نکته که چه کاربری این سکه را برای وی ارسال کرده، اطمینان حاصل کند. در واقع اگر گیرنده نتواند کد دریافت شده را با کلید عمومی فرستنده که مدعی است بیت کوین را ارسال کرده از حالت هش درآورد، پس این فرد خود را به دروغ، فرستنده‌ی بیتکوین معرفی می‌کند. اما بهتر است به تشریح امضای دیجیتال و نحوه‌ی کدگذاری و فناوری مورد استفاده در امضای دیجیتال بپردازیم.

فناوری مورد استفاده در امضای دیجیتال بیت کوین، از نوع کدگذاری غیرمتفارن است. کدگذاری در کل به دو حوزه‌ی کدگذاری متقارن و غیرمتقارن تقسیم می‌شود. همانطور که اشاره کردیم در بیت کوین و ایجاد امضای دیجیتال از کدگذاری غیرمتقارن استفاده می‌شود، اما ساز و کار کدگذاری غیرمتقارن چگونه است؟ در این روش دو کلید خصوصی و عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جعبه‌ای را در نظر بگیرید که دو کلید خصوصی و عمومی دارد. کلید خصوصی فقط برای قفل کردن این جعبه مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که کلید عمومی جز در باز کردن قفل جعبه کاربرد دیگری ندارد؛ با استفاده از کلید خصوصی که این جعبه را قفل کرده، نمی‌توان قفل جعبه را باز کرد و باید حتما کلید عمومی مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که کاربر A مدعی شود که جعبه‌ای را برای کاربر B ارسال کرده، دریافت کننده باید بتواند با استفاده از کلید عمومی کاربر A این جعبه را باز کند، در غیر اینصورت ادعای کاربر A مبنی بر ارسال جعبه دروغی بیش نبوده و از این رو در استفاده از امضای دیجیتال کاربری که بیتکوین را ارسال می‌کند، نمی‌تواند منکر ارسال شود و در نتیجه احتمال تقلب بسیار کاهش پیدا می‌کند. همچنین در صورت ایجاد تغییر در کد هش شده، دریافت کننده در صورت استفاده از کلید عمومی ارسال کننده نمی‌تواند به نتیجه‌ی صحیحی برسد و در نتیجه ایجاد تغییر میان راه روی کد هش شده نیز عملا امکان تغییرات در تراکنش‌ها، نظیر تغییر مبلغ را غیرممکن می‌کند. پس تا زمانی که کاربری به کلید خصوصی دیگری دسترسی نداشته باشد، امکان ایجاد اختلال در سیستم را ندارد. در سیستم بیتکوین نیز هر کاربر یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی دارد. کلید خصوصی کاربر مخفی بوده و نباید کسی جز خود کاربر از آن اطلاع داشته باشد، اما کلید عمومی همانطور که از اسم آن نیز پیدا است، عمومی بوده و همه کاربران می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

هر کاربر در شبکه‌ی بیتکوین می‌تواند چندین کلید عمومی و کلید خصوصی مربوط به آن را داشته باشد و در واقع کاربران بیتکوین منحصر به یک کلید عمومی و خصوصی نیستند. به بیان بهتر کاربران بیت‌کوین می‌توانند در کیف پول خود چندین کلید عمومی و خصوصی را داشته باشند. با توجه به تعداد بالای آدرس‌هایی که می‌تواند تولید شود، اصلا نباید در مورد تکراری بودن آدرس‌ها احساس نگرانی کرد. بیت کوین قادر است تا ۴۵^۱۰ × ۱.۴۶ یا به بیان ساده ۱۶۰^۲ آدرس را تولید کند. شاید در نگاه اول این عدد بسیار کوچک به نظر برسد. برای درک عظمت احتمالات موجود برای تعداد آدرس‌هایی که می‌تواند تولید شود، بهتر است بدانید که تعداد دانه‌های شن موجود روی کره‌ی زمین نزدیک به ۱۸^۱۰ * ۷.۵ است. حال تصور کنید که هر از یک این تعداد دانه‌های شن موجود خود به همین اندازه نیز دانه شن داشته باشد، با این وجود مجموع شن‌ها به رقم ۱۸^۱۰ * ۵۶ می‌رسد که باز هم کوچکتر از تعداد احتمالات موجود برای آدرس‌هایی است که بیتکوین می‌تواند تولید کند.

