متوسط مقالات عمومی

۷ مورد از برترین پروژه های شبکه پالیگان

شبکه پالیگان (Polygon) یک راهکار مقیاس‌پذیری لایه دوم است که به خاطر سرعت تراکنش و کاهش کارمزدها در میان کاربران ارزهای دیجیتال محبوبیت دارد. حالا با رونمایی از پروپزال پالیگان ۲.۰ و ارتقا شبکه به نسخه ولیدیوم zkEVM‌، باید منتظر اتفاقات هیجان‌انگیزی در شبکه پالیگان و پروژه‌های فعال روی آن باشیم. به همین دلیل، قصد داریم در این مطلب به معرفی پروژه های برتر شبکه پالیگان و دستاورد‌های هرکدام از آنها در حوزه دارایی‌های دنیای واقعی، وام‌دهی، مدیریت نقدینگی، صرافی غیرمتمرکز و پرداخت‌ها بپردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
خلاصه مطلب:

👈 شبکه پالیگان یک راهکار مقیاس‌پذیری لایه دو است که به دلیل سرعت بالای پردازش تراکنش‌ها و کاهش هزینه کارمزد‌ها در میان کاربران رمزارز از محبوبیت بالایی برخوردار است.
👈 در این مقاله برترین پروژه‌های پالیگان را براساس فاکتور‌های مختلف اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi‌) مورد بررسی قرار دادیم.
👈 پروژه‌هایی مانند Tangible ،Aave ،Gamma ،QuickSwap و SuperFluid بر روی دارایی‌های دنیای واقعی، وام‌دهی، مدیریت نقدینگی، صرافی غیرمتمرکز و پرداخت‌ها تمرکز دارند.
👈 استارگیت و بیفی فایننس نیز دو پروژه دیگر شبکه پالیگان هستند که در حوزه انتقال میان‌ زنجیره‌ای و بهینه‌سازی سود کاربران در پلتفرم‌های دیفای فعالیت دارند.

پروژه ‌های برتر شبکه پالیگان کدامند؟

معرفی برترین پروژه ها روی شبکه پالیگان
منبع: CaptainAltcoin.Com

معمولا در ارزیابی‌های مختلف، پروژه‌های برتر بر حسب ارزش کل قفل‌شده (TVL) مشخص می‌شوند؛ اما در این مطلب قصد داریم پروژه‌ های برتر شبکه پالیگان را از زوایای مختلف زیر بررسی کنیم:  

آنالیز بهترین پروژه‌های شبکه پالیگان از این ۵ زاویه، اطلاعات هیجان‌انگیزی را در مورد امور مالی این شبکه آشکار می‌کند.

۱. پروژه تنجبل (Tangible)

معرفی پروژه Takgible روی شبکه پالیگان
منبع: Coinbureau.Com

تنجبل (Tangible) پلتفرمی برای دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) است که به‌طور خاص روی توکنیزه کردن RWAها و قابل استفاده کردن آن‌ها در بلاکچین از‌ طریق توکن‌های بی‌همتا (NFT) تمرکز دارد. پلتفرم Tangible اکوسیستمی برای دارایی‌های توکنیزه‌شده دنیای واقعی است و استیبل‌ کوینی به‌نام رییل یو‌اس‌دی (Real USD) با پشتوانه املاک و مستغلات توکنیزه‌شده را منتشر کرده است. کاربران پلتفرم Tangible می‌توانند با استفاده از رمزارز Real USD در بازار NFTها به دارایی‌های توکنیزه و تقسیم‌پذیر دنیای واقعی دسترسی داشته باشند.