اثبات کار

پروتکل اثبات کار یا POW در اصل یک روش برای مقابله با انجام حملاتی نظیر DDoS و مقابله با اسپمینگ است. با استفاده از این روش برای کاربری که به دنبال دریافت یک سرویس از سیستم است، یک وظیفه‌ی پردازشی در نظر گرفته می‌شود تا از این طریق پردازنده‌ی کاربر متقاضی زمانی را برای حل این وظیفه‌ی پردازشی سپری کرده و ترافیک دریافت سرویس از سیستم، شاهد افزایش ترافیک نباشد. اصلی‌ترین ویژگی سیستم اثبات کار باید اینگونه باشد که وظیفه‌ی سپرده شده به کاربر نسبتا سخت اما قابل حل بوده و در مقابل ارائه دهنده‌ی سرویس برای چک کردن صحت انجام کار، بار پردازشی زیادی را به دوش نکشد. سیستم اثبات کار را بنابر کاربردهای مختلف می‌توان با روش‌های مختلفی پیاده کرد. از جمله‌ی روش‌هایی که در اثبات کار مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به رمزنگاری دنباله‌دار (Hash Sequence) و درخت مرکل (Merkle Tree) اشاره کرد که در بیتکوین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Image result for proof of work

اثبات کار در بیتکوین به این ترتیب است که ماینر تعدادی تراکنش را از میان تراکنش‌های تایید نشده انتخاب کرده و با دریافت کد هش بلوک قبلی پروسه‌ی اثبات کار را آغاز می‌کند. پارامترهای مورد استفاده در تابع هش SHA-256 شامل تراکنش‌های انتخابی، کد هش بلوک قبلی و یک عدد تصادفی است. سیستم بیتکوین براساس سرعت ایجاد بلوک‌های جدید در بیتکوین، سختی کار را از طریق تغییر نتیجه‌ی هدف مورد انتظار برای تابع هش تغییر می‌دهد. ماینر باید عدد مورد نظر را تا رسیدن به حد معینی مشخص کند که شامل کوچک‌تر شدن حاصل هش از نتیجه‌ی هدف است، که باید در هر مرحله یک واحد افزایش یابد. پس از رسیدن به نتیجه، بلوک در شبکه‌ی بیتکوین ثبت شده و نتیجه‌ی هش به دست آمده به عنوان شماره‌ی بلوک تعیین می‌شود. این شماره در بلوک بعدی ثبت خواهد شد تا زنجیره حفظ شود.

اما همانطور که اشاره کردیم نتیجه‌ی هدف پیش‌بینی شده برای مقایسه با نتیجه تابع هش تغییر می‌کند. با توجه به اینکه قدرت پردازشی پردازنده‌ها و همچنین تعداد ماینرها روز به روز افزایش پیدا می‌کند، از این‌رو زمان میانگین ۱۰ دقیقه‌ای برای ثبت هر بلوک کاهش می‌یابد و در نتیجه سیستم برای باقی ماندن زمان میانگین ثبت بلوک روی ۱۰ دقیقه، نتیجه کار را سخت‌‌تر می‌کند. سختی کار بصورت میانگین با ثبت هر ۲۰۱۶ بلوک از نو تعیین می‌شود.

پاداش ماینینگ نیز هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک یکبار نصف می‌شود. در حال حاضر پاداش ماینینگ هر بلوک بیت‌کوین ۱۲.۵ بیت‌کوین است. این رویه تا استخراج تمام بیت‌کوین‌ها ادامه خواهد داشت. در حال حاضر بیش از ۱۶.۵ میلیون بیتکوین استخراج شده و تقریبا ۴.۵ میلیون بیتکوین دیگر تا سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد. در حال حاضر ارزش بازار بیتکوین‌های استخراج شده بیش از ۷۴ میلیارد دلار است که افزایش ارزش هر بیتکوین این رقم را تغییر می‌دهد.