پلتفرم Tangible چطور کار می‌کند؟

در این پلتفرم، همه کاربران می‌توانند با استفاده از ارز دیجیتال Real USD کالاهای فیزیکی گران‌قیمتی مانند شمش طلا، ساعت و املاک را از فروشندگان مطرح جهان خریداری کنند. عملکرد تنجبل به شرح زیر است:

 • پس از تکمیل مراحل خرید دارایی در پلتفرم تنجبل، یک توکن بی‌همتا‌ی بومی به نام TNFT مینت می‌شود.
 • ارزش این توکن برابر با ارزش دلاری کالا در دنیای واقعی است که به شکل توکنیزه نشان داده می‌شود.
 • سپس کالا به یکی از انبارهای امن و تحت پوشش بیمه تنجبل منتقل و توکن TNFT به یکی از کیف پول‌های خریدار ارسال می‌شود.
 • دارنده TNFT هر زمان که قصد بازخرید همان کالای فیزیکی را داشته باشد، می‌تواند توکن خود را به کیف پول شخص خریدار منتقل کند یا آن را در بازار تنجبل بفروشد. توکن TNFT یک دارایی نقد‌شونده، قابل‌معامله و بازخرید است که به‌صورت یک توکن NFT آنچین نمود پیدا می‌کند.

برنامه غیرمتمرکز تنجبل (Tangible DApp) سه کاربرد مختلف دارد:

 • خرید RWAها از پلتفرم حضانتی تنجبل
 • خرید TNFTها از سایر کاربران
 • فروش TNFTها به سایر کاربران

از آنجایی که درک این پروسه در قالب نوشتار اندکی پیچیده است، به کمک تصویر زیر مراحل مختلف استفاده از دپ تنجبل را توضیح می‌دهیم. در این مثال، کاربر قصد دارد یک بطری نوشیدنی را از پلتفرم حضانتی تنجبل (Tangible Custody) بخرد.

مراحل خرید در پلتفرم تنجیبل
منبع: Coinbureau.Com

۱. کاربر می‌تواند در بخش بازار Tangible بگردد و با استفاده از یک قرارداد هوشمند که قیمت و هزینه انبارداری کالا (در صورت لزوم) را پردازش می‌کند، کالای مورد نظر را خریداری کند.

۲. در این مرحله، توکن TNFT مینت و سپس به کیف پول کاربر ارسال می‌شود. کاربران می‌توانند این توکن را در والت خود نگهداری کنند، از آن‌ در معاملات استفاده کنند یا به سایر کاربران بفروشند.

۳. همزمان با تکمیل فرایند خرید توسط کاربر، پلتفرم تنجبل هم اقدام به خرید کالا از شریک تامین‌کننده خود می‌کند.

۴. کالای فیزیکی خریداری‌شده به خزانه تنجبل، که محل مطمئنی برای نگهداری کالاها است، منتقل می‌شود. 

در تصویر بعدی نحوه خرید یا فروش TNFT به سایر کاربران و نحوه استفاده از توکن تنجبل (TNGBL) در معاملات را مشاهده می‌کنید:

مراحل خرید و مینت توکن تنجیبل
منبع: Coinbureau.Com

۱. کاربران می‌توانند TNFTهای فهرست‌شده در بازار Tangible را جستجو کنند و توکن مورد نظرشان را بخرند.

۲. توکن TNFT موجود به کیف‌ پول خریدار منتقل می‌شود.

۳. همزمان، توکن‌های یو‌اس‌دی کوین (USDC) از‌ طریق قراردادهای هوشمند از کیف پول خریدار به والت فروشنده منتقل می‌شوند. در این مرحله، کاربر ملزم به پرداخت کارمزد برای معامله، خرید کالا و انبارداری می‌شود. تا زمانی که خریدار قصد بازخرید نداشته باشد، کالا در انبار تنجبل باقی می‌ماند.

۴. از مجموع کارمزدهایی که در قالب USDC نزد دائوی تنجبل (Tangible DAO) نگهداری می‌شود، ۶۶.۶۶٪ به استیک‌کننده‌های (Staker) تنجبل پرداخت می‌شود و باقی‌مانده آن‌ها برای خرید و سوزاندن توکن‌های TNGBL استفاده می‌شود.

۲. پروژه آوه (Aave)

معرفی پروژه Aave روی شبکه پالیگان
منبع: Coinbureau.Com

اگر کاربر باسابقه‌ای در فضای امور مالی غیرمتمرکز یا از کاربران بومی دیفای اتریوم هستید، به احتمال زیاد تا‌به‌حال از دپ‌های وام‌دهی مانند آوه (Aave) یا کامپاند (Compound) استفاده کرده‌اید. این دسته از پروژه‌های دیفای، راه باریکی برای کسب‌ درآمد هستند که چندین مزیت دارند، امتحان خود را پس‌ داده‌اند، در چندین بلاکچین‌ مستقر هستند و ارزش کل قفل‌شده بالایی دارند.

آوه یک پلتفرم قرض‌دهی و وام‌دهی غیرمتمرکز است که کسب سود در بلاکچین پالیگان و شبکه‌هایی مانند اتریوم (Ethereum)، آوالانچ (Avalanche)، آپتیمیزم (Optimism)، آربیتروم (Arbitrum) و متیس (Metis) را برای کاربران فراهم می‌کند. 

آوه به‌عنوان یک بازار وام‌دهی غیرمتمرکز، عملکرد ساده‌ای دارد. در حقیقت، آوه شرایطی را فراهم می‌کند تا کاربران بتوانند نقدینگی استخرها را تامین کنند و با استفاده از قراردادهای هوشمند، دارایی‌های خود را به استخرها قرض دهند یا دارایی‌های موجود در آن‌ها را وام بگیرند. کاربران آوه می‌توانند دارایی‌های کریپتویی خود را به‌عنوان وثیقه سپرده‌گذاری کنند و در عوض ارزهای دیجیتال موجود در استخر را وام بگیرند؛ البته بدون این‌که نگران ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) باشند. تامین‌کنندگان نقدینگی استخرها مشمول دریافت سود می‌شوند و در مقابل، دریافت‌کنندگان وام ملزم به پرداخت بهره هستند. کاربرانی که از آوه وام می‌گیرند باید پرتفولیوی خود، به‌ویژه نسبت وام به ارزش (LTV) را زیر نظر داشته باشند و ضریب سلامت را بالای ۱.۰۰ حفظ کنند تا لیکویید نشوند.

هر استخر نقدینگی بسته به بازار انتخابی کاربر و متغیرهای قرض‌دهی و وام‌دهی، نرخ‌های متفاوتی دارد. به‌طور مثال، اگر می‌خواهید دارایی‌هایی مانند استیبل کوین‌ها را قرض بگیرید دو گزینه پیش‌روی شما است؛ نرخ متغیر یا نرخ ثابت. معمولا درصد بازده سالانه (APY) نرخ ثابت برای استقراض استیبل کوین‌ها اندکی بالاتر از نرخ متغیر است. به‌هر‌حال میزان APY برای وام‌دهی و قرض‌دهی بر اساس مشارکت کاربران در تامین نقدینگی و استفاده از استخرها مشخص می‌شود.

نسخه‌های مختلفی از پروتکل Aave وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند پروتکل سانتریفیوژ (Centrifuge) به دارایی‌های دنیای واقعی اختصاص دارند؛ اما عمده کارمزدها از‌ طریق V2 که نسخه قدیمی‌تری است به‌دست می‌آید.  

آیا این بدان معنا است که سایر ورژن‌های آوه هیچ مزیتی برای کاربر ندارند؟ اصلا این‌طور نیست؛ سازمان مستقل غیرمتمرکز آوه (Aave DAO) به‌تازگی استیبل کوین غیرمتمرکز GHO را در شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی کرده است. بعد از تایید پروپزال بهبود آوه، کاربران نسخه سوم (Aave V3) می‌توانند در ازای وثیقه کردن توکن‌های اتر، استیبل کوین GHO را مینت کنند. به‌ این‌ ترتیب، آوه در فهرست آن دسته از پروتکل‌های دیفای قرار ‌می‌گیرد که دارای استیبل‌ کوین‌های بومی هستند. میکر دائو (MakerDAO) و کرو فایننس (Curve Finance) نیز با انتشار توکن‌های DAI و CrvUSD در این گروه قرار دارند.