تابع رمزنگاری یا هش

SHA-2 یا Secure Hash Algorithm 2 مجموعه‌ای از تایع‌های رمزنگاری است که توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده‌ی آمریکا طراحی شده‌اند. تابع هش رمزنگاری شده مجموعه‌ای از الگوریتم‌های مبتنی بر عملیات ریاضی است که روی داده‌های دیجیتال صورت می‌پذیرد. بزرگ‌ترین ویژگی توابع رمزنگاری یا هش این است که هیچگاه امکان ندارد یک تابع هش با ورودیهای متفاوت، نتیجه‌ای یکسان بدهد. البته SHA-2 تنها استاندارد موجود برای رمزنگاری نیست و پیش از آن شاهد استفاده از SHA-1 به‌عنوان یک روش رمزنگاری بودیم. خانواده‌‌ی رمزنگاری به روش SHA-2 متشکل از ۶ تابع است که ۲۲۴، ۲۵۶، ۳۸۴ و ۵۱۲ بیتی هستند. این توابع شامل SHA-224، SHA-256، SHA-384، SHA-512، SHA-512/224 و SHA-512/256 می‌شوند.

انگیزه

انگیزه را باید اصلی‌ترین دلیلی خواند که باعث می‌شود گره‌های شبکه بصورت سلامت سیستم را حفظ کنند. اولین تراکنش در هر بلوک، اهمیت بسیار زیادی دارد، چراکه اولین تراکنش مربوط به تولید بیتکوین جدیدی است که به عنوان پاداش در اختیار ماینر قرار می‌گیرد. همین پاداش باعث می‌شود تا ماینرها نیروی پردازشی خود را در جهت سلامت سیستم مورد استفاده قرار دهند. در واقع به همین دلیل است که گره‌های شبکه که در حال تایید بلوک‌های جدید هستند، ماینر نام گرفته‌اند، چرا که این افراد در ایجاد بیتکوین‌های جدید نقش اصلی را بر عهده دارند و همچون معدن‌کاوانی هستند که در معدن طلا رگه‌های جدیدی از طلا را یافته و به ذخایر اضافه می‌کنند. افزایش میزان بیتکوین‌های در گردش به منابعی بستگی دارد که ماینرها اختصاص می‌دهند. در مورد پول رمزنگاری شده این منابع شامل انرژی الکتریکی، زمان و قدرت پردازشی است.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که با توجه به محدودیت ۲۱ میلیونی تعداد بیتکوین‌ها، پس از تولید ۲۱ میلیون بیتکوین دیگر شاهد ارائه‌ی پاداش در قالب بیتکوین جدید به ماینر‌ها نخواهیم بود و سیستم درصدی از پول تراکنش انتقالی را به ماینر برای تایید تراکنش‌ها انتقال خواهد داد تا همچنان صحت عملکرد سیستم حفظ شود. البته این درصد که سیستم را تا حدودی شبیه به عوارض بانکی دریافت شده برای انتقال بانکی می‌کند، بسیار کمتر است و از این‌رو بازهم برتری با بیتکوین خواهد بود.

پاداش در بیتکوین به نوعی در نظر گرفته شده که علاوه بر تشویق ماینرها برای تایید تراکنش‌ها، چرخه‌ی سالمی را نیز ایجاد می‌کند. حتی اگر یک گره با نیروی پردازشی بسیار بالا بتواند بر نیروی پردازشی کل سیستم بیتکوین غلبه کند، پاداش به اندازه‌ای خواهد بود که وی قدرت خود را در جهت کلاهبرداری و از میان بردن صحت عملکرد سیستم به کار نگیرد، چراکه بیتکوین‌های دریافت شده از طریق ماینینگ بسیار بیشتر خواهد بود.