۳. پروژه گاما (Gamma)

پروژه Gamma روی شبکه پالیگان
منبع: Coinbureau.Com

گاما (Gamma) سومین پروژه روی شبکه پالیگان و یک پروتکل استراتژی مدیریت نقدینگی و بازارساز است که سرویس‌های مدیریت نقدینگی متمرکز، خودکار و غیرحضانتی را ارائه می‌دهد.

پروژه Gamma چطور کار می‌کند؟

به‌طور خلاصه باید گفت که کاربران گاما می‌توانند در ازای سپرده‌گذاری دارایی‌های رمزنگاری خود در استخرهای نقدینگی این پروتکل، پاداش‌های بیشتری به‌دست بیاورند. پروتکل گاما با مدیریت فعالانه و خودکار وجوه سپرده‌شده به کاربران کمک می‌کند تا سود بیشتری کسب کنند. برای کاربرانی که دنبال سود حداکثری از ییلد فارمینگ (Yield Farming) و افزایش ارزش سبد ارز دیجیتال خود هستند، استفاده از یک بهینه‌ساز بازده (Yield Optimizer) مانند گاما، گزینه ایده‌آلی است.

برای درک بهتر ارزش پیشنهادی و نحوه عملکرد پروژه گاما، ۳ نکته کلیدی وجود دارد:

۱. گاما با هدف حل چالش‌های نقدینگی متمرکز در نسخه سوم یونی سواپ (Uniswap V3) ایجاد شد.
۲. مدیریت نقدینگی و یافتن محدوده قیمت مناسب به جای کاربر، توسط گاما و به‌طور خودکار انجام می‌شود.
۳. کاربر با سپرده‌گذاری دارایی‌های رمزنگاری خود در استخرهای نقدینگی گاما (خزانه) روی شبکه پالیگان، بسیار راحت‌تر و با کارمزد پایین‌تر، سود بالاتری به‌دست می‌آورد.

گاما یک مدیر نقدینگی متمرکز (CLM) است که مهم‌ترین رسالت آن حل تمام چالش‌های نقدینگی متمرکز است. خزانه‌های گاما بهترین بازه قیمت واریز نقدینگی در بلاکچین‌های مختلف را به کاربران و تامین‌کنندگان نقدینگی ارائه می‌دهند. این عملکرد گاما از طرق زیر حاصل می‌شود:

 • کاهش ضررهای ناپایدار
 • انباشت کارمزدها و ترکیب بازده
 • استفاده از استراتژی‌های مناسب

گاما یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال است و بعد از Arrakis Finance رتبه دوم را دارد. اگرچه گاما روی زنجیره‌های دیگری هم مستقر شده است، اما کارمزد پایین‌تر گاما روی شبکه پالیگان موجب شده تا کاربران کشت سود راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری داشته باشند. این عملکرد برای اکوسیستم دیفای پالیگان یک مزیت محسوب می‌شود.

۴. پروژه کوییک سواپ (QuickSwap)

پروژه کوییک سواپ روی شبکه پالیگان
منبع: Coinbureau.Com

کوییک سواپ (QuickSwap) یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس (DEX‌) است که با استفاده از قراردادهای هوشمند‌، امکان مبادله دارایی‌های دیجیتال با قیمت‌های رقابتی را به روشی غیرمتمرکز فراهم می‌کند. دکس کوییک سواپ یکی از فورک‌های یونی سواپ است که با اقتباس از مدل بازارساز خودکار (AMM)‌، به کاربران اجازه می‌دهد صرافی‌های ارزهای دیجیتال را دور بزنند و مبادلات را به‌صورت خودحضانتی انجام دهند.

همچنین کوییک سواپ شرایطی را فراهم می‌کند تا کاربران بتوانند از‌ طریق سواپ‌های میان‌زنجیره‌ای یک دارایی را با دارایی‌ دیگر‌ی در بلاکچین‌های مختلف مبادله کنند. این صرافی غیرمتمرکز برای انجام سواپ‌های میان‌زنجیره‌ای با استفاده از پروتکل‌های کراس چین اکسلار (Axelar) و اسکوئید روتر (SquidRouter)‌، از  سواپ در ۱۱ بلاکچین پشتیبانی می‌کند. در آینده با ادغام پل بلاکچینی ستلایت (Satellite)، کوییک سواپ پشتیبانی از ۲۲ شبکه در اکوسیستم کازموس (Cosmos) را هم اضافه خواهد کرد.

کوییک سواپ صرفا یک صرافی غیرمتمرکز میان‌زنجیره‌ای نیست و ویژگی‌های دیگری را هم ارائه می‌دهد:

 • اجرای قراردادهای آتی دائمی روی نسخه Polygon zkEVM
 • راه‌اندازی استخرهای نقدینگی برای تسهیل مبادلات غیرمتمرکز با استفاده از استخرهای نقدینگی متمرکز نسخه سوم کوییک سواپ
 • راه‌اندازی بخش فارم برای ییلد فارمینگ و کسب سود از پوزیشن نقدینگی و استفاده اختیاری از پروتکل گاما به‌عنوان بهینه‌ساز بازده
 • راه‌اندازی پلتفرم بازی Dragons Lair برای استیک کردن توکن بومی کوییک (QUICK) و به‌دست آوردن سهمی از درآمد کارمزدها
 • ایجاد هاب بازی (Gaming Hub) با مشارکت پلتفرم VersaGames برای نمایش بازی‌های غیرمتمرکز
 • راه‌اندازی بازارهای پیش‌بینی با حمایت Nexter Finance

۵. پروژه سوپرفلوئید (Superfluid)

معرفی پروژه SuperFluid روی شبکه پالیگان
منبع: Coinbureau.Com

زمینه‌سازی برای پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال مستلزم انجام دو کار است؛ اولا باید سیستم مالی سنتی بازسازی شود، ثانیا سیستم مالی جدید باید با نیازهای اساسی روزمره ما مطابقت پیدا کند. پروژه سوپرفلوئید (Superfluid) دقیقا همین‌طور عمل کرده‌ است.

در سیستم مالی سنتی، پرداخت‌ها پای ثابت و بخش مهمی از زندگی کاری ما هستند. در دنیای امروزی دیگر کسی نگران دریافت به‌موقع چک حقوق یا پرداخت قبض تلفن نیست؛ زیرا معمولا این نوع پرداخت‌ها به‌صورت خودکار انجام می‌شوند. بنابراین همه ما دوست داریم تمام کارهایی که در امور مالی سنتی انجام می‌شوند با دنیای کریپتو هم مطابقت پیدا کند یا حتی به شیوه بهتری اجرا شود. پروژه سوپرفلوئید قصد دارد با ارائه ۳ محصول مهم، این هدف را به واقعیت تبدیل کند:

 • سرویس اشتراک (Subscriptions)
  در سرویس Subscription کاربران می‌توانند از خدمات وب ۳ سوپرفلوئید برای ایجاد اشتراک پرداخت و پرداخت دوره‌ای ارزهای دیجیتال استفاده کنند. بعلاوه به‌لطف سوپرفلوئید و با ایجاد اشتراک پرداخت شخصی، حذف هزینه‌های تجاری، کاهش وابستگی‌های شخص ثالث و کاهش ریسک فعالیت‌های برون-پلتفرمی امکان‌پذیر می‌شود.
 • سرویس وستینگ (Vesting)
  سرویس وستینگ سوپرفلوئید به صاحبان پروژه‌های رمزنگاری در مدیریت پاداش وستینگ کمک می‌کند. کاربران می‌توانند از طریق یک رابط کاربری ساده، برنامه زمانی آزادسازی توکن را مدیریت و توکن‌های وستینگ را در کیف پول‌های خود نگهداری کنند.
 • سرویس پرداخت حقوق (Payroll)
  اگر شما صاحب یک کسب‌وکار مبتنی بر ارزهای دیجیتال هستید، احتمالا برای پرداخت حقوق و دستمزد چالش‌هایی دارید. ارسال دستی حقوق کارمندان در هر ماه کار خسته‌کننده‌ای است و ضمنا، امکان خطای انسانی هم وجود دارد. سرویس حقوق و دستمزد (Payroll) سوپرفلوئید با مشارکت کوین شیفت (Coinshift)، پرداخت حقوق کارمندان را بدون کارمزد و اصطکاک امکان‌پذیر می‌کند. توکن‌های متعلق به هر کاربر تا زمانی که اصلاح یا توقفی از سمت کارفرما صورت نگیرد، به‌طور مستمر برای آن‌ها ارسال می‌شود. 