مراحل ماینینگ در یک نگاه

بهتر است تا مفاهیم تشریح شده را مرور کنیم تا عملکرد شبکه‌ی بیتکوین را در چند مرحله بصورت خلاصه در نظر داشته باشیم:

 • تراکنش‌های جدید بصورت سراسری به تمام گره‌های شبکه ارسال می‌شوند.
 • هر گره تراکنش‌های جدید را در بلوک‌های جدیدی قرار می‌دهد.
 • گره‌ها کار روی اثبات کار (Proof-of-Work) را آغاز می‌کنند تا مساله‌ی ریاضی یا تابع هش را به نتیجه برسانند.
 • زمانی که گره‌ای در شبکه، فرایند اثبات کار را به پایان می‌رساند، بلوک خود را برای تمام گره‌های شبکه ارسال می‌کند.
 • گره‌هایی از شبکه که بلوک جدید را دریافت کرده‌اند، تراکنش‌های هر بلوک را بررسی می‌کنند تا احتمال تقلب و دوبار خرج کردن را کنترل کنند.
 • گره‌های شبکه قبول بلوک جدید را با ساخت بلوک‌های بعدی با استفاده از نتیجه‌ی هش بلوک مورد نظر اعلام می‌کنند.

گره‌های شبکه همواره بلندترین شاخه در بلاکچین را به عنوان شاخه‌ی صحیح شناسایی کرده و ساخت بلوک‌های جدید را مبتنی بر آن ادامه می‌دهند. در صورتی که دو گره بصورت همزمان یک بلوک جدید را تولید کنند، شاید برخی گره‌ها بلوک اولی را دریافت کنند حال آنکه گره‌های دیگر بلوک دوم را قبول می‌کنند. توسعه بلوک جدید مبتنی بر اولین بلوک دریافتی ادامه می‌یابد تا اینکه یکی از شاخه‌ها بلندتر از دیگری شود. گره‌هایی که روی شاخه‌های کوتاه‌تر کار می‌کردند، کار خود را با شاخه‌ی بلندتر ادامه خواهند داد.

بیتکوین چیست؟

بیتکوین نوعی واحد پول دیجیتال است که به صورت الکترونیکی تولید و نگهداری می‌شود. بیتکوین مانند دیگر واحدهای پولی رایج مثل دلار به صورت اسکناس چاپ نشده است. هیچ شخص خاصی آن را کنترل نمی‌کند بلکه توسط مردم و کسب وکار رو به رشد، از طریق نرم افزارهای کامپیوتری که قادرند مسائل ریاضی را پردازش کنند کنترل می‌شود.
بیتکوین در واقع اولین نمونه از انواع واحد پولی است که به آن کریپتوکارنسی(ارز رمزنگاری شده) می‌گویند.

چه چیزی باعث مزیت بیتکوین نسبت به دیگر واحدهای پولی می‌شود؟

از بیتکوین می‌توان برای خرید و فروش الکترونیکی استفاده کرد که البته از این جهت شبیه به ارز‌های دیگر مثل دلار و یورو و … است. اما مزیت بزرگ بیتکوین که آن را از دیگر ارز های رایج جدا می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است. هیچ شرکت یا ارگان خاصی مالکیت آن را برعهده ندارد. این موضوع که هیچ بانک بزرگی کنترل پول مردم را ندارد برای خیلی از ما اطمینان خاطر ایجاد می‌کند.

چه کسی بیتکوین را به وجود آورده؟

یک متخصص نرم افزار به اسم Satoshi Nakamoto بیت کوین را به عنوان یک سیستم پراخت الکترونیکی بر اساس معادلات ریاضی پیشنهاد داد. این ایده بر مبنای به وجود آوردن واحد پولی غیروابسته که گروهی آن را کنترل نکند شکل گرفت. از طریق بیت کوین می‌توان تراکنش‌های الکترونیکی را با کمترین کارمزد انجام داد.

چه کسی بیتکوین را چاپ می‌کند؟

هیچکس‌! این واحد پول توسط هیچ بانک مرکزی تولید و چاپ نمی‌شود، قوانین بانکی خاصی روی آن کنترل ندارد و مقدار کل موجودی آن برای هیچکس پنهان نیست. بانک ها به راحتی می‌توانند برای جبران بدهی خود پول بیش از حد مجاز چاپ کنند و به این ترتیب ارزش پول خود را کاهش می‌دهند. در عوض بیتکوین ها به صورت الکترونیک توسط گروهی از مردم تولید می‌شوند که هر کسی می‌تواند در آن شرکت کند.

بیتکوین با استفاده از پردازش در شبکه های غیرمتمرکز استخراج می‌شود. همچنین معاملات پردازش خود را از طریق شبکه‌ی پرداخت خاص خود انجام می‌دهد.

آیا می‌توان به صورت نامحدود بیتکوین تولید کرد؟

خیر نمی‌توان. پروتکل بیت کوین “قوانین کار با بیتکوین” عنوان دارد که ۲۱ میلیون بیتکوین سقف استخراج این ارز می‌باشد. اگرچه این ارز می‌تواند به بخش های کوچک تر تقسیم شود، کوچکترین مقدار بیتکوین، صدهزارم یک بیتکوین است که بخاطر به وجود آورنده‌ی آن یک ساتوشی (satoshi) نام گذاری شده است.

بیتکوین چگونه ارزش گذاری شده؟

ارز‌های رایج دنیا معمولا بر اساس طلا یا نقره ارزش گذاری می‌شوند. یعنی به صورت تئوری، اگر شما مقداری دلار داشته باشید می‌توانید آن را با طلا معاوضه کنید که البته این موضوع در عمل کاربرد چندانی ندارد. اما بیتکوین براساس یک سری معادلات ریاضی ارزش گذاری شده است.

در سرتاسر دنیا مردم از نرم‌افزارهایی که بر پایه همین معادلات است برای تولید بیتکوین استفاده می‌کنند. این معادلات در دسترس همه وجود دارد و همه می‌توانند آنها را چک کنند.

این نرم افزار‌ها به صورت منبع باز (open source) هستند تا همه بتوانند از اینکه چطور کار می‌کنند مطلع شوند.

ویژگی‌های بیتکوین چیست؟

بیتکوین مزیت‌های زیادی نسبت به ارزهای حمایت شده توسط دولت ها دارد.

همانطور که دیدید، بیتکوین در تئوری جذابیت‌های زیادی دارد، اما در عمل چگونه خواهد بود؟ بیشتر بخوانید تا ببینید چگونه می‌توان بیتکوین را استخراج کرد؟ وقتی یک تراکنش با بیتکوین انجام می‌شود در حقیقت چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه شبکه همه چیز را ثبت می‌کند؟

چرا از بیتکوین استفاده کنیم؟

در اینجا به ۱۰ دلیل که ما را مجاب می‌کند تا از این ارز مجازی استفاده کنیم ، می‌پردازیم.

سرعت بالا

شما چکی را برای نقد کردن به بانک خود می‌برید ممکن است بانک برای مطمئن شدن از اصل بودن چک، پول شما را چند روز پیش خود نگه دارد. این موضوع در تراکنش های بین المللی نیز اتفاق می‌افتد. اما تراکنش از طریق بیتکوین خیلی سریع تر انجام می‌شود.

هنگام انجام یک تراکنش اگر مایل به دریافت تایید از شبکه‌ی اصلی یعنی بلاکچین نباشید، تراکنش فورا انجام می‌شود و حتی برای دریافت تایید بلاکچین ،کمتر از ۱۰ دقیقه زمان لازم است تا عملیات شما انجام شود.

ارزان بودن

به چه چیزی فکر می‌کنید؟ تراکنش‌های شما از طریق کارت اعتباریتان با سرعت انجام می‌شود؟ خب این موضوع ممکن است درست باشد اما فراموش نکنید که شما برای اینکار باید هزینه پرداخت کنید. بعضی از بازرگانان مجبورند مقداری از سود خود را صرف هزینه تراکنش های خود کنند. اما با بیتکوین این هزینه کمترین مقدار ممکن و در بعضی مواقع کاملا رایگان است.

غیر متمرکز بودن

بیتکوین توسط شخص یا سازمانی کنترل نمی‌شود، هرکس در هرجایی بیتکوین استخراج کند و تراکنش الکترونیکی با آن انجام دهد به نحوی کنترل کننده‌ی آن خواهد بود.

این موضوع در حالت تئوری یعنی هیچ قدرت مرکزی نمی‌تواند با سیاست های پولی باعث سقوط ارزش بیتکوین شود یا تصمیم بگیرد بیتکوین را از بین مردم جمع آوری کند. ( کاری که یک بانک اروپایی در سال ۲۰۱۳ در قبرس انجام داد) حتی اگر بخشی از شبکه بنا به دلایلی از کار بیفتد، بیتکوین همچنان در جریان خواهد بود.

راه اندازی آسان

برای باز کردن یک حساب ساده در بانک های رایج حال حاضر مجبور به طی کردن مراحل زیاد و دست و پاگیری هستیم. اما در کمتر از چند ثانیه بدون نیاز به پاسخ دادن سوالات بیش از حد و کاملا رایگان میتوان یک حساب بیتکوین باز کرد.

دولت مرکزی قادر به گرفتن پول شما نیست

اتفاقی که در قبرس سال ۲۰۱۳ افتاد را به خاطر دارید؟ بانک مرکزی بیشتر از ۱۰۰,۰۰۰ دلار از سپرده های مردم را به دلیل تغییر جمعیت محلی برای کمک مالی به خودش برداشت! مطمئن باشید این اتفاق با بیتکوین نخواهد افتاد. به دلیل غیر متمرکز بودن این ارز شما مالک قطعی آن هستید. هیچ قدرتی آن را کنترل نمی‌کند و هیچ بانکی قادر به گرفتن پول شما نخواهد بود. این موضوع برای بسیاری از کسانی که با حساب های خود در بانک‌ها به روش سنتی مشکل دارند مزیت بزرگی به شمار می آید.

هیچ بازگشتی وجود ندارد

به محض اینکه شما بیتکوین را به حساب دیگری فرستادید، هیچ راه بازگشتی برای پول شما نخواهد بود مگر شخص دریافت کننده بخواهد آن را بازگرداند. این موضوع از خیلی از تخلفاتی که با کارت های اعتباری رایج صورت می‌گرفت جلوگیری می‌کند.

کسی نمی‌تواند اطلاعات پردازش شما را بدزدد

این ویژگی خیلی مهم است. امروزه بسیاری از خریدها از طریق کارت های اعتباری و به صورت انلاین صورت می‌گیرد. اما اولین بار در دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ که موضوع استفاده از کارت اعتباری مطرح شد هنوز اینترنت وجود نداشت. کارت اعتباری به دلیل امنیت پایین، قرار نبود برای خرید های انلاین استفاده شود. برای خرید انلاین لازم است تا شما تمام اطلاعات کارت خود (تاریخ انقضا و CVV2 و …) را در سایت مورد نظر وارد کنید. این موضوع دلیل بسیاری از دزدی‌های انلاین است.

این در حالیست که بیتکوین از شما هیچگونه از این اطلاعات را نمی‌خواهد. شما از دو کد برای کارها استفاده می‌کنید، کد عمومی و کد خصوصی. همه کد عمومی شما را می‌بینند که در حقیقت همان آدرس بیتکوین شما خواهد بود اما کد خصوصی را فقط خود شما به آن دسترسی دارید. وقتی عملیاتی با بیتکوین انجام می‌دهید، تراکنش خود را با امضایی که از تلفیق کد خصوصی و کد عمومی شماست و اعمال یک رابطه ریاضی به اتمام می‌رسانید. این مدرکی خواهد بود که عملیات دقیقا از طریق خودتان انجام شده است. پس مادامی که شما کار احمقانه‌ای مثل دادن کد خصوصی خود به دیگران انجام ندهید، کاملا امن هستید!

تورم روی آن تاثیر ندارد

یکی از معضلات استفاده از پول های رایج این است که دولت هر مقداری که بخواهد می‌تواند پول چاپ کند (همانطور که میکند) . اگر دولت دلار کافی برای پرداخت بدهی خود نداشته باشد به راحتی با چاپ کردن اسکناس قرض خود را می‌دهد. اگر رکود اقتصادی اتفاق بیافتد، باز هم با چاپ پول به دنبال جبران آن خواهد بود. اینکار در نهایت فقط و فقط منجر به کاهش ارزش ارز و تورم می‌شود.

وقتی شما دو برابر پولی که در یک چرخه اقتصاد وجود داشت، به آن تزریق می‌کنید درحقیقت یعنی به ازای هر یک دلاری که قبلا وجود داشت حالا دو دلار وجود دارد. پس اگر شخصی یک شکلات را به ارزش یک دلار می‌فروخت، چون ارزش دلار نصف شده است، حالا باید آن را دو دلار بفروشد تا ارزش جنس خود را حفظ کند. این یعنی تورم و باعث می‌شود تا قیمت خدمات و سرویس‌های موجود افزایش پیدا کند. کنترل کردن تورم کار بسیار دشواریست و قدرت خرید مردم را پایین می آورد.

بیتکوین به گونه ای طراحی شده است که مقدار کل بیتکوین از قبل معلوم باشد و این مقدار برای همه مشخص باشد. ۲۱ میلیون بیتکوین بیشترین مقدار بیتکوین موجود خواهد بود. پس نه تنها موضوع تورم هرگز اتفاق نمی‌افتد بلکه بعد از رسیدن بیتکوین به این مقدار، شاهد افت هزینه‌ها نیز خواهیم بود.

کاملا خصوصی است

گاهی اوقات ما علاقه ای نداریم تا اطرافیان اطلاعی از خرید های ما داشته باشند. بیتکوین این بستر را فراهم می‌کند. بلاکچین این ارز را طوری برنامه ریزی کرده تا از یک طرف شفاف باشد، به این معنی که شما می‌توانید ببینید در یک حساب چه مقدار بیتکوین وجود دارد و به یک حساب چه مقدار بیتکوین واریز و برداشت می‌شود. اما از طرف دیگر شما نمی‌توانید متوجه شوید صاحب حساب چه کسی است. درست مثل جعبه ای شیشه ای که داخل آن کاملا معلوم است اما مالک جعبه مشخص نیست. البته اشاره به این نکته هم ضروریست که عدم استفاده ی هوشمندانه از بیتکوین( استفاده از یک حساب برای مدت طولانی یا انجام چندین تراکنش یا یک حساب) می‌تواند امنیت آن را پایین بیاورد.

دیگر نیازی نیست به کسی اعتماد کنید

در حالت های رایج امروزی شما باید از یک واسطه مانند بانک یا شخص سومی استفاده کنید تا تراکنش خود را انجام دهید. که باید اعتماد کامل به آن را داشته باشید. اما به دلیل غیر متمرکز بودن بیتکوین، وقتی تراکنش را انجام می‌دهید، به صورت الکترونیک امن و اعتبار دارد و شخص دریافت کننده بدون اینکه اطلاعاتی از شما داشته باشد (مگر اینکه خودتان بخواهید بداند) قادر به دریافت آن خواهد.

شما مالک واقعی آن هستید

هیچ درگاه الکترونیکی یا وب سایت یا ارگان خاصی مالک بیتکوین شما نیست. در حالت عادی اگر مالک حساب شما به این نتیجه برسد که از حساب شما سو استفاده شده می‌تواند بدون اجازه از شما، دسترسی شما به آن را ببندد و ممکن است این موضوع زمان زیادی از شما بگیرد تا همه چیز را به حالت قبل برگردانید و پول خود را پس بگیرید. اما بیتکوین را هیچکس نمی‌تواند از شما بگیرد (مگر خودتان یا کیف پول های مجازی که از آن برای نگه داری بیتکوین خود استفاده می‌کنید)

شما می‌توانید بیتکوین خود را تولید کنید

شما به هیچ وجه مجاز به تولید یا چاپ پول های رایج نیستید. اما بیتکوین به شما این اجازه را می‌دهد بیتکوین خود را تولید کنید اگر توانایی کار نرم افزار های کامپیوتری را داشته باشید. شما با روشن نگه داشتن کامپیوتر خود و باز نگه نداشتن نرم افزار قادر به استخراج بیتکوین خواهید بود!

همه چیز شفاف است

جزئیات تمام تراکنش ها و خرید و فروش ها روی یک پایگاه داده به نام بلاکچین ثبت می‌شود.

می‌توان فهمید در یک حساب چه مقدار بیتکوین خرید و فروش شده، فقط نمی‌توان دید که آن حساب متعلق به چه کسی است.

البته می‌توان کارهایی انجام داد تا فعالیت های شخصی در شبکه بیتکوین خیلی آشکار نباشد. برای مثال می‌توان از یک حساب برای مدت طولانی استفاده نکرد یا برای انتقال وجوه خیلی بالا از چند حساب کاربری استفاده کرد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

ارسال نظر

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد!

avatar
  اشتراک  
اطلاع از