۶. پروژه استارگیت فایننس (Stargate Finance)

معرفی پروژه Stargate روی شبکه پالیگان
منبع: Coinbureau.Com

استارگیت فایننس (Stargate Finance) برای پیشبرد چشم‌انداز خود و تبدیل شدن به یک راه حل آمنی‌ چین (Omnichain)، اقدامات قابل‌توجهی انجام داده است. این پروتکل دارای یک رابط کاربری شفاف است و به‌آسانی امکان اتصال کاربر از یک زنجیره به زنجیره دیگر را فراهم می‌کند. استارگیت توسط تیم لیرزیرو (Layer Zero) عرضه شده و ظاهرا قرار است توکن ZRO را منتشر کند. بنابراین، تعامل با دپ‌ها گزینه خوبی برای به‌دست آوردن ایردراپ احتمالی Layer Zero است.

۷. پروژه بیفی فایننس (Beefy Finance)

پروژه بیفی فایننس روی شبکه پالیگان
منبع: Coinbureau.Com

بیفی فایننس (Beefy Finance) یک تجمیع‌کننده سود (Yield Aggregator) است که به راحتی امکان کسب سود، دریافت مشوق‌ها و افزایش پتانسیل درآمد را با استفاده از سرویس ترکیب خودکار فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند توکن‌های نقدینگی (LP) خود را در خزانه‌های بیفی فایننس سپرده‌گذاری کنند. به‌طور مثال کاربر می‌تواند با سپرده‌گذاری دارایی‌های رمزنگاری در استخرهای تک ارزی (Single-Stake) یا با استیک توکن BIFI، سود به‌دست بیاورد. بیفی فایننس یک پروژه قابل‌توجه است که روی ۲۱ بلاکچین مختلف فعال است.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
دلیل محبوبیت پالیگان در میان کاربران فضای رمزارز چیست؟

شبکه پالیگان یک راهکار مقیاس‌پذیری مبتنی بر زنجیره جانبی است و با توجه به سرعت بالای پردازش تراکنش‌ها و کاهش کارمزد آنها‌، از محبوبیت بالایی در میان کاربران کریپتو برخوردار است.

برترین پروژه‌های پالیگان در چه زمینه‌هایی فعالیت دارند؟

این پروژه‌ها در بخش‌های مختلفی از اکوسیستم دیفای از قبیل بخش‌های مربوط به دارایی‌های دنیای واقعی، وام‌دهی، مدیریت نقدینگی، صرافی غیرمتمرکز و پرداخت‌ها فعالیت دارند.

سخن پایانی

شبکه پالیگان در میان کاربران بلاکچین و ارزهای دیجیتال طرفداران بسیاری دارد و پروژه‌های متنوعی روی آن فعالیت می‌کنند. با رونمایی از پالیگان ۲ و تکنولوژی جدید Polygon-zkEVM، بازار این پروژه‌‌ها هم داغ‌تر می‌شود. پروژه‌هایی مانند Tangible ،Aave ،Gamma ،QuickSwap و SuperFluid پروژه‌ های برتر شبکه پالیگان هستند که روی بخش دارایی‌های دنیای واقعی، وام‌دهی، مدیریت نقدینگی، صرافی غیرمتمرکز و پرداخت‌ها تمرکز دارند. استارگیت و بیفی فایننس نیز دو پروژه دیگر روی پالیگان هستند که در حوزه انتقال میان‌ زنجیره‌ای و بهینه‌سازی سود کاربران در پلتفرم‌های دیفای فعالیت دارند. نظر شما در مورد این پروژه‌ها چیست؟ آیا پالیگان می‌تواند بستر مناسبی برای رشد و شکوفایی پروژه‌های جدید باشد؟      

منبع
coinbureau

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